Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Finans

Avrupa’da Yaşam Ücretleri Hakkında Merak Edilenler

Dünyanın en güzel ülkelerinden bazılarına ev sahipliği yapan Avrupa’da eğitim almak mı istiyorsun? Peki, Avrupa’da yaşam ücretleri için ne kadar bir bütçe ödemen gerektiğini biliyor musun?

Avrupa’da Yaşam Ücretleri

Avrupa, eğitim almak için dünyanın en heyecan verici kıtalarından biridir. Birçok Avrupa ülkesi yaşamak, seyahat etmek ve çalışmak için öğrencilere mükemmel fırsatlar sunarken akademik mükemmelliğin merkezi olarak öğrenciler için çok çekici bir destinasyondur. Dünyanın en eski ve prestijli üniversitelerinden bazıları aracılığıyla birinci sınıf eğitim sağlama konusunda uzun ve gururlu bir geçmişe sahip olan Avrupa'da eğitim alırken yaşam ücretleri için ne kadar para harcamanız gerektiğini biliyor musunuz? Ayrıntılı rehberimize göz atın.

 

Avrupa’da yaşam ücretleri ne kadar?

 

Avrupa’da yaşam maliyeti, eğitim almayı seçtiğiniz ülkeye ve yaşam alışkanlıklarınıza göre değişiklik gösterir. Londra ve Paris gibi şehirler, yaşamak için çok pahalı olabileceği gibi Avrupa’da eğitim alırken ödeyeceğiniz gıda, ulaşım, konaklama gibi temel yaşam ücretleri ülkeden ülkeye hatta şehirden şehire değişiklik gösterecektir. Örneğin; Birleşik Krallık'ta yaşayan bir öğrencinin bir yıllık yaşam maliyeti, Almanya'da ödeyeceğinden yaklaşık dört kat daha fazla olabilir. Avrupa’da yaşam maliyetlerini incelemeden önce eğitim maliyetleri için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini merak ediyor musunuz? O halde, Öğrenciler İçin Avrupa’da Eğitim Ücretleri Rehberi tam size göre. 

 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

Avrupa genelinde yaşam maliyetleri uygun olan ülkeler hangileri?

 

Avrupa’da eğitim alırken rahat bir yaşam sürdürmek için ayda yaklaşık ortalama 600 Euro ayırmanız yeterli olacaktır. Konaklama, gıda ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yetecek olan bu yaşam ücretleri, okumak için tercih ettiğiniz ülke ve şehre göre değişiklik gösterecektir. 

 

 • Birleşik Krallık: Aralarında İngiltere ve İskoçya’nın da olduğu prestijli Birleşik Krallık ülkeleri, Avrupa’nın en yüksek öğrenim ücretleri ve yaşam maliyetleri ile bilinir. Birleşik Krallık’ta yaşamak için yıllık 12.180£ civarında bir ücret ödersiniz. Ancak göz alıcı başkent Londra’da eğitim almak için bu rakamların da üstüne çıkabileceğinizi söyleyelim. 
 • Avusturya: Öğrenim ücretlerinin neredeyse ücretsiz olduğu ülkede, ortalama yaşam maliyetleri yıllık 11.400€ civarındadır. 
 • İsveç: Yüksek öğrenim ücretlerine sahip İsveç, aynı zamanda 12.000€ civarındaki yaşam maliyetleri ile de öğrenciler için biraz pahalı bir ülke olabilir. 
 • Fransa: Dünyanın en popüler uluslararası turizm destinasyonlarından biri olan  Fransa, aynı zamanda prestijli üniversitelerde nispeten uygun öğrenim ücretleri sunan az sayıda Avrupa ülkesinden biridir. Fransa’da ortalama yaşam maliyetleri, yıllık 9.900€ civarındadır. Başkent Paris şehrinde, bu rakamlar biraz daha yüksek olabilir. 
 • İspanya: Avrupa’nın en güzel şehirleri ile her yıl bol ziyaretçi alan İspanya’da, Valensiya en ucuz ve Madrid ile Barcelona en pahalı olmak üzere yaşam maliyetleri farklılıklar gösterir. Ortalama yaşam maliyetleri ise yıllık 10.800 ile 13.200€ arasındadır.  
 • Hollanda: Ortalama yaşam maliyetlerinin yıllık 9.600 ile 13.200€ arasında değiştiği Hollanda’da başkent Amsterdam, Avrupa'nın en pahalı şehirleri arasındadır. Bu nedenle de yaşamak için oldukça pahalı olabilir.
 • İtalya: Güneyin kuzeyden daha ucuz olması nedeniyle İtalya'da yaşam maliyetinde çok büyük bir fark görürsünüz. Roma yaşam maliyetleri açısından Avrupa’nın en pahalı şehirleri arasındayken Napoli en ucuzu olabilir. Ortalama yaşam ücretleri ise yıllık, 12.000€ olabilir. 
 • Almanya: Avrupa’da yaşam ücretleri önemli ölçüde değişkenlik gösteren bir diğer ülke Almanya’dır. Ücretsiz eğitim nedeniyle çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ülkede ortalama yaşam maliyetleri, 10.200€ civarındadır. 
 • Belçika: Yüksek yaşam kalitesi ile tanınan Belçika’da ortalama yaşam ücretleri yıllık, 10.200 ile 11.400€ arasında değişiklik gösterir. 
 • İrlanda: Ortalama öğrenim ücretlerinin yıllık 9.750€ olduğu ülkede yaşam masrafları için 12.000€ civarında bir bütçeyi gözden çıkarmalısınız. 

 

Avrupa’da konaklama için ne kadar bütçe ayırmalı?

 

Avrupa’da konaklama seçenekleri kampüs içi ve kampüs dışında olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle, kampüslerde kalmak, paylaşımlı kiralık apartman dairelerine göre biraz daha pahalıya mal olabilir. Aynı zamanda yabancı bir ülkede bir aileye sahip olmak isterseniz, aile yanı konaklama seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Burada size tavsiyemiz, faturalardan tasarruf etmek istiyorsanız, öğrenci yurtları tam size göre olacaktır. 

 

 • Fransa: Paris, QS dünyanın en iyi öğrenci şehri olarak yer almasından bu yana yaşamak için de en pahalı 10 şehir arasında seçilmiştir. Paris’te ortak bir daire için odalar, ayda yaklaşık 500€'dan başlıyor. Eğitim ücretleri düşük olsa da başkent Paris yerine diğer Fransız şehirleri, Nantes, Lille ve Lyon gibi daha ucuz yaşam maliyetleri ile dikkat çeken şehirleri tercih edebilirsiniz. 
 • Avusturya: Yaşamak için pahalı bir yer olarak kabul edilse de Avusturya’da ucuz konaklama bulmanız mümkündür. Viyana'da bir öğrenci odasının fiyatı ayda yaklaşık 250€ civarındayken Avusturya'nın en büyük ikinci şehri Graz’da, yabancı öğrenciler için öğrenci odaları aylık 160€ ile 400€ arasındadır. 
 • Belçika: Avrupa’da yaşamak için en pahalı şehirlerden biri olarak gösterilen başkent Brüksel’de tek kişilik öğrenci yurdunun fiyatı, ayda 500€’dan fazla olabilir.  
 • Almanya: Öğrenci yurtlarında tek kişilik odalar, ayda 165€ gibi uygun bir fiyata Leipzig'de bulunabilirken, başkent Berlin şehrinde ayda ortalama 300-350€ ile nispeten daha pahalıdır. 
 • İtalya: Roma’da konuma bağlı olarak ayda 300€ ile 600€ arasında değişebilen konaklama bulmanız mümkündür. Bunun yanında Napoli’de daha ucuz konaklama bulmak olasıdır.
 • Litvanya: Öğrenci dostu ülkeler arasında yer alan Litvanya’da başkent Vilnius şehrinde odalar sadece 90€ ile 250€ arasındadır.
 • İspanya: Madrid ve Barcelona şehirleri yaşam maliyetleri açısından en pahalı İspanya şehirleri olsa da 200€ gibi düşük bir fiyata öğrenci konaklaması bulmanız da mümkündür. 
 • Hollanda: Amsterdam gelişen bir öğrenci topluluğuna sahiptir ve zaman zaman konaklama bulmak mümkün olamayabilir. Genel olarak, 350€ gibi düşük bir fiyatla en fazla 600€ arasında öğrenci konaklaması bulabilirsiniz. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Avrupa’da gıda maliyetleri yüksek mi?

 

Avrupa’da gıda ücretleri, herhangi bir uluslararası öğrencinin toplam harcamasının önemli bir kısmını oluşturacaktır. Tüm ülkeler, uygun fiyatlı yemek yiyebileceğiniz çok sayıda ucuz restoran seçeneklerine sahiptir. Aynı zamanda öğrenci indirimlerine sahip süpermarketler ve taze meyve-sebze satın alabileceğiniz uygun ücretli halk pazarları eğitim aldığınız çoğu şehirde ve semtte sizi bekliyor olacaktır. 

 

Avrupa’da ulaşım nasıl sağlanır?

 

Avrupa’da ulaşım maliyetleri birbirinden farklıdır. Metro, otobüs ve tramvay gibi ulaşım ağlarının sıklıkla kullanıldığı tarihi ve modern Avrupa şehirleri, öğrencilere nispeten uygun ulaşım ücretleri ve genellikle indirimler sunarlar. Örneğin; Berlin’de tüm özel ve devlet üniversitelerinin öğrencileri genellikle ücretsiz toplu taşıma sunan Semesterticket'e hak kazanırlar. Paris, Île-de-France bölgesinde yaşayan 26 yaşından küçük tüm öğrenciler için yıllık 350 Euro gibi düşük bir fiyatla tüm bölgede sınırsız seyahat imkanı sağlayan yıllık biletler sunmaktadır. Brüksel’de ise 25 yaşından küçük tüm öğrenciler, milliyeti veya ekonomik faaliyeti ne olursa olsun, ayda sadece 12 Euro'ya sezonluk bilet almaya hak kazanır.

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

 

Sonuç olarak yurtdışında eğitim almayı düşünüyorsanız, Avrupa ülkeleri size sonsuz olanaklar ve avantajlar sunar. Avrupa, uluslararası bir derece almak için mükemmel bir seçimdir ve dünya çapındaki işverenler tarafından saygı duyulduğundan, Avrupa'da okuyan uluslararası öğrenciler çok çeşitli iş ve kariyer fırsatlarına erişebilirler.