Temel bilgiler
Hollanda: Eğitim Lokasyonları

Öğrenci Şehir Rehberi: Amsterdam

share image
2449

Hollanda’nın başkenti ve en kalabalık şehri olan Amsterdam dünya genelinden binlerce öğrenci çekmektedir. Amsterdam’ın kültürel anlamda bu kadar çeşitli ve dünyanın her köşesinden insanların yaşayıp öğrenim görebileceği bir yer olmasının sebebi de budur. Bu durum, öğrencilerin farklı kültürlerin farkına vararak ve özellikle global ve çağdaş kurumlardaki farklı çevrelerde geliştirebilecek bireyler haline gelmelerini sağlar. Amsterdam aynı zamanda eğitim alanında sunduğu yüksek standartlar, müfredat dışı etkinlikler ve heyecan verici sosyal yaşamı dolayısıyla da öğrencilere cazip gelmektedir.

 

Eğitim

 

Amsterdam gelişmiş, yüksek kaliteli eğitim sistemi ve University of Amsterdam ve Vu University Amsterdam gibi prestijli kurumları dolayısıyla dünya genelinden binlerce öğrenci çekmektedir. Dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında yer alan iki üniversitesi ve Amsterdam’ın Sosyal Tarih Enstitüsü’nün dünyanın en büyük belgesel ve araştırma enstitüsü olması Amsterdam’ın küresel araştırma ve kalkınma sektöründe tanınmasını sağlar. Bu kurumlar aynı zamanda öğrencilere ve araştırmacılara özellikle, kendi konu alanlarında derin bir bilgi birikimi edinmek için sosyal bilimler alanında çeşitli imkânlar sunar. Hollanda'da üniversite eğitimi ve başvuru kriterleri hakkında tüm bilgileri bu yazımızdan öğrenin.

 

Amsterdam öğrencilerine eğitimden daha fazlasını verir ve onların öğrenim süreçlerinde ve öğrenim sonrasında ilgili alanlarda çalışmalarına yönelik imkânlar sunar. Bu da sizin donanımlı ve bilinçli bir çalışan olmanıza yardımcı olur. Hollanda'da okumanız için tavisye ettiğimiz 3 bölüme buradan göz atın.

 

Etkinlikler

 

Amsterdam, öğrenciler için heyecan verici bir şehirdir çünkü onlara, müzelerden, canlı sahne performanslarına, tiyatrodan, buz patenine, kültürel festivallere, sporlara ve canlı gece hayatına kadar çok çeşitli imkânlar sunar.

 

Amsterdam’da bu etkinlikler için ziyaret edilmesi gereken, en bilindik mekânlardan bazıları Rijksmuseum, Anne Frank Huis, Heineken Music Hall, Royal Theatre Carr ve Rembrandtplein’dır. Aynı zamanda tüm yıl boyunca süren festivaller ile öğrenciler farklı kültürleri tanıma ve yeni insanlarla tanışma imkânı bulur. Amsterdam’ın Avrupa’nın kalbinde yer alması aynı zamanda ulaşımın kolay, ucuz ve eğlenceli olduğu anlamına gelir. Hollanda hakkında ilginç bilgileri bu yazımızdan okuyun.

 

Ulaşım

 

Amsterdam’da ulaşım sistemi oldukça düzenlidir ve hükümet tarafından sıkı bir şekilde denetlenir. Hükümet, toplu taşımanın ucuz ve elverişli olmasına büyük önem verir ve çevre ile ilgili sebeplerden ötürü otomobil kullanımını azaltmaya yönelik adımlar atar - aynı yere giden sürücüler arasında birbirinin arabasıyla toplu seyahat etme uygulamasının (car-pooling) bu kadar yaygın olmasının sebebi de budur.  Bazı toplu taşıma araçları - feribot gibi - ücretsizdir.

 

Gelişmiş ve uygun fiyatlı toplu taşıma sistemiyle Amsterdam, nüfusunun %60’ının birincil ulaşım yöntemi olarak toplu taşımayı kullanmasını sağlamıştır. Bu, Amsterdam’da yeni öğrenciler için harika bir haberdir - çünkü şehri keşfetmek bundan daha kolay olamaz! Hollanda'da ulaşım hakkında detaylı yazımızı buradan okuyun.

 

Bunlara da göz atın...

Bölüm ara

Hollanda
Lisans
YAZAR HAKKINDA

author image

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.