Temel Bilgiler
İtalya: Üniversiteye Başvuru

İtalya'da Eğitim Alabileceğiniz En İyi Üniversiteler

İtalya'da Eğitim Alabileceğiniz En İyi Üniversiteler

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için ülke; harika konumu, sıradışı lezzetleri, muhteşem tarihi, göz alıcı mimarisi, zengin sanat çeşitliliği ve kültürü ile dikkat çeker. Avrupa’da sanat, tarih, mimarlık, moda ve tasarımın merkezi olarak görülen ülke, bu alanlarda zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliği ile tüm dünyadan öğrencileri kendine çeker. Aynı zamanda İtalyanca dil becerilerinizi geliştirebileceğiniz İtalya, tahmin edemeyeceğiniz programlarda İngilizce eğitim alma imkanı sunar. Küresel üne sahip üniversiteleri ve düşük ücretli eğitim politikası ile etkileyici bir uluslararası ortama sahip İtalya üniversiteleri, her yıl tüm dünyadan hatırı sayılı bir öğrenci topluluğunu kendine çeker. Yazımızda İtalya’da eğitim alabileceğiniz en iyi üniversitelere yer verdik. 

 

University of Bologna 

 

1088 yılında kurulmuş dünyanın en eski eğitim kurumu olarak bilinen Bologna Üniversitesi, bugüne kadar çok sayıda Papa, Nobel ödüllü Guglielmo Marconi ve Enzo Fermi gibi mucit ve mühendisler ile Kopernik, Petrarca gibi isimleri ve Giorgio Armani gibi ünlü modacıları mezun etmiştir. Bugün %10’a yakın uluslararası olmak üzere toplamda 85 bin öğrenciye sahip Bologna Üniversitesi; ekonomi, hukuk, tıp, bilim, mühendislik ve mimarlık da dahil olmak üzere 11 fakültede eğitim verir.  

 

Ortalama Eğitim Ücreti: Yıllık 1.960€

Eğitim Dili: İngilizce / İtalyanca

 

Politecnico di Torino

 

Mühendislik, bilgisayar bilimi ve teknoloji alanlarında yurtdışı eğitim almak istiyorsanız, Politecnico di Torino, İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alır. 1859 yılında Torino’da kurulan teknik okul, mühendislik öğrencileri için kariyer imkanları ile göz doldurur. İtalya'da yabancı öğrenciler için İngilizce programlar sunan ilk üniversiteler arasında yer alan Politecnico di Torino, otomotiv mühendisliği konusunda öğrencilere Alfa Romeo, Lancia, FIAT gibi şirketlerde istihdam olmağı sunar. 

 

Ortalama Eğitim Ücreti: Yıllık 2.600€

Eğitim Dili: İngilizce / İtalyanca

 

Polimoda Fashion School

 

1986 yılında kurulan Polimoda, dünyanın en iyi moda okullarından biridir. Günümüzde başkanlığını ünlü modacı Ferruccio Ferragamo’nun yaptığı Polimoda, özellikle moda, tasarım ve teknoloji, işletme ve yönetim, medya ve iletişim gibi konularda İtalya’da önemli bir merkezdir. Okulun en güzel yanı, öğrenciler ve profesyoneller için sektörün ihtiyaçlarına yönelik eğitim vermesi ve dünyanın en iyi moda şirketleri ile olan bağlantıları sayesinde mezunlarına sunduğu iş imkanlarıdır. 

 

Ortalama Eğitim Ücreti: Yıllık 18.000€

Eğitim Dili: İngilizce / İtalyanca

 

Sapienza University of Rome

 

1303 yılında kurulan Sapienza Üniversitesi, İtalya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği kamu araştırma okullarından biridir. Üniversite, özellikle arkeoloji, çevre, nanoteknoloji, beşeri bilimler alanlarında bilimsel araştırmaları ile lisans ve yüksek lisans derecelerinde İngilizce program çeşitliliği ile göz doldurur. İtalya’nın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Sapienza, bugüne kadar Federico Fellini, Bernardo Bertolucci, Ferzan Özpetek gibi ünlü yönetmen ve yapımcıları mezun etmiştir. 

 

Ortalama Eğitim Ücreti: Yıllık 1.500€-2.500€

Eğitim Dili: İngilizce / İtalyanca

 

Polytechnic University of Milan

 

1863 yılında Milano’da kurulan Politecnico di Milano, İtalya üniversiteleri arasında en büyük teknik okullarından biridir. Tasarım ve mimarlık konularında uzmanlaşmış olan üniversite, araştırma ve kariyer odaklı eğitim sistemi ile göz doldurur. 100’den fazla ülkeden uluslararası öğrenciye sahip Politecnico di Milano, bugüne kadar aralarında Gianfranco Ferre gibi ünlü modacılar, mimar Gio Ponti ve Nobel Kimya Ödülü sahibi Giulio Natta gibi isimleri mezun etmiştir. 

 

Ortalama Eğitim Ücreti: Yıllık 1.800€-3.700€

Eğitim Dili: İngilizce / İtalyanca

 

Accademia Del Lusso

 

İtalya’da moda ve tasarım alanında eğitim veren Avrupa’nın en iyi okullarından biri olan Accademia Del Lusso, tüm dünyadan öğrencilere yenilikçi ve yaratıcı yüksek standartlarda bir eğitim sunuyor. 2005 yılında, İtalya’nın endüstri şehri Milano’da kurulan okulun asıl hedefi, kariyer ve sektörün ihtiyaçlarına odaklı profesyoneller yetiştirmektir. Özellikle moda pazarlama, marka yönetimi, moda tasarım ve moda iletişim konularında çok disiplinli bir eğitim deneyimi sunar. 

 

Ortalama Eğitim Ücreti: Moda tasarım kursu yıllık 15.950€

Eğitim Dili: İngilizce / İtalyanca

 

Scuola Normale Superiore di Pisa

 

1810 yılında kurulan Scuola Normale Superiore di Pisa, İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için benzersiz özelliklere sahip kamu araştırma okuludur. 600 lisans ve lisansüstü programa sahip üniversite, özellikle kimya ve jeoloji, matematik ve bilgisayar bilimleri, biyolojik bilimler ve fizik konularında öğrenciler arasında oldukça popülerdir. Günümüzde SNS, düşük öğrenim ücretlerinin yanı sıra, Merit tabanlı burs imkanları ile yabancı öğrencilere ücretsiz konaklama, araştırma hibesi, aylık olarak ödenekler sunar.

 

Ortalama Eğitim Ücreti: Yıllık 750€-1.800€

Eğitim Dili: İngilizce / İtalyanca

 

Instituto Marangoni

 

Estetik, kalite ve inovasyon odaklı eğitim anlayışı ile tüm dünyadan tasarım öğrencileri için güçlü bir okul olan Marangoni, moda ve tasarıma tutkulu, genç yetenekler için dünyanın en iyi okullarından biridir. 1935 yılında Milano’da kurulan Instituto Marangoni, bugün dünya çapında Floransa, Paris, Londra, Miami, Shanghay gibi moda merkezlerinde kampüslere sahiptir. Mezunları arasında Franco Moschino, Domenico Dolce, Alessandro Sartori gibi isimlerin olduğu okul aynı zamanda dünyanın en güçlü moda şirketleri ile bağlantılara sahiptir. 

 

Ortalama Eğitim Ücreti: Moda tasarım kursu, AB üyesi olmayan ülke vatandaşları için yıllık 21.800€

Eğitim Dili: İngilizce / İtalyanca

 

Scuola Superiore Sant’Anna

 

Uygulamalı bilimler konusunda İtalya üniversiteleri arasında en iyi ve uzmanlaşmış devlet okullarından biri olan Sant’Anna Scuola of Advanced Studies, 1987 yılında Pisa’da kurulmuştur. Üniversitenin %20’ye yakını yabancı öğrencilerden oluşurken, Sant’Anna deneysel bilimler ve sosyal bilimler konularında araştırma çalışmalarıyla ünlü bir merkezdir. Biyomedikal araştırmalar, rekabet ve kalkınma, sürdürülebilirlik, ekonomi, insan hakları, sualtı, robotik ve iletişim ağları gibi konularda master ve doktora programları ile oldukça popülerdir. 

 

Ortalama Eğitim Ücreti: Master programları yıllık 2.210€

Eğitim Dili: İngilizce / İtalyanca

 

University of Padua

 

1222 yılında kurulmuş Avrupa’nın en eski ve prestijli üniversitelerinden biri olan Padova Üniversitesi, İtalya’da üniversite okumak isteyen yabancı öğrencilere sağlam bir mesleki eğitim ve kültürel arka plan sunar. Okulun en ilgi çekici yanı ise sürekli değişen iş gücü piyasasına uygun mezunlar yetiştirmesidir. 32 bölüm ve 8 okuldan oluşan Padova Üniversitesi, özellikle hukuk, tıp, psikoloji ve mühendislik konularında her yıl 60 milyon euroyu araştırma çalışmalarına aktarır. 

 

Ortalama Eğitim Ücreti: Yıllık 750€-1.800€

Eğitim Dili: İngilizce / İtalyanca

 

İtalya’da eğitim hakkında faydası olacak diğer yazılarımız;

İtalya’da öğrenim görebileceğiniz en popüler bölümler

İtalya’da burslu okumak

İtalya Kültürü

 

İtalya’da eğitim alabileceğiniz tüm üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.