Temel bilgiler
Avustralya: Essentials - Okunması gerekenler

Sağlık ve Sigorta

Avustralya sağlık
757

Yeni bir ülkeye taşınırken üzerinde durulması gereken pek çok şey var; ya hastalanırsanız? Ya eşyalarınız çalınırsa? Ne yazık ki günlük hayatta bu gibi şeyler gerçekten oluyor, bu nedenle her ihtimale karşı önlem almalı ve planlama yapmalısınız.

 

Gitmeden önce hazırlık

Avustralya'ya geldiğinizde bir sağlık kartı ile ülkeye girmeden önce gereken tüm aşıları yaptırdığınızı kanıtlayabilmelisiniz. Bu belgeleri el bagajınıza almalı be gümrük kontrolüne girmeden önce hazırda tutmalısınız.

 

Eğer daha önceden saptanmış bir rahatsızlığınız varsa bununla ilgili rapor ve reçetelerinizi de doktorunuzdan alarak İngilizceye çevrilmiş halde yanınızda bulundurmalı ve yalnız gümrükten geçerken değil, burada yeni bir doktora kayıt yaptırırken de kullanmalısınız. Ülkeye girdiğinizde yapmanız gereken yerel acil olmayan her sağlık durumunda pratisyen hekiminize bu belgeleri ulaştırmalısınız.

 

Sağlık sistemi ve kolları

Avustralya yaşamak için şahane bir yerdir ve ortalama yaşam süresinin 80 yılı bulmasını borçlu olduğu çok iyi bir sağlık sistemine sahiptir: Medicare. (Ortalama yaşam süresini uzatan bir diğer faktör de rahat yaşayış biçimidir.)

 

Devlet tarafından karşılanıyor olmasına karşın bu sistemi İngiltere'dekinden farklı kılan şey sigorta primi ödemeleridir. Evde verilen sağlık hizmetlerinin %100'ü karşılanırken diğer hizmetlerin %75-80'i karşılanır ve bu nedenle bireylerin sağlık sistemine primler yoluyla katkıda bulunması beklenir. Sağlık sisteminden sorumlu olan devlettir ancak her vilayetin kendi kaynaklarını yönetme hakkı bulunur. Avustralya'ya İngiltere, İsveç, Hollanda, Belçika, Finlandiya, Norveç,Malta, İtalya, İrlanda ve Yeni Zelanda'dan gelenler karşılıklı anlaşmalar sonucunda Medicare'e sınırsız erişim hakkına sahiptir.

 

Karşılanmayanlar

Dişçilik, optalmoloji, ambulans giderleri gibi bazı şeyler Medicare tarafından karşılanan hizmetlerin dışındadır. Bu servislere erişmesini sağlayacak düşük gelir sahibi kartı olmayan hastaların bu gibi hizmetleri tamamen kendilerinin karşılaması gerekir. Düşük gelir sahibi kartı ise haftada 486$'dan daha az gelire sahip kişilere verilmektedir.

 

Sigorta

Sağlık sigortası uluslararası öğrenciler için zorunlu olmamakla beraber herhangi bir ekstra sağlık hizmetinin ödenmesinde avantajlı olabilir. Media Bank ve Bupa Australia`Media Bank ve Bupa Australia. gibi bazı planlar bu hizmetlerin büyük bölümünün karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

 

Yine de uluslararası öğrencilerin eşyalarını sigortalatması son derece önemlidir, çünkü ne yazık ki eşyalarının kaybolması, çalınması veya zarar görmesiyle pek çok kişi mağdur olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bazı akademik kurumlarda barınma ve kira bedelinin içinde sigorta da yer almaktadır, veya ebeveynlerinizin sigortası kapsamına alınabilirsiniz. Bunun geçerli olup olmadığını ve neleri karşılayabileceğini öğrenmek için kira anlaşmanızı ve sigorta dokümanlarınızı inceleyin. Böylece sigorta alıp almama hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bazı şirketlerin müşteri sadakat sözleşmeleri yaptığını da göz önüne alarak ebeveynlerinizin sigortasını almanın size bir indirim olanağı sağlayıp sağlayamayacağını da görebilirsiniz.

 

Eğer bir eşyanızın eksik veya çalınmış olduğunu görürseniz sigorta poliçenize ithafta bulunmadan önce dikkatli düşünün. Eğer bu hasar hafifse, veya zarar ucuza tamir edilebilecek düzeydeyse, eşyanızı kendiniz tamir ettirerek sigorta primini artırmama yoluna gidebilirsiniz.

 

Sigorta planınızı imzalamadan önce küçük yazıları okuduğunuzdan emin olun! Bu durum sigorta hizmeti sunanlar ve müşteriler arasında pek çok anlaşmazlığa sebep olmuştur. Her şeyiniz karşılanıyor mu? Bazen bu küçük yazılarda bazı boşluklarla eve davet edilen veya evde yaşayan bir kişinin yaptığı hırsızlığa karşı korumama gibi şartlar koyulabilir. Bu da çok kişiyle yaşadığınız bir evde, özellikle onları hiç tanımıyorken, size zorluk çıkarabilir.

 

Eğer başkalarıyla yaşayacaksanız her biriniz ayrı sigorta poliçesine sahip olmalı. Belgelerinizi, her an kullanmanız gerekebileceğini dikkate alarak güvende ve gözünüzün önünde bulundurun, sürelerinin geçmediğinden emin olun ve gerekiyorsa yenileyin.

 

Umuyoruz sigortanızı kullanmak zorunda kalmazsınız, ancak her ihtimale karşı güncel bir poliçeye sahip olmak lazım.

Bölüm ara

Avustralya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Avustralya sağlık