Temel Bilgiler
İtalya: Finans - Okunması gerekenler

İtalya’da Eğitim Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri

İtalya’da eğitim ücretleri ve yaşam maliyetleri için ne kadar bütçeye sahip olman gerektiğini bilmiyor musun? O halde rehberimizi incelemenin tam zamanı.

İtalya’da Eğitim Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışı eğitim almak için hangi ülkeyi seçeceğini bilmek bir öğrencinin verebileceği en zor kararlardandır. Zira öğrenci bütçenize uygun bir ülke bulmak çok da kolay değildir. Avrupa’nın en güzel ve çarpıcı ülkelerinden bir olan İtalya, her yıl çok sayıda uluslararası öğrenciyi kendine çekiyor. Ülkeyi sadece bir turizm cenneti olarak görmek, haksızlık olacaktır. Zira dünya sıralamalarında kendine yer bulan yüksek dereceli İtalyan üniversiteleri, İngilizce öğretilen programların büyüyen listesi ve uygun öğrenim ücretleri ile bu harika ülke, öğrencilere eşsiz fırsatlar sunuyor. Sizin için karar vermenizi kolaylaştıracağını düşündüğümüz, İtalya’da eğitim ücretleri ve yaşam maliyetleri hakkında faydalı bir içerik hazırladık. 

 

İtalya’da eğitim ücretleri ne kadar? 

 

Öcelikle İtalya’da ücretsiz eğitim olmadığını belirtelim. Almanya gibi ücretsiz olmasa da İtalya'da okumak diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuzdur. İtalya'da öğrenim ücretleri, her bir kurum tarafından belirlenir. Bu da ücretlerin, üniversiteye ve lisans programına bağlı olarak büyük ölçüde değişebileceği anlamına gelir. Bunun yanında İtalya’da yüksek lisans ya da doktora programları lisans programlarına göre daha pahalıdır. Spesifik maliyetler ve ücretler hakkında bilgi edinmek için ilgilendiğiniz üniversite ile direkt olarak görüşmenizi öneririz. 

 

 • Ortalama olarak, devlete bağlı İtalya üniversiteleri için öğrenim ücretleri, yıllık 900€ ile 4.000€ arasında değişmektedir. 
 • Özel üniversiteler veya işletme okullarında ücretler daha yüksek olabilir. 6.000€ ile 20.000€ arasında değişiklik göstermektedir. 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

İtalya üniversiteleri için başvuru ücreti ödenir mi? 

 

İtalyan üniversitelerinde genellikle başvuru ücreti yoktur, ancak seçtiğiniz program oldukça seçiciyse bir giriş sınavına katılmanız gerekebilir ve bu biraz maliyetli olabilir. Örneğin, bir tıp derecesi için kabul testleri genellikle yaklaşık 25€ ile 100€ arasında değişir. Bunun yanı sıra bazı devlet ve özel okullar, başvuru ücreti alabilir. İtalya’da Üniversite Okumak ve Başvuru Süreci hakkında rehberimize göz atın. 

 

İtalya’da eğitim ücretleri düşük üniversiteler hangileri?

 

 • Politecnico di Milano: 3.900€
 • Sapienze University of Rome: 1.000€
 • University of Genova: 3.000€
 • University of Siena 1.800€
 • University of Padua: 3.000€
 • University of Bologna: 500€ - 3.000€

 

İtalya’da burslu eğitim almak mümkün mü?

 

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için ücretsiz olarak veya çok düşük ücretlerle eğitim almak için bazı fırsatlar vardır. Devlet üniversiteleri ve hükümet tarafından hane gelirinize göre ya da kişisel durumunuza bağlı olarak sunulan burs çeşitleri mümkündür. İtalya'da Burslu Okumak Hayal Değil! İşte Başvurabileceğiniz Burslar ve İtalya'da Burslu Eğitim Alabileceğiniz 5 Üniversite  rehberimizde. 

 

İtalya’da yaşam maliyetleri yüksek mi?

 

İtalya’da öğrenim ücretleri uygun olsa da karşılamanız gereken başka masraflar olduğunu, İtalya’da yaşamak ve okumanın, Avrupa ve dünyadaki diğer popüler eğitim destinasyonlarıyla karşılaştırıldığında nispeten daha uygun yaşam maliyetleri sunduğunu unutmayın! Uluslararası bir öğrenci olarak İtalya'da yaşam maliyeti, hangi şehirde eğitim aldığınıza ve yaşam alışkanlıklarınıza göre değişecektir. Buna göre konaklama, yemek, ulaşım, eğlence gibi yaşam masrafları için Roma, Milano, Floransa gibi popüler şehirlerde ayda 750€ ile 1.400€ arasında bir bütçeye ihtiyacınız olacaktır. Bologna, Cenova, Napoli gibi İtalya şehirleri ise nispeten daha düşük yaşam maliyetleri sunar. 

 

 • Bologna: 750€ ile 1.000€
 • Floransa: 850€ ile 1.200€
 • Milano ve Roma: 900€ ile 1.400€

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

İtalya’da konaklama ücretleri ne kadar?

 

İtalya'da konaklama maliyetleri, hem yaşadığınız şehre hem de tercih ettiğiniz konaklama türüne göre büyük farklılıklar gösterir. Diğer öğrencilerle bir daireyi paylaşmak, maliyetleri düşürmenin iyi bir yoludur ya da yerel bir İtalyan aile ile yaşamayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle kültürlerini yakından tanımanıza yardımcı olur ve önemli miktarda para tasarrufu sağlar. İtalya’da Öğrenci Konaklama Seçenekleri hakkında ayrıntılı rehberimize göz atabilirsiniz. 

 

İtalya’da yaşamak için ev kiraları, aylık ortalama 300€ ile 700€ arasındadır. Yalnız yaşayan öğrencilerin İtalya’da konaklama için yaklaşık olarak ayda 400€ ile 700€ arasında ödeme yapmaları gerekirken ortak konaklamayı tercih edenler, ayda 250€ ile 500€ bir bütçe ayırmaları yeterli olacaktır. Öğrenci konaklamaları çok daha ucuz ve popüler bir seçenektir ve aylık 250€ ile 300€ civarında masrafınız olur. Şehirlere göre İtalya’da konaklama ücretleri aylık ortalama aşağıdaki gibidir:

 

 • Roma: 350€ - 500€
 • Bologna: 350€ - 500€
 • Milano: 400€ - 500€
 • Pisa: 200€ - 400€

 

İtalya’da gıda ücretleri yüksek mi?

 

İtalya’da yaşam maliyetleri bütçenizin bir diğer kısmını da gıda masrafları alacaktır. Kişisel tercihlerinize ve nereden alışveriş yaptığınıza bağlı olarak değişecek olan bu ücretler, rahat bir öğrenci yaşam tarzı ile ayda yaklaşık 200€ ila 300€ arasında olacaktır. Bütçenizi yaşadığınız şehirlerdeki indirimli süpermarketler ve yerel pazarlarda daha ucuza kullanabilir, kendiniz için yemek yapmayı deneyebilirsiniz. İtalya’da Yemek Kültürü ve daha fazlası rehberimizde. 

 

 • Bir pizzacıda yemek: 10€ - 15€ 
 • Bir kafede kahvaltı: 3€
 • Cappuccino: 1.42€
 • 1 litre süt: 1.15€
 • 12’li yumurta: 2.77€
 • 1,5 litre su: 0.41€
 • 1 kilo portakal: 1.78€

 

İtalya’da ulaşım ücretleri için ne kadar para ödenir?

 

İtalya'da ulaşım ücretleri bulunduğunuz şehre göre değişiklik gösterecektir. Genel olarak Pisa, Siena, Floransa gibi şehirlerde İtalya’da gezmenin en uygun ve en kolay yolu yürümek ya da bisiklete binmek olacaktır. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, ulaşım için otobüs, tramvay veya metroyu kullanabilirsiniz. İtalya’da toplu taşıma, özellikle öğrenci indirimleriyle nispeten ekonomiktir ve bilet fiyatları, ayda ortalama 25 ile 35€, yıllık biletler ise 200€ ila 250€ arasında küçük bir indirime sahiptir. Şehirlerarası ulaşımda ise demiryolu ücretleri yolculuk başına ortalama 20 Euro'dan başlıyor. 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

 

İtalya’da eğitim ücretleri hakkında yeterli bilgiye sahip olduysanız İtalya'da Yaşamak ve Çalışmak İçin 7 Neden hakkında linke göz atabilir, bölüm seçimini henüz yapmadıysanız İtalya’da Öğrenim Görebileceğiniz En Popüler Bölümler arasından kendinize en uygun olana karar verebilirsiniz. Peki, Mezuniyetten Sonra İtalya'da Nasıl Kariyer Edinebilirim mi diyorsunuz? Rehberimiz tam size göre!

 

Bölüm ara

İtalya
Lisans