Temel Bilgiler
Japonya: Finans

Japonya'da Burslu Eğitim

Japonya'da Burslu Eğitim

Küreselleşen dünyada, her yıl öğrