Temel Bilgiler
Japonya: Eğitim Lokasyonları

Öğrenci Şehri Tokyo

Öğrenci Şehri Tokyo

Tokyo, 2017 yılı QS Dünyanın En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında yedinci olarak yer almıştır. Şehir; asırlık tapınakları, göz alıcı manzaraları ve bahçeleri, modern gökdelenleri, elektronik mağazaları ve haute couture moda merkezleri ile uluslararası öğrencilerin en gözde eğitim destinasyonlarındandır. 10 milyonun üstünde nüfusuyla dünyanın en hızlı büyüyen metropollerinden biri olan Tokyo, Japonya’nın başkenti olmasının yanı sıra, farklı ülkelerden gelen öğrencileri teknoloji alanındaki gelişimi, lüks şehir yaşamı ve yüksek kaliteli eğitim anlayışı ile karşılar. Yurtdışında eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin tercih ettiği Tokyo şehriyle ilgili merak edilenleri sizler için araştırdık! 

 

Şehir Olarak Tokyo

 

Tokyo şehri geniş bahçeleri, imparatorluk dönemine ait tarihi anıtları, iş dünyasının ve teknolojinin merkezi konumunda olan Maranouçi semti, dünyaca ünlü ve meşhur alışveriş merkezi Ginza ile kuzeyde üniversitelerin yer aldığı Kanda semtinden oluşur. Uluslararası finans merkezi olan şehir, aynı zamanda Japonya’nın da ulaşım, yayımcılık ve elektronik endüstrilerinin merkezi durumundadır. 

 

Tokyo'da yaşam, zengin iş kolları ve modern şehir hayatıyla birleşince öğrenciler için unutamayacakları bir deneyim olacaktır. Şehirde eğitim alırken gezip görebileceğiniz birçok yerin yanı sıra, Tokyo size dünyanın en güvenli, en misafirperver, en iyi toplu taşıma sistemi ve Michelin yıldızlı restoranlarına sahip bir hayat sunar. 

 

Tokyo ile ilgili bilmeniz gereken birkaç ilginç detay şu şekildedir;

 

  • Tokyo Skytree, 634 metre uzunluğu ile dünyanın en yüksek kulesi olmasının yanı sıra, sıradışı ve muhteşem bir manzaraya sahiptir.
  • Şehrin en dikkat çekici yeri Ginza adı verilen dünyaca ünlü alışveriş merkezidir ve Chanel, Cartier, Bulgari gibi markaların ürünlerini vergisiz olarak satın alabilirsiniz. 
  • Tokya'da eğitim alıyorsanız eğer yapmanız gereken ilk şey, Nisan ayı boyunca devam eden ve eşsiz bir görsel şölene dönüşen Kiraz Çiçeği festivalleridir. Japonca ‘sakura’ olarak geçen kiraz çiçeği aynı zamanda ülkenin de ulusal sembolüdür. Kiraz çiçeklerini en iyi görebileceğiniz yerlerden biri Nagoya Kalesi’dir. 
  • Dünyanın en pahalı restoranlarına sahip şehirde Kobe bifteği yemek size 35,000 Japon Yeni’ne mal olacaktır. Tokyo'daki restoranlar, 14 Michelin yıldızı ile ilk sıradadır. 
  • Şehirde yer alan Tsukiji, dünyanın en büyük toptan balık pazarına sahiptir. 
  • Tokyo bugün, 35 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan dünyanın en büyük metropol alanı olarak kabul edilir. 
  • Harajuku semti, genç modacıların üssü olarak bilinir. Özellikle Japon sokak modası ve bloggerlarıyla ünlü Tokyo’nun moda merkezidir. 

 

Tokyo’da Öğrenci Olmak

 

Tokyo, binlerce yıllık Japon İmparatorluğu’nun büyüleyici tarihine tanıklık ederken, aynı zamanda kültürel açıdan zengin bir medeniyetin parçası olarak günümüzün en önemli uluslararası kenti olmuştur. Öğrenci şehri Tokyo, yurtdışında eğitim alırken bir yandan da farklı bir yol keşfetmek isteyenler için dünyanın en etkileyici ve gerçeküstü şehirlerinden biridir. 

 

Tokyo'da üniversitelere başvuracak öğrenciler için şehir, birbirinden kaliteli eğitim kurumları ve iş sahaları ile doludur. Ekonomi başta olmak üzere işletme, hukuk, medya, tasarım gibi popüler alanlarda eğitim veren Asya’nın en prestijli üniversitelerinde dil engeli olmadan birçok programda öğrenim görebilirsiniz.

 

Şehirde yaşam, Japon halkının nezaket, gurur, onur ve temizlik anlayışının getirdiği karşılıklı saygı çerçevesinde samimi ve sıcak bir ortamda geçerken, 35 milyonluk kalabalık bir metropole göre şehir, son derece sakindir. Öğrenci şehri Tokyo; size öğrenim süreniz boyunca eğlenceli aktiviteler ve kültürel etkinlikler sunarken egzotik marketler, antik tapınaklar, karaoke, geyşalar ve sumo güreşi gibi birbirinden ilginç deneyimleri keşfetmenize imkan sağlayacaktır. 

 

Unutmayın; şehirde yaşam ve eğitim Japonya’nın ve Asya’nın diğer kentlerine göre çok da ucuz olmayacaktır. Ancak bu durum sizin ülkede eğitim alma hevesinizi kırmasın. Zira bugün Tokyo’ya yapacağınız eğitim yatırımı size ileride tahmin edemeyeceğiniz bir kariyer olarak geri dönecektir. 

 

Öğrenciler İçin Ulaşım ve Konaklama

 

Tokyo'da ulaşım denince aklımıza ilk olarak metro ağı gelir. 1927 yılında, Asya’nın ilk metro sistemi olarak açılan Tokyo metrosu bugün 13 hat ve 285 istasyona sahiptir. İlk başlarda karmaşık gibi görünen sisteme zamanla alışırken, farklı toplu taşıma araçlarını da kullanarak kendinize en uygun yolları bulursunuz. Tokyo’da eğitim süreniz boyunca eğer kampüs ve konaklama alanınız arasında uzun bir mesafe yoksa, günün her saati yoğun olan trafikte taksi ve otobüs yerine yürümenizi öneririz. 

 

Tokyo'da eğitim almak isteyen öğrenciler için konaklama seçenekleri yurtlar, aile yanı konaklama ve daire şeklindedir. Küçük bir ada ülkesi olarak görülen Japonya’nın en popüler şehri olan Tokyo’da yaşam alanları şaşırtıcı derecede rahat ve konforludur. Ülkenin kültürüne ve diline daha kolay adapte olabilmeniz açısından bir ailenin yanında konaklamanızı ve özellikle ev yapımı yemeklerin tadına bakmanızı öneririz. 

 

Kariyer Seçenekleri

 

2020 yılına kadar 300 bin uluslararası öğrenci hedefleyen Japonya, bu konuda önemli adımlar atmaktadır. Hükümet, her yıl yabancı öğrencilerin ülkede daha rahat yaşayabilmesi ve Japon üniversitelerini tercih etmesi için bir dizi düzenleme yaparken, mezuniyet sonrası iş bulma sürecinde öğrencilere danışmanlık hizmeti vermektedir. Bunun yanında akademik kariyer yapmak isteyen yeni mezunlar arasından ve ülke dışından öğretim eleman alımı yapan hükümet ayrıca öğrencilerine eğitimleri süresince çalışma ve ücretli staj olanakları da sağlar. 

 

Tokyo’da eğitim alacaklar için şehir; otomotiv, elektronik, telekomünikasyon, teknoloji gibi birçok farklı dalda Mazda, Nissan, Panasonic, Cannon, Toyota, Hitachi, Mitsubishi, Fujifilm gibi uluslararası şirketlerde kariyer yapma fırsatlarıyla göz doldurur. 

 

Üniversiteler ve Burslar

 

Tokyo’da eğitim almayı düşünen öğrenciler için şehir, uluslararası sıralamalarda Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelerin üniversitelerinin yanında yer alır. New York ve Londra ile dünyanın moda, teknoloji ve finans merkezlerinden biri olan şehirdeki üniversitelerde öğrenciler en çok bilgisayar bilişimi, mühendislik ve moda alanlarında lisans ve lisansüstü programları tercih eder. Hükümetin ve özel kurumların sağladığı burslar ve fonlar sayesinde yabancı öğrenciler desteklenirken, bir miktarda olsa lüks şehir yaşamına ayak uydurabilme imkanı sağlar.

 

University of Tokyo: Japonya’da 1877 yılında kurulan ilk milli üniversite olmasının yanında uluslararası sıralamalarda 34. sırada yer alır. Tokyo'da bulunan en iyi araştırma üniversitesiyken, İngilizce eğitim verilen zengin içerikli lisans programları ile dikkat çeker. Özellikle uzman akademisyenleri ile göz dolduran eğitim kurumu, öğrenci memnuniyeti açısından ülkenin en iyileri arasında yer alırken, mezunlarına sunduğu iş imkanları ile de bilinir. Tokyo Üniversitesi, kurulduğu ilk yıllardan beri hükümet, iş ve akademik dünyanın liderlerini mezun ederek mükemmelliğini artırmıştır. 

 

Tokyo Institute of Technology: Şehrin canlı ve modern atmosferinde eşsiz bir öğrencilik deneyimi yaşayacağınız Tokyo Teknoloji Üniversitesi; rahat ortamı, modern kampüsleri, bilim ve mühendislik alanlarındaki lisans ve lisansüstü programları ile hizmet verir. Teorik ve uygulamalı derslerin laboratuvar ve araştırmalarla desteklendiği eğitiminiz süresince dünyanın en iyi araştırmacılarının çalışmalarına katılabilir, uluslararası platformalarda sempozyumlarda bulunabilirsiniz. Ayrıca üniversite, hükümetin yabancı öğrencilere sağladığı burslarla da öğrencilere destek verir. 

 

Waseda University: 1882 yılında kurulan yüksek öğretim kurumu, 13 lisans ve 21 lisansüstü program ile uluslararası öğrencilere Japonca’nın yanı sıra İngilizce dilindeki eğitim seçenekleri ile hizmet sağlar. Siyaset bilimi, yaratıcı bilim ve mühendislik, temel bilim ve mühendislik, sosyal bilimler gibi alanlarda lisans dereceleri sunan Waseda Üniversitesi’nin, aynı zamanda Ulusal Tayvan Üniversitesi, Pekin Üniversitesi, Singapur Ulusal Üniversitesi ve Fudan Üniversitesi ile çift diploma ortaklıkları bulunmaktadır. 

 

Faydalı Linkler:

 

Japonya’da Eğitim

Mezuniyetten Sonra Japonya’da Çalışmak

Japonya’da Öğrenim Harçları ve Masrafları