Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Once you arrive

Öğrenciler İçin En İyi 10 Film Önerisi

Öğrenciler İçin En İyi 10 Film Önerisi

Birçok insan için filmler, evinizden bile ayrılmadan başka bir evrene dalabileceğiniz hayatın en büyük zevklerinden biridir. Kitap okumak, resim yapmak ya da müzik dinlemek gibi çok sayıda aktivite içerisinde de evde olduğumuz günleri değerlendirmenin en iyi yollarından biri olacaktır. Bu süreçte, eğer bir üniversite öğrencisi iseniz seçeceğiniz filmlerin daha çok eğitim dünyası ile ilgili olmasına ya da ilham verici başarı hikayelerini kapsamasına dikkat edebilir, eğitiminizin bir parçası olarak gördüklerinizi anlama ve analiz etmeye çalışabilirsiniz. Rehberimizde sizin için önerdiğimiz 10 en iyi öğrenci filmine yer verdik.

 

1- Dead Poets Society - Ölü Ozanlar Derneği

 

N. H. Kleinbaum’un aynı adlı kitabından uyarlanan Ölü Ozanlar Derneği filmi, hafızalarımıza Welton Akademisi’nde İngilizce öğretmenliği yapan Robin Williams’ın etkileyici oyunculuğu ile kazındı. Film de muhafazakar ve belli kalıplara sahip okuldaki bir grup öğrencisine şiir sevgisini aşılayan, kitaplardan sayfalar yırtan, yeni bakış açısı kazandıran öğretmen John Keating’in bu tutumu ile öğrencilerinin üzerinde bıraktığı derin etki anlatılmaktadır. Filmin yönetmenliğini Peter Weir yaparken, Robin Williams ise 2014 yılında intiharıyla hayranlarını üzmüştür.

 

2- Good Will Hunting - Can Dostum

 

Matt Damon ve Ben Affleck’in senaristliğini yaptığı Good Will Hunting filmi, hem bu iki oyuncuyu tanımamıza hem de Robin Williams’ın bir diğer başarılı oyunculuğunu gözler önüne seriyor. Film, işçi sınıfı mahallesinden ve hademelik yapan genç bir adamın, Massachusetts Institute of Technology gibi prestijli bir üniversitedeki en başarılı öğrencileri bile zorlayan bir matematik problemini çözmesiyle değişen hayatının anlatıyor. Matematik, kimya, psikoloji gibi konulara ilginiz var ya da bu alanlarda eğitim görüyorsanız, belki de beyninizin farklı bir bölümünü kullanarak sahip olabileceğiniz gizli yetenekleri keşfetmeniz için size ilham verecek bu filmi kaçırmamalısınız.

 

3- Hidden Figures - Gizli Sayılar

 

Karantina günlerinde izlenecek filmler listenizin başında olması gereken bir diğer film ise matematik bilginizin sınırlarını zorlayacak, uzay mühendisliği ve NASA hakkında merakınızı giderecek Hidden Figures olmalıdır. Margot Lee Shetterly’nin  aynı adlı romanından uyarlanan film, NASA’da görev yapmak üzere işe başlayan matematikçi ve mühendis olan 3 siyahi kadının erkeklerin egemen olduğu bir dünyada kadın olmanın verdiği zorlukla başa çıkmanın yanında bir de ırkçılıkla mücadele etmelerini anlatıyor. Film, üç kadının NASA’nın bugünlere gelmesinin arkasındaki başarıyı ve gerçeğini yıllar sonra da olsa gözler önüne seriyor. 

 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği hakkında daha fazla bilgi almak ister misin? Giriş koşulları, bölüm ayrıntıları ve kariyer imkanları hakkında daha fazlası yazımızda. 

 

4- The Man Who Knew Infinity - Sonsuzluk Teorisi

 

Srinivasa Ramanujan isimli Hintli bir matematik dehasının hayatının anlatıldığı The Man Who Knew Infinity filmi, Robert Kanigel’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Dev Patel ve Jeremy Irons’ın usta oyunculukları ile Hindistan’da yoksulluk içinde doğan ve matematik becerileri Cambridge Üniversitesi’nde bir profesör olan G. H. Hardy tarafından fark edilen Ramanujan, İngiltere’ye davet edilir, ancak ırk, dil, din ve eğitim farklılıkları yüzünden dehasını bile hiçe sayan okul yönetiminin inatçı tavrı ile karşılaşır. Film, Ramanujan’ın formüller yazdığı ve zor matematik problemlerimi çözdüğü defterlerinden Hardy’e gönderdiği kendi geliştirdiği formüllere, tutkusu olduğu matematikten tahmin ettiği ve kanıtladığı 3.000’den fazla teoreme kadar çarpıcı bir konuya sahiptir. 32 yıllık kısa bir hayat yaşayan matematikçiyi, daha yakından tanımak için kaçırılmayacak bir film olduğunu söyleyelim.

 

5- The Social Network - Sosyal Ağ

 

İster sevin ister sevmeyin, sosyal medya hayatımızın her alanında ve genç yaşlı demeden herkes tarafından kullanılırken bu platformun en bilinenlerinden biri de Facebook’tur. The Social Network filmi, Harvard Üniversitesi’nde öğrenci olan Mark Zuckerberg’in multi milyonere dönen ilham veren yolculuğunu anlatıyor. Bugün dünyanın en çok kazandıran şirketine sahip olan Zuckerberg, aslında sadece bilgisayar programcılığı üzerine değil, yaratıcı fikirleri ve girişimciliği ile de herkesin hayallerini gerçekleştirebileceği ve risk alması gerektiği ile ilgili harika bir hayat hikayesine sahip ve film, bu nedenle en iyi öğrenci filmleri arasındadır. 

