Temel bilgiler
Avustralya: Essentials - Okunması gerekenler

Avusturalya: Haritalar, uygulamalar ve yol bulmak

763

Yeni bir ülkede yol bulmak her zaman için zorlayıcı bir deneyimdir, özellikle Avustralya gibi bir ülkede. Dünyadaki en pratik insan dahi olsanız kaybolmak pek çok stres faktörünü beraberinde getirecek ve seyahatinizin eğlencesini bozacaktır.

 

Bu yüzden, size yardımcı olmak adına, işleri kolaylaştıracak ve eğlenceli hale getirecek birkaç önerimiz var:

 

Haritalar

 

Kullanışlı pek çok uygulama ve programlar mevcut, ancak cebinizde gezdirebileceğiniz bir harita durduğunuz yerin tam olarak neresi olduğunu öğrenmede size daha çok yardımcı olabilir. Elbette modern teknolojiyi kullanmak harita okumaktan daha hızlı ve daha kolay, ancak beyninizin bilgiyi işleme biçimi nedeniyle haritadan elde ettiğiniz yön bilgisi daha kalıcı olacaktır.

 

Buna benzer olarak, uygulamaların her zaman doğru çalışacağının garantisi yok. Herhangi bir şey ters giderse çok fazla etkilenmemek adına okuyabileceğiniz bir harita bulundurmalısınız.

 

Bir harita almaya karar verdiyseniz, tüm alanı kapsayan detaylı bir tane seçmelisiniz. Lonely Planet Guide bu anlamda iyi bir seçim olabilir. Dünyanın dört bir yanından en çok gezilen şehirlerle ilgili rehberlik hizmetine Lonely Planet Websitesi veya bir kitapçıdan £7.99'a alacağınız rehberlerle ulaşabilirsiniz. Bu sayede yalnız harita ve rehberlere değil aynı zamanda kültürel ve yerel yaşama biçimine dair bilgilere de erişirsiniz.

 

Online planlama ve uygulamalar

 

Tabi ki haritaların gerekliliği uygulamaları kullanmamanız gerektiğini göstermiyor. Hızla ilerleyen teknolojiden faydalanarak hem ucuz hem de kolay kullanıma sahip kaynaklara erişmeniz mümkün. Google maps gibi planlayıcılarla seyahatinizi online olarak takip edebileceğiniz gibi bunu hem lap top'ınızda hem de telefonunuzda kullanabilirsiniz ve yapmanız gereken tek şey adres çubuğuna yerinizi ve gideceğiniz yerleri yazmak. Uygulama sizin için seyahatinizi planlıyor.

 

Aynı hizmeti veren başka uygulamalar da bulunuyor. Fakat Google Maps Journey Planner 'ın farkı, dünyanın neresinde olursanız olun çalışabilmesi. Eğer Iphone'unuz varsa bunun yerine indireceğiniz I-maps de işinizi görecektir.

 

Bazı şehirlerin kendilerine özgü online seyahat planlama uygulamaları da bulunuyor. Yerel yolculuk firmalarının takibindeki bu hizmeti kendi üniversitenizin veya gideceğiniz üniversitenin giriş bilgilendirme paketinde bulabilirsiniz.

 

Yerel Bilgiler

 

Sizden önce giren öğrenciler okul hayatına dair pek çok şeyi zaten biliyor olacak: Kütüphaneye gitmenin kısa yollarını, en iyi birayı alacakları yeri ve ikinci el kitap satış noktalarını. Aynı şekilde, yerel mekanlarda kahvenizi servis edenler de şehrin hangi bölgelerinden kaçınmanız gerektiğini ve yardımsever şoförler de yerel marketlere gidiş yolunu biliyor olacak. Yapmanız gereken tek şey kibarca sormak.

 

Şehir sakinleri doğal olarak şehirleriyle gurur duyar. İlgili bir öğrenci yardım istediğinde sorularını cevaplamak ve onu yönlendirmekten hoşnut olacaklardır. Büyük ihtimalle zaten bu bölgede doğmuş veya büyümüş oldukları için başka hiçbir yerde bulamayacağınız bilgileri sadece onlardan alabilirsiniz.

 

Yeni bir alanı keşfetmeye çalışırken vazgeçilmezlerinizden biri de yerel bilgiler. Bu aynı zamanda şahane bir arkadaş edinme yöntemi. İlk haftalarınızda pek çok insanla tanışacak ve keşfetmeyi planladığınız yerleri onlarla, özellikle birinci sınıftaki diğer kişilerle, keşfetmeniz mümkün. Emin olun, en az sizin kadar gergin ve heyecanlılar. Kendinizi farkına bile varmadan kocaman bir grup halinde gezinirken bulabilirsiniz! Bu sayede çok eğlenecek ve kendinizi güvende, hatta evinizde hissedeceksiniz!

Bölüm ara

Avustralya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA