Temel bilgiler
Avustralya: Once you arrive

Avustralya’da Öğrenciyken Çalışmak

share image

Avustralya üst düzey üniversiteleri ve yenilikçi öğretime sahip dil okulları ile son yıllarda uluslararası eğitim alanında Amerika ve İngiltere’ye kafa tutuyor. Avustralya’da vergiler çok yüksek ve full – time çalışan birinden yüksek oranda gelir vergisi kesiliyor. Bu durum öğrencileri, eğitimlerini aksatmayacak seçenek olan part-time işlere yönlendiriyor. Bu yazımızda Avustralya’da part time iş koşullarını, yaygın sektörleri ve iş bulma yollarını inceleyeceğiz.

 

Avustralya’da Öğrenim Görürken Çalışabilir Miyim?

 

Avustralya’da farklı tipte öğrenci vizeleri mevcut ve çalışma şartları farklı olsa da tüm öğrenciler çalışma hakkına sahiptir. Öğrenciler akademik dönemlerde 2 haftada 40 saat, akademik dönemler dışındaki tatil zamanında ise süresiz çalışma hakkına sahiptir. Öğrenciler okulda okuma hakkı kazansa da okul resmi olarak başlamadan çalışma hakkına kavuşmazlar.

 

>>Avustralya'da öğrenci yaşamı hakkında buradan bilgi edinin

 

Higher Education Sector Visa (Subclass 573)

 

Avustralya’da çoğu öğrenci bu vize tipine sahip olmak zorunda. Lisans, yüksek lisans ve diploma programlarında hak elde etmeniz gereken bu vize türünde öğrenim görürken 2 haftada 40 saat, tatillerde ise sınırsız çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. Üniversitenin sağladığı staj ve üniversite ofislerinde çalışmada da herhangi bir sınırlama yok.

 

Postgraduate Research Sector Visa (Subclass 574)

 

Bu vize türünü yüksek lisans araştırma enstitülerinde ve doktora sürecinde elde etmeniz gerekmektedir. Postgraduate Research Sector Visa (Subclass 574) vizesine sahip olmanız halinde çalışma konusunda herhangi bir saat sınırlamanız bulunmamaktadır ve bu bölümlerde okumaya başlar başlamaz çalışma hakkınızı elde edebilirsiniz. Doktora ve yüksek lisans programlarına ön hazırlık kurslarında ise 2 haftada 40 saat çalışma iznine sahip oluyorsunuz. Maaşsız staj ve gönüllülük esasına dayalı çalışmalar ise çalışma saatinden sayılmamaktadır.

 

>>Avustralya öğrenci vizesine başvururken bu rehberimizden faydalanabilirsiniz.

 

Ne Tarz İşlerde Çalışabilirsiniz?

 

Avustralya öğrencilere yönelik işler açısından size bir çok alternatif sunan bir ülke! Bir çok şirket ve firma part-time öğrenciler çalıştırmaktadır. Özellikle turizm, tarım, satış-pazarlama gibi sektörlerde part time iş olanakları bulunmaktadır. Bu tarz işlerde öğrenci olarak çalışırsanız Avustralya Hükümeti tarafından bir çok güvenceniz yerine getiriliyor. Asgari ücret, iş sağlığı ve güvenliği, günlük maksimum çalışma saatleri gibi kurallar part-time işler için de geçerli. Bu haklardan birinin ihlali durumunda, size verilen Tax File Number (TFN) aracılığıyla bu durumu Avustralya hükümetine bildirebilirsiniz. Tax File Number (TFN); Avustralya hükümeti tarafından size verilen bir kod ve bu kod aracılığıyla iş durumunuz takip edilmektedir. İş başvurunuz öncesinde

Bu link aracılığıyla Tax File Number hizmetine başvurabilirsiniz.

 

Genellikle Çalışan İş Sektörleri Nelerdir?

 

Avustralya’da lisans eğitiminde bir çok öğrenci hizmet sektöründe, yüksek lisans öğrencileri ise bölümleri ile ilgili şirketlerde asistan olarak çalışmaktadırlar. Hizmet sektörü genellikle restorantlar, fast – food zincirleri ve konaklama hizmeti sağlayan şirketlerden oluşmaktadır. Hizmet sektöründe öğrencilerin part-time olarak yoğun çalışmasının sebeplerinden biri de iş ortamında bir çok kişiyle sosyalleşme imkanı yakalanmasıdır.

 

Avustralya’da üniversiteler de öğrencilerin part time iş bulmalarına yönelik aktif kariyer politikaları yürütmektedir. Üniversitelerin kariyer merkezleri öğrencilere yönelik bir çok iş ilanı yayınlamakta ve hem üniversite bünyesinde staj hem de çeşitli firmalarda part time iş imkanı sağlamaktadır. İş arama ve kabul aşamasında yurt dışından gelen uluslar arası öğrenciler Avustralya’lı öğrencilerin tüm haklarına sahip olduklarından bir çok yabancı öğrenci üniversiteler aracılığıyla çalışma imkanı bulmaktadır.

 

İş İlanlarını Nasıl Takip Edebilirim?

 

Yabancı bir ülkedesiniz ve en çok zorlanacağınız konu iş ilanları aktif takip etmek! Üniversitenizin iş ilanı listesinde uygun bir iş bulamazsanız  seek.com.au and Australian JobSearch sitelerinde profil oluşturarak binlerce iş ilanına ulaşabilirsiniz. Medya, müzik ve sanat öğrencilerine yönelik https://www.pedestrian.tv/jobs/ linkinden bu bölümlerle ilgili ilanlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca size tavsiyemiz https://www.theloop.com.au/ linkinden ulaşabileceğiniz The Loop sitesinde de profil oluşturarak iş aramanız! Günlük gazete ve dergilerin sarı sayfalarında da iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Aktif bir LinkedIn profili de iş bulma konusunda size baya yararlı olacaktır.

 

Avustralya’da eğitim görüyorsanız ve eğitim görmeyi düşünüyorsanız okul hayatınız boyunca bir çok işte çalışma şansına sahip olacaksınız, bütçe ve kariyerinize önemli katkı olacaktır.

 

>>Avustralya'da öğrenci yaşamı hakkında buradan bilgi edinin

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al