 

6- A Beautiful Mind - Akıl Oyunları

 

Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash’in hayat hikayesinin anlatıldığı A Beautiful Mind filmi, Sylvia Nasar’ın aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Şizofreni ile mücadele eden bir matematikçi olan John Nash, Princeton Üniversitesi’nden aldığı bursla okurken başarılarıyla dikkat çekmiş, ortaya attığı ve doktora tezi olan Oyun Teorisi ile yıllar sonra Nobel kazanmıştır. Çocukluğunda matematik konusunda dehasını ortaya çıkaracak bir belirti vermeyen, üniversite zamanlarında hiç ders çalışmayan ve kitap okumayan Nash, matematik teorilerinin tümünü kendi kendine keşfetmiştir. 

 

Sinema ve Tiyatro Eğitiminde Dünyanın Önde Gelen Okulları ve Giriş Şartları hakkında makalemize göz atmak ister misin? 

 

7- Theory of Everything - Her Şeyin Teorisi

 

Theory of Everything, zamanımızın en büyük kozmolog ve fizikçisi Stephen Hawking’in hayatını anlatıyor. Astrofizik alanında parlak bir öğrenciyken, ansızın yakalandığı ALS hastalığı ve doktorların yaşamak için sadece 2 yıl gibi bir süreyi öngördüğü, Hawking, tüm bu tıbbi hesaplamalara rağmen 76 yaşına kadar yaşamıştır. Filmde, Stephen Hawking’i Eddie Redmayne canlandırırken, karaktere rol verdiği performansı ile en iyi erkek oyuncu Oscar ödülüne layık görülmüştür. Bu film, özellikle öğrenciler için karantina günlerinde izlenecek filmler arasında yer almalı ki, sahip olduklarınızla başarabileceklerinizin bir sınırı olmadığını anlamanızı sağlayacaktır. 

 

Stephen Hawking'in lisans eğitimine Oxford Üniversitesi'nde başladığını biliyor musun? Eğer sen de İngiltere'de okumak için bir üniversite arıyorsan, uzmanlarımızdan ücretsiz destek alabilirsin. ​

 

8- Taare Zameen Par - Her Çocuk Özeldir

 

Hintli oyuncu ve yönetmen Aamir Khan’ın 2007 yılına ait dram filmi olan Taare Zameen Par, harfleri ve sayıları algılamakta güçlük çeken bir çocuğun yaşadığı zorlukları ve hayatını değiştiren resim öğretmeninin hikayesini konu alıyor. Aslında disleksi adı verilen ve aralarında Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Bill Gates gibi ünlü isimlerinde olduğu rahatsızlığa sahip olan 8 yaşındaki kahramanımız, öğretmeninin özel ilgisi ile içe kapanık ve karamsar ruh halinden çıkarak tamamen farklı bir hayata kavuşur. 

 

9- Billy Elliot

 

Hem çekildiği 2001 yılının hem de günümüzün en etkileyici filmler listesinde ilk sıralarda olması gereken Billy Elliot, 1980’lerin İngiltere’sinde geçen dans tutkusuyla yanıp tutuşan 12 yaşında bir çocuğun hayatını konu alıyor. Annesi olmayan, kömür madeni işçisi bir baba ve abisinin yanı sıra arada bir aklı gidip gelen babaannesi ile bir kasabada yaşayan Billy, geleneklere karşı çıkarak ailesinden gizli bale kursuna başlar. Film, dans öğretmeni Bayan Wilkinson’un teşvikiyle Londra’da yer alan Kraliyet Bale Okulu seçmelerine hazırlanan Billy’nin muhteşem azmini, küçücük yaşına rağmen baskıya karşı mücadelesini, tutkusunun peşinden koşuşunu anlatıyor.

 

Yurt Dışında Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım alanında eğitim almak ister misin? Üniversite seçeneklerine buradan göz atabilirsin.

 

10- The Chorus - Koro

 

Öğrenciler için film önerileri verdiğimiz rehberimizin kesinlikle seyretmeniz gereken bir diğer filmi ise 2004 yılı yapımı The Chorus olacaktır. Fransa’da erkek çocuklar için bir yatılı okula eğitimen olarak gelen Clement Mathieu ile çocuklar ve yönetim arasındaki hem dramatik hem de keyifli hikayeyi anlatıyor. II. Dünya Savaşı sonrası öksüz kalan ve okul müdürünün baskı ve şiddetiyle yetişen çocukları, müzikle tanıştıran ve evrensel gücüne inanan Mathieu, öğrencilerin yeteneklerine göre oluşturduğu okul korosu ile onlara, olduklarından ve düşünülenden çok daha fazlası olduklarını ve istedikleri her şeyi başarabileceklerini göstermiştir. Filmin en dikkat çekici kısmı ise müzikleridir. Özellikle koronun solalarını seslendiren Pierre Morhange karekterine hayat veren Jean Baptiste Maunier’in soloları bile filmi izlenmeye değer kılıyor. 

 
Hayalindeki Bölümü Hemen Bul! Kendin için en iyi üniversite bölümü mü araştırıyorsun? Sana özel kişiselleştirilmiş bir yöntem mi arıyorsun? O zaman bölüm eşleştirme aracımız tam sana göre! Denemeye hemen başlamak için linke göz at!
 
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA