Temel bilgiler
Avustralya: Essentials - Okunması gerekenler

Gezilmesi Gereken 5 Yer

1307

Hareketli şehirleri ve sakin kasabalarıyla, inanılmaz yağmur ormanları ve büyük çölleriyle, Avustralya pek çok gezilmeye değer mekana sahiptir. Nereye gideceğinize karar vermeniz çok zor olabilir ancak yabancı bir öğrenci olarak seyahat şansınız varsa kaçırmamanız gereken birçok yer var.

 

Büyük Set Resifi

Bir UNESCO Dünya Mirası Siti ve uzaydan görülebilen bir alan olan Büyük Set Resifi, canlılar tarafından oluşturulan dünyadaki en büyük yapıdır. Queensland'deki mercan denizinde yer alan resif en popüler gezi mekanlarından biridir. Özellikle Cairns sahil şeridinin dışındaki ve Whitsunday adalarındaki. İnanılmaz deniz altı canlılarını barındıran bu alan Avustralya'ya gelenlerin kesinlikle gezmesi gereken yerlerden biridir. Şnorkelle girmek, dalmayı denemek veya yalnızca bir yelkende oturup şahane manzaranın tadını çıkarmak istiyorsanız neden Büyük Set Resifinin bu kadar popüler bir mekan olduğunu hemen anlayacaksınız.

 

Whitsunday Adaları

Queensland sahil şeridinin hemen dışındaki Whitsunday Adaları dünyanın en güzel ve en görsel adalarından biridir. Muhteşem Whitehaven Kumsalı ve beyaz kumları, berrak suyunu gördükten sonra asla geri dönmek istemeyeceksiniz. Adaları bir günlüğüne ziyaret edebilir veya tercih ediyorsanız, birkaç günlük gemi gezisine çıkabilir ve adaların etrafındaki güzellikleri keşfe çıkabilirsiniz.

 

Fraser Adası

Biraz macera arıyorsanız Fraser Adası tam size göre. Queensland'in güneyinde yer alan bu Dünya Mirası Sit alanı balinaları izlemek için muhteşem bir yer olan McKenzie Gölüne ve Indian Head'e ev sahipliği yapar. Arkadaşlarınızla bir 4x4'e atlayın ve kamp alanlarından birinde kamp yapın. Dışarıdaki aktivitelerin keyfini çıkarın çünkü yağmur ormanları, kumulları, okaliptüs ağaçlık alanı ve kıyı fundalıklarıyla gerçekten buradan daha iyi bir yer bulamazsınız.

 

Bondi Plajı

Sydney'deki Bondi Plajı Avustralya'nın en popüler plajlarından biridir. 2008'de Avustralya Doğal Mirası sitlerinden biri haline gelmiştir. Balina ve yunus sürüleri genellikle bu alanda görülür. Yıllık Miss Bondi Güzellik Yarışması ve Vans Bowl-A-Rama kayak yarışması gibi etkinliklerle her sene daha fazla turizme yer verir. Yüzmeye açık hafif akıntılı alanları ve dalgalı sörf bölgeleriyle bu güzel plaj güneşlenmek ve yalnızca arkadaşlarınızla güzel vakit geçirmek için şahane bir alandır.

 

Uluru ya da Ayers Kayası

Uluru, ya da başka bir ismiyle hitap etmek gerekirse Ayers Kayası, muhteşem bir kum kayası oluşumudur. Bir dünya mirası siti olan bu kayalık ziyaretçilerin tırmanmasına açıktır. Ancak bazı kısımlarında Ananguların yani bölgedeki aborijinlerin geleneksel inanışlarına göre ziyaretçilerin fotoğraf çekmesine izin verilmez. Kayalık oluşumunun etrafındaki alanda tarihi resimler, kuyular ve mağaralar bulunur. Bu güzel yer ziyaret için şahane bir alandır ve size Avustralya'nın doğal alanlarından birini görme fırsatını verir.

Avusturya'da yapmaya ve görmeye değer o kadar çok şey ve mekan vardır ki ilk gideceğiniz yere karar vermeniz zor olabilir; ancak bir uluslararası öğrenci olarak pek çok şahane olanağa sahip olacağınıza ve ülkeyi istediğiniz kadar keşfedebileceğinize emin olabilirsiniz.

Bölüm ara

Avustralya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.