Temel bilgiler
Avustralya: Essentials - Okunması gerekenler

Avusturalya'da Eğitim: Yanınıza Almanız Gerekenler

1045

Öyle sanıyoruz ki bambaşka bir yere gidiyor olmak sizi biraz geriyor; ancak dürüst olmak gerekirse bavul hazırlama işlemleri bittiğinizde bütün işin yarısı hallolmuş olacak. Bavul hazırlamak biraz zorlayıcı ve hüzün verici olabilir; o yüzden bu süreci sizin için basitleştirecek bazı önerilerimiz var.

 

Yanınıza alın:

 

•Yerel Para- Bankalar komik olabiliyorlar. Bazen yabancı ülkelerde paranıza hemen erişebiliyorsunuz, bazen de bu zaman alıyor. Bankanızı seyahatiniz hakkında önceden bilgilendirin ve her ihtimale karşı yanınıza gideceğiniz yerin yerel parasını nakit olarak alın (en az bir hafta yetecek kadar).

 

•Uygun Kıyafetler- Avusturalya'da derslerin çoğu Ocak'ta başlıyor ve ilk dönem yaz dönemi olarak tanımlanıyor. Yılın büyük çoğunluğunda hava sıcak olacak, bu nedenle sizi serin tutacak kıyafetler almalısınız. Avusturalya'nın bir ada ülkesi olduğunu unutmayın, suya her zaman yakın olacaksınız. Bu nedenle mayo ve bikinilerinizi, ayrıca Avusturalya hayatına sizi alıştıracak rahat kıyafetleri almayı unutmayın.

 

• Teknolojik Cihazlar- Kitap? Kırtasiye? Bunlar gideceğiniz yerde satın alınabilir, ancak laptopunuz ve içindeki bilgilerin yeri doldurulamaz. Sakın almayı unutmayın ve mutlaka el bagajınızda taşıyın ki uçakta göz kulak olabilin.

 

•Gerekli Belgeler- Diğer ülkelerde olduğu gibi Avusturalya'da da giriş yapmadan size uygulanacak bazı prosedürler olacak. Yanınızda pasaport, vize, tıbbi dökümanlar, kabul mektubu ve gelir kaynaklarınıza ait belgelerin olduğundan emin olun yoksa giriş yapamazsınız. Size tavsiyemiz, bu belgeleri çok mnceden hazırlayıp güvenli bir yere koymanız, böylece unutmazsınız.

 

Yanınıza almayın:

 

•Mutfak ve Tuvalet Araç-gereçleri- Avusturalya'da sayısız market bulabilir ve istediğiniz ev eşyasını alabilirsiniz. Bulabildiğiniz en ucuz eşyaları almaya çalışın çünkü bunları oda arkadaşlarınızla paylaşmanız gerekebilir. Oda arkadaşlarınızla tanışana kadar bekleyin, daha sonra da eksikleri almak için alışverişe çıkın.

 

•Gardrobunuzun Tamamı- Muhtemelen kıyafetlerinizin büyük çoğunluğu yeni hayatınıza uygun olmayacak. Avusturalya kültürünü ve iklimini araştırın, bu sayede ihtiyacınız olanları öngörebilirsiniz. Atkı ve berelerinizi geride bırakın!

 

•Fotoğraf Çerçeveleri ve Albüm- Çerçeveleri seviyor olabilirsiniz ancak onları yanınıza alırsanız bagaj yükünüzün önemli bir kısmını kaplayacaklar. Tabi ki ailenizin ve arkadaşlarınızın fotoğraflarını almak isteyeceksiniz, ancak fotoğraf albümlerinden çıkarın ki fazla yer kaplamasınlar. Ya da resimlerinizi laptopunuza yükleyin.

 

Öneriler

 

•Hangi havayoluyla nereden uçuş yapacağınızı kontrol edin. Bagaj kısıtlaması var mı? Keskin objeler, sıvılar ve evcil hayvan kesinlikle yasak ancak bazı havaalanlarında başka kısıtlamalar da olabiliyor.

 

•Kabulünüz geldiğinde eğitiminizi tamamlamanız için gereken belgeler size duyurulacak. Bunlara pratik ekipmanları ve ders kitapları dahil olabilir. Her şekilde bu gereksinimleri Avusturalya'da daha ucuza satın alabilirsiniz.

 

•Avusturalya'ya başka ülkeden geliyorsanız elektrikli aletlerinizin kablo ve şarj aletlerinin Avusturalya'ya uygun olduğunu kontrol edin. Eğer uyum sorunu varsa her ülkede çalışabilen Uluslararası adaptörler almanız zor olmasa gerek.

 

•Katlanabilir bir haritanız olması nerede olduğunuzu bilmeniz açısından büyük avantaj! Neden telefonunuza bir seyahat rehberi ve harita indirmiyorsunuz?

Bölüm ara

Avustralya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA