Temel Bilgiler
İtalya: Before you leave

İtalya Kültürü

İtalya’da üniversite okumak isteyenler için İtalya kültürü, İtalya’da gezilecek yerler, göz alıcı İtalya şehirleri ve İtalyan mutfağı ile ilgili merak edilen kültürel özellikleri araştırdık.

İtalya Kültürü

İtalya denince aklınıza sadece pizza, Venedik ve Leonardo Da Vinci geliyorsa eğer, bu güzel ülkenin birkaç bilindik kültürel özellikleri ve geleneklerinden ibaret olmadığını söylemek gerekir. İtalya demek tarihin, mimarinin, sanatın her dalının, futbolun, sinemanın, modanın, aşkın ve dahası ülkenin ismine atıfta bulunan ve ‘made in Italy’ olarak bilinen İtalyan stili ile bir yaşam biçimidir. Avrupa’nın Fransa’dan sonra en çok turist çeken ülkelerinden biri olan İtalya, özellikle UNESCO Dünya Mirası listesinde, 51 kültürel öneme sahip yerle birinci sıradadır. 

 

Katolik Kilisesi’nin merkezi Roma’dan modanın kalbi Milano’ya, geçmişten günümüze denizciliğin ve ticaretin öncüsü Venedik’ten Ceneviz’e ve Rönesans’ın doğum yeri Floransa’ya kadar İtalya’da duymadığımız şehir, anıt ya da yer ismi yok gibidir. Özellikle tarih, mimari, moda ve sanat alanında İtalya’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi durumunda olan İtalya kültürü ve kültürel özellikleri hepimizin merakını uyandırır. Peki, İtalya’nın kültürel özellikleri neler?

 

İtalya’da Eğitim Hayatı

 

İtalya’da üniversite okumak öğrenciler için eşsiz bir deneyim olacaktır. İtalya üniversiteleri, yüksek kaliteli eğitimlerinin yanı sıra dalında uzman akademisyenleri, ülkenin geneline hakim tarihi binaları ve İtalyanca ile birlikte İngilizce program seçenekleriyle doludur. Avrupa’da eğitim almak isteyen çoğu öğrencinin tercih ettiği İtalya üniversiteleri, lisans eğitimlerinde 3 yıl ve lisansüstü eğitimlerde  2-3 yıl arası eğitim vermektedir. Akademik yılın Eylül ve Ekim aylarında başladığı üniversitelerde ilk dönem Ocak ayında, ikinci dönem ise Temmuz ayında biter.

 

İtalya’da üniversite okumak için İtalyan Başkonsolosluğuna ya da Büyükelçiliğine en geç Mayıs ayına kadar başvuru yapılmalıdır. Erken kayıt yaptırmaya ve Ağustos ayından itibaren konsolosluklara başvuru sonucunu öğrenmeye gitmenizde fayda var. İtalya’da üniversite okumak bir yandan İngilizce eğitim alırken, diğer yandan İtalyanca öğrenmek ve sizin gibi uluslararası öğrencilerle İtalya’nın adeta müzeyi andıran dar sokaklarında, piazza adı verilen geniş meydanlarında, park ve bahçelerinde kendinizi tarihin ve sanatın büyülü atmosferinde kaybetmek anlamına gelecektir. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Pizzadan Mozzarellaya İtalyan yemekleri

 

İtalya kültürü ya da kültürel özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olmanın en kolay yolu mutfaktan geçiyor. İtalyan mutfağı kökeni, MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan ve günümüze kadar antik Yunan, Roma, Bizans, Yahudi ve Arap mutfaklarından etkilenerek gelmiş ve dünya çapında üne kavuşmuş bir yapıya sahiptir. İtalya’da her bölge kendi özel yemek, mutfak, şarap ve peynir kültürüne sahiptir. İtalya’da Yemek Kültürü hakkında rehberimize göz atın. 

 

 

İtalya’da yemek kültürü ya da İtalyan yemekleri ile ilgili aklımıza ilk gelen, özellikle filmlerde karşımıza çıkan göbekli, bıyıklı sempatik aşçılardır. Aynı zamanda ülkemizde de makarna ve sebze haşlarken sıkça kullanılan al dente yani ‘dişe gelir’ manasındaki terim İtalyanlardan geçmiştir. İtalya’da özellikle akşam yemekleri açlık gidermekten çok arkadaşlar ve aile ile bir araya gelip sohbet etmekten ibarettir. Sabah kahvaltılarının geleneksel olarak brioche ve cappucino ile yapıldığı İtalya’da öğle yemekleri makarnasız geçmez diyebiliriz. İtalyan yemekleri ile ilgili aklınızda olması gereken birkaç ilginç detay:

 

 • İtalyan mutfağı denilince İtalyan makarna çeşitleri ve soslarından bahsetmeden olmaz. Birbirinden lezzetli sosları ile makarna sevmeyenlerin bile iştahını kabartan spagetti, bizdeki mantıya benzer peynirli ve ıspanaklısı da olan tortellini, en bilindiği kıymalısı olan lazanya ve tabi ki ana malzemesi domates sosu ve peynir olan pizza çeşitleri İtalyan mutfağının temel taşlarıdır diyebiliriz.
 • Tiramisunun ana malzemesi olan mascarpone, risotto ve makarnaların vazgeçilmezi parmesan, pizza, lazanya ve salataların dostu mozzarella;  gorgonzola ve ricotta gibi çeşit çeşit peynirlerle uluslararası bir üne sahiptir.
 • İtalyan mutfağı, bölgelere göre değişmekle beraber her bölgenin ve şehrin kendine özgü yemekleri ve tatları vardır. Örneğin Napoli’de pizza, Roma’da baharat soslu arabbiata makarnası ve meşhur Roma dondurması, Floransa’da da az pişmiş ızgara bifteği bulursunuz.
 • Peynir, sebze ve meyve alışverişlerinizi mutlaka İtalya’nın her bölgesinde ve şehrinde kurulan mercato denilen pazarlarında yapın.
 • İtalyan mutfağı için Yemek mekanları kendi içlerinde osteria, yerel yemeklerin servis edildiği mekanlar; trattoria, daha çok aileler tarafından işletilen yerler ve bar ya da pasticceria olarak adlandırılan sabah kahvaltılarında tercih edilen pastaneler olarak ayrılır.
 • Kültürel özellikleri açısından İtalya, biraz da Türk kültürüne yakındır. Bir İtalyan aile tarafından yemeğe davet edildiğinizde, tabakta yemek bırakmamaya dikkat edin ve özellikle makarna soslarıyla meşhur ülkede makarnayı yedikten sonra sosunu ekmekle sıyırırsanız yemeğin çok lezzetli olduğunu ifade edersiniz.
 • İtalya’da donmuş yiyecek bulamazsınız. Fesleğenden şaraba, makarnadan pizzaya ve ricotta peynirlerine kadar çoğu İtalyan aile evinde bu yiyecekleri hazırlar ve günlük olarak tüketilir. 
 • Kahve İtalyan kültürüne ait belli başlı özellikler arasında ilk sırada yer alır diyebiliriz. Özellikle espresso denilen tipik İtalyan kahvelerini günün her saati içerler.
 • Güneyde daha çok kapari, zeytin, sarımsak, enginar ve patlıcanın hakimiyeti kuzeyde yerini balık, patates, risotto ve farklı peynir türlerine bırakır.

 

En iyi filmler

 

İtalyanlar için olmazsa olmazlar arasında yer alan sinema ve müzik tutkusu uluslararası bir üne sahiptir. Çoğu insan İtalya kültürü ile ilgili birçok özelliği seyrettiği İtalya filmleri ve dinlediği müziklerden öğrenmiştir diyebiliriz. İtalya’da sinema dolayısıyla İtalya filmleri denince, aklımıza unutulmaz yönetmen Federico Fellini’nin La Dolce Vita yani Tatlı Hayat’ı, Vittorio De Sica’nın Bisiklet Hırsızları, Roberto Benigni’nin Oscar ödülü aldığı filmi Hayat Güzeldir’i ve klasik western filmlerinden biri olan İyi, Kötü ve Çirkin filminin yönetmeni Sergio Leone gelir.

 

Özellikle 1950’lerden sonra gelişen film sektörünün bu denli popüler olmasında dünyanın en iyi kadın oyuncuları arasında yer alan Sophia Loren ve dünyanın en güzel kadınları arasında göz dolduran Monica Bellucci gibi İtalyan aktrislerin rolü büyüktür. Bir de tabii ki Hollywood film sektöründen tanıdığımız İtalyan asıllı olup Amerika’da doğan Al Pacino, Robert De Niro, Nicolas Cage, Sylvester Stallone gibi ünlü Hollywood oyuncuları sayabiliriz.

 

İtalya kültürü ile ilgili özelliklerin en güzel anlatıldığı ve başrolünde Massimo Troisi’nin oynadığı Postacı filmi, Gregory Peck ve Audrey Hepburn ile ünlenen Roma Tatili filmi, dünya klasikleri arasında yer alan Cinema Paradiso ve Woody Allen’ın Roma’ya Sevgilerle filmini izlemenizi öneririz. Son yıllarda ise özellikle Ferzan Özpetek’in İtalya’nın güneyinden kuzeyine mimarisinin, aile yaşamlarının, akşam yemeklerinin, kültür detaylarının sıkça işlendiği İtalyan filmleri ile İtalyanca dil bilginizi geliştirmek ve İtalya kültürü ile ilgili bilgi almak için seyredebilirsiniz.

 

Dünyaca ünlü opera sanatçıları 

 

İtalyan müzikleri denince aklımıza ilk gelen opera, Pavarotti ve Eros Ramazzotti olacaktır. İtalya opera kültürünün doğduğu yer olarak bilinir. Rossini’den Bellini’ye, Verdi’den Puccini’ye kadar dünyaca ünlü besteciler ve Pavarotti gibi opera sanatçıları ve sopranoları tanımayan yoktur. Özellikle Milano’daki La Scala opera binası dünyanın en iyilerinden biridir ve burada Puccini’nin Tosca ve Madama Butterfly operalarını izlemek ayrı bir keyiftir. Aynı zamanda piyano ve keman gibi klasik müzik enstrümanlarının İtalya’da icat edildiğini söylemekte fayda var.

 

 

Günümüz İtalyan müziği, İtalyanca öğrenmek ve İtalya’da üniversite okumak isteyenler için sempatiklikle ayrı bir anlam kazanmış ve oldukça büyük ilgi toplamıştır. Uluslararası üne kavuşmuş Eros Ramazzotti’nin İtalyanca söylediği şarkılar dünya listelerinde yer almıştır. İtalya’da eğitim almayı düşünen öğrencilere bol bol İtalya filmleri seyretmelerini ve müzikleri dinlemelerini öneririz.

 

Kültür sanat merkezi İtalya

 

İtalya’da üniversite okumak ve İtalya üniversiteleri için başvuracak öğrenciler, resimden heykele, mimariden tarihe kadar kendilerini yaşayan bir açık hava müzesinde hissederler. Eğitim alacağınız şehir İtalya başkenti Roma ya da Napoli, Floransa, Milano, Siena gibi İtalya şehirleri olsun yemyeşil bahçeleriyle süslü sarayları, görkemli heykelleri, ihtişamlı tarihi binaları, meydanları, anıtları, içinde her daim nehir ve köprünün olduğu şehirleri, daracık sokakları, çiçekli balkonları ve kendinizi evinizde hissedeceğiniz evler arasına gerilmiş iplerde asılı çamaşırlarıyla İtalya kültürü sizi sımsıcak insanlarıyla kucaklar. 

 

İtalya’da özellikle mimari ve sanat eğitimi almak isteyenler için ülkenin geneline yayılmış kaliteli eğitim sistemiyle donatılmış İtalya üniversiteleri, her yıl uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapar. Rönesans’ın başladığı yer ve sanatın merkezi olan İtalya şehirleri sadece İtalyalı sanatçıları değil; dünyaca ünlü Amerikan, Fransız, Hollandalı ve Alman sanatçıları da her daim Antik Roma döneminden kalan eserler ve imparatorluk tarihiyle etkilemiştir.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

İtalya gezilecek yerler listesi 

 

 • Milano’da Santa Maria delle Grazie Kilisesi’nde yer alan Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği duvar resmi ve Duomo
 • Floransa’da Galleria dell’Accademia’daki Michelangelo’nun Davut heykeli, Botticelli’nin Uffizi Galerisi’nde yer alan İlkbahar tablosu
 • İtalya başkenti Roma şehrinde eğitim alacakların Colosseum, Sistina Şapeli, İspanyol merdivenleri, Pantheon ve ressamlar meydanı olarak bilinen Piazza Navona
 • İtalya’da gezilecek yerler listenizde olması gereken bir diğer şehir Floransa’dır. Floransa’da üzerinde kuyumcu dükkanlarının yer aldığı köprü Ponte Vecchio ve Floransa Katedrali
 • Napoli’de Pompei, Pisa’da yer alan ve her 100 yılda 0,7 cm eğilen Pisa Kulesi’ni ziyaret etmelerini öneririz.

 

Futbol, Fanatizm ve Spor

 

İtalya kültürünün özellikleri arasında futbolun, İtalya ligi ve fanatik İtalyan seyircisinin yeri bir başkadır. Dünya kupalarında Azzurriler olarak bilinen futbol takımından, Serie A’daki İtalya ligi kulüplerine kadar ülkede özellikle hafta sonları, kadın erkek demeden herkes ister evinde ister statlarda olsun İtalya ligi futbol maçlarını seyretmekten keyif alırlar. Dünya çapında ünlü dev kulüpler Juventus, Roma, İnter, Milan hatırı sayılır bir izleyici kitlesine sahiptir.

 

Ülkenin geneline hakim bisiklet, motosiklet ve araba tutkusu bu alandaki yarışlarda da başarıları beraberinde getirmiştir. 1900’lerde başlayan Giro d’Italia, dünyanın en prestijli ikinci en eski Grands Tour bisiklet yarışıdır. Motosiklet alanında dünyaca ünlü Valentino Rossi, kazandığı 9 dünya şampiyonluğu ile İtalyanların gurur kaynağı olurken Formüla1 Dünya şampiyonluğunu 224 kez kazanan Ferrari takımı, motor sporlarının en başarılı takımı olmuştur.

 

Moda, Milano, İtalya

 

İtalya’da üniversite okumak ve İtalyanca öğrenmek isteyen öğrencilerin ülkeye adım atmalarından itibaren özellikle İtalya başkenti Roma ile Floransa ve Milano gibi İtalya şehirleri ve üniversite şehirlerine gidecek olanların karşılaşacakları en belirgin konu şık ve temiz giyimli İtalyan erkek ve kadınları olacaktır. Ayakkabılarınızdan aksesuarlarınıza, giyim tarzı ve giysileriniz özellikle ülkenin kuzeyindeki İtalyanlar için sosyal durumunuzu, aile geçmişinizi ve eğitim seviyenizi belirleyen en önemli ölçüdür. İtalya'da Eğitim Alabileceğiniz Öğrenci Şehirleri hakkında merak edilenler için linke göz at. 

 

 

İtalyanların resimden heykele, mimariden ev süslemelerine kadar en dikkat ettikleri konu olan ‘’bellezza’ yani güzellik kavramı toplumun özellikle kuzeyinde kendini gösterir. Paolo Sorrentino’nun yönettiği ve yabancı dilde en iyi film Oscar ödülü alan La Grande Bellezza İtalyanların şık ve lüks hayatlarına çarpıcı bir gönderme yaparak gözler önüne sermektedir.

 

İtalyan stilinin özellikle her daim şık ve bakımlı İtalyan erkeklerinde kendini gösterdiği moda anlayışı kendine has tarzları, mevsimine göre kullandıkları saat, mendil, eldiven, fular gibi aksesuarları ve kibarlıklarıyla bütünleşmiş gibidir. İster yaz ister kış olsun şemsiyelerden şapkalara, ceketlerden kabanlara, gözlük çerçevelerinden mendile kadar sarı, mor, pembe, turuncu renklerin hakim olduğu giyimlerde cesur kesimler, kısa ve dar kesim paçalar ile klasik ve modernin uyumu göze çarpar. 

 

İtalya’da moda tasarım eğitimi

 

İtalya’da moda tasarım eğitimi alacakların sıklıkla önünden geçecekleri ve Gucci, Bulgari, Armani, Prada, Versace, Valentino, Cavalli, Dolce&Gabbana; Fenni, Moschino gibi dünyaca ünlü moda markalarına ev sahipliği yapan Roma’da Via Condotti caddesine uğramalarını tavsiye ederiz. Zira mağazaların vitrinlerine bakmak bile ilham almanıza yetecek kadar görsel bir şölen sunar. Aynı zamanda Milano Moda Haftası ile her yıl moda severleri ve dünyaca ünlü modacıları İtalya’ya çeken şehirde mimari ve moda tasarımı eğitimi alacakların Galleria Vittorio Emanuele II’yi gezmelerini öneririz.

 

İtalya’da moda tasarım ya da sanat üzerine eğitim almak isteyen öğrenciler için en iyi okullar şu şekildedir:

 • Istituto Europe di Design
 • NABA
 • Domus Academy
 • Polimoda
 • Istituto Marangoni
 • Polytechnic University of Milan 

 

İtalya hakkında az bilinen ilginç gerçekler

 

 • İtalyanlar bildiğiniz gibi kültürel özellikleri açısından sıcak bir o kadar da coşkulu insanlardır. Sokakta ya da üniversitede birkaç kişinin bir araya gelip yüksek sesle konuştuklarını görünce kavga ettiklerini düşünmeyin. Zira ellerini kollarını hareket ettirerek kendilerine has vücut dilleriyle konuşmaktan zevk alırlar. Dokunmak onlar için olağandır ve öpüşmek tabiî ki.
 • Roma sokaklarında gezerken sokak kedilerine rastlayamazsınız. Bazı İtalyanlar şehre ilk defa gelenleri korkutmak için mi bilinmez ama kedileri Çinlilerin yediğini söylerler.
 • Roma’daki Aşıklar Çeşmesi olarak bilinen Trevi Çeşmesi’ne para atanlar, şehri bir daha ziyaret edeceklerine inanırlar.
 • İtalya’da bulunan Falciano del Massico adlı kasabada mezarlıklar dolu olduğu için ölmek yasaktır.
 • Roma’da sokakta kavga etmek, tokat atmak yasaktır. Şehrin her yerinde dolaşan polis ve jandarma size müdahale eder.
 • Venedik’te gondollar tek renktir ve siyahtır. İtalya Hakkında Bilmeniz Gereken 10 İlginç Bilgi hakkında hemen linke göz atın. 
 • Ülkenin resmi dili İtalyanca olduğu gibi İtalya şehirleri ve bölgeler arasında lehçe farkları oldukça değişmektedir. Roma’dan yukarı doğru daha tane tane ve anlaşılır olan İtalyanca, güneye indikçe karmaşık bir hal alır.
 • İtalyanca dilinin temelleri 1300’lü yıllarda Floransalı şair Dante tarafından atılmıştır. Dante’nin İlahi Komedya’sı bir baş yapıttır ve sık sık kitaplara, filmlere konu olmaktadır.
 • İtalya’da aile en önemli kavramlardan biridir. Yakın bir zamana kadar boşanmanın yasak olduğu Katolik dininde, bekar İtalyanlar aileleri ile yaşamayı tercih ederler.
 • Kültürel özellikleri ve gelenekleri ile bilinen İtalya’da kötü şans simgesi olduğu için hediye paketleri mor renkte sarılmaz.
 • İtalya’da bir iş görüşmesine çağrıldıysanız dakik olmaya ve şık giyinmeye dikkat edin.
 • İtalya’da birçok şehrin ve kasabanın kendine özgü bir azizi vardır. 19 Eylül Napoli’nin koruyucu azizi San Gennaro’nun bayramıdır ve geleneksel kostümler geçit törenleriyle tüm halk tarafından kutlanır.
 • Bir de İtalya’da Siesta zamanlarına dikkat etmenizi öneririz. Özellikle yaz aylarında, güneye indikçe öğlen 13.30’dan 17.30’a kadar süren siesta zamanı kuzeyde 2 saate kadar iner. Zira İtalya’da kuzey çalışan ve zengin, güney ise tembel ve fakir olan kesimdir. Pazartesi öğlene kadar tüm resmi daireler de tatildir.
 
İtalya kültürü ve kültürel özellikleri hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuza göre sıra geldi İtalya'da üniversite okumak isteyen öğrenciler için faydalı linklerimize: İtalya’da Üniversite Okumak ve Başvuru Süreciİtalya'da Eğitim Alabileceğiniz En İyi Üniversitelerİtalya’da Eğitim Ücretleri ve Yaşam Maliyetleriİtalya Öğrenci Vizesine Nasıl Başvurabilirim?