Temel bilgiler
Avustralya: Üniversiteye Başvuru

Avustralya'da Eğitim Veren En İyi Üniversiteler

Avustralya’da okumaya karar verdiyseniz, Avustralya’da eğitim veren en iyi üniversiteler hangileri bilmeniz gerekir.

Avustralya'da Eğitim Veren En İyi Üniversiteler

Birinci sınıf eğitim sistemi ve yüksek yaşam standartları ile Avustralya, öğrenciler arasında en popüler eğitim destinasyonlarından biri olmaya devam ediyor. Zira Avustralya, Amerika ve İngiltere’nin ardından dünyadaki en yüksek üçüncü uluslararası öğrenci sayısına sahip ülkedir. 

 

Bugün Avustralya, 8 eyalette bulunan 45 üniversiteye ev sahipliği yapıyor ve bunların 7’si QS World Rankings 2022 listesinde dünyanın en iyi ilk 100 üniversitesi arasında yer alıyor. Öyleki Avustralya üniversiteleri, QS ya da THE gibi uluslararası sıralamalarda öğrenci memnuniyeti, lisans ve lisansüstü program çeşitliliği ve istihdam edilebilirlik açısından iyi dereceler elde ediyor. Yurtdışında üniversite okumak istiyorsanız, Avustralya’nın en iyi 10 üniversitesine yer verdiğimiz rehberimize göz atmadan karar vermeyin!

 

1. Australian National University

 

Avustralya başkenti Canberra’da 1946 yılında kurulmuş bir ulusal araştırma kurumu olan Australian National University, QS dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 27. sırada yer aldı. Birinci sınıf araştırmalar oluşturma odaklı bir yüksek öğretim kurumu olan ANU, aralarında Oxford, Yale, ETH Zurich gibi çok sayıda uluslararası üniversitenin olduğu ortaklıklara sahiptir. ANU’da bulunan en iyi programlar ve yıllık eğitim ücretleri şu şekildedir:

 

 

2. University of Melbourne 

 

Times Higher Education sıralamalarında Avustralya’nın en iyi üniversiteleri arasında ilk sırada yer alan Melbourne Üniversitesi, dünya çapında ise kendine ilk 50’de yer bulmuştur. 1853 yılında ülkenin en iyi öğrenci şehri Melbourne'de kurulan üniversite, yüksek öğrenim ve araştırma standartları ile tanınırken, lisans ve lisansüstü program çeşitliliğiyle de göz doldurur. QS Mezun İstihdam Sıralamasında dünya çapında 7. sırada yer alan Melbourne Üniversitesi, Nobel Ödüllü bilim adamlarından eğitim alma ve araştırma yapma şansı sunuyor. 

 

  • MBA - 34.010$
  • Pazarlama Yüksek Lisansı - 32.072$

 

3. University of Sydney 

 

Avustralya’da üniversite okumak istiyorsanız, muhtemelen dünyanın en iyi öğrenci şehri listelerinde kendine sıklıkla yer bulan Sidney şehrini tercih etme olasılığınız yüksek olacaktır. Şehrin en iyi eğitim kurumlarından biri olan Sidney Üniversitesi, Avustralya’da eğitim veren en iyi üniversiteler arasında ilk 3’te yer alır. 

 

1851 yılında kurulan Sidney Üniversitesi, 90’dan fazla araştırma merkezine sahip Avustralya’nın en eski üniversitesidir. İşletme, sağlık ve tıp, bilim gibi alanlarda eğitim alabileceğiniz Sidney, aynı zamanda ülkedeki en iyi mühendislik üniversiteleri arasında da ilk sıralarda yer alır. Peki, bu programlar için Avustralya’da öğrenim ücretleri ne kadar?

 

 

4. University of New South Wales 

 

QS sıralamaları içerisinde kendine ilk 5’te yer bulan bir diğer Avustralya’nın önde gelen eğitim kurumu ise UNSW Sydney’dir. 1949 yılında kurulmuş olan üniversite inovasyon, araştırma ve öğretimde küresel başarılara imza atıyor. Lisans öğrencilerinin %76’sının ilk 6 ayda iş bulduğu UNSW, mezun istihdamında dünyanın en iyi ilk 50 üniversitesi arasındadır. 

 

Bugüne kadar Google, Penguin, Ernst&Young, PayPal, NASA, HSBC gibi dünya çapında şirketlerde çalışan geniş bir mezun ağına sahip üniversite, aynı zamanda yeni girişimlerde bulunmak isteyen öğrenciler için de eşsiz fırsatlar sunuyor. Özellikle muhasebe, finans, hukuk, inşaat mühendisliği gibi alanlarda öğrencilerin tercih ettiği UNSW, dünyanın en iyi hukuk üniversiteleri arasında ilk 15 eğitim kurumundan biridir. Yurt dışında eğitim almak istediğinz bölümlere göre kurumlarla iletişim kurmak ya da uzman tavsiyesi almak ister misiniz?

 

 

5. University of Queensland 

 

141 ülkeden 15,000’den fazla uluslararası öğrencinin tercih ettiği Queensland Üniversitesi, araştırma konusundaki yüksek standartları ile tanınır. 1909 yılında Brisbane şehrinde kurulan üniversite, iki Nobel Ödülü sahibi mezunu ve aralarında rahim ağzı kanseri aşısı gibi bir dizi yeniliğe imza atan araştırmacıları ile ünlüdür. 

 

3 kampüs, 8 araştırma enstitüsü ve 100’den fazla araştırma merkezi ile Avustralya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Queensland Üniversitesi, özellikle hemşirelik, işletme yönetimi, çevre bilimi, psikoloji gibi konularda lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde 550’den fazla program çeşitliliğine sahiptir. Okulun en popüler bölümleri için Avustralya üniversite fiyatları şu şekilde:

 

 

6. Monash University

 

1958 yılında Melbourne’de kurulan Monash Üniversitesi, Avustralya’nın en büyük eğitim kurumudur. Biri Malezya’da olmak üzere dört kampüse ve 100’ün üzerinde uluslararası ortaklığa sahip Monash, küresel araştırmalar ve mezunlara sunulan istihdam fırsatlarıyla göz dolduruyor. Eğitim ve araştırma merkezi olarak küresel bir üne sahip olan üniversite, uluslararası öğrencilere lisans ve lisansüstü derecelerde çok çeşitli programlar sunmaktadır. 

 

  • Yapay Zeka Yüksek Lisansı - 32.660$
  • Pazarlama Yüksek Lisans - 31.395$
  • Bilgi Teknolojisi Yüksek Lisansı - 25.872$

 

7. University of Western Australia

 

1941 yılında Avustralya’nın Perth şehrinde kurulmuş olan Western Australia Üniversitesi, dünyadaki en iyi üniversiteler arasında kendine ilk 10’da yer bulmuştur. Okul aralarında mimarlık, sanat, işletme, mühendislik, hukuk, tıp ve diş hekimliğinin de olduğu 9 bölümden oluşmaktadır. Dünyanın dört bir yanından 5,000’den fazla uluslararası öğrencinin eğitim aldığı üniversite, küresel sıralamalarda kendine en iyi üniversiteler arasında yer buluyor. Avustralya’da yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz üniversitenin master programlarından bazıları şu şekilde:

 

  • Biyoteknoloji - 27.117$
  • MBA - 50.715$
  • Pazarlama - 26.082$

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

 

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA