Temel Bilgiler
İtalya: Finans - Okunması gerekenler

İtalya’da Öğrenim Harçları

share image

İtalya’da her bir yüksek öğretim kurumu kendi harç miktarını her yıl kendi belirler. Ancak kurumların çoğu devlet destekli olduğundan bu konuda bazı kurallar vardır. Kayıt için yasal asgari bir ücret ve maksimum olarak devlet desteğinin %20’sini geçmeyecek miktarda bir öğrenci katkı payı söz konusudur.

 

Ne kadar?

 

İtalya’da öğrenim harçları ve ücretler seçtiğiniz kuruma ve hangi derecede öğrenim gördüğünüze bağlı olarak değişir. Genellikle yüksek lisans ve doktora veya ihtisas programları lisans programlarına göre daha pahalıdır. Ancak doktora derecesi almak isteyen öğrenciler öğrenim harçlarının yükünü hafifletmek için burslara başvurabilir.

 

Öğrenim görmek istediğiniz kurumla, ne kadar ödeme yapmanız gerektiğiyle ilgili görüşün. Bu bilgi aynı zamanda resmi internet sayfalarında da bulunabilir. İtalya'da eğitim için faydalanabileceğiniz 6 burs seçeneğini buradan öğrenin.

 

Devlet Üniversiteleri

 

Genellikle en uygun seçenek olan devlet üniversitelerinin uluslararası öğrencilerden talep ettiği öğrenim harçları 600€ ila 4.500€ arasında değişir. Roma’daki Sapienza Üniversitesi gibi belirli kurumlar İtalya hükümeti tarafından ‘gelişmekte olan ülkeler’ olarak nitelendirilen ülkelerden gelen öğrencilerden daha düşük öğrenim harçları talep eder.

 

Özel Üniversiteler

 

Özel üniversiteler nispeten daha pahalıdır ve öğrenim harçları yıllık olarak 5.000€ ila 15.000€ arasında değişir. Özel üniversiteler İtalyan hükümetinden daha az fon desteği aldığından, yıllık olarak daha fazla ücret talep edebilmektedirler. Bu rakamları ilgilendiğiniz kurumla görüşmeniz önemlidir zira sizin için geçerli olacak harç miktarı fiyat aralığının en yüksek sınırı olabilir.

 

>> İtalya'daki üniversiteleri buradan araştırın!

 

Ek Masraflar

 

Ayrıca bazı üniversiteler başvuru veya idari işlemler için 100€ ila 200€ arasında bir ücret talep edebilmektedir, dolayısıyla toplamda ne kadar ödemeniz gerektiğini öğrenmek için doğrudan üniversitenizle görüşmeniz gerekir. Diğer ek masraflar ise yine bütçenizi planlarken göz önüne almanız gereken konaklama, ulaşım ve genel yaşam giderlerini kapsar.  İtalya’da konaklama ve yaşam giderleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu makaleye göz atabilirsiniz.

 

Hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler uluslararası öğrencilere yönelik burs ve hibe seçenekleri sunar. İtalya’daki burslar hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu makaleye göz atabilirsiniz.