Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : En Son Haberler

İspanya’ya Gidecek Olan Sümeyye Ceyhun ile Erasmus Başvuruları Hakkında Söyleştik

Sümeyye Ceyhun ile Erasmus Başvuruları Hakkında Söyleştik

Dünyanın en popüler öğrenci değişim programı olan Erasmus, 1987 yılından bu yana Avrupalı öğrencilere yurt dışı eğitim deneyimi sunuyor. Yurt dışında okumanın ne anlama geldiğinin tadına varacağınız Erasmus programı, 33 Avrupa ülkesinin en popüler üniversitelerinde geniş bir program yelpazesine sağlıyor. Üstelik bunu yaparken de gittiğiniz ülkeye bağlı olarak öğrenim ve yaşam masraflarınızı karşılayacak belli bir hibe alırsınız. 

 

Yazımızda 2021 yılı Ocak ayında Erasmus Programı ile İspanya’ya gidecek olan Sümeyye Ceyhun ile Erasmus başvuruları, ülke seçimi ve hazırlıklar üzerine söyleştik. Keyifli okumalar! 

 

1. Merhaba Sümeyye, öncelikle bize hangi üniversitede ve ne üzerine eğitim aldığından bahseder misin?

 

Merhaba, Ege Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi alıyorum. Bölümüm İngilizce ve şu an dördüncü sınıftayım. 

 

2. Peki, Erasmus’a başvurmaya nasıl karar verdin? Senin için Erasmus ile yurt dışı eğitim deneyimi ne ifade ediyor?

 

Erasmus’a başvurmayı okula gitmeden, yani üniversiteye başlamadan önce karar vermiştim aslında. WAT gibi o da hayallerim arasındaydı ama İspanya’ya gitmeye karar vermem İspanyolca öğrenmeye başlamamla oldu diyebilirim.

 

3. Erasmus sürecini bize biraz anlatır mısın? Nasıl başvuru yaptın?

 

Erasmus için öncelikle iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Erasmus nedir, Erasmus şartları nelerdir, Erasmus nasıl yapılır gibi birçok soru hakkında cevapları bulabilmelisiniz. İstenilen belgeleri ve koşulları çok iyi incelemeniz ve anlamanız gerekiyor. 

 

Başvurular için ilk karşınıza çıkacak şart, not ortalamanız olacaktır. Not ortalaması, Ulusal Ajans’ın belirlediği bir şey olduğu için üniversiteler arası çok değişmiyor. Bu nedenle Erasmus başvurusu için devlet üniversitelerinde 2.50 olan not ortalamasını karşılamanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, 2.50 not ortalamasının üzerine çıkmanın sizin için bir avantaj olacağıdır. Bu şartı karşılayan adaylar başvuruya hak kazanmış oluyor. 

 

Erasmus hakkında daha fazla yazı okumak ister misin?

Erasmus Nedir ve Neden Önemlidir?

Erasmus’un Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Yurt Dışı Eğitim Almak İsteyenler İçin Kaçırılmayacak Öğrenci Değişim Programları

 

4. Başvuru için dil yeterliliği gerekiyor mu?

 

Not ortalamasını karşılayan öğrenciler, başvuruda bulunmak için bir dil yeterlilik sınavına girmek zorundadır. TOEFL ya da IELTS sınavından geçerli not almamış olan öğrenciler, okulun yaptığı dil sınavına girmelidir. Minimum not ortalaması 60, ben sınavdan 85 almıştım. Dil yeterlilik puanınızın yüksek olması sizin için bir avantaj olacaktır. 

 

Tüm bu şartları karşıladığınızda Erasmus başvurusu için not ortalamanızın %50’sini ve dil yeterliliğinizin de %25’i alınıyor ve mülakat için Erasmus sınavına giriyorsunuz. 3 kişilik bir komite ile İngilizce mülakat yapılıyorsunuz. Seçtiğiniz ülke için ayrıca İspanyolca ya da İtalyanca gibi dillerde mülakata giriyorsunuz. Mülakatta komite sizden ’’biz bu öğrencimizi gerçekten göndermeli miyiz’’ sorusuna cevaplar arayacak bilgiler alıyor.

 

5. Erasmus programı ile gideceğin ülkeye nasıl karar verdin? Covid-19 ülke seçimini etkiledi mi?

 

Aslında ilk etapta aklımda İspanyolca ve İtalyanca kurslarına gittiğim ve bu konuda kendimi geliştirdiğim için bu ülkeler vardı. Ancak Covid süreci başvurularımı bu aşamada etkiledi. Çünkü ülke seçimi yaparken koronavirüs nedeniyle İspanya ve İtalya’da vakalar çok arttı. Ve ben de daha az vakaların olduğu Norveç’te karar kıldım. Ayrıca Norveç, öğrenciler tarafından da daha az tercih ediliyor, çünkü bu ülkede yaşam çok pahalı ve verilen hibe 500€ civarında. Bu hibe, İspanya ve İtalya için uygun olsa da Norveç’te yetmeyeceğini bilerek tercih yapan az olur düşüncesiyle de Norveç’te karar kıldım. 

 

5. İspanya’yı seçmende özel bir sebep var mıydı?

 

Aslında birinci sırada Norveç, sonrasında da İtalya ve İspanya’yı tercih ettim. Ancak İspanya konusunda tereddütte kaldım, çünkü bu ülke için Erasmus 1 yıllıktı ve Eylül’de benim gitmem gerekiyordu. Ancak covid nedeniyle de gidemeyeceğimi biliyordum. 

 

Mülakatlar ve sınavları geçtikten sonra yaptığım tercihler ve dil bilmem nedeniyle üniversite hocalarım İtalya ve İspanya’dan birini seçebileceğimi söylediler. Bu noktada, dil bilmemin bu iki popüler Erasmus ülkeleri arasından birine seçilmemde etkisi olduğunu biliyorum. Bu açıdan Erasmus yapacak öğrencilere gidecekleri ülkenin diline az da olsa bilmelerini ve sadece İngilizce ile kendilerini sınırlandırmamalarını öneririm. Zira benim ortalamam 2.70’ti ve benden daha yüksek not ortalaması olan başka öğrenciler vardı ama ben seçildim. 

 

 

Ben Erasmus için seçimimi İspanya doğrultusunda yaptım. Çünkü o sırada İspanya, bir yıllık olmasına ve dersler Eylül’de başlamasına rağmen ilk 5 ayı kapsayan dönemden, covid nedeniyle feragat etme imkanım olduğunu öğrendim. Yani ben Ocak ayında İspanya’da Erasmus için öğrenimime başlayacağım ve Temmuz ayında döneceğim. İspanya'da eğitim alabileceğiniz tüm üniversitelere buradan göz atabilirsiniz. 

 

6. Belgeleri hazırlamak için yardım aldın mı?

 

Hayır, almadım. Bunun için bir danışmanlık şirketine de başvurmadım ve tüm hazırlıkları kendim yaptım. Adım adım yaptıklarımı şu şekilde sıralamam daha doğru olur;

 

 • Öncelikle Erasmus’a kabul alıyorsunuz.
 • Daha sonra adaylık işlemleri başlıyor.
 • İki okula bilgi formunu yolluyorsunuz (ad, soyad, adres vs..)
 • Sistemde kaydınız oluşuyor. 
 • Learning Agreement kısmında okulların derslerini eşleştiriyorsunuz. Yani gideceğiniz üniversitede alıcak dersleri seçme bölümüdür ve onaylanması gerekiyor.
 • Sağlık sigortasını aldım. İspanya için sadece İspanyol sigortası kabul ediliyor ve ben bunu bu yıl 195€’ya yaptırdım. Bu ücret diğer ülkeler için bu kadar yüksek değil.  
 • En son pasaportu yükledim ve benim adaylığım tamamlandı. 
 • Artık Erasmus için gideceğim üniversitenin öğrencisi oldum ve kabul mektubumu aldım. 

 

7. İspanya’da hangi üniversitede Erasmus yapacaksın? Learning Agreement için ders seçimini neye göre yaptın? 

 

İspanya’da University of Oviedo okulunda Erasmus programına kabul edildim ve 28 Ocak’ta eğitimim başlıyor. Şu anda gideceğim şehirde de karantina var ve saatlik kısıtlamalar devam ediyor, ama üniversitemden eğitimlerin bu tarihte başlanacağıyla ilgili bir bilgilendirme maili aldım. 

 

Learning Agreement kısmında gideceğiniz üniversite ile kendi okulunuzun ders eşleştirmesini yaparken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Örneğin; Oviedo Üniversitesi’nde benim okuduğum Uluslararası İlişkiler bölümü yok, ama ben okulun diğer bölümlerinde kendime uygun olan dersleri seçebiliyordum. Bu nedenle gideceğiniz üniversitenin danışmanı ile bağlantı kurmanız ve kendinizi iyi ifade etmeniz gerekiyor. Ben de ders seçimi yaparken danışmanımın beni yönlendirmesi sayesinde bu süreci rahat atlattım. Çünkü teorik bölümlerde her bölümden ders alınabileceğini ya da kendi bölümüm dışında ders seçebildiğimi bilmiyordum. Mesela; geçen sene İktisat Bölümü’nden aynı okula giden birkaç öğrencinin kendi bölüm derslerini seçtiği için 2-3 dersten kaldıklarını öğrendim. Çünkü bazı dersleri İngilizce değil İspanyolca anlatılmış ve başarılı olamamışlar.  

 

Benim seçtiğim dersler; Akademik İngilizce, İnsan Kaynakları, Sosyoloji, Sanat Felsefesi ve İspanyolca kursu. Ama kurs için sertifika alacağım bu nedenle 200€ gibi bir ücret ödeyeceğim. Toplamda 30 kredi ve 5 ders aldım. 

 

8. Vize randevusu almak için hangi belgeleri hazırladın?

 

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport
 • Kabul mektubu
 • Sponsor ya da kendi banka dökümünüz
 • Sağlık sigortası belgesi 
 • Learning Agreement 
 • Konaklama rezervasyonu 

 

 

Bu aşamada unutmamanız gereken nokta tüm belgelerin İngilizce olması gerekiyor. Vize başvurusunu 90 günden fazla kalacağınız için İstanbul’daki ya da Ankara’daki İspanya Büyükelçiliği’ne yapmanız gerekiyor.

 

9. Erasmus süresince kalacağın yer ayarlandı mı?

 

Erasmus programı süresince okul yurdunda kalmayı düşünmüyorum, oda kiralayacağım. Çünkü salgın nedeniyle de kendime ait bir banyo olmasını tercih ediyorum. Aynı zamanda okul yurtları şu an covid nedeniyle kapalı ve alım yok. Bu nedenle ilk bir hafta için bir otelde kalıp sonrasında orada kiralayacağım odayı görerek seçmeyi tercih ettim. Çünkü bazen online olarak ayarladığınız yurtlar, internet sitelerinde ve fotoğraflarda göründüğü gibi çıkmayabiliyor.

 

10. Yurt dışında eğitim deneyimi yaşamak konusunda heyecanlı mısın?

 

Kesinlikle evet! Erasmus benim için Amerika’da Work and Travel yaptıktan sonra ikinci uzun süreli yurt dışı deneyimi olacak ama Avrupa’da öğrenim görme konusunda çok heyecanlıyım. Benim gibi Erasmus yapacak öğrencilere de gidecekleri ülke ve ders seçimlerini yaparken çok iyi araştırmalarını öneririm. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA