Temel bilgiler
Avustralya: Kariyer

Avustralya’da Çalışmak: Öğrenci İşleri

Avustralya’da eğitim almayı düşünüyor ve bütçeniz konusunda endişeleniyor musunuz? Öğrenciliğiniz sırasında Avustralya’da çalışmak ister misiniz? En popüler öğrenci işleri ve fazlası rehberimizde.

Avustralya’da Çalışmak Öğrenci İşleri

Avustralya’da eğitim alırken birkaç saat çalışarak günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız kadar para kazanmak ister misiniz? Avustralya, dünyada İngilizce konuşulan ülkeler arasında Amerika ve İngiltere’den sonra en popüler üçüncü destinasyondur. Bu açıdan her yıl, uluslararası öğrenciler Avustralya’da üniversite okumak için ülkeye akın ederken yüksek yaşam ücretleri ve öğrenim masrafları bütçenizi biraz zorlayabilir.

 

Neyseki Avustralya hükümeti, uluslararası öğrencilere 2 haftada 40 saate kadar okurken Avustralya’da çalışmak için izin veriyor. Ancak 2022 yılı itibariyle yapılan yeni düzenleme ile öğrenciler, tüm sektörlerde saat sınırı olmadan akademik yıl boyunca ve tatil dönemlerinde Avustralya’da çalışmak ve ek gelir elde etmek için çalışma hakkına sahipler. Peki, bu durumda Avustralya’da eğitim alırken çalışabileceğiniz en çok para kazandıran öğrenci işleri hangileri? Sizin için keyifle okuyabileceğiniz bir yazı hazırladık!

 

1. Çocuk bakıcısı

 

Çocuklarla aranız iyiyse Avustralya’da çalışmak ve okurken rahat bir yaşam için yarı zamanlı olarak bebek bakıcılığı yapabilirsiniz. Genel olarak yurtdışı üniversite okuyan öğrencilerin en çok tercih ettiği öğrenci işleri arasında yer alan babysitter - bakıcılık işi, çocukları beslemeniz, banyo yaptırmanız ve uyutmanızı gerektirir. Akşamları ebeveynlerin olmadığı zamanlarda sıklıkla istihdam imkanı bulacağınız bu işte akıcı bir İngilizce konuşmak önemli olacaktır. 

 

 

Eğer gündüz çalışıyorsanız, çocukların ev ödevlerine yardımcı olmanız, onları okula getirip götürmeniz beklenir. Ne kadar sorumluluk alırsanız maaşınız o kadar yüksek olur ve daha çok para kazanma fırsatı bulursunuz. Bir bebek bakıcısı, saatte ortalama 15 ile 20 Avustralya Doları kazanır. 

 

2. Sürücü 

 

Araba sürmekten hoşlanıyorsanız, okurken Avustralya’da çalışmak için en ideal yollardan biri de sürücülüktür. Aynı zamanda öğrenci iş ilanları içerisinde de sıklıkla karşılaşacağınız bu iş sayesinde haftada 20 saatten az çalışarak Uber sürücüsü veya okul otobüsü sürücüsü olabilirsiniz. Kendinize ait bir aracınız varsa araba kullanmayı ve farklı yerleri keşfetmeyi seviyorsanız, özel şöför olarak çalışmak sizin için mükemmel bir iş olacaktır.

 

Unutmayın, şöför olarak yarı zamanlı Avustralya’da çalışmak için uygun ve yasal bir sürücü belgesine ihtiyacınız olacağı gibi güvenli bir şekilde araç kullanmanız, aracınızı temiz tutmanız ve insanlara karşı saygılı ve hoşgörülü olmanız gerekir. Avustralya’da part-time şöförler saatte 20-25 AUD kazanırlar. 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

3. Kurye 

 

Avustralya iş imkanları açısından öğrencilere en çok istihdam sağlayan ülkelerden biridir. Bu açıdan Avustralya’da eğitim alırken para kazanmak ve rahat bir işte çalışmanız çok da şaşırtıcı değildir. Posta taşımak ya da kurye olmak yorucu bir iş olduğu için kulağa pek hoş gelmese de keyifli olabilir. Araba, motorsiklet ya da bisiklet ile güvenli bir şekilde sürdüğünüz ve teslimat paketine zarar vermediğiniz sürece bu iş sizin için harika bir seçim olabilir. Posta taşıyıcısı olarak ayda 18 ile 25 AUD para kazanmak mümkündür. 

 

4. Temizlik elemanı

 

İnanması zor olabilir, ancak part-time temizlikçi olmak Avustralya'daki en yüksek ücretli işler arasındadır. Sadece iyi kazanç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda okurken Avustralya’da yaşamak için esnek saatlerde çalışmanıza izin verir ve akıcı İngilizce bilmenizi gerektirmez. Başlamak için online öğrenci iş ilanları üzerinden bir temizlik şirketine katılabilir veya özel evlerde, otellerde, restoranlarda bununla ilgili iş imkanları bulabilirsiniz. Temizlik elemanı olarak Avustralya’da çalışmak istiyorsanız, saatte ortalama 20 ile 30 Avustralya Doları kazanç sağlayabilirsiniz. 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

 

5. Barmen 

 

Barmenlik, tüm dünyada en popüler öğrenci işleri arasındadır. Zira çalışma saatleri, esnekliği ve sosyal ortamı ile birçok avantaj sunduğu gibi barmen olmak, yeni insanlarla tanışmak için harika bir yoldur. Çalışma saatleri, üniversite ders programınızla çakışmayacaktır, ancak gece çalışmak bazen yorucu olabilir ve uykunuzdan feragat etmeniz gerekebilir. Bu açıdan kolay ve hızlı para kazanabileceğiniz bu mesleği tatillerde ya da ertesin gün yoğun ders programınızın olmadığı günlerde yapabilirsiniz. Avustralya’da eğitim alırken kampüste ya da online iş bulma siteleri üzerinden yayınlanan öğrenci iş ilanları ile barmen olarak saatte 22 ile 25 AUD kazanç sağlayabilirsiniz. 

 

6. Özel öğretmen 

 

Avustralya’da çalışmak için uluslararası öğrenciler arasında sıklıkla tercih edilen özel öğretmenlik,  eğer başkalarına bilgi aktarmak ve öğretmek konusunda ilgiye sahipseniz ve keyif alıyorsanız tam size göre bir iştir. Bunun için online eğitim platformlarını ya da yüz yüze eğitim vermeyi tercih edebilirsiniz. Özel öğretmen olarak para kazanmak için alacağınız Avustralya asgari ücret ortalama 20 ila 40 AUD arasındadır. 

 

 

Dünyada en yaygın öğrenci işleri arasında yer alan eğitmenlik işini yaparken bir lisans derecesi, sertifika veya diploma ve insanlarla iletişim kurabilmek için İngilizce konusunda yetkinliğinizin olması önemlidir. Matematik, yabancı dil, grafik tasarımı, web tasarım gibi iyi olduğunuz konularda seviyenize göre öğrenciler bularak ders verebilirsiniz.  

 

7. Freelance çalışan

 

Freelancer olarak serbest çalışmak için Avustralya ya da dünyanın herhangi bir ülkesinde olmanız fark etmiyor. Dünya çapında en popüler öğrenci işleri arasında yer alan freelance çalışmak hem getirisi yüksektir hem de esneklik sağlar. Blog yazarlığı, web tasarım, grafik tasarımı, sosyal medya uzmanı, çevirmen gibi çok çeşitli işler de çalışabilirsiniz. Freelance çalışmak sadece para kazanmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda ilgilendiğiniz sektördeki insanlarla iletişim kurmanız ve hatta mezun olduktan sonra bir iş bulabilmenizi sağlayacaktır. Genel olarak ücretler, yapacağınız işe göre değişecektir. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

8. Meyve toplama 

 

Avustralya’da çalışmak denilince en yaygın işler arasında meyve toplayıcılığı gelir. Ülke genelinde çok sayıda meyve toplama işi olduğu gibi çilek, yaban mersini, avokado toplama işleri, Avustralya'daki öğrencilere sunulan yaygın işlerdir. 

 

 

Öğrenciliğiniz sırasında Avustralya’da çalışmak ve en popüler öğrenci işleri hakkında yeterince bilgi edindiğimize göre Avustralya'da Eğitim Sonrası Vize Seçenekleri ya da Avustralya’da İş İmkanı Yüksek Meslekler hakkında içeriklerimize göz atabilir, Avustralya'da Eğitim Veren En İyi Üniversiteler için rehberimizi inceleyerek seçim yapmanızı kolaylaştırabilirsiniz. 

 

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Avustralya
Lisans