Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Once you arrive

Öğrenciler İçin En İyi 10 Eğitim Podcast Önerileri

Dinleme ve anlama becerilerinizi geliştirebileceğiniz en önemli kaynaklardan biri olan podcast nedir, öğrenciler için en iyi podcastler ve İngilizce podcast önerileri rehberimizde.

Öğrenciler İçin En İyi 10 Eğitim Podcast Önerileri

Günümüzde öğrenciler ve çalışanlar arasında oldukça popüler olan podcast kavramı, giderek eğitim ve iş dünyasının vazgeçilmez öğrenim ve gelişim platformlarından biri oldu. Birçoğumuzun birkaç yıl öncesine kadar eğlence ve keyif almak için kullandığı podcast sistemi, bugün öğrencilerin dersleri takip etmeleri ya da çalışanların çeşitli verilere ulaşabildiği kaynaklar haline gelmiştir. Gelin, koronavirüs salgını sırasında popülerleşen ve bugünlerde zamanınızı değerlendirip yeni bilgiler edinebileceğiniz en iyi podcastler ve sizin için hazırladığımız podcast önerileri listemize göz atalım.

 

Podcast nedir? 

 

Kısaca podcast, yeni şeyler öğrenmek için harika bir yoldur. Bunun yanında podcast ne demek derseniz, seri halindeki radyo programları ya da videolar gibi dijital medya ürünlerinin internet üzerinden bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi cihazlara indirilebilir dosya yayınlarıdır diyebiliriz. Böylelikle sistem size, amatör radyo ve televizyon kanallarına abone olarak eğitim süreciniz boyunca bilgi edinmenize yardımcı olacak ve verimli bir süreç geçirmenizi sağlayacak podcast materyalleri sunacaktır.

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

En iyi podcastler hangileri?

 

Podcast, internet üzerinden yayınlanan ve genellikle belirli bir konuya veya konsepte odaklanan sesli kayıtlardır. Ve bir öğrenci olarak ilgi duyduğunuz konuları keşfetmenize, yeni fikirler edinmenize, kendinizi geliştirmenize ve eğlenmenize yardımcı olur. Aşağıda sizin için seçtiğimiz podcast önerileri ile hem İngilizce dilinizi geliştirebileceğiniz hem de eğitiminize katkıda bulunabileceğiniz en iyi podcastler listemiz:

 

1. Hardcore History

 

Dan Carlin, Hardcore History podcast ile pek çok tarih severin ve tarih bölümünde eğitim alan öğrencinin tahmin edemeyeceği türden bir kaynak seçeneği sunuyor. Zihninizi açmanıza yardımcı olacak hem eğlenceli hem de bilgilendirici podcast önerileri arasında yer alan platform sayesinde tarihsel olayların gerçekliklerini keşfediyorsunuz. Kendine özgü çoşkulu bir dille ve kelimelerle anlatan Carlin, benzersiz konularıyla çok geniş bir kitleyi kendine çeker. Dünyayı sarsan tarihsel olaylara hayat veren ve bunu yaparken en az 3 saat uzunlukta neredeyse sesli kitap gibi bir anlatım sunan Dan Carlin, bugüne kadar Kelt soykırımı, Viking kralları, Roma Cumhuriyeti’nin son hanedanları, Moğol İmparatorluğu, Küba füze krizi gibi çok çeşitli konuları ele aldığı en iyi podcastler sunar.

 

2. 99% Invisible 

 

Şu anda en iyi podcastler listelerine göz attığınızda karşınıza 99% Invisible çıkacaktır. Zira kendisi, hayatınız boyunca bilmek isteyeceğiniz ya da hiç bilmediğiniz bilgileri size sunan bir İngilizce podcast platformudur. Roman Mars tarafından 2010 yılında yaratılan 99% Invisible, tasarım ve mimari odaklı bir İngilizce podcast olarak karşımıza çıkar. Podcast, dünyamızı şekillendiren, fark edilmeyen mimari ve tasarım dahil, sizi bildiğinizi düşündüğünüz dünyanın perde arkasına çekiyor. En ilginç konular arasında kentleşme ve katlanabilir mobilyaların yükselişi, İsviçre kedi merdivenleri, basit spline tasarımcıların karmaşık 3D formları modellemesine nasıl yardımcı olur, space face: piksellerden organik desenlere dönen askeri kamuflaj yer alır.

 

3. TED Talks

 

Çoğu üniversitesi öğrencisinin sıklıkla takip ettiği TED konuşmalarını podcast olarak da dinleyebileceğinizi biliyor musunuz? Çok sayıda uzmanın, dünyanın en etkileyici girişimci, yazar ya da liderlerinin çeşitli konularda fikirlerini ve başarılarını dinlemek ve kendinize pay çıkarmak isterseniz eğer TED Talks, en iyi podcastler arasında yer alarak size harika bir imkan sunuyor. Özellikle Elon Musk, Richard Bronson, Jeff Bezos gibi ilham veren girişimcilerin başarı hikayeleri en çok dinlenenler arasındadır. 

 

4. The Skeptics’ Guide to the Universe

 

İlk olarak 2005 yılında Steven Novella’nın ev sahipliğinde başlayan The Skeptics’ Guide to the Universe, son bilimsel gelişmelere odaklanmış bir podcast platformudur. Podcast ana sunucusu ve Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde klinik nörolog ve yardımcı doçent olan Steven Novella, her hafta tıbbi ve bilimsel tartışmalar ve alternatif tıp hakkında dinleyicilere saygın bir bilgi kaynağından faydalanma imkanı sunuyor. Sizin için verebileceğimiz podcast önerileri arasında ilk 10 içerisinde yer alan İngilizce podcast, tıp öğrencileri için alternatif görünüyor.

 

5. You Are Not So Smart

 

David McRaney tarafından oluşturulan tek kişilik bir podcast olan You Are Not So Smart, bilim ve psikoloji odaklıdır. Her bölüm akıl yürütme, ön yargılar ve karar verme konusunda en az bir bilim adamıyla yapılan röportajları içerir ve haftada bir yayınlanır. Bugün, en iyi podcastler arasında yer alan You Are Not So Smart, aralarında farkındalık, naif gerçekçilik, paranoya, uyku yoksunluğu gibi çok sayıda konuyu ele almıştır. Oldukça ilginç podcast önerileri arasında yer alır.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

6. This American Life

 

Dünyanın en iyi podcastler listelerinde yer alan This American Life, haftalık olarak yayın yapan bir podcast olarak karşımıza çıkıyor. Her bölüm, farklı bir temadan oluşurken, ülkenin dört bir yanından gelen birden fazla hikaye ve o temanın analizini içeriyor. İlk olarak Ira Glass tarafından 1995 yılında başlanan podcast, bugün her bölümü 3.5 milyondan fazla kişi tarafından indirilen bir kaynak. Eğer Amerika’da yaşam ve eğitim gibi merakınız varsa, size konut krizinden yaz kampına kadar gerçek öyküler bulabileceğiniz bu platformu listenize eklemenizi öneririz. 

 

7. Planet Money

 

Her üniversite öğrencisi gibi bütçe konusu ve ekonomi sizi de muhtemelen ilgilendiriyordur. İşte Planet Money, tam olarak öğrenci podcast önerileri arasında kendine yer buluyor ve takip ediliyor. Sadece bu konularda eğitim alan ya da akademik olarak ilgilenenlerin değil, piyasaları ve dünya ekonomisini izleyenlerin de merak ettiği podcast, ekonomiye içsel bir bakış getiriyor ve sizi sıkmadan iş ve finansla ilgili konuları ele alırken, ekonomi derslerinde bulamayacağınız birebir deneyimlere erişebilmenizi sağlıyor. Son yıllarda hepimizi yakından ilgilendiren koronavirüs ve dünya ekonomisine etkileri ile de ilgili günlük 5 ile 30 dakikalık bölümler yayınlayan Planet Money oldukça eğlenceli en iyi podcastler arasındadır.

 

8. The Tim Ferriss Show

 

Şüphesiz The Tim Ferriss Show, podcast önerileri arasında en iyilerden biridir. Zira 500 binden fazla podcast arasında birinci sırada yer alırken, 100 milyondan fazla indirme oranına sahip olan ilk iş podcastlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Bugünse indirilme sayısı 400 milyona ulaşan Tim Ferriss Show, diğerlerinden farklı bir iş podcast platformudur ve her bölüm Tim Ferriss tarafından verilen faydalı tatkikler, araçlar ve iş, yatırım, sanat, spor gibi alanlardan uzman kişilerin ipuçlarından oluşur. Bugüne kadar Arnold Schwarzenegger, LeBron James, Jamie Foxx, Edward Norton, Maria Sharapova gibi isimlerin konuk olduğu podcast, haliyle övgüyü ve takip edilmeyi hak ediyor. 

 

9. Reply All

 

İnternet hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için PJ Vogt ve Alex Goldman tarafından 2014 yılında yayına başlayan Reply All, haftalık olarak takip edebileceğiniz ilgi çekici bölümlere sahiptir. İnternet ve internetin insanların hayatlarını nasıl şekillendirdiği hakkında bilgi dolu ve eğlenceli bir podcast olan Reply All, 30 dakikalık ve haftalık olarak yayınlanır. Haliyle en iyi podcastler arasında ilk 10 podcast önerileri listemize de ekliyoruz. 

 

10. Back to Work

 

Tarih, bilim ve ekonomi gibi konulardan sonra öğrenciler için en ilgi çekici ve faydalı konulardan biri de eğitim sonrası iş yaşamıdır. Back to Work, tam da bu konuda öğrencilerin iş dünyası hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacak harika bir podcast platformudur. Merlin Mann ve Dan Benjamin tarafından her hafta üretkenlik, iletişim, iş, engeller, kısıtlamalar gibi bir çok konunun ele alındığı podcast, çalışmaya başlamış ya da iş arayan çok sayıda öğrenciye ilham veren fikirler sunuyor. 

 

Podcast nedir, en iyi podcastler hangileridir sorularının yanıtlarını aldığımıza göre sıra geldi sizin için hazırladığımız faydalı linklere: Öğrenciler için yurtdışında staj bulabilecekleri web siteleri, Yabancı dil öğrenmek için en iyi 7 mobil uygulama, Öğrenciler için 10 faydalı web sitesi

 

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans