Temel Bilgiler
Fransa: Kariyer - Okunması gerekenler

Mezuniyetten Sonra Fransa’da Bir Kariyer Edinmek

Fransa'da Kariyer

Fransa’da iş piyasası nasıl?


Eğer Fransızcaya iyi bir derecede hakimseniz ve özellikle Fransa’da bir lisans/lisansüstü derece almışsanız, bu ülke size çok farklı sektörlerde inanılmaz sayıda imkân sunabilir. Fransa’da mezunlar için rekabetçi ancak çeşitli bir iş ortamı mevcuttur. Büyük şirketler özellikle otomotiv, eczacılık ve turizm alanlarında devamlı olarak uluslararası yetenekleri istihdam etmektedir. Hatta mezunlara yönelik programlara de başvurmak isteyebilirsiniz. L'Oréal, Orange, Renault, AXA, BNP Paribas, Carrefour, Peugeot Citroën, Renault gibi dünyaca ünlü Fransız şirketleri bu tür programlar sunmaktadır.

 

 

Mezun olduğumda Fransa’da çalışabilir miyim?

 

Fransa genel anlamda uluslararası öğrencilere kapılarını açmaya çok sıcak bakmaktadır ve 2016 yılının sonbahar döneminden itibaren uluslararası mezunlara yönelik oturma izni haklarını iyileştirmek adına bazı adımlar atılacaktır. Eğer AB ülkesinden geliyorsanız, artık hiçbir sınırlama olmadan Fransa’da çalışabileceksiniz. AB dışından olup yüksek lisans veya eşdeğer bir dereceye sahip olan öğrenciler ise 12 ay geçerli olan geçici oturma iznine (APS) başvurabilmektedir.  Bu sayede resmi iş haftasının %60’ına kadar, yani yıllık 964 saat çalışabilmektedirler.

 

İpuçları:

 

  • Başvurunuzu erken yapın. Son sömestrde iş başvuruları yapmaya başlayın.
  • Diğer başvuru yapanlar arasında farkınızı gösterin. Cv hazırlama ve Referanslarla ilgili rehberimizi okuyun.
  • Üniversite kaynaklarından olabildiğince faydalanın. Kariyer ofisindeki personelle görüşün ve mümkün olduğunca kariyer fuarına ve etkinliklerine katılın.
  • Fransızca dil kursuna gidin. Bütün öğrenim programınız süresince İngilizce eğitim almış olabilirsiniz ancak Fransa’da kalmak ve çalışmak istiyorsanız, Fransızcanızın akıcı olması ve pek çok durumda da İş Fransızcasına aşina olmanız gerekecektir. Dile iyi bir şekilde hakim olmanız aynı zamanda o ülkede yaşama ve ülkeye katkıda bulunma konusundaki kararlılığınızı da gösterecektir.
  • Şirketi araştırın. Size avantaj sağlayabilecek olan, uluslararası geçmişinize dayalı olarak edindiğiniz herhangi bir beceriniz var mı?

 

 

Fransa’da iş bulmak için faydalı sayfalar:

 

>>>Öğrenim sonrası iş imkânları hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

 

Faydalı Linkler:

Fransa'da Okuyabileceğiniz En Popüler Bölümler

Fransa'da Yüksek Lisans Eğitimi

Fransa'da Burslu Okuyabileceğiniz Üniversiteler