Temel bilgiler
Avustralya: Essentials - Okunması gerekenler

Avusturalya Kültürü

share image
3116

Avustralya son derece çokkültürlü bir ortama sahip, dünyanın dört bir yanından göçmenlerin yer aldığı bir ülkedir. Genel olarak konuşulan dil İngilizcedir ve Avustralya'da yaşayan herkesin bu dili konuşabilmesi beklenir. Ülkeyi bir arada tutan en önemli şeylerden biri de budur.

Avustralya son derece düşük suç oranları ile dünyadaki en güvenli ülkelerden biridir ancak tedbiri elden bırakmamakta da fayda vardır. Dışarı çıktığınızda önemli eşyalarınızı her zaman yanınızda bulundurmalısınız.

Yeni bir kültüre alışmak herkes için zor bir deneyim, özellikle de bu ortama ilk kez giriyorsanız. Avustralya'ya taşınmak için hazırlanırken işinizi kolaylaştırabilecek birçok şey var. Yerleşmek ve evinizde gibi hissetmek için yapabileceklerinizin başında ülkeye ve kültürüne dair birkaç şey öğrenmek geliyor.

Avustralyalılar rahatlıkları ve genişlikleriyle tanınır; bu size başta garip gelebilir ancak ne kadar içten olduklarını fark ettiğiniz anda buradakilerle rahatça anlaşabileceğinizi göreceksiniz.

Kampüste

Yeni üniversitenizde her şeyin ne kadar resmiyetten uzak olduğunu gördüğünüzde biraz şaşırabilirsiniz. Her kampüs özgündür ve farklı özellikler taşır ancak genel olarak her biri rahat ve arkadaş canlısı ortamlara sahiptir. Pek çok kampüse topluluk hissi ve öğrencilere yönelik yardımseverlik hakimdir; özellikle yabancı öğrencilere. Çalışanlar öğrencilerin kendilerine danışmalarını destekler ve bu yalnızca akademik konular için değil gerekli olan her konu için geçerlidir. Sorunlarınızı ve endişelerinizi paylaşmaktan çekinmemelisiniz. Çalışanlarla konuşurken çekinmemeyi öğrenmeli ve orada olma sebeplerinin size yardım etmek olduğunu fark etmelisiniz.

Ne kadar büyük bir ülke olduğunu düşününce Avustralya'nın nüfusu çok da fazla değildir. Tanıdıkları birine sokakta tekrar tekrar rastlamanın ne kadar zor olduğunu hesaba katarak Avustralyalılar herkesle iyi anlaşmaya dikkat eder.

Tanışma

Biriyle tanışırken sağ elinizle el sıkışmak genellikle tercih edilen yöntemdir. Avustralyalılar resmi davranmayı pek sevmez; o yüzden biriyle karşılaştığınızda rahat ve geniş davranabilirsiniz. Avustralyalıların genellikle birbirlerine "G'day mate" şeklinde seslendiğini duyabilirsiniz ama bu geleneksel selam yabancı birinden geldiğinde büyüklenme gibi algılanabilir. Bu nedenle basit bir "merhaba" ve "nasılsın"la çok daha rahat diyalog kurabilirsiniz.

Avustralyalılar ilk tanışmada da olsa ilk isimle hitabı tercih eder. Göz teması kurmak önemlidir. Bu şekilde aynı zamanda saygı duyduğunuzu, konuşmayı dinlediğinizi ve dikkatinizi konuşmasına yönelttiğinizi karşınızdakine ifade edebilirsiniz.

Davetler

Okul arkadaşlarınızla bir barbeküye veya partiye davetliyseniz davetlilerin genelde şarap veya bira getirdiğini gözden kaçırmamalısınız. Ev sahibine tercih ettiği bir şey olup olmadığını sormak da iyi bir fikirdir. Eğer birinin evinde akşam yemeğine davet edildiyseniz oraya giderken çiçek veya bir kutu çikolata götürmek de kibar bir davranış olacaktır.

Masada kurallar önemlidir; çatalınızı sağ, bıçağınızı sol elinizle kullanmalı ve dirseklerinizi masanın üzerinde tutmadığınızdan emin olmalısınız. Yemeğinizin tadını çıkarırken ellerinizi masada tutmaya özen gösterin.

Avustralya kültürü son derece Batılı bir kültür sayılabilir; ancak başka bir ülkede yaşarken oranın tarihi ve kültürünü tanımanın önemini unutmamalısınız. Örneğin Avustralya aborijinleri bölgeye yaklaşık 60,000 yıl önce yerleşmiştir.

Spor

Avustralya kültüründe sporun yeri büyüktür. Avustralyalılar spora duydukları sevgiyle tanınır; ister oyunun içinde yer alıyor ister izleyici olarak katılıyor olsunlar. Spor sizin için çok önemli değilse bile gerçekten iyi bir sosyal aktivitedir. Avustralyalılar aynı zamanda suya girmeye fırsat buldukları anda denize veya havuza girmeyi sever. Orada okurken sörf yapmayı öğrenmek çok keyifli olacaktır ve eve döndüğünüzde anlatabileceğiniz birçok anıya da önayak olacaktır.

Sanat ve Müzik

Avustralya muhteşem sanat galerilerine ve müzelere ev sahipliği yapar. Her vilayetin senfoni orkestrası vardır; kültürü tamamen öğrenmeye ve ülkenin tarihçesine hakim olmaya yetecek kadar çok fırsat bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Köklü bir tarihe ve kültüre sahip bir ülkede okumak size özgün bir öğrenim deneyimi ve hayatınız boyunca taşıyacağınız anılar sağlayacak.

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Avustralya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

author image

Okunması gerekenler

AVUSTRALYA: yiyecek içecekler ve yemek

Avustralya'nın yalnızca barbeküden ibaret olduğuna dair rivayetler doğru değil. Gün ışığı insanları dışarıda zaman geçirmeye itse de Avustralya mutfağının pek çok başka yönü de bulunuyor. Avustralya'nın en dikkate değer yönlerinden biri de mutfağı ve kültüründeki çeşitlilik. Toplum olarak yiyeceklerde çeşitliliğe ve farklı kombinasyonlara açıklar. Geleneksel rosto, balık ve kızarmış patates ve İngiliz kahvaltısının yanı sıra Avustralyalıların Çin, Japon,

17175

AVUSTRALYA: Toplu Taşıma İçin Öneriler

Avustralya'nın gezmeye ve keşfetmeye meraklı öğrencilere sunduğu pek çok güzellik var. Yabancı bir ülkede yol bulmak çok da kolay değil elbette, ancak sizin için işleri kolaylaştıracak Avustralya'da ulaşım için toplu taşıma tavsiyelerimiz imdadınıza yetişiyor.   Karayolu   Avustralya'da her şehir ve kasabada karayolu kullanılıyor. Ancak karayolunda toplu taşıma kullanmanın elverişliliği ve kolaylığı da bulunduğunuz bölgeye göre

3386

Neden Avusturalya'da Eğitim?

Dünyanın en mutlu şehirlerine sahip Avustralya’nın güneşle bezenmiş yollarında bir çok uluslararası öğrenciyi görmeniz mümkün. 2013 yılında 140 ülkeden 231.000 yabancı öğrenci Avustralya’da yüksek öğrenin kurumlarında eğitim gördü ve bu rakamın 2020 yılına kadar %30 artması beklenmektedir. Avustralya’da eğitim konusunda kafanızda soru işaretleri varsa mutlaka yazımızı sonuna kadar okumalısınız!   Eğitim Standardı   Teknoloji

3198

Avustralya'ya Varış

Avustralya'da gitmeniz gereken yere direkt uçmanız düşük bir ihtimal. Dünyanın en büyük ülkesi değil, fakat Avustralya yine de büyük bir ülke ve uçakla ülkeye vardıktan sonra başka bir ulaşım aracı kullanmanız gerekebilir.   Bu durumun seyahatinizi daha stresli hale getireceği aşikar. Yine de, bu stresi azaltmak adına doğru planlama yapmalısınız. Bazı şehirlerde birden fazla havaalanı bulunuyor, bu nedenle uçağınızın nerede ineceğine önceden kontrol

2141