Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Yüksek Lisans Mezunları İçin İş İmkanları

Yüksek Lisans Mezunları İçin İş İmkanları

Günümüzde lisans eğitimini tamamlayan çoğu öğrenci, daha iyi bir gelecek için ikinci bir yeterlilik almaya karar verir. Aslında çoğu üniversite mezunu için bu bir gereklilik değildir, ancak son yıllarda artan nüfus, büyüyen işsizlik öğrencilerin seçtikleri bölümlerde niteliklerini geliştirme zorunluluğu getirmiştir. Bu nedenle öğrenciler artık daha yüksek maaşlar, prestijli bir iş, İngilizcenin yanında ikinci bir yabancı dil öğrenme ve profesyonel ağa sahip olmak için yüksek lisans yapma kararı alıyor. Bugün dünya çapında çok sayıda saygın üniversite, öğrencilere zengin master programları ile geleceklerine yatırım yapma imkanları sunarken, yüksek lisans mezunları, doğru program seçimi ve yeni beceriler sayesinde iş gücü piyasasında işverenler tarafından takdir görürler. 

 

Peki, yurtdışı yüksek lisans eğitimi maliyetleri yüksek mi? Yabancı bir ülkede okumaya karar veren öğrenciler, eğitim ve yaşam masrafları için belli bir bütçe öderlerken, bazı bölümler yüksek lisans derecesinde yüksek maliyetlere sahip olabiliyor. Ancak bütçenizin yetersiz olduğu durumlarda, gideceğiniz ülkelere ve eğitim alacağınız okula bağlı olarak burslar ve mali yardımların devreye gireceğini de unutmayın! Böylelikle bir miktarda olsa masraflarınızı azaltabilirsiniz. Aynı zamanda çoğu ülke, uluslararası öğrencilere okurken çalışma imkanı sunarken, stajlar sayesinde mesleki beceri ve kariyeriniz için yararlı olacak deneyimler elde edersiniz. 

 

Yurtdışında finansal destek alabileceğiniz üniversitelerin broşürünü indirerek burs imkanlarına göz atın!

 

Yüksek lisans mezunları için kariyer fırsatları

 

Son yıllarda, teknolojinin hayatımızın her alanında yer alması ve hızla değişen dünya, çok farklı işlerin doğmasını ya da varolan işlerde çok yönlü olmanızı gerektirir. Gelecekte belirgin ve değerli becerilere sahip olacağınız lisansüstü çalışmalar, size zenginleştirilmiş iş fırsatları sunar. Genel olarak gereksinimlerinize uygun doğru kursu seçmek ve sonrasında bu alanda kaliteli eğitim almak oldukça önemlidir. 

 

Yurtdışı yüksek lisans eğitimi size beraberinde dünyanın en iyi şirketlerinde iş imkanları ve kariyer fırsatları sunar. Örneğin; İsviçre’de halk sağlığı üzerine yüksek lisans eğitimi alarak Cenevre’deki Dünya Sağlık Örgütünde staj yapabilirsiniz ya da siz de Apple CEO’su Tim Cook gibi endüstri mühendisliği lisans programından mezun olduktan sonra MBA eğitimi alabilir ve mühendislik becerilerinizi yönetici statüsüne taşıyabilirsiniz. Bugün, bazı alanlarda yüksek lisans derecesinin hayati önem taşıdığı ve özellikle mühendislik, teknoloji ve bilim alanlarında ön koşul gerektirdiğini söylemek yanlış olmaz. Yurtdışında öğrencilerin yüksek lisans eğitimi aldıktan sonra çalıştıkları en yaygın işler şu şekildedir; 

 

 • Muhasebeci
 • Sosyal hizmet uzmanı
 • Finans uzmanı
 • Yönetici
 • Pazarlamacı 
 • BT uzmanı
 • Akademisyen
 • Bankacı
 • Mühendis
 • İnsan kaynakları sorumlusu

 

Hangi sektörlerde çalışabilirsiniz?

 

Yurtdışı master yeterliliği, öğrencilere kariyer basamaklarını daha hızlı geçme ve işverenler karşısında kendilerini daha kolay ispatlama imkanı sunar. Bugün lisansüstü yeni mezunlara iş imkanı sunan sektörler arasında özellikle pazarlama, reklam ve halkla ilişkiler, medya, bankacılık, sigorta ve finans yer alırken çekici kariyer seçenekleri ile master eğitimi öğrenciler arasında oldukça popülerdir. Aynı zamanda geleceği en parlak sektörler arasında ise havacılık ve uzay, tarım ve elektronik yer alır. Bu alanlar uzun vadeli iş beklentileri, hızlı ilerleme, iyi maaş ve uluslararası seyahat fırsatları ile dünyanın en göz alıcı ve heyecan verici işlerinde yurtdışında çalışmak isteyenler için kusursuz seçimler olacaktır. 

 

 • Bilgi teknolojisi: Giderek artan teknolojik gelişmeler, günümüz dünyasında bilgi teknoloji sektöründe daha nitelikli uzmanlara olan ihtiyacı doğurmuştur. 
 • Finans: Sigorta, bankacılık ve finans işlerini içeren finans sektöründe sık sık yüksek niteliklere sahip donanımlı adaylar işe alınır. 
 • İşletme: İş sektörü içerisinde, aralarında pazarlama, muhasebe, insan kaynakları yönetimi gibi çok çeşitli işlerde farklı becerilere sahip yüksek lisans mezunu adaylara ihtiyaç vardır. 
 • Sağlık: Sağlık sektöründe her yıl, hemşirelik ve sosyal hizmetler yüksek lisans mezunlarını iş imkanı sağlanır. 
 • Kamu hizmetleri: Öğretmenleri, hükümet yetkililerini ve diğer hizmet sektöründe çalışanları içine alan kamu sektörü, hükümet tarafından finanse edilen geniş kapsamlı bir alandır. Kamu sektörü günümüzde yüksek lisans mezunları için en hızlı büyüyen istihdam oranlarına ve iş başvurularına sahiptir.

 

Yüksek lisans öğrencileri için iş imkanları sunan ülkeler

 

 • İngiltere: Yurtdışı iş imkanı sunan en iyi ülkeler arasında yer alan İngiltere, özellikle dünya finans, moda, medya, eğitim ve sanat başkentlerinden biri olan Londra şehrine ev sahipliği yapar. Yurtdışı yüksek lisans mezunları için fırsatlar ve istihdam olanakları ile dolu olan Londra’yı, sanayi odaklı Manchester ve Birmingham şehirleri izler. 
 • İsviçre: Dünyanın en iyi yüksek öğretim ve araştırma merkezlerine ev sahipliği yapan İsviçre, aynı zamanda ETH Zurich gibi prestijli üniversitelerde zengin yüksek lisans programlarına sahiptir. 
 • Güney Kore: Günümüzde giderek büyüyen ekonomisi ve yüksek teknolojisi ile göz dolduran Güney Kore; Seul, Busan, Daejeon gibi modern şehirleri, LG, Samsung, Hyundai, Kia gibi uluslararası şirketleri ile yüksek lisans mezunları için iş fırsatları ile doludur. 
 • Amerika: Aralarında MIT, Harvard, Stanford gibi dünyanın en iyi üniversitelerine ve Google, Apple, Microsoft, IBM,HP gibi teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan Amerika, bugün eğitim almak istediğiniz çoğu konuda ilk sıradadır ve zengin iş imkanlarına sahiptir. 

 

İşverenler tarafından anahtar beceriler

 

Küreselleşen dünyada, uluslararası eğitim deneyimi giderek daha da önem kazanırken, iş piyasasında fark edilmeniz için en önemli esaslardan biri de seçtiğiniz alanlarda uzmanlaşmak ya da çalıştığınız şirketlerde yükselmek için yüksek lisans yapmanızdır. Zira yüksek lisans eğitimi; iş dünyasında yeni iseniz kendi alanınızda potansiyel işverenler ve gelecekteki meslektaşlarınızla bir ağ oluşturmanız, CV’nize yansıyacak yeni becerileriniz ve deneyim kazanmanız için önemli bir adım olacaktır. Günümüzde işverenler tarafından en çok aranan özelliklerden biri olan yurtdışı eğitim deneyimi, beraberinde öğrencilere çok farklı niteliklerde kazandırır. 

 

 • Güçlü liderlik
 • Global bakış açısı
 • Kültürler arası iletişim
 • Problem çözme 
 • Kişisel gelişim
 • Takım çalışması 
 • Proje yönetimi
 • İleri araştırma becerileri

 

Yurtdışı eğitim, programlar ve burs imkanları hakkında ayrıntılı bilgilere üniversitelerin broşürlerini indirerek ulaşabilirsiniz.

Lisansüstü başlangıç maaşları

 

Lisans eğitimlerini tamamlayıp bir üniversiteden mezun olan öğrencilerin yüksek lisansa devam etmelerindeki en önemli nedenlerden biri de, tabii ki yüksek başlangıç maaşları elde etmektir. Kariyerinizde büyük bir ilerleme, deneyim ve uzmanlık kazandıracak yurtdışı eğitim deneyimi, yeni beceriler öğrenmek ve fikirler geliştirmek isteyenler için sayısız fırsatlar sunar. Bir yüksek lisans derecesi yapmanın yüksek kazanç potansiyeli, birçok öğrenciyi kendine çekerken uluslararası tanınırlılık ise paha biçilemezdir. Bugün dünya çapında yüksek lisans eğitimi veren üniversitelerden mezun olan öğrencilerin seçtikleri konulara göre ortalama yıllık başlangıç kazançları payscale verileri ile şu şekildedir;

 

 • Doktor Asistanı: Hasta muayene, hastalıklar ve yaralanmaların  teşhis ve tedavisini yapan doktor asistanlarının ortalama yıllık kazançları 100.108$.
 • Finans: Mali müşavir, finans analisti, mali işler müdürü gibi iş imkanlarına sahip finans alanında master derecesine sahip mezunların ortalama yıllık kazançları 125.208$.
 • Bilgisayar Bilimleri: Yazılım geliştirici, bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticisi, bilgisayar sistem analisti olarak çalışabileceğiniz alanda yüksek lisans mezunları ortalama yıllık kazançları 115.730$.
 • Biyomedikal Mühendislik: Biyomedikal mühendisliği yüksek lisans programı öğrencileri biyolojik ve tıbbi bilimler konularında uzmanlaşırken, ortalama yıllık kazançları 117.243$.
 • İstatistik: İstatistikçiler, aktüerler veya ekonomistler, matematik becerileri uygulayabilecekleri işlerde ortalama yıllık kazançları 106.402$.

 

En çok istihdam imkanı sunan üniversiteler

 

 • Yale University: Amerika’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Yale Üniversitesi, özellikle bilgisayar bilimleri bölümünde robotik, şifreleme, doğrulanabilir bilgi işlem konularında zengin lisansüstü programlar ve iş imkanlarına sahiptir. 
 • London Business School: İngiltere’nin en iyi işletme okullarından olan LBS, 130’dan fazla dünya lideri yetiştirmiştir. MBA programlarından mezun olan öğrencilerin ilk 3 ayda işe yerleşme oranı %94’tür. 
 • The University of British Columbia: Uygulamalı bilimler fakültesinde, biyomedikal mühendisliği master programları sunan British Columbia, bu alanda akademik kariyer ve araştırma yapmak isteyenlere çeşitli fırsatlar sunar. 
 • Stanford University: Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Stanford, özellikle Silikon Vadisi ile bilgisayar ve teknoloji alanlarında zengin master programları ile göz doldurur. Yapay zeka, yazılım teorisi, bilgisayar ve ağ güvenliği konularında popüler olan okul mezunlarının işe yerleşme oranı oldukça yüksektir. 

 

Yurtdışı lisansüstü eğitim hakkında bu yazılarımızda ilginizi çekebilir;

Pre-Master: Yurtdışında yüksek lisans hazırlık programları

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için 7 neden

Yurtdışında lisans mı, yoksa yüksek lisans mı yapmalı?