Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Once you arrive

Online Olarak Ziyaret Edebileceğiniz Müzeler

Dünyanın En İyi Online Müzeleri

İlk olarak Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına coranavirus yani Covid-19’a karşı ülkeler çeşitli önlemler alırken, insanların kendilerini korumak için yapabilecekleri ilk adımlardan biri de evde kalmak ve gerekmedikçe evden çıkmamak olacaktır. 

 

Peki, evdeki zamanımızı daha iyi değerlendirmek için ne yapabiliriz? Günlük yaşamımızı boşa geçirmemek ve daha iyi hale getirmek için sıkça çevirim içi olacağımız şu günlerde, dünyamızı biraz daha renklendirmek için online olarak ziyaret edebileceğimiz müzeleri araştırdık. Keyifli okumalar!

 

British Museum - Londra

 

Dünyanın en iyi online müzeleri arasında 4 milyondan fazla çevirim içi esere ulaşabileceğiniz British Museum, ilk sıralarda olmalı. Antik Yunan döneminden kalma zengin bir Parthenon heykel ve eski Mısır koleksiyonuna sahip müze, ayrıca Çin ve Afrika tarihine ait benzersiz eseri, kapsamlı ve kolay arama platformu ile daha yakından inceleme imkanı sunar. 1753 yılında İngiltere’nin Londra şehrinde kurulan British Museum, 6 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlarken dünyanın ilk ulusal halk müzesi olarak da girişleri ücretsiz olan ender müzelerden biridir. 

 

Müzenin online koleksiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz

 

The Louvre, Paris

 

Louvre, sadece dünyanın en büyük ve 9.3 milyon ile en çok ziyaret edilen müzesi olmasının yanında, eşsiz koleksiyonlarına sanal tur yapabileceğiniz bir platforma sahip. Müzenin resmi adı İngilizce Great Louvre, Fransızca ise Grand Louvre olarak bilinirken, 1793 yılında Paris şehrinde kurulan Louvre Müzesinin en popüler Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sı ve Venüs de Milo olarak bilinen Afrodit heykelidir. Ücretsiz katılabileceğiniz müzenin sanal turu, nadir eserlere 360 derece bakabilme ve bilgi alma imkanı sunuyor. 

 

Müzenin online koleksiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

National Art Museum of China, Pekin

 

Çin’in en kozmopolit şehirlerinden biri olan Pekin’de 1963 yılında halka açılan National Art Museum of China, ülkedeki plastik sanatların tek ulusal sanat müzesidir. Çinilerle kaplı koridorlar, antik tavan süslemeleri ve geleneksel Çin mimarisine sahip ana bina, 6 katta 21 sergi salonuna sahiptir. NAMOC, antik çağdan modern Çin’in başlangıcına kadar farklı dönemleri temsil eden Çin sanat ustalarının 110 binden fazla eserine ev sahipliği yapar. 

 

Müzenin online sergilerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

The Metropolitan Museum of Art, New York 

 

New York’un ünlü 5. Cadde’sinde yer alan MET, Amerika’nın en büyük sanat müzesi olmasının yanında dünyanın en iyi online müzeleri arasında ilk sıralarda yer alır. 17 departmandan oluşan müze koleksiyonu, klasik antik dönemden modern Amerikan sanatına ve aralarında Afrika, Avrupa, Bizans ve İslam sanatınında olduğu 2 milyondan fazla eser içerir. 1870 yılında açılan ve Central Park’ın yanında yer alan müzede sanal tur yaparsanız, özellikle The Cloisters adı verilen ve Avrupa orta çağına ait eserleri bulabileceğiniz koleksiyonları, Van Gogh ve Leonardo da Vinci gibi ressamların çizimlerini ve tablolarını inceleyebilirsiniz. 

 

Müzenin online sergilerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Vatican Museums, Roma

 

İtalya’nın başkenti Roma’da yer alan Vatikan Müzeleri, aralarında Michelangelo’nun Sistine Şapeli’ndeki tavanı da dahil olmak üzere müze alanları, sergiler, ikonalar ve çok sayı da duvar resmine sanal tur yapma fırsatı sunar. Eğer siz de klasik resim ve heykel sanatına ilgi duyuyorsanız, Papaların küratörlüğünü yaptığı Vatikan Müzeleri tam size göredir. İlk olarak 1506 yılında kurulan müzede Laocoön ve oğulları, Raphael’in Foligno Meryem’i, Caravaggio’nun İsa’nın mezara konulması adlı eserleri eşsizdir. 

 

Müzenin online sergilerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Dali Theatre-Museum, Figueres

 

Figueres, İspanya’nın Katalonya bölgesinde yer alır ve Salvador Dali’nin doğduğu şehir olarak bilinir. Haliyle de şehirde, dünyaca ünlü sürrealist ressam Salvador Dali’nin eserlerine ve hatta kendi mezarına bile ev sahipliği yapan ünlü Dali Theatre-Museum bulunmaktadır. Kapımıza kadar gelen coronavirus nedeniyle evde bolca vakit geçirirken, özellikle Belleğin Azmi olarak bilinen ve eriyen saatleri ile ünlü olan tablosuyla hatırladığımız sanatçıyı daha yakından tanıyabileceğimiz bu online müzeye göz atmadan olmaz. 1974 yılında kurulan ve Dali tarafından tasarlanan müze, izleyenlere ücretsiz sanal turlar sunuyor. 

 

Müzenin online koleksiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Solomon R. Guggenheim, New York

 

Dünyaca ünlü Amerikalı mimar Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan bina 1959 yılında tamamlanmasından bu yana modern sanat ağırlıklı koleksiyonu ile eşsiz bir müze olduğunu kanıtlamıştır. Müzenin koleksiyonundan çok sarmal dış duvarı ve paslanmaz çelikle desteklenen cam kubbesi ziyarete gelenleri büyüler. Online müze arıyorsanız, New York’a gitmeden Guggenheim size aralarında Max Beckmann, Paul Cezanne, Edgar Degas, Max Ernst, Van Gogh gibi dünyaca ünlü isimlerin 1700’den fazla sanat eserini çevirim içi inceleme ve bilgi sahibi olma imkanı sunuyor. 

 

Müzenin online koleksiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Frida Kahlo Museum, Ciuadad de Mexico

 

Tarihe damga vuran kadınlardan biri olan Frida Kahlo bugün sadece bir ressam değil, acılarla dolu yaşamı ve güçlü duruşuyla da bilinir. Dünyanın en ünlü Latin Amerikalı ressamı olan Frida adına 1958 yılında Meksika’da açılan Frida Kahlo Museum, aynı zamanda La Casa Azul olarak da adlandırılır. Frida’nın doğduğu, büyüdüğü ve büyük aşkı Diego Rivera ile birkaç yılını geçirip öldüğü ev olan müze, sadece Frida ve Diego’nun değil, Meksika halk sanatlarına ait çok sayıda eseri de barındırmaktadır. 

 

Müzenin online koleksiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Hermitage, St. Petersburg

 

Eski Kış Sarayı olarak da bilinen Hermitage, dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahip müzesidir. Aralarında Leonardo da Vinci, Picasso, Rodin, Matisse gibi Avrupa resim ve heykel sanatlarının en bilinen isimlerine ait eserlere sahip Hermitage Müzesi, aynı zamanda Antik Yunan, Mısır ve Roma dönemlerine ait toplamda 3 milyondan fazla eseri barındırıyor. Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde 1852 yılında kurulan müze, barındırdığı tablo sayısı ile Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer almıştır. 

 

Müzenin online koleksiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

National Archaeological Museum, Atina

 

Eğer arkeoloji meraklısıysanız, Yunanistan’ın başkenti Atina’da yer alan National Archaeological Museum, ülkenin en büyük müzesi olduğu gibi dünyanın en önemli tarihi müzelerinden de biridir. Online müze arıyorsanız, size Antik Yunan ve Doğu Ege Koleksiyonuna sahip aralarında vazolar, metal işleri, heykellerin olduğu zengin birçok esere göz atabilirsiniz. 1829 yılında kurulan müzenin neoklasik tarzdaki mimari tasarımı mimar Panagis Kalkos’a aittir. 

 

Müzenin online koleksiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Van Gogh Museum, Amsterdam

 

Vincent van Gogh, denildiğinde herkesin aklına kucağını kesen ve kucağı kesik portrelerinin belki yüzlerce eskiz ve tablo çalışmalarını hatırlamayan yoktur. Hollandalı, empresyonist bir ressam olan Van Gogh, sık sık kendi adıyla anılacak sarı ve mavi tonlarını kulandığı resimleri ile aklımıza kazınırken, 37 yıllık yaşamına aralarında Yıldızlı Gece, Ayçiçekleri, Buğday Tarlası ve Kargalar, Arles’daki Yatak Odası gibi çok sayıda eseri sığdırmıştır. Amsterdam’da yer alan müze, Van Gogh’un eserlerinin yer aldığı dünyanın en büyük Van Gogh Müzesi olarak bilinir. 

 

Müzenin online koleksiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Yurtdışında kendinize en uygun üniversiteyi bulmanıza yardımcı olacak ücretsiz broşürlerimizi indirerek, bölümler ve giriş koşulları hakkında bilgi edinin.