Temel bilgiler
Avustralya: Essentials - Okunması gerekenler

Avusturalya Kültürü

1793

Avustralya son derece çokkültürlü bir ortama sahip, dünyanın dört bir yanından göçmenlerin yer aldığı bir ülkedir. Genel olarak konuşulan dil İngilizcedir ve Avustralya'da yaşayan herkesin bu dili konuşabilmesi beklenir. Ülkeyi bir arada tutan en önemli şeylerden biri de budur.

Avustralya son derece düşük suç oranları ile dünyadaki en güvenli ülkelerden biridir ancak tedbiri elden bırakmamakta da fayda vardır. Dışarı çıktığınızda önemli eşyalarınızı her zaman yanınızda bulundurmalısınız.

Yeni bir kültüre alışmak herkes için zor bir deneyim, özellikle de bu ortama ilk kez giriyorsanız. Avustralya'ya taşınmak için hazırlanırken işinizi kolaylaştırabilecek birçok şey var. Yerleşmek ve evinizde gibi hissetmek için yapabileceklerinizin başında ülkeye ve kültürüne dair birkaç şey öğrenmek geliyor.

Avustralyalılar rahatlıkları ve genişlikleriyle tanınır; bu size başta garip gelebilir ancak ne kadar içten olduklarını fark ettiğiniz anda buradakilerle rahatça anlaşabileceğinizi göreceksiniz.

Kampüste

Yeni üniversitenizde her şeyin ne kadar resmiyetten uzak olduğunu gördüğünüzde biraz şaşırabilirsiniz. Her kampüs özgündür ve farklı özellikler taşır ancak genel olarak her biri rahat ve arkadaş canlısı ortamlara sahiptir. Pek çok kampüse topluluk hissi ve öğrencilere yönelik yardımseverlik hakimdir; özellikle yabancı öğrencilere. Çalışanlar öğrencilerin kendilerine danışmalarını destekler ve bu yalnızca akademik konular için değil gerekli olan her konu için geçerlidir. Sorunlarınızı ve endişelerinizi paylaşmaktan çekinmemelisiniz. Çalışanlarla konuşurken çekinmemeyi öğrenmeli ve orada olma sebeplerinin size yardım etmek olduğunu fark etmelisiniz.

Ne kadar büyük bir ülke olduğunu düşününce Avustralya'nın nüfusu çok da fazla değildir. Tanıdıkları birine sokakta tekrar tekrar rastlamanın ne kadar zor olduğunu hesaba katarak Avustralyalılar herkesle iyi anlaşmaya dikkat eder.

Tanışma

Biriyle tanışırken sağ elinizle el sıkışmak genellikle tercih edilen yöntemdir. Avustralyalılar resmi davranmayı pek sevmez; o yüzden biriyle karşılaştığınızda rahat ve geniş davranabilirsiniz. Avustralyalıların genellikle birbirlerine "G'day mate" şeklinde seslendiğini duyabilirsiniz ama bu geleneksel selam yabancı birinden geldiğinde büyüklenme gibi algılanabilir. Bu nedenle basit bir "merhaba" ve "nasılsın"la çok daha rahat diyalog kurabilirsiniz.

Avustralyalılar ilk tanışmada da olsa ilk isimle hitabı tercih eder. Göz teması kurmak önemlidir. Bu şekilde aynı zamanda saygı duyduğunuzu, konuşmayı dinlediğinizi ve dikkatinizi konuşmasına yönelttiğinizi karşınızdakine ifade edebilirsiniz.

Davetler

Okul arkadaşlarınızla bir barbeküye veya partiye davetliyseniz davetlilerin genelde şarap veya bira getirdiğini gözden kaçırmamalısınız. Ev sahibine tercih ettiği bir şey olup olmadığını sormak da iyi bir fikirdir. Eğer birinin evinde akşam yemeğine davet edildiyseniz oraya giderken çiçek veya bir kutu çikolata götürmek de kibar bir davranış olacaktır.

Masada kurallar önemlidir; çatalınızı sağ, bıçağınızı sol elinizle kullanmalı ve dirseklerinizi masanın üzerinde tutmadığınızdan emin olmalısınız. Yemeğinizin tadını çıkarırken ellerinizi masada tutmaya özen gösterin.

Avustralya kültürü son derece Batılı bir kültür sayılabilir; ancak başka bir ülkede yaşarken oranın tarihi ve kültürünü tanımanın önemini unutmamalısınız. Örneğin Avustralya aborijinleri bölgeye yaklaşık 60,000 yıl önce yerleşmiştir.

Spor

Avustralya kültüründe sporun yeri büyüktür. Avustralyalılar spora duydukları sevgiyle tanınır; ister oyunun içinde yer alıyor ister izleyici olarak katılıyor olsunlar. Spor sizin için çok önemli değilse bile gerçekten iyi bir sosyal aktivitedir. Avustralyalılar aynı zamanda suya girmeye fırsat buldukları anda denize veya havuza girmeyi sever. Orada okurken sörf yapmayı öğrenmek çok keyifli olacaktır ve eve döndüğünüzde anlatabileceğiniz birçok anıya da önayak olacaktır.

Sanat ve Müzik

Avustralya muhteşem sanat galerilerine ve müzelere ev sahipliği yapar. Her vilayetin senfoni orkestrası vardır; kültürü tamamen öğrenmeye ve ülkenin tarihçesine hakim olmaya yetecek kadar çok fırsat bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Köklü bir tarihe ve kültüre sahip bir ülkede okumak size özgün bir öğrenim deneyimi ve hayatınız boyunca taşıyacağınız anılar sağlayacak.

Bölüm ara

Avustralya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA