Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurtdışında Tıp Eğitimini Hangi Ülkede Almalısın?

Yurtdışında Tıp Eğitimi

Günümüzde çoğu öğrenci için tıp okumak, sadece istikrarlı iş imkanları ve yüksek kazançlar getiren bir bölüm olarak görünebilir. Ancak bir tıp fakültesine kaydolmanın getirdiği sorumluluklar ve başkalarına yardım etmenin ve parçası olmanın verdiği manevi duygular bunların çok ötesindedir. Tüm dünyada sağlık ve tıp alanından mezunlara duyulan saygınlık ve kazanılan prestij, bu meslekte çalışacak öğrenciler için son derece parlak bir gelecek yaratır. Zira günümüzde iyi bir doktora, fizyoterapiste, cerraha, hemşireye, biyomedikal mezununa ihtiyaç her zaman vardır. Yazımızda yurtdışında tıp okumak isteyen öğrenciler için ülkelere göre eğitim sistemlerini, öğrenim ücretleri ve üniversite seçeneklerini araştırdık. 

 

İngiltere

 

İngiltere, yurtdışında tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için dünyanın en iyi eğitim kurumlarına sahip ülkelerden biridir. İngiltere’de tıp okullarına kabul edilmek için yüksek notlar ve İngilizce dil bilginiz önemli rol oynarken, rekabetçi bir ortamın sizi beklediğini söyleyelim. Zira tıp bölümü, ülkedeki en popüler konu alanlarından biridir ve İngiltere, hem Avrupa hem de dünyanın en iyi tıp okullarına ev sahipliği yapar. Özellikle tıbbi araştırmalar için kapsamlı bir çalışma alanı ve araştırma imkanı sunan İngiltere’de tıp eğitimi 6 yıl sürer. İngiltere’de tıp okumak, hem yerel hem de uluslararası öğrenciler için mezuniyetten sonra iş fırsatları ile oldukça caziptir. Genel olarak öğrenciler, psikiyatri, radyoloji, cerrahi, kardiyoloji ve nöroloji gibi uzmanlık alanlarını tercih ederler. 

 

En İyi Tıp Okulları: University of Oxford, Cambridge University, Imperial College London

Okul Ücreti: 9.400$ - 46.800$

Yaşam Giderleri: 16.000$

 

Avustralya

 

Amerika ve İngiltere’den sonra Avustralya, tıp okumak için en iyi eğitim rotalarından biridir. Ülkede lisans eğitimi 5-6 yıl sürerken, kabul edilme şartları arasında akademik liyakata dayalı olarak not ortalamanız ve İngilizce yeterlilik test puanınız yer alır. Aynı zamanda ön koşul gereksinimleri arasında kimya, matematik, fizik ve biyoloji konularında yetkinlik yer almaktadır. Avustralya, yüksek kaliteli eğitim sunan dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yaparken, uluslararası öğrenciler için en popüler konu alanlarından biri tıptır. Ülkede mezuniyetten sonrası çalışabilmeleri için öğrencilerin bir yıl stajyer olarak çalışmaları gerekmektedir. 

 

En İyi Tıp Okulları: University of Melbourne, University of Sydney, University of New South Wales

Okul Ücreti: 11.000$ - 25.000$

Yaşam Giderleri: 15.330$

 

Çin 

 

Eğitim ve yaşam maliyetlerine bakıldığında Çin, yurtdışında tıp eğitimi almak için en uygun ülkeler arasındadır. Zira ücretler, özellikle Amerika, Kanada, Avustralya ve İngiltere’ye göre oldukça düşüktür. Sürekli gelişen ülkede yaşam maliyetleri her geçen gün artsa da, yine de uluslararası öğrenciler için fiyatlar uygundur. Aynı zamanda yabancı öğrenciler tıp eğitimi veren üniversitelerde burslu okuma imkanı bulurken, lisansüstü programlarda hükümetin ve okulların sunduğu çok sayıda burs vardır. Çin’de tıp eğitimi; teknoloji tabanlı eğitim sistemi, düşük maliyetler, İngilizce program çeşitliliği ve Mandarince öğrenme imkanı ile sizi cezbedebilir. Çin’de bir hastanede staj yapmanın ilk şartı Mandarince dil yeterliliğidir. Tıp eğitimi 2 program seçeceğine sahiptir; 6 yıl lisans ya da klinik tıpta 5 yıllık lisanstan sonra 2 yıllık master programı. 

 

En İyi Tıp Okulları: Peking University, Fudan University, Tsinghua University

Okul Ücreti: 5.000$ - 7.500$

Yaşam Giderleri: 2.600$ - 4.700$

 

Amerika

 

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihi arasında yer alan Amerika’da tıp bölümü en popüler konulardan biridir. Ancak zor bir eğitim döneminin sizi beklediğini söylemekte fayda var. Öncelikle ülkede tıp eğitiminin 4 yıl sürdüğünü, belirli bir alt alanda uzmanlaşmak içinse 1-4 yıl arasında bir eğitim almak gerektiğini belirtelim. Aynı zamanda uluslararası öğrencilerin, başvuruda bulunmadan önce 4 yıllık lisans eğitimlerini herhangi bir programda tamamlamaları gerekir. Ancak biyoloji, kimya, fizik ve matematik gibi konularda eğitim alanların okullara kabul sürecinde daha avantajlı olduklarını söylemeliyiz. Mezuniyetten sonra özellikle cerrah, dermatolog, anestezi uzmanı, psikolog olarak yüksek kazançlı maaşlar elde edebilirsiniz. 

 

En İyi Tıp Okulları: Harvard University, Stanford University, Johns Hopkins University

Okul Ücreti: 25.000$ - 60.000$

Yaşam Giderleri: 9.000$ - 15.000$

 

Singapur

 

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için modern ve canlı yaşamı ile Singapur, mükemmel eğitim sistemi ile sayısız fırsat sunar. İngiliz tabanlı eğitim sistemi, İngilizce dilinde sayısız lisans ve lisansüstü program ve yüksek standartlarda bilimsel araştırmalar Singapur’u hem Asya hem de dünya çapında bir lider olma yoluna götürmüştür. Singapur, her yıl dünyanın en iyi iki büyük üniversitesinde 30,000’den fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Singapur’da çeşitli üniversitelerde tıp bölümü 5 yılda tamamlanmaktadır. Öğrencilerin IELTS ya da TOEFL testlerinde yeterliliklerini kanıtlamaları ve Biyomedikal Kabul Testi olan BMAT sınavından iyi bir puan elde etmeleri gerekir. 

 

En İyi Tıp Okulları: National University of Singapore, Nanyang Technological University

Okul Ücreti: 11.350$ - 36.250$

Yaşam Giderleri: 7.150$

 

İsveç

 

Yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için İsveç, dünyanın en etkileyici yüksek öğretim sistemine sahip ülkelerinden biridir. İsveç’te tıp eğitimi, seçtiğiniz üniversiteye göre bazı farklılıklar göstermekle beraber öncelikli olarak B2 düzeyinde akıcı bir İsveççe bilgisi aranmaktadır. Bunun yanında biyoloji, kimya, fizik ve matematik konularında yetkinlik gerekir. Aynı zamanda İsveç’te İngilizce tıp eğitimi veren üniversitelerde bulunmaktadır. 6 yıl süren eğitim programlarının amacı alanlarında uzman ve yetenekli doktorlar yetiştirmektir. Mezun olduktan sonra çok çeşitli uluslararası kariyer imkanı bulabilirsiniz. 

 

En İyi Tıp Okulları: Karolinska Institutet, Lund University, Uppsala University

Okul Ücreti: 10.560$-17.595$

Yaşam Giderleri: 10.000$

 

Malezya

 

Malezya, yurtdışında tıp okumak isteyen öğrenciler için sağlık sektöründe son gelişmelerle donatılmış program çeşitliliği, yetkili ve nitelikli profesyoneller üreten üniversiteleri ile göz doldurur. Ülkede tam zamanlı bir tıp programına kayıt olacak öğrencilerin önce tıpta hazırlık kurslarına katılmaları, biyoloji, kimya, fizik ve matematik gibi konularda %80 ve üstü başarıya sahip olmaları gerekmektedir. Malezya’da tıp eğitimi 5-6 yıl arasında değişir. 

 

En İyi Tıp Okulları: University Malaya, Universiti Kebangsaan Malaysia

Okul Ücreti: 3.985$

Yaşam Giderleri: 1.647$

 

Fransa

 

Almanya gibi Fransa’da, uluslararası öğrenciler için düşük ücretli ve yüksek kaliteli eğitim imkanı sunan nadir ülkelerdendir. Ülkede tıp okumak için üniversitelerde, Avrupa Birliği dışından gelen yabancı öğrenciler için kabul edilme %8’dir. Genel olarak bölüm için B2 düzeyindeki Fransızca dil yeterliliğinizi kanıtlamanız istenir. Fransa’da tıp eğitimi, 3 aşamadan oluşan PCEM ve DCEM adı verilen zorlu bir sisteme sahiptir. Buna göre PCEM, 2 yıl sürer ve öğrenciler tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hemşirelik bölümlerinde eğitim alırlar. İkinci aşama DCEM olarak adlandırılır ve 4 yıl sürer. Bu sürenin son 3 yılını Fransa’da devlet hastanelerinde farklı uzmanlık alanlarında stajlarla tamamlarsınız. Bu aşamada Fransızca dilindeki akıcılığınızın önemi büyüktür. 4 yılı tamamlayan öğrenciler ECN adı verilen tıpta uzmanlık sınavına girerler. Aldığınız puana göre 3 yıl süren genel tıp ya da 4-5 yıl arasında değişen uzmanlık eğitimine başlarsınız. 

 

En İyi Tıp Okulları: Universite Pierre et Marie Curie, Universite Paris Descartes

Okul Ücreti: 210$ - 450$

Yaşam Giderleri: 33.500$

 

Almanya

 

Tüm dünyadan öğrencilere uygun maliyetle, yüksek kaliteli eğitim sunan Almanya, yüksek öğretimdeki sıralaması ve uluslararası tanınırlılığa sahip üniversiteleri ile dikkat çeker. Almanya’da tıp eğitim programları ücretsizdir ve hem eğitim hem de araştırma için geniş kapsamlı lisans ve lisansüstü derece programları sunan üniversitelerde 7,000’den fazla uluslararası tıp öğrencisi mevcuttur. Almanya’da tıp eğitimi, 6 yıllık bir süreyi kapsarken, Almanca dil yeterliliği ön koşuldur. İlk yıl preklinik, ikinci yıl klinik, üçüncü ve daha sonraki yıllar ise pratik eğitim alırsınız. Aynı zamanda öğrencilerin 12 yıllık bir eğitim dönemini tamamlamış olmaları gerekir. 

 

En İyi Tıp Okulları: Ruprecht Karls Universitat, Ludwig Maximilians Universitat Munchen

Okul Ücreti: 300$

Yaşam Giderleri: 11.770$

 

Ayrıca bakınız:

Yurtdışında Ülkelere Göre Kaçırmamanız Gereken Burslar

En Kolay Öğrenci Vizesi Alabileceğiniz Ülkeler

Sağlık ve Tıp Alanında Kariyer Yapabileceğiniz 5 Ülke

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA