Temel bilgiler
Avustralya: Bölüm Rehberleri

Avustralya'da Eğitim Sistemi

share image

Başvuru formları, vize takip süreci ve  uzun masalsı bir uçuşa hazırlık... Yurtdışında yeni bir hayata başlamak ve düzen kurmak kulağa yorucu gelebilir. Ayrıca yeni bir eğitim sistemiyle eğitim görmek gözünüzü korkutabilir. İlk kez yürüdüğünüz bu yolda ne tür bir akademik dünyayla karşılaşacağınızı düşünerek endişe etmeyin. Çünkü ihtiyacınız olan tüm genel bilgileri sizler için yazımızda derledik.

 

Avusturalya’da üniversitlerde teknik lisans ve yüksek lisans eğitimi bulunur. Uluslararası öğrenciler herhangi bir eğitim programına kayıt olmak için devlet kurumlarından kabul almalıdır.
Avusturalya’da eğitim almayı düşünüyorsunuz fakat nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Öyleyse hemen okuyun!
 

Teknik Yüksekokulu (TAFE)

 

Avusturalya yüksek öğrenim sektörü; teknik okullar ve üniversitelerden oluşur.TAFE ( Techincal and Further education) ya da yüksekokul adlandırılan eğitim kurumları meslek eğitim programları sunmaktadır. Bu okullara başvuru koşulları üniversitere başvuru koşullarından farklıdır. Sunulan eğitim programları istihdama dayalıdır. İlgilendiğiniz eğitim kurumunun web sitesi üzerinden başvuru şartlarını ve tarihlerini takip edebilirsiniz.
Avustralya Teknik Yüksekokul Eğitimi (TAFE) veren kurumların tam listesi için tıklayınız.
 

Üniversite Dönem Yapısı

 

Avusturalya akademik yılı, üniversiteler için 2 döneme ayrılmıştır. Akademik yarıyıl Şubat ayının sonu Mart ayının başında başlar. Sonbaharla birlikte Nisan ayında iki haftalık yarı yıl tatili vardır. Haziran ayının sonu ve Temmuz ayının başına doğru yıl sonu sınavları akademik takvimde yer alır. İkinci yarı yıl Temmuz / Ağustos ayından başlar ve Eylül/Ekim civarı ikinci yarı yıl tatili vardır. Kasım/Aralık boyunca yıl sonu sınavları yapılır ve yıl sonu sınavlarını Noel tatili takip eder.

 

Avustralya'daki üniversitelerin tümünü buradan görüntüleyin!


 

Lisans Eğitim Süresi

 

Avusturalya’da lisans eğitimi uzunluğu üniversitelere ve eğitim alınan alana göre değişim gösterir. Genellikle lisans eğitimi 3 yıl sürer. Lisans eğitiminin 4 yıla tamamlanması “Honours” Onur öğrencisi olarak adlandırılır. Dördüncü yıl eğitim lisans eğitimin bir parçası olarak sayılır. “Honours” öğrencileri arasında yer almak akademik başarıya dayalıdır. Ve bu eğitim yılı boyunca öğrencilerden araştırma tabanlı bitirme tezi yazmaları beklenmektedir. Tez kelime sayısı  üniversitelere ve eğitim kurumlarına göre farklılık göstermekle birlikte genellikle 10,000-15,000 kelime arasındadır.
 

Çift anadal Lisans ve Eş Zamanlı Programlar

 

Birçok üniversite öğrencilerine iki farklı alanda eğitim imkanı ve çift diploma sahibi olma olanağı sunar. Çift anadal eğitimi, standart bir lisans eğitiminden daha uzundur. Öğrencilerden her iki bölüm içerisinde belirli sayıda krediyi tamamlamaları beklenir. Bu yüzden eğitim programı daha uzun bir zamana yayılır. Eğitimi tamamlamak için öğrenciler her iki eğitim alanında da sınavlarda/projelerde başarı göstermeleri ve eğitimlerini araştırma ile tamamlamalıdır.
 

Akademik Kültür

 

Avusturalya üniversiteleri, öğrencilerin bağımsız öğrenmeye odaklanmalarını beklemektedir. Derslere katılım zorunlu değildir ve hatta bazı dersler isteğe bağlı olarak öğrenciler seçmeli ders olarak seçebilirler. Laboratuvar dersleri gibi pratik ağırlıklı derslere katılım zorunludur.
 

Eğer proje çalışmalarınızı, dönem sonu projelerinizi zamanında teslim edemezseniz, geciktiğiniz her gün için notunuzun %10’u toplam puanınızdan kırılır. Puanınız sıfırlandığında dersten kalmış olursunuz. Öğretmenler eksik ödevlerinizi takip etmez, fakat bazen geçme-kalma sisteminde ödevi tekrar sunma opsiyonu sunabilirler. Sosyal Bilimlerde dersler genellikle araştırmaya dayalıdır, ve değerlendirmeler  ağırlıklı olarak bu çalışmalar üzerinden yapılmaktadır. Kopya ve bilgi hırsızlığı ciddi bir akademik suç olarak kabul edilir, bu suçu işleyen öğrencinin okulla ilişigi kesilir.

 

Avustralya'daki burs olanaklarını buradan araştırın!

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al