Temel bilgiler
YURTDIŞI EĞİTİM BİLGİ : Essentials - Okunması gerekenler

Yurtdışı Eğitim Başvurusu Yaparken CV'mi Nasıl Hazırlamalıyım?

share image

Yurtdışında eğitim almak, öğrenciler için özgeçmişlerine bir diğer adıyla CV’lerine ekleyecekleri en önemli niteliklerden biridir. Zira mezun olduktan sonra iş başvurularında ön sıralara geçmenizi, işverenin de CV’nizdeki yurtdışı eğitim, dil bilgisi ve yabancı bir ülkede yaşam deneyiminizi görmesini ve daha olumlu geri dönüşler almanızı sağlar. Son yıllarda dünyanın farklı ülkelerinde eğitim almak isteyen uluslararası öğrenci sayısı her yıl giderek artmaktadır. Harvard, Oxford, Stanford, Yale, Cambridge gibi prestijli ve yüksek kalitede eğitim veren üniversitelerde okumak için artan rekabet ortamında kendinizi bir adım öne çıkarmanın ve başvurularınıza daha hızlı cevap almanın en kolay yolu etkili bir CV’ye sahip olmaktan geçer. Peki yurtdışı eğitim başvurusu yaparken nasıl bir CV hazırlamalı ve nelere dikkat etmeliyiz?

 

CV’nizi Göndereceğiniz Üniversite Seçimi

 

Yurtdışı eğitim imkanı günümüzde artık çoğu öğrencinin kolay bir şekilde erişebileceği sıradan bir durum haline gelmiştir. Zira özellikle son 20 yılda gelişen internet ağı, dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerin yurtdışında istedikleri üniversitelere başvurularını kolaylaştırmıştır. Bir de buna Erasmus gibi öğrenci değişim programları, yurtdışı burs ve staj olanakları da eklenmiştir.

 

Gideceğiniz ülke ister İngiltere, ister Kanada, Çin ya da Güney Kore olsun başvurular için gerekli belgeler, başvuru aşamaları ve koşulları hemen hemen aynıdır. Genel olarak yurtdışında bir üniversiteye başvuracak öğrencilerin; diploma, not ortalaması, referans mektupları ve yabancı dil yeterlilik belgelerini sunmaları gerekir. Aynı zamanda çoğu üniversite öğrencilerden, kendilerini anlatan ve tanıtan bir özgeçmiş hazırlamalarını ister. Uluslararası öğrenciler için bu aşamada önemli olan noktalar;

 

 

 

CV Formatı

 

Yurtdışı eğitim başvurularında CV hazırlama, öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken kısımlardan biridir. Özellikle eğitim alacağınız üniversitelerin seçici kurulları tarafından incelenen özgeçmişler belli formatlara sadık kalınarak hazırlanır. Genel olarak CV’nizin etkili, kolay okunabilir ve görsel bir estetiğe sahip olmasına dikkat etmenizi öneririz. Zira karşı tarafın sıkılmaması, belirli noktalara odaklanması ki bunlar deneyimleriniz ve katıldığınız araştırma ve projeler olabilir, bir de dilbilgisi ve imla gibi yazım kurallarına uygun olması gerekir.

 

CV nasıl hazırlanır, özgeçmiş hazırlama gibi cümlelerle internet üzerinden yapacağınız araştırmalarda sıklıkla karşınıza çıkacak CV örneklerini incelemenizi, kendinize en uygun formatı uygulamanızı öneririz. Yurtdışı eğitim başvurularında özellikle Avrupa’da bir üniversiteye başvuracak öğrencilerin EuroPass sitesini incelemelerinde ve burada oluşturdukları CV’leri hem online hem de bilgisayara kayıt ederek kullanabileceklerini belirtmekte fayda var.

 

Yurtdışı eğitim için yabancı bir ülkeyi seçen öğrenciler, eğitim alacakları bazı üniversitelerin sitelerinde yer alan ve online başvuru yaparken doldurmaları gereken formlarla da karşılaşabilir ya da hazırladıkları özgeçmişi internet üzerinden yüklemeleri istenebilir.

 

CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli

 

Genel olarak yurtdışı eğitim başvuruları için hazırlanan CV’lerde kullanacağınız formatı seçtiyseniz geriye en önemli adımlardan biri olan bilgilerinizi girmek kalır. İlk olarak kendinizi tanıtmakla başlamanız gereken kişisel bilgilerin ardından, iş deneyimleriniz gelir. Üniversite başvurusu yapacak öğrenciler için iş deneyimleri, daha çok eğitim aldıkları okullarda katıldıkları projeler ve araştırmalarda yaptıkları proje koordinatörlüğü, asistanlığı gibi çalışmalardır.

 

Eğitim ve öğretim kısmına lisans ya da lisansüstü programlardan hangisine başvuracaksanız mezun olduğunuz eğitim kurumlarının bilgilerini girmenizde fayda var. Ardından kişisel becerilerinizi yani bildiğiniz yabancı diller varsa TOEFL/IELTS gibi test sonuçlarınızı, dijital becerilerinizi ki özellikle tasarım alanında eğitim alacak öğrencilerin bildikleri Photoshop, Illustrator, AutoCad gibi programları eklemeleri gerekir.

 

Yurtdışı eğitim için başvuruda bulunacak öğrencilerin bilmesi gereken bir diğer önemli bölüm ise katıldığı seminerler, projeler, gönüllü çalışmalar ve üyesi olduğu kurumlardır. Özellikle Amerika, İngiltere, Kanada, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde, sıklıkla kolejlerde ve üniversitelerde rastlanan öğrenci grupları ve topluluklarının bir üyesi olmak, grup içerisi çalışmalarını yürütmek ve desteklemek özgeçmişler için önemli bir artıdır. Unutmayın ki, yurtdışındaki üniversiteler için bazen öğrencilerin diplomalarından ve not ortalamalarından daha önemli olan kriterler; öğrencilerin ne kadar etkin ve sosyal, ekip çalışmasına yatkın, araştırmaya ve yeni fikirlere açık, yaratıcı ve yetenekli bireyler olduklarıdır. Örneğin; üyesi olduğunuz bir grupta; kimsesiz çocuklar ya da lösemi hastaları için yardım etkinliklerinde faaliyet göstermeniz önemli bir unsurdur.

 

CV hazırlama aşamasında özellikle;

 

  • Bilgilerinizin doğru ve eksiksiz olmasına,
  • Gereksiz bilgilerle uzun uzadıya bir özgeçmişten ziyade bir ya da iki sayfalık bir CV hazırlamaya,
  • Özellikle noktalama işaretleri ve yazım kurallarına uygun yazılmasına,
  • Madde işaretleri kullanmaya,
  • Abartılı font ve renkten kaçınmaya,
  • Yazı genelinin 12, başlıkların 16 ya da 18 punto olmasına,
  • Tarih belirttiğiniz eğitim ya da deneyimler gibi bilgilerin güncelden eskiye doğru sıralanmasına dikkat etmenizde fayda var.

 

 

Üniversiteye Başvururken CV’nizde Olması Gerekenler

 

Yurtdışı eğitim başvurularında CV hazırlama aşaması öğrenciler için dikkatli ve özenli bir çalışmayı gerektirir. Özgeçmiş hazırlama aşamasını eğitim almak için başvuruda bulunacağınız üniversiteye göre ayarlamanızda fayda var. Zira gideceğiniz ülke İtalya ise eğitim dönemleri Türkiye’deki gibiyken Avustralya’da akademik yıl Şubat ayında başlar. Bunun yanında, yabancı dil testlerinize CV hazırlığı öncesinde girmeniz ve özgeçmişinize eklemeniz gerekir.

 

Uluslararası bir üniversitede lisansüstü bir programa başvuracaksanız eğer, genel bir formda hazırlayacağınız CV’nize kişisel bilgiler, akademik kayıtlar, seçtiğiniz programa göre gireceğiniz lisansüstü testlerin sonuçlarını, teknik becerilerinizi, sunumları, staj ve iş deneyimlerinizi de eklemenizde fayda var.

 

Son olarak, CV hazırlama aşamanızda bilgilerinizin doğruluğundan emin olun! İçinde bulunduğunuz projeleri, tarih bilgilerini, referanslar ve basılı ya da dijital görsellerle desteklemeye çalışın. Bazen sanat ve tasarım okullarına başvuracak öğrenciler için katıldıkları sergiler ve yarışmalar atlanmaması gereken ayrıntılar olabilir. Bu açıdan eğer okulunuzda rehber öğretmenleriniz ve danışabileceğiniz insanlar varsa CV’nizin son halini onlara da gösterip fikir alabilirsiniz.

 

Faydalı Linkler:

Özgeçmiş ve Kapak Yazıları

Yurtdışında Eğitim Alacağınız Ülkelere Göre Gireceğiniz Sınavlar

Okunması gerekenler

TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır

Test of English as a Foreign Language (TOEFL) adıyla ilk olarak 1964 yılında düzenlenen Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı, başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerine girişte istenen bir test iken, günümüzde dünya çapında Birleşik Krallık, Hollanda, İsveç, Yeni Zelanda, Avustralya, Singapur ve Malezya’nın da aralarında bulunduğu 130 ülkede 9000’den fazla üniversite ve kurum tarafından kabul ediliyor.   Amerika Birleşik Devletleri

92.9K

Mülakat: Püf Noktaları ve Öneriler

Kariyerinizin bir noktasında mutlaka mülakata alınacaksınız. Bu bir lisans programına girmek için de olsa, ilk işiniz için de olsa bazı püf noktalarına dikkat ederek iş hayatına atılımınızı kolaylaştırabilirsiniz.   Biz de tam bu noktada devreye giriyor ve herkesin korkuyla baktığı mülakatları başarıyla geçmeniz için size yardımcı olacak önerilerimizi sunuyoruz!   Hazırlanmak Kendinizi profesyonel ve estetik bir şekilde sunmak

6.1K

Üniversiteye giriş testleri

Bazı üniversiteler başvuracak kişilerin yalnızca eğitimlerinden önceki yeterliklerine bakmayıp programda başarılı olacaklarını kanıtlayacak becerilere sahip olduklarını gösterecek testlere girmelerini de bekler. Eğitim programınıza başlamadan önce almak zorunda kalabileceğiniz bazı temel testleri gözden geçirdik.   ATAS Academic Technology Approval Scheme (ATAS) testi 2007'de teknolojik silahların geliştirilmesinde kullanılabilecek bilgi ve

4.1K

Öneriler: En İyi Notlar Nasıl Alınır?

Etkili tekrar etme   Herhangi bir teste girmeden önce yapabileceğimiz en yararlı şeylerden birinin tekrar etmek olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak kaçımız etkili tekrar etmeyi biliyor? Aldığınız dersin içeriğini tamamen kapsayan bir tekrar yaptığınızdan emin olmak için tekrar gerektiren her şeyin bir listesini yaptıktan sonra bir revizyon takvimi belirleyin. Bu sayede hiçbir konunun es geçilmediğinden emin olabilir ve konuları daha küçük parçalar

2.7K