Temel Bilgiler
İtalya: Bölüm Rehberleri

İtalya'da Tıp Eğitimi

İtalya'da Tıp Eğitimi

İtalya, uluslararası öğrencileri kendine çekecek cazibeye, muazzam bir kültürel ve tarihi mirasa, Kolezyum ve Pisa Kulesi gibi ikonik ve anıtsal yapılara, eşsiz mutfağa, etkileyici sanat eserlerine ve dünyanın en eski ve prestijli üniversitelerine sahiptir. Çoğu insan için espresso, pizza ve spagettiyle bütünleşen bir ülke olsa da, astronomi alanındaki buluşlara sahip Galileo’dan, elektrik araştırmaları yapan ve Volt teriminin mucidi Alessandro Volta’a; ünlü kaşifler Christopher Columbus’tan, Marco Polo’ya ve sadece sanatıyla değil, araştırmaları ve icatlarıyla da dünyanın en büyük dehalarından biri kabul edilen Leonardo da Vinci’ye kadar İtalya eşsiz bir ülkedir.

 

Dünyanın en eski üniversitelerinden olan Bologna Üniversitesi başta olmak üzere ülke genelindeki çoğu üniversite de eğitim almak isteyen öğrenciler için İtalya; tarihi şehirlerin, modanın, mimarinin, zengin sosyal ve kültürel hayatın merkezi olarak görülmektedir. Eğitim sistemi, üniversiteleri ve özellikle İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencileri ilgilendirecek yazımıza birlikte göz atalım!

 

Tıp Bölümü Kimlere Göre?

 

İtalya’da 90’a yakın kamu ile özel üniversite vardır ve bunların çoğunluğu devlet tarafından finanse edilirken, hem burs hem de eğitim masrafları açısından uluslararası öğrencilere yönelik imkanlara sahiptir. Genel olarak mühendislik, mimarlık, tasarım ve tıp alanlarında lisans ve lisansüstü eğitimler için ülkeyi tercih eden öğrencileri; karnavallar, açık hava konserleri, kış sporları, kültür ve sanat ekinlikleri karşılar.

 

İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilere; Roma, Milano, Bologna, Verona gibi şehirlerde yer alan köklü tarihe sahip modern laboratuarlar ve derslikler, hareketli kampüs yaşamı, her milletten öğrenciye ulaşabilen topluluklar, kütüphaneler, dalında uzman ve ödüllü akademisyenler hizmet verir. Bilimsel araştırmalar, sempozyum ve konferanslarla desteklenen eğitimler sayesinde öğrenciler; anlık problem çözebilme, öngörü sağlama, insanlarla iletişim kurabilme, el ve parmak becerisi, sabırlı olma ve pratiklik gibi yetenekler kazanırlar. Eğer sizde bu özelliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, İtalya’da tıp eğitimi tam size göre diyebiliriz!

 

İtalya'da eğitim alabileceğiniz öğrenci şehirlerine sitemizden ulaşabilirsiniz!

 

Bölüm İçeriği

 

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için lisans eğitimleri genel olarak 3 ya da 4 yıl sürerken tıp, mühendislik gibi alanlar 6 yılda tamamlanır. İlk 2 yıl temel bilgiler ve teorik eğitimlerle geçerken, ilerleyen yıllarda uygulamalı dersler, stajlar, laboratuar ve poliklinik çalışmalarla yoğunlaşır.

 

Akademik yılın iki döneme ayrıldığı İtalya’da, birinci dönem Ekim ayında başlayıp Ocak ayı içerisinde biterken, ikinci dönem ise Şubat’ta başlayıp Temmuz ayında son bulur. Başlangıç ve bitiş tarihlerinin üniversitelere ve programlara göre farklılık gösterdiği İtalya’da tıp eğitimi almayı düşünen öğrencilerin sitemizden kurumlarla iletişime geçerek kesin tarihler ve başvuru işlemleri ile ilgili bilgi almalarını öneririz.

 

Derslerin ve öğretim döneminin hemen sonrasında yapılan sınavlar sözlü ve yazılı olurken, öğrencilerin araştırma ödevleri ve sunumları da bir sonraki döneme geçmek için önemli yer tutar. Genel olarak tıp eğitimi boyunca, klinik öncesi çalışmaların yoğunlaştığı anatomi, fizyoloji, biyokimya, pataloji gibi temel bilimler ile dahili ve cerrahi bölümlerin yoğunlaştığı iç hastalıkları, kadın hastalıkları, doğum, çocuk hastalıkları gibi klinik alanlarda öğrenim görülmektedir.

 

İtalya’da eğitim hayatıyla ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz!

 

Giriş Koşulları

 

İtalya’da tıp üniversiteleri için giriş koşulları ve başvuru aşamaları uluslararası öğrenciler için aynı olmakla beraber, Avrupa birliği öğrencileri, olmayanlar ve diğer ülkelerden gelenlere göre birkaç değişikliğe sahiptir. Bu işlemler sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta başvuru tarihleri ve erken kayıt işlemleridir. Zira başvuru kaydınızı yaptıktan sonra gerekli dokümanları ne kadar hızlı ulaştırırsanız, geri dönüşlerde o kadar erken olur.

 

  • İtalya’da tıp eğitimi için aranan ilk şart, 4 yıllık lise eğitimiyle beraber 12 yıllık bir eğitimi tamamlamış olmaktır. 12 yılı tamamlamayanlar için üniversitelerin ilk senesinde de başvuru yapma imkanı bulunmaktadır.
  • Aynı zamanda lise eğitimini bitiren öğrencilerin, ülkemizde ÖSYM tarafından yapılan lisans yerleştirme sınavında barajı aşmaları istenir.
  • Genel olarak başvuracağınız tıp eğitimi veren üniversitelerde uluslararası öğrenciler için İngilizce dil seçeneği olsa da İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun gerekli gördüğü İtalyanca dil seviyesinde olunmalıdır.
  • İtalya’da İngilizce tıp eğitimi alacak öğrencilerden, TOEFL ya da IELTS test sınavlarına girmeleri istense de 4 senelik lise eğitimini İngilizce olarak tamamlayan öğrenciler direk olarak yerleşebilirler.
  • İtalya’da tıp eğitimine başvuracak öğrencilerin, İtalyan yüksek öğretim sisteminin geliştirdiği Uluslararası Tıbbi Kabul Testi yani IMAT sınavına girmeleri gerekir. 4 bölümden oluşan sınavda, tıp ve cerrahi kurslarına başvuran adaylar İngilizce dilinde 100 dakikalık, bilgisayar tabanlı olmayan bir teste tabi tutulurlar.

 

İtalya’da eğitim almayı düşünenler online başvuru, gerekli evrak temini ve sınav başvurularını Nisan-Mayıs aylarında yapmaları gerekirken, Eylül ayı gibi IMAT sınavına girildikten hemen sonra Ekim ayı gibi de akademik yıl başlar. Sınav ve başvuru tarihlerinde değişiklik olabileceği için sık sık konsoloslukların ve üniversitelerin internet sitelerini kontrol etmenizi öneririz.

 

Kariyer İmkanları

 

İtalya’da eğitim almayı düşünen öğrenciler için ülke modadan mimariye, sanattan tarihe kadar birçok alanda iş imkanına sahiptir. Tıp eğitimi alacak öğrenciler içinse akademik kariyer yapma şansının daha çok olacağını söylemekte fayda var. Zira özellikle son 10 yılda Avrupa’nın genelinde olduğu gibi artan işsizlik İtalya’da da görülmekte ve çoğu üniversite mezunu İtalyan genç Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde çalışmaya gitmektedir.

 

İtalya’da tıp eğitimi için başvuruda bulunan öğrenciler için okurken part-time çalışma fırsatı verilmektedir. Böylelikle hem harçlığınızı çıkarmış hem de İtalyancanızı ilerletmiş olursunuz. Aynı zamanda lisans eğitimlerini tamamlayanlar bir iş buldukları takdirde çalışma izni alabilirlerken, master ve doktora mezunları 12 aya kadar iş aramak şartıyla ülkede kalabilirler.

 

İtalya'da kariyer imkanlarından faydalanmak için ülkenin diline ve kültürüne aşina olmanızı sağlayacak İtalya'da kültür yazımıza göz atmanızı öneririz.

 

Yüksek Lisans Eğitimi

 

İtalya’da master eğitimi almayı düşünen uluslararası öğrenciler için ülkedeki üniversiteler hem İngilizce, hem de İtalyanca tıp bölümlerine sahiptir. Genel olarak 2-3 yıllık bir dönemi kapsayan öğrenim süresince, öğrenciler İtalya’nın birbirinden muhteşem şehirlerinde eğitim alma fırsatı bulurlar. Canlı bir açık hava müzesi görünümündeki ülkenin geneline hakim tarih, sanat ve mimari ile iç içe bir eğitim almak öğrenciler için eşsiz bir deneyim olacaktır.

 

İtalya’da tıp alanında yüksek lisans yapacak öğrencilerin alacak programlara göre değişmekle beraber, en az 4 yıllık bir lisans eğitim sürecini tamamlamış olmaları gerekir. Master eğitiminde öğrenciler belli bir alanda uzmanlaşırken mezun olduktan sonra uluslararası geçerliliğe sahip bir diploma elde ederler. Aynı zamanda İtalyanca ya da İngilizce dil yeterliliklerini belgelemeleri istenirken başvurular konsolosluklar ya da büyükelçiliklere yapılır. Devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizken, lisansüstü programlar için yıllık 600 ile 4000€ arasında ekonomik durumunuza göre değişen bir harç parası ödenir. İtalya’da master eğitimi alacak öğrencilerin Ekim ayından Aralık ayına kadar başvuru sürecini iyi takip etmeleri ve üniversitelerle iletişim halinde olmaları gerekir.

 

Hangi Üniversitelerde Eğitim Almalı?

 

İtalya’da tıp üniversiteleri zengin programlara ve alanında uzman akademisyenlere sahiptir. Ülkenin öğrenim ücretleri ve eğitim için uluslararası öğrencilere sağladığı finansal yardım seçeneklerinin yanı sıra Roma, Milano, Floransa gibi şehirlerde yaşam masrafları diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür. 2011 yılından bu yana İngilizce lisans ve lisansüstü programların önemli bir ölçüde artış gösterdiği İtalya’da tıp eğitimi almak isteyenler için üniversite seçenekleri aşağıdaki gibidir;

 

Sapienza Üniversitesi: İtalya’nın Roma şehrinde bulunan üniversite, 700 yıllık bir tarihe sahiptir ve şehrin en eski eğitim kurumudur. Uluslararası öğrenciler için burs seçeneği bulunan ve şehirdeki 3 devlet üniversitesinden biri olan Sapienza’nın kelime anlamı bilgeliktir. Ünlü mezunları ve akademisyenleri arasında; İtalyan yönetmenler Federico Fellini ve Bernardo Bertolucci, barometrenin mucidi fizikçi Torricelli, Nobel fizik ödülü sahipleri Enrico Fermi ve Emilio Gino Segre yer alır. Roma şehrinin geneline yayılmış kampüsleri ve merkeze olan kolay ulaşımı sayesinde öğrenciler tarafından tercih edilen üniversite; tıp, mimarlık, sanat, hukuk, uzay bilimleri, matematik fakülteleri, araştırma merkezleri ve kütüphaneleri ile hizmet verir.

 

Verona Üniversitesi: 20 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite İtalya’nın Verona şehrinde yer alır. Uluslararası işletme, matematik, iktisat, tıp alanlarında İngilizce lisans ve lisansüstü seçeneklere sahip eğitim kurumu, yenilikçi ve araştırma odaklı kaliteli eğitim sistemiyle dikkat çeker. Özellikle şehirde ve çevresindeki illerde iş dünyasıyla olan bağlantıları sayesinde öğrencilerine hem staj hem de mezuniyetten sonra iş imkanı sağlayan üniversite, 2 merkezi ve 36 bölüm kütüphanesiyle tam bir bilim yuvasıdır.

 

Milano Üniversitesi: Modanın, otomotiv sektörünün ve teknolojinin merkezi durumundaki Milano’da yer alan üniversite 1924 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. 60 binin üzerinde öğrenciye sahip eğitim kurumu; sanat, hukuk, fen, spor ve tıp fakülteleri ile hizmet vermektedir. Üniversite; sinema, tiyatro, dans ve müzik gibi kültürel etkinlikleriyle öğrencilerine eğlenceli bir okul yaşamı sunar. Milano üniversitesi tıp alanında lisans master ve doktora derecelerinin yanı sıra, tıbbi uzmanlık eğitimiyle de uluslararası öğrencilere İngilizce dilinde dört farklı kampüste eğitim seçenekleri ile dikkat çeker.

 

İtalya’da tıp üniversitelerinin listesine sitemizden ulaşabilirsiniz.