Temel bilgiler
Avustralya: Essentials - Okunması gerekenler

Gezilmesi Gereken 5 Yer

share image

Hareketli şehirleri ve sakin kasabalarıyla, inanılmaz yağmur ormanları ve büyük çölleriyle, Avustralya pek çok gezilmeye değer mekana sahiptir. Nereye gideceğinize karar vermeniz çok zor olabilir ancak yabancı bir öğrenci olarak seyahat şansınız varsa kaçırmamanız gereken birçok yer var.

 

Büyük Set Resifi

Bir UNESCO Dünya Mirası Siti ve uzaydan görülebilen bir alan olan Büyük Set Resifi, canlılar tarafından oluşturulan dünyadaki en büyük yapıdır. Queensland'deki mercan denizinde yer alan resif en popüler gezi mekanlarından biridir. Özellikle Cairns sahil şeridinin dışındaki ve Whitsunday adalarındaki. İnanılmaz deniz altı canlılarını barındıran bu alan Avustralya'ya gelenlerin kesinlikle gezmesi gereken yerlerden biridir. Şnorkelle girmek, dalmayı denemek veya yalnızca bir yelkende oturup şahane manzaranın tadını çıkarmak istiyorsanız neden Büyük Set Resifinin bu kadar popüler bir mekan olduğunu hemen anlayacaksınız.

 

Whitsunday Adaları

Queensland sahil şeridinin hemen dışındaki Whitsunday Adaları dünyanın en güzel ve en görsel adalarından biridir. Muhteşem Whitehaven Kumsalı ve beyaz kumları, berrak suyunu gördükten sonra asla geri dönmek istemeyeceksiniz. Adaları bir günlüğüne ziyaret edebilir veya tercih ediyorsanız, birkaç günlük gemi gezisine çıkabilir ve adaların etrafındaki güzellikleri keşfe çıkabilirsiniz.

 

Fraser Adası

Biraz macera arıyorsanız Fraser Adası tam size göre. Queensland'in güneyinde yer alan bu Dünya Mirası Sit alanı balinaları izlemek için muhteşem bir yer olan McKenzie Gölüne ve Indian Head'e ev sahipliği yapar. Arkadaşlarınızla bir 4x4'e atlayın ve kamp alanlarından birinde kamp yapın. Dışarıdaki aktivitelerin keyfini çıkarın çünkü yağmur ormanları, kumulları, okaliptüs ağaçlık alanı ve kıyı fundalıklarıyla gerçekten buradan daha iyi bir yer bulamazsınız.

 

Bondi Plajı

Sydney'deki Bondi Plajı Avustralya'nın en popüler plajlarından biridir. 2008'de Avustralya Doğal Mirası sitlerinden biri haline gelmiştir. Balina ve yunus sürüleri genellikle bu alanda görülür. Yıllık Miss Bondi Güzellik Yarışması ve Vans Bowl-A-Rama kayak yarışması gibi etkinliklerle her sene daha fazla turizme yer verir. Yüzmeye açık hafif akıntılı alanları ve dalgalı sörf bölgeleriyle bu güzel plaj güneşlenmek ve yalnızca arkadaşlarınızla güzel vakit geçirmek için şahane bir alandır.

 

Uluru ya da Ayers Kayası

Uluru, ya da başka bir ismiyle hitap etmek gerekirse Ayers Kayası, muhteşem bir kum kayası oluşumudur. Bir dünya mirası siti olan bu kayalık ziyaretçilerin tırmanmasına açıktır. Ancak bazı kısımlarında Ananguların yani bölgedeki aborijinlerin geleneksel inanışlarına göre ziyaretçilerin fotoğraf çekmesine izin verilmez. Kayalık oluşumunun etrafındaki alanda tarihi resimler, kuyular ve mağaralar bulunur. Bu güzel yer ziyaret için şahane bir alandır ve size Avustralya'nın doğal alanlarından birini görme fırsatını verir.

Avusturya'da yapmaya ve görmeye değer o kadar çok şey ve mekan vardır ki ilk gideceğiniz yere karar vermeniz zor olabilir; ancak bir uluslararası öğrenci olarak pek çok şahane olanağa sahip olacağınıza ve ülkeyi istediğiniz kadar keşfedebileceğinize emin olabilirsiniz.

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Okunması gerekenler

article Img

AVUSTRALYA: yiyecek içecekler ve yemek

Avustralya'nın yalnızca barbeküden ibaret olduğuna dair rivayetler doğru değil. Gün ışığı insanları dışarıda zaman geçirmeye itse de Avustralya mutfağının pek çok başka yönü de bulunuyor. Avustralya'nın en dikkate değer yönlerinden biri de mutfağı ve kültüründeki çeşitlilik. Toplum olarak yiyeceklerde çeşitliliğe ve farklı kombinasyonlara açıklar. Geleneksel rosto, balık ve kızarmış patates ve İngiliz kahvaltısının yanı sıra Avustralyalıların Çin, Japon,

18.5K
article Img

AVUSTRALYA: Toplu Taşıma İçin Öneriler

Avustralya'nın gezmeye ve keşfetmeye meraklı öğrencilere sunduğu pek çok güzellik var. Yabancı bir ülkede yol bulmak çok da kolay değil elbette, ancak sizin için işleri kolaylaştıracak Avustralya'da ulaşım için toplu taşıma tavsiyelerimiz imdadınıza yetişiyor.   Karayolu   Avustralya'da her şehir ve kasabada karayolu kullanılıyor. Ancak karayolunda toplu taşıma kullanmanın elverişliliği ve kolaylığı da bulunduğunuz bölgeye göre

3.9K
article Img

Neden Avusturalya'da Eğitim?

Dünyanın en mutlu şehirlerine sahip Avustralya’nın güneşle bezenmiş yollarında bir çok uluslararası öğrenciyi görmeniz mümkün. 2013 yılında 140 ülkeden 231.000 yabancı öğrenci Avustralya’da yüksek öğrenin kurumlarında eğitim gördü ve bu rakamın 2020 yılına kadar %30 artması beklenmektedir. Avustralya’da eğitim konusunda kafanızda soru işaretleri varsa mutlaka yazımızı sonuna kadar okumalısınız!   Eğitim Standardı   Teknoloji

3.4K
article Img

Avustralya'ya Varış

Avustralya'da gitmeniz gereken yere direkt uçmanız düşük bir ihtimal. Dünyanın en büyük ülkesi değil, fakat Avustralya yine de büyük bir ülke ve uçakla ülkeye vardıktan sonra başka bir ulaşım aracı kullanmanız gerekebilir.   Bu durumun seyahatinizi daha stresli hale getireceği aşikar. Yine de, bu stresi azaltmak adına doğru planlama yapmalısınız. Bazı şehirlerde birden fazla havaalanı bulunuyor, bu nedenle uçağınızın nerede ineceğine önceden kontrol

2.2K