Temel bilgiler
Avustralya: Essentials - Okunması gerekenler

Avustralya'ya Varış

share image

Avustralya'da gitmeniz gereken yere direkt uçmanız düşük bir ihtimal. Dünyanın en büyük ülkesi değil, fakat Avustralya yine de büyük bir ülke ve uçakla ülkeye vardıktan sonra başka bir ulaşım aracı kullanmanız gerekebilir.

 

Bu durumun seyahatinizi daha stresli hale getireceği aşikar. Yine de, bu stresi azaltmak adına doğru planlama yapmalısınız. Bazı şehirlerde birden fazla havaalanı bulunuyor, bu nedenle uçağınızın nerede ineceğine önceden kontrol etmeli ve ulaşmanız gereken saatten çok önce orada olmaya çalışmalısınız.

 

İnişten sonra konaklayacağınız yere direkt geçişi hangi yolları kullanarak yapacağınızı da önceden belirlemenizi tavsiye ederiz. Bazı üniversiteler yabancı öğrencilerini havaalanından alma servisi de sağlayabiliyor, üniversitenizin bu hizmeti verip vermediğine bakabilirsiniz. Eğer araştırmanızı önceden yaparsanız toplu taşımayı kullanmak ve taksi kullanmak arasında da doğru seçimi yapabilirsiniz. Pek çok havaalanındaki giriş ve çıkışlarda taksi durakları bulunur, bunları kullanabilirsiniz.

 

Planlama:Belgelerinizi hazırlamak

 

Avustralya sınırlarına girmek için gümrüklerden geçmeniz gerekir. Biraz zor görünüyor ancak gözünüzü korkutmasın; seyahat eden herkesin birer IPC kartı doldurarak görevlilere başvurması bekleniyor yalnızca.

 

Avustralya'da öğrenimine başlayacak bir uluslararası öğrenciyseniz ülkenizden çıkış yapmadan önce belgelerinizin tam olduğuna emin olmanız gerekiyor. Lisans ve yüksek lisans eğitim programları için 573 vize kategorisine başvurmuş olmalısınız. Araştırma amaçlı yüksek lisans programları içinse 574 tipinde bir vizeye başvurmuş olmanız gerekiyor. Vize almaya yeterliğinizi göstermek için gideceğiniz okuldan bir kabul yazısı getirmeniz bekleniyor.

 

Avustralya'ya giriş yapmak isteyen tüm yabancılar için vize şartı var. Gerekli belgeler elinizde olmadan ülkeye giriş yapmanız engellenebilir veya geciktirilebilir; bu nedenle kimliğinizin ve belgelerinizin gümrük görevlileri tarafından kontrol edilip onaylanması gerekiyor. Herhangi bir problem çıkarsa ülkeye giriş amacınızla ilgili resmi bir sorguya çekilip kayıt altına alınırsınız. Ana diliniz İngilizce değilse bir tercümanla beraber sorguya alınırsınız.

 

Kimlik ve diğer belgelerinizin her zaman yanınızda bulunması kesinlikle özen göstermeniz gereken bir konu. Bagajınıza ulaşmadan önce gümrükten geçmek zorunda olduğunuza göre vizeniz, IPC kartınız, pasaportunuz ve kabul mektubunuzla beraber belgelerinizin el bagajınızda bulunduğundan emin olun.

 

Planlama:İşler ters giderse

 

Yukarıda bahsettiğimiz belgelerin dışında gideceğiniz üniversitenin iletişim bilgilerini de her zaman yanınızda taşımanız iyi bir fikir olabilir. Yabancı öğrenciler genellikle Avustralya'da gümrüklerde problem yaşamıyor ancak her ihtimale karşı önlem almalı ve gümrüklere girdiğinizde görevlilere öğrenim alacağınız yer ile kolayca iletişim kurma fırsatı vermelisiniz.

 

Elbette arada sırada gümrüklerde sorun çıkabiliyor. Umuyoruz bu sorunlar başınıza gelmez ancak yine de gümrükten geçmeniz engellenirse ne yapmanız gerektiği hakkında bir fikre sahip olmalısınız. Girişiniz engellendiğinde nezarete de alınabilir ve eve dönmeniz için alternatif yollar bulunana kadar alıkoyulabilirsiniz.

 

Bazen yolculuğunuz sırasında uçuşun ertelenmesi veya bagajınızın kaybolması gibi öngörülemez sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Eğer bu tür problemler yaşarsanız yapmanız gereken en son şey panik. Havaalanı görevlileri size yardım etmek için orada olacaklar ve onlara danışmaktan çekinmemelisiniz.

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Okunması gerekenler

article Img

AVUSTRALYA: yiyecek içecekler ve yemek

Avustralya'nın yalnızca barbeküden ibaret olduğuna dair rivayetler doğru değil. Gün ışığı insanları dışarıda zaman geçirmeye itse de Avustralya mutfağının pek çok başka yönü de bulunuyor. Avustralya'nın en dikkate değer yönlerinden biri de mutfağı ve kültüründeki çeşitlilik. Toplum olarak yiyeceklerde çeşitliliğe ve farklı kombinasyonlara açıklar. Geleneksel rosto, balık ve kızarmış patates ve İngiliz kahvaltısının yanı sıra Avustralyalıların Çin, Japon,

18.5K
article Img

AVUSTRALYA: Toplu Taşıma İçin Öneriler

Avustralya'nın gezmeye ve keşfetmeye meraklı öğrencilere sunduğu pek çok güzellik var. Yabancı bir ülkede yol bulmak çok da kolay değil elbette, ancak sizin için işleri kolaylaştıracak Avustralya'da ulaşım için toplu taşıma tavsiyelerimiz imdadınıza yetişiyor.   Karayolu   Avustralya'da her şehir ve kasabada karayolu kullanılıyor. Ancak karayolunda toplu taşıma kullanmanın elverişliliği ve kolaylığı da bulunduğunuz bölgeye göre

3.9K
article Img

Neden Avusturalya'da Eğitim?

Dünyanın en mutlu şehirlerine sahip Avustralya’nın güneşle bezenmiş yollarında bir çok uluslararası öğrenciyi görmeniz mümkün. 2013 yılında 140 ülkeden 231.000 yabancı öğrenci Avustralya’da yüksek öğrenin kurumlarında eğitim gördü ve bu rakamın 2020 yılına kadar %30 artması beklenmektedir. Avustralya’da eğitim konusunda kafanızda soru işaretleri varsa mutlaka yazımızı sonuna kadar okumalısınız!   Eğitim Standardı   Teknoloji

3.4K
article Img

Avustralya'da Para Biriktirmek Hakkında Herşey

Üniversitede eğlenmek elbette önemlidir. Ancak borç veya kredi almayacaksanız büyük ihtimalle elinizdeki parayı tasarruflu kullanmak durumundasınız. Şimdi cebinizdeki miktar size çok yüksek görünüyor olabilir;ama bunu bir seneye yayarak harcamanız gerektiğini de göz ardı edemezsiniz. Bu durumda finansal durumunuzu düzenlemek için pek çok seçeneğiniz var.   Banka hesabınız   Bir uluslararası öğrenci olarak

2.1K