Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Doğru Yurtdışı Eğitim Programını Bulmak

1358

Yurtdışında bir eğitim programına gitmeye karar verdiniz. Peki ama hangi program sizin için en uygunu? Kısa veya uzun dönem bir dil eğitimi mi, sertifika veya akademik bir program mı? Pek çok seçeneği bünyesinde barındıran yurtdışı eğitim programlarından hangisinin sizin için en doğrusu olduğunu bulmak için, öncelikle kariyer hedeflerinizin belirlenmesi ve bu hedefler doğrultusunda neye ihtiyacınız olduğunun saptanması ve doğru bir strateji belirlenmesi gerekiyor. Bu karmaşık seçim sürecinde size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bir liste hazırladık.

 

Hangi konuda eğitim almak istiyorsunuz?

 

İlginizi çeken, potansiyelinize ve kariyer hedeflerinize uygun olduğunu düşündüğünüz yurtdışı eğitim programlarını listeleyin. Bu programların hangi üniversite, kolej ya da kurs tarafından verildiğini araştırın, bunu yaparken okul kabul şartları, eğitim tarzları ve ders programlarını da incelemeyi ihmal etmeyin. Sıkı bir araştırma ve incelemenin ardından listenizi daraltın. Listenizdeki programlarla ilgili aile ve arkadaşlarınızın tavsiyelerini alın. Hatta daha iyisi çevrenizde, seçtiğiniz programlarda eğitim görmüş profesyoneller varsa onların da tavsiyelerini almanız ve deneyimlerinden yararlanmanızdır.

 

Nerede eğitim almak istiyorsunuz? Hangi ülke? Hangi şehir?

 

Bir başka zorlu seçim de nerede eğitim almak istediğinizdir. Bu kararı verirken; gitmek istediğiniz ülkenin kültürünü, yaşam şartlarını, gelişmişlik düzeyini, iklimini, ülkemize yakınlığını, kolay vize alınabilirliğini, öğrencilere part-time çalışma imkanı sunup sunmadığını göz önünde bulundurabilirsiniz. Şehir seçimini yaparken de, o bölgedeki yerel halkın aksanı, gideceğiniz şehrin büyük bir yerleşim merkezi mi yoksa deniz kenarında küçük bir kasaba mı olduğu, ortama uyum sağlayıp sağlayamayacağınız, hedeflerinize ulaşmanızda etkili olup olmayacağı değerlendirmeniz gereken kriterler arasında olmalı.

 

Eğitimin süresi

 

Eğitim kararı verirken, göz önünde bulundurulması gereken önemli hususlardan biri de bu eğitime ne kadar zaman ayırmayı planladığınızdır. Kısa süreli bir eğitim mi yoksa uzun süreli bir eğitim mi düşünüyorsunuz? Karar verirken, eğitim süresinin doğru belirlenmesi önemlidir. Gereğinden az eğitim alırsanız hedefinize ulaşamazsınız ve eğitiminiz boşa gider. Gereğinden fazla eğitim almanız ise gereksiz yere para ve zaman kaybetmenize neden olabilir. 

 

Eğitimin ücreti

 

Yurtdışı eğitim programınızı seçerken, bütçenizi aşmayacak seçimler yapmaya özen gösterin. Bununla birlikte okulların, vakıfların ya da şahısların verdiği burs seçeneklerini de araştırmayı ihmal etmeyin.

 

Kariyer Hedefi

 

Seçtiğiniz yurtdışı eğitim programının, belirlediğiniz kariyer hedefinize uyduğundan emin olun. Birçok üniversite kendi web sayfalarında bölümlerin sunduğu kariyer olanaklarını da açıklar.

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA