Temel bilgiler
Avustralya: Essentials - Okunması gerekenler

Avustralya'da Para Biriktirmek Hakkında Herşey

share image

Üniversitede eğlenmek elbette önemlidir. Ancak borç veya kredi almayacaksanız büyük ihtimalle elinizdeki parayı tasarruflu kullanmak durumundasınız. Şimdi cebinizdeki miktar size çok yüksek görünüyor olabilir;ama bunu bir seneye yayarak harcamanız gerektiğini de göz ardı edemezsiniz. Bu durumda finansal durumunuzu düzenlemek için pek çok seçeneğiniz var.

 

Banka hesabınız

 

Bir uluslararası öğrenci olarak iki banka opsiyonuna sahipsiniz: ülkenizde bir bankayı kullanabilir veya Avustralya'da bir hesap açtırabilirsiniz. Pek çok öğrenci ikinci seçeneği tercih ederek daha hızlı ve daha kolay idare edilebilecek bir hesap açtıracaktır. Avustralya'ya ulaşır ulaşmaz online kayıt imkanı tanımasa bile yerel bir bankada hesap açtırmayı hedefleyin. Ülke vatandaşı olmayan biri  olarak yüz yüze iletişimin size kolaylık sağlayacağının farkında olun ve her zaman ilgili kişilerle bizzat konuşmayı tercih edin. Bankanızdan beklentilerinizi ve işlem ücretlerini karşılaştırarak farklı banka opsiyonlarını değerlendirin. Tasarruf fonuna ihtiyaç duyacak mısınız? Online bankacılığı kullanacak mısınız? Yoksa yalnızca üniversitenizin tavsiye ettiği bir bankaya mı güveneceksiniz? Eğer mevcut bankanızda kalmaya ve yurtdışından işlem yapmaya karar verdiyseniz, bankanızla görüşerek onları bu konudan haberdar etmelisiniz. Bu opsiyonun sizin için ne kadar tercih edilesi olduğuna karar vermeden önce iyice incelemeli ve plan yapmalısınız.

 

İletişimi Sürdürmek

 

Şanslısınız ki, uluslararası öğrenciler için daha önce olduğundan çok daha kolay bir şekilde, geride bıraktıkları ile iletişimi sürdürmek mümkün. Eğer bir akıllı telefona sahipseniz, pek çok uygulamayı kullanarak aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim kurmanız çok kolay. Whatsapp şu anda bir senelik bedava deneme süresi ile Blackberry kullanıcılarına sunuluyor ve bu sürenin bitiminde de uygulamanın fiyatı hala çok ucuz olduğundan, sunduğu bedava mesajlaşma imkanı ile kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. Yani mesajlaşmaktan çok daha ucuz bir yöntem!

 

Eğer cep telefonunuzu kullanmayı planlıyorsanız, Avustralya'da bir telefon edinerek uluslararası telefon ücretlerinin yüksekliğinden kaçınabilirsiniz. Elbette,  her zaman size bir iletişim olanağı sunacak olan İnternet'e sahipsiniz. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya siteleri ile kolay ve hızlı iletişim sağlayabilirsiniz, zaten pek çok kişinin online profili bulunduğu için zorluk çekmezsiniz. Buna benzer olarak Skype uygulamasını indirerek, odanızdan İnternet'e bağlantı kurabiliyorsanız, bu şekilde gelen telefon aramaları ve video aramaları ile iletişim sağlayabilirsiniz.

 

Çalışma ve Vergi

 

Avustralya'da okuyorsanız, finansal destek verecek part-time çalışma imkanlarını araştırarak belki de mezuniyet sonrası için para bile biriktirebilirsiniz. Uluslararası öğrenciler için çalışma saatlerinde bir sınır bulunuyor. Öğrenci vizesi sizi iki haftada en fazla 40 saat çalışmaya uygun kılıyor; bunun içine gönüllü hizmet de dahil ediliyor. Eğitim programınızın bir parçası olarak ücretli çalışacaksanız, bazı istisnalar yapılabilir.

 

Uluslararası öğrenci vizesi ile çalışan öğrenciler vergi konusunda Avustralya'da ikamet edenlerin konumunda değerlendirilir. Vergi ödemeden senede 18,200$'a kadar kazanmanıza izin verilir. Bu sınıra ulaştıktan sonra bunun üzerine çıkan Avustralya doları için 19 cent vergi ödemeniz beklenir. Çalışmak için vergi dosyası numarasına ihtiyacınız vardır. Ülkeye giriş yapar yapmaz bunun için şahsen veya online başvuru yapmanız gerekir. Öğrencilerin çalışabileceği pek çok işte saatte 15.96$ olan asgari ücretin çok üstüne çıkılmaz.

 

Part-time bir işin en eğlenceli yanlarından biri de çalışan indirimi alacak olmanız. Bunu kötüye kullanmamanızı öneririz, ancak tadını da çıkarın! Özel hobileriniz varsa o sektöre ait pozisyonlara başvurarak veya yerel bir gıda işletmesinde yemeklerinizi indirimli yiyerek, marketten indirimli alışveriş yaparak daha az para harcayabilirsiniz. Ayrıca garsonların genellikle iyi hizmet karşılığında güzel miktarlarda bahşiş aldığını ve işte iyi beslendiklerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

Günlük Tasarruflar

 

Para biriktirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de her şeyi toptan satın almak. Genellikle süpermarketlerde bir alana bir bedava türünden kampanyalar ve birçok adet halinde aldığınızda uygulanabilecek indirimler sunulur. Bir grup insanla beraber yaşıyorsanız hep beraber alışveriş yaparak bu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda pek çok süpermarketteki son kullanma tarihine yaklaştığı için indirime giren yiyeceklerin reyonları da sizin için birkaç gün içinde kullanabileceğiniz yiyecekleri karşılama mekanı olabilir.

 

Eğer online alışverişi tercih edenlerdenseniz ve mutfak eşyaları veya kıyafet gibi şeylere ihtiyaç duyuyorsanız oo.com, topbuy.com ve crazysales.com gibi bazı siteleri kullanmanız mümkün. Böylece muhtemelen indirimli olarak istediğiniz eşyaları hemen alabilirsiniz.

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Okunması gerekenler

article Img

AVUSTRALYA: yiyecek içecekler ve yemek

Avustralya'nın yalnızca barbeküden ibaret olduğuna dair rivayetler doğru değil. Gün ışığı insanları dışarıda zaman geçirmeye itse de Avustralya mutfağının pek çok başka yönü de bulunuyor. Avustralya'nın en dikkate değer yönlerinden biri de mutfağı ve kültüründeki çeşitlilik. Toplum olarak yiyeceklerde çeşitliliğe ve farklı kombinasyonlara açıklar. Geleneksel rosto, balık ve kızarmış patates ve İngiliz kahvaltısının yanı sıra Avustralyalıların Çin, Japon,

18.5K
article Img

AVUSTRALYA: Toplu Taşıma İçin Öneriler

Avustralya'nın gezmeye ve keşfetmeye meraklı öğrencilere sunduğu pek çok güzellik var. Yabancı bir ülkede yol bulmak çok da kolay değil elbette, ancak sizin için işleri kolaylaştıracak Avustralya'da ulaşım için toplu taşıma tavsiyelerimiz imdadınıza yetişiyor.   Karayolu   Avustralya'da her şehir ve kasabada karayolu kullanılıyor. Ancak karayolunda toplu taşıma kullanmanın elverişliliği ve kolaylığı da bulunduğunuz bölgeye göre

3.9K
article Img

Neden Avusturalya'da Eğitim?

Dünyanın en mutlu şehirlerine sahip Avustralya’nın güneşle bezenmiş yollarında bir çok uluslararası öğrenciyi görmeniz mümkün. 2013 yılında 140 ülkeden 231.000 yabancı öğrenci Avustralya’da yüksek öğrenin kurumlarında eğitim gördü ve bu rakamın 2020 yılına kadar %30 artması beklenmektedir. Avustralya’da eğitim konusunda kafanızda soru işaretleri varsa mutlaka yazımızı sonuna kadar okumalısınız!   Eğitim Standardı   Teknoloji

3.4K
article Img

Avustralya'ya Varış

Avustralya'da gitmeniz gereken yere direkt uçmanız düşük bir ihtimal. Dünyanın en büyük ülkesi değil, fakat Avustralya yine de büyük bir ülke ve uçakla ülkeye vardıktan sonra başka bir ulaşım aracı kullanmanız gerekebilir.   Bu durumun seyahatinizi daha stresli hale getireceği aşikar. Yine de, bu stresi azaltmak adına doğru planlama yapmalısınız. Bazı şehirlerde birden fazla havaalanı bulunuyor, bu nedenle uçağınızın nerede ineceğine önceden kontrol

2.2K