Temel bilgiler
Avustralya: Essentials - Okunması gerekenler

Avusturalya: Haritalar, uygulamalar ve yol bulmak

share image

Yeni bir ülkede yol bulmak her zaman için zorlayıcı bir deneyimdir, özellikle Avustralya gibi bir ülkede. Dünyadaki en pratik insan dahi olsanız kaybolmak pek çok stres faktörünü beraberinde getirecek ve seyahatinizin eğlencesini bozacaktır.

 

Bu yüzden, size yardımcı olmak adına, işleri kolaylaştıracak ve eğlenceli hale getirecek birkaç önerimiz var:

 

Haritalar

 

Kullanışlı pek çok uygulama ve programlar mevcut, ancak cebinizde gezdirebileceğiniz bir harita durduğunuz yerin tam olarak neresi olduğunu öğrenmede size daha çok yardımcı olabilir. Elbette modern teknolojiyi kullanmak harita okumaktan daha hızlı ve daha kolay, ancak beyninizin bilgiyi işleme biçimi nedeniyle haritadan elde ettiğiniz yön bilgisi daha kalıcı olacaktır.

 

Buna benzer olarak, uygulamaların her zaman doğru çalışacağının garantisi yok. Herhangi bir şey ters giderse çok fazla etkilenmemek adına okuyabileceğiniz bir harita bulundurmalısınız.

 

Bir harita almaya karar verdiyseniz, tüm alanı kapsayan detaylı bir tane seçmelisiniz. Lonely Planet Guide bu anlamda iyi bir seçim olabilir. Dünyanın dört bir yanından en çok gezilen şehirlerle ilgili rehberlik hizmetine Lonely Planet Websitesi veya bir kitapçıdan £7.99'a alacağınız rehberlerle ulaşabilirsiniz. Bu sayede yalnız harita ve rehberlere değil aynı zamanda kültürel ve yerel yaşama biçimine dair bilgilere de erişirsiniz.

 

Online planlama ve uygulamalar

 

Tabi ki haritaların gerekliliği uygulamaları kullanmamanız gerektiğini göstermiyor. Hızla ilerleyen teknolojiden faydalanarak hem ucuz hem de kolay kullanıma sahip kaynaklara erişmeniz mümkün. Google maps gibi planlayıcılarla seyahatinizi online olarak takip edebileceğiniz gibi bunu hem lap top'ınızda hem de telefonunuzda kullanabilirsiniz ve yapmanız gereken tek şey adres çubuğuna yerinizi ve gideceğiniz yerleri yazmak. Uygulama sizin için seyahatinizi planlıyor.

 

Aynı hizmeti veren başka uygulamalar da bulunuyor. Fakat Google Maps Journey Planner 'ın farkı, dünyanın neresinde olursanız olun çalışabilmesi. Eğer Iphone'unuz varsa bunun yerine indireceğiniz I-maps de işinizi görecektir.

 

Bazı şehirlerin kendilerine özgü online seyahat planlama uygulamaları da bulunuyor. Yerel yolculuk firmalarının takibindeki bu hizmeti kendi üniversitenizin veya gideceğiniz üniversitenin giriş bilgilendirme paketinde bulabilirsiniz.

 

Yerel Bilgiler

 

Sizden önce giren öğrenciler okul hayatına dair pek çok şeyi zaten biliyor olacak: Kütüphaneye gitmenin kısa yollarını, en iyi birayı alacakları yeri ve ikinci el kitap satış noktalarını. Aynı şekilde, yerel mekanlarda kahvenizi servis edenler de şehrin hangi bölgelerinden kaçınmanız gerektiğini ve yardımsever şoförler de yerel marketlere gidiş yolunu biliyor olacak. Yapmanız gereken tek şey kibarca sormak.

 

Şehir sakinleri doğal olarak şehirleriyle gurur duyar. İlgili bir öğrenci yardım istediğinde sorularını cevaplamak ve onu yönlendirmekten hoşnut olacaklardır. Büyük ihtimalle zaten bu bölgede doğmuş veya büyümüş oldukları için başka hiçbir yerde bulamayacağınız bilgileri sadece onlardan alabilirsiniz.

 

Yeni bir alanı keşfetmeye çalışırken vazgeçilmezlerinizden biri de yerel bilgiler. Bu aynı zamanda şahane bir arkadaş edinme yöntemi. İlk haftalarınızda pek çok insanla tanışacak ve keşfetmeyi planladığınız yerleri onlarla, özellikle birinci sınıftaki diğer kişilerle, keşfetmeniz mümkün. Emin olun, en az sizin kadar gergin ve heyecanlılar. Kendinizi farkına bile varmadan kocaman bir grup halinde gezinirken bulabilirsiniz! Bu sayede çok eğlenecek ve kendinizi güvende, hatta evinizde hissedeceksiniz!

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Okunması gerekenler

article Img

AVUSTRALYA: yiyecek içecekler ve yemek

Avustralya'nın yalnızca barbeküden ibaret olduğuna dair rivayetler doğru değil. Gün ışığı insanları dışarıda zaman geçirmeye itse de Avustralya mutfağının pek çok başka yönü de bulunuyor. Avustralya'nın en dikkate değer yönlerinden biri de mutfağı ve kültüründeki çeşitlilik. Toplum olarak yiyeceklerde çeşitliliğe ve farklı kombinasyonlara açıklar. Geleneksel rosto, balık ve kızarmış patates ve İngiliz kahvaltısının yanı sıra Avustralyalıların Çin, Japon,

18.5K
article Img

AVUSTRALYA: Toplu Taşıma İçin Öneriler

Avustralya'nın gezmeye ve keşfetmeye meraklı öğrencilere sunduğu pek çok güzellik var. Yabancı bir ülkede yol bulmak çok da kolay değil elbette, ancak sizin için işleri kolaylaştıracak Avustralya'da ulaşım için toplu taşıma tavsiyelerimiz imdadınıza yetişiyor.   Karayolu   Avustralya'da her şehir ve kasabada karayolu kullanılıyor. Ancak karayolunda toplu taşıma kullanmanın elverişliliği ve kolaylığı da bulunduğunuz bölgeye göre

3.9K
article Img

Neden Avusturalya'da Eğitim?

Dünyanın en mutlu şehirlerine sahip Avustralya’nın güneşle bezenmiş yollarında bir çok uluslararası öğrenciyi görmeniz mümkün. 2013 yılında 140 ülkeden 231.000 yabancı öğrenci Avustralya’da yüksek öğrenin kurumlarında eğitim gördü ve bu rakamın 2020 yılına kadar %30 artması beklenmektedir. Avustralya’da eğitim konusunda kafanızda soru işaretleri varsa mutlaka yazımızı sonuna kadar okumalısınız!   Eğitim Standardı   Teknoloji

3.4K
article Img

Avustralya'ya Varış

Avustralya'da gitmeniz gereken yere direkt uçmanız düşük bir ihtimal. Dünyanın en büyük ülkesi değil, fakat Avustralya yine de büyük bir ülke ve uçakla ülkeye vardıktan sonra başka bir ulaşım aracı kullanmanız gerekebilir.   Bu durumun seyahatinizi daha stresli hale getireceği aşikar. Yine de, bu stresi azaltmak adına doğru planlama yapmalısınız. Bazı şehirlerde birden fazla havaalanı bulunuyor, bu nedenle uçağınızın nerede ineceğine önceden kontrol

2.2K