Temel bilgiler
İrlanda: Kariyer

Mezuniyetten Sonra İrlanda'da Kariyer Yapmanız İçin 8 Neden

İrlanda'da Kariyer

İrlanda ya da resmi adıyla İrlanda Cumhuriyeti, 1973’ten beri Avrupa Birliği üyesidir. Birleşik Krallık’a bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan ülke, Büyük Britanya Adası’nın batısında yer alır. Günümüzde özellikle başkent Dublin şehri ile hem öğrencilerin hem de turistlerin gözde mekanı olan ülkenin eşsiz doğa manzaraları, ılıman deniz iklimi, yemyeşil çayırlarla kaplı kırsal yaşamı, kültürel ve tarihi zenginliği dikkat çeker. İrlanda, yüksek öğretim kurumlarının kalitesi, hükümetin ve üniversitelerin sunduğu burs imkanları, öğrencilere sağladığı araştırma odaklı ve yenilikçi eğitim sisteminin yanı sıra özellikle mezunlar için kariyer imkanları ile göz doldurur. Mezuniyetten sonra İrlanda’da kariyer yapmanız için gerekli nedenleri sizler için araştırdık!

 

1-Kültür  Çeşitliliği ve Yaşam Kalitesi

 

İrlanda, son yıllarda okumak ve çalışmak için dünyanın en iyi ülkelerinden biri olarak görülmektedir. Samimi ve konuksever insanların oluşturduğu ülke, genç nüfusu ve teknoloji odaklı dinamik, canlı ve modern yaşamı ile dikkat çeker. Kişi başına düşen milli gelir bakımından dünyanın en zengin 10 ülkesi arasında yer alan İrlanda, 2015 yılında Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın en gelişmiş 6. ulusu olarak seçilmiştir. 90’lardan beri hızla büyüyen ekonomisi ve uluslararası yatırımları ile göz dolduran İrlanda’da yaşam standartı; sosyal hayat, güvenlik, çevre koşulları, sağlık kalitesi, eğitim kurumları ve çalışma koşullarına bakıldığında oldukça yükselmiştir. 

 

İrlanda, Avrupa’nın diğer ülkeleri ile Amerika ve Kanada’ya kıyasla göçmen nüfusu az olan bir ülke gibi görünse de, son 10 yılda %25 artarak bir milyona ulaşmıştır. Polonya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti’nin yanı sıra Çin ve Nijerya’nın da içinde olduğu Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerin artarak oluşturduğu nüfus, heyecan verici yeni kültürün gelişmesine katkıda bulunmuştur. 

 

İrlanda'da yaşam; tarih ve mitolojinin buluştuğu, Dublin gibi kozmopolit şehirlerin yanı sıra kırsal hayatın ve geleneklerin devam ettiği outdoor yaşam tarzı, kayaktan rüzgar sörfüne, konserden tiyatroya ve festivallere kadar birçok açık hava etkinliğinin yapıldığı bir ortama sahiptir. Ülkenin her kasaba ve şehri kendine özel geleneksel ve çağdaş efsanevi barlarına ve bar kültürüne sahiptir. Dünyanın birçok ülkesinde Irish Pub adı altında gördüğümüz popüler barların menşei de İrlanda'ya aittir. 

 

2-Uluslararası Şirketlerde Kariyer İmkanları

 

İrlanda günümüzde iş, eğitim ve macera için kendi ülkelerinin dışında bir ülkede yaşamak ve yeni deneyimler kazanmak isteyen öğrencilere ve yeni mezunlara sunduğu fırsatlarla bilinir. Amerika ve Çin’den sonra hızla büyüyen ekonomisi ile dikkat çeken ülke, dünyanın en tanınmış ve en çok kazanan şirketleri olan Google, Facebook, IBM, Twitter, Apple, Microsoft, Xerox, E-Bay gibi teknoloji devlerinin Avrupa üssü olarak kullanılmaktadır. Ülkenin ekonomik ve kültürel büyümesine katkıda bulunan şirketler için İrlanda düşük vergilendirme nedeniyle dikkat çekmektedir. Türk öğrencilerin İrlanda’da eğitim alırken sıklıkla staj yapmak için tercih ettikleri bu şirketlerde mezun olduktan sonra da kariyerlerine ilk adımı atarken, uluslararası bir şirkette çalışma deneyimine sahip olurlar.

 

3-Dil Avantajı

 

İrlanda'nın resmi dili hem İrlandaca hem de İngilizcedir, ancak ülkenin çoğunluğu İngilizce konuşur. İngiltere ile birlikte, Avrupa’da ilk dili İngilizce olan iki ülkeden bir olan İrlanda, İngilizcenizi geliştirmek için de büyük bir fırsat sunar. Sosyal ortamların çokluğu ve samimiyetiyle kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz ülkede, yeni insanlarla sosyal medya üzerinden de tanışarak İrlanda kültür ve yaşamı ile ilgili bilgi edinirken yabancı dilinizide geliştirmiş olursunuz.

 

4-İş ve Yaşam Dengesi

 

İrlanda'da çalışmak isteyenler için, ülkedeki iş ve yaşam dengesi Avrupa’nın genelinden daha iyidir diyebiliriz. Kişi başına düşen milli gelirin 68,883$ olduğu ülkede geleneksel aile kurumuna verilen değer çalışma ortamlarında iyileşmelere gitmektedir. 8-9 saatlik çalışma zamanı, yıllık 20 günden az olmayan izinleri ve resmi tatilleri ile kariyer yapmayı düşünenler için iyi bir başlangıç gibi görünen İrlanda’da yaşam standartlarının oldukça yüksek ve Dublin gibi merkez şehirlerde konaklama ücretlerinin de biraz yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

 

5-Büyüleyici Şehirleri

 

İrlanda, ülkeye gelenleri eşsiz kıyı şeridi, sarp kayalıkları, kültürel mirasa sahip adaları, tarihi ve romantik kaleleri, geniş parkları ve bahçeleri ile karşılarken birbirinden güzel şehirleri ile de büyülü bir dünyaya adım atmanızı sağlar. İrlanda'da yaşam özellikle Dublin, Galway, Cork, Belfast gibi öğrencilerin ve çalışanların yoğunlukta olduğu şehirlerinde; rahat ulaşım olanakları, yüksek kaliteli eğitim kurumları, modern ve klasik konaklama imkanları, iş ve alışveriş merkezleri ile dikkat çekicidir.

 

Dublin, öğrenciler için Avrupa’nın en popüler öğrenci şehirlerinden biri olma yolunda hızla ilerlerken son yıllarda gelişen bilgi teknolojisi, finans ve ilaç sektörleri ile ön plandadır. Ülkenin en ünlü endüstrisi hala biracılıkken, kent çok miktardaki teknoloji şirketlerinin bulunduğu endüstri bölgesiyle Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak tanınmaktadır. Ortaçağ mimarisinin en güzel örneklerine sahip şehirde özellikle Dublin Kalesi, Dublin Yazarlar Müzesi ve Old Jameson İçki Fabrikası sık ziyaret edilen yerlerdir. 

 

İrlanda’da yaşam düşüncesi olanlar, ülke kültürünü daha iyi anlamak adına şu aktivitelere de katılabilirler;

 

  • Dublin kıyı şeridini yürüyerek ya da bisikletle gezmek.
  • UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve 40.000 yıllık volkanik patlama kalıntısı olan doğa harikası Giant Geçidi’ni görmek.
  • Dublin’de 17 Mart’ta Aziz Patrick Günü kutlamalarına ve Jameson Film Festivali'ne katılmak.
  • Giza ve Stonehenge’den daha eski olan 5000 yıllık Newgrange Megalitik mezarlarını ziyaret etmek.
  • 2020 yılı için Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilen Galway’de sanat festivallerine katılmak.
  • Belfast duvar resimlerini fotoğraflamak.
  • Dünyanın en ünlü sörf merkezlerinden biri olan Donegal Bay’da büyük dalgaları ve sörf yapanları izlemek.

 

6-İş Bulabileceğiniz Sektörler

 

İrlanda'da iş olanakları özellikle başkent Dublin’de oldukça yüksektir. Aynı zamanda ülkedeki yüksek eğitim kurumlarından mezun olan öğrenciler için akademik kariyer yapma ve üniversitelerin iş ve danışmanlık merkezlerine başvurma şansları vardır. Yeni mezunlar için İrlanda’da özellikle ilaç, kimya, gıda, bilgisayar yazılımı ve dijital medya sektörlerinin geliştiğini; Eaton, Accenture, Covidien ve Actavis gibi büyük şirketlerde iş bulma şansınızın yüksek olduğunu söylemekte fayda var. Bunun yanında sağlık alanında doktorlar ve hemşireler, bilim adamları, mühendisler, ulaştırma ve lojistik sektöründe yöneticiler için İrlanda’da kariyer imkanı çok fazladır.

 

7-Dünya Kültür Başkenti

 

İrlanda, tahmin edebileceğinizden daha inanılmaz kültürel ve sanatsal alt yapıya sahiptir. Müzik, sinema, edebiyat ve bilim alanlarında tanıdığımız birçok ünlü isim aslen İrlandalıdır. Bunlar arasında en bilinenleri;

 

  • Müzik alanında; U2 grubu, Chris de Burgh, Sinead O’Connor, Bob Geldof, Hozier, Johnny Logan.
  • Edebiyat alanında ünlü yazarlar; Gulliver’in Maceraları ile tanıdığımız Jonathan Swift, kült kitabı Ulysses ile bilinen James Joyce, Dorian Gray’in Portresi ile unutulmaz yazarlar arasında yer alan Oscar Wilde, 1925 yılında Nobel Edebiyat Ödülü alan George Bernard Shaw, İtalyanca Aşk Başkadır kitabı ile Maeve Binchy, dünyanın en çok bilinen romanı olan ve bu tarzda yapılan filmlerin ilham kaynağı olan Dracula’nın yazarı Bram Stoker, oyun yazarı Samuel Beckett ve Seamus Heaney.
  • Sinema alanında; Liam Neeson, Colin Farrell, Pierce Brosnan, Peter O’Toole, Gabriel Byrne bunlardan birkaçıdır.

 

8-Çalışma İzni

 

İrlanda'da çalışmak isteyen AB üyesi ülkelerin vatandaşları için herhangi bir vize sınırlaması yoktur. Eğer AB üyesi bir ülkeden gelmiyorsanız çalışma izni almanız gerekir. Ülkede eğitim alan uluslararası öğrenciler, mezun olduktan sonra en fazla bir yıla kadar iş aramak ve bir işe yerleşmek için ülkede kalabilirler ve daha sonrasında büyükelçilikten çalıştığınız işe devam edeceğinize dair vize talebinde bulunabilirsiniz. Bunun yanında eğer mezun olduğunuz bölümle ilgili yüksek nitelikli personel ihtiyacı varsa 2 yıllık süre için verilen Yeşil Kart başvurusu yapabilirsiniz. Diğer bir vize türü de araştırmacı ve akademisyenlere yönelik en fazla 5 yıla kadar verilen akademik vizelerdir.

 

Ayrıca Bakınız:

İrlanda'da Yüksek Lisans Eğitimi

Öğrenciler İçin En Çok Kazandıran Meslekler

Mezuniyetten Sonra İş Bulmanıza Yardımcı Olacak 9 İpucu