Temel Bilgiler
İtalya: Üniversiteye Başvuru - Okunması gerekenler

İtalya’da Bir Üniversiteye Başvuru Yapmak

6901

İtalya’da bir üniversiteye başvuru yapmak için ilk adım ilginizi çeken bir program bulmaktır. O programı bulduktan sonra, durumunuzun İtalya’da öğrenim görmek için uygun olduğundan emin olmak ve gerekli şartları öğrenmek için seçtiğiniz üniversitenin uluslararası ofisi ile irtibata geçiniz.

 

Kurumunuzun Uluslararası Ofisine sormanız gereken sorular:

 

 • Başvuru ne zaman sona eriyor?
 • Hangi evraklara ihtiyacım var?
 • Evraklarımın İtalyancaya çevrilmesi gerekiyor mu?
 • Evraklarımın İtalyancaya çevirisini nerede yaptırabilirim?
 • Bu program için hangi ön-kayıt formu gerekli ve onu nereden bulabilirim?
 • Kabul edilirsem nasıl bilgilendirileceğim?

 

Kayıt Türleri

 

İtalya’da yüksek öğretime kayıt süreçleri, İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı altında bulunan İtalya Üniversite ve Araştırma Bakanlığı tarafından düzenlenir. İtalya’da 3 öğrenim aşaması vardır: ilk aşama lisans, ikinci aşama yüksek lisans, üçüncü aşama ise doktora veya eşdeğer bir derece anlamına gelir. Bu aşamaların her birinde farklı başvuru süreçleri söz konusudur. Aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinden birinde ikamet edip etmeme durumunuza göre farklı süreçler işler.

 

>> İtalya'daki tüm üniversiteleri buradan görüntüleyin! 

 

Nasıl Başvuru yapılır?

 

Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde ikamet eden öğrenciler için bu süreç biraz daha uzundur. Eğer Avrupa Birliği dışında yaşıyorsanız, başvurunuzu ülkenizdeki İtalya Büyükelçiliği veya Konsolosluğu aracılığıyla yapmanız gerekecektir.

 

Başvuru için şu aşamaları takip edeceksiniz:

 

1. Kayıt için uygunluğunuzu ve üniversitenin özel koşullarını öğrenmek için üniversitenin uluslararası ofisi ile irtibata geçiniz

 

2. Üniversitenizde bir ilgiliyle görüştükten sonra, ön-başvuru talebinde bulunmanız ve bunu ülkenizdeki İtalyan Konsolosluğu’na veya Büyükelçiliği’ne teslim etmeniz gerekir. Bir lisans programı için yapacağınız ön-başvuru talebinde şu belgeler yer almalıdır:

 

 • Tam bir Akademik Uygunluk ve Yeterlilik Belgesi (Dichiarazione di Valoro in Loco (DV) 
 • Doğru ve tam bir ön kayıt formu. Bu formlar başvuracağınız program veya üniversiteye özgüdür (örn. dans okulu, müzik okulu, tıp okulu vs.); dolayısıyla seçtiğiniz üniversiteye hangi formaları doldurmanız gerektiğini sormalısınız.
 • Pasaport için kullanılan büyüklükte iki adet fotoğraf - birini imzalamanız gerekebilir
 • Seçtiğiniz programa kabul edilmek için belirli seviyelerde yeterliliğinizi onaylayan bazı ek belgelere ihtiyacınız olabilir. Gerekli tüm dokümanlara sahip olduğunuzdan emin olmak için üniversiteniz ile irtibata geçiniz.
 • Programa bağlı olarak, kabul edilmek için aynı zamanda İtalyanca yeterliliğinizi kanıtlamanız da gerekebilir. Gerekli koşullar hakkında bilgi edinmek için seçtiğiniz programla ilgili detayları gözden geçirin.

 

Size en yakın İtalyan Konsolosluğu’na veya Büyükelçiliği’ne teslim edeceğiniz tüm belgelerin İtalyancaya çevrilmesi ve bir yetkili tarafından onaylanması gerekir.

 

3. Ön-başvurunuzu İtalyan Büyükelçiliği’ne veya Konsolosluğu’na teslim ettikten sonra, onlar evraklarınızı ilgili kuruma sizin gönderir. Lütfen, kabul almanız halinde bundan nasıl haberdar olacağınızla ilgili bilgi edinmek için ilgili kurum ile irtibata geçiniz.

 

İtalya'da öğrenim harçları hakkında bilgi edinin.

 

Ne zaman başvuru yapılır?

 

Nisan - Mayıs – Seçtiğiniz programa ön-başvuru sürecinde gönderilen, Akademik Uygunluk ve Yeterlilik (Dichiarazione di Valoro in Loco (DV) belgesini talep etmek için size en yakın İtalyan Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçiniz.

 

Ağustos – Başvuru sahipleri programa kabul durumları, İtalyanca dil sınavları ve diğer ek sınavlar hakkında bilgilendirilir

 

Eylül – İtalyanca dil sınavları ve ek sınavlar uygulanır

 

Erasmus

 

Öğrenciler aynı zamanda Erasmus programı aracılığıyla İtalya’da bir yüksek öğretim kurumuna başvurma imkânına da sahiptir. Bu program bir değişim program olup öğrencilere, seçtikleri programa bağlı olarak 3 ila 12 ay arasında başka bir üniversitede öğrenim görme imkânı tanır.

 

Daha fazla bilgi için ve hangi İtalyan üniversitelerinin Erasmus başvurularını kabul ettiğini öğrenmek için lütfen Erasmus sayfasını ziyaret ediniz.

 

Faydalı sayfalar: 

http://www.studyineurope.eu/study-in-italy

 

>> İtalya'daki tüm üniversiteleri buradan görüntüleyin! 

Bölüm ara

İtalya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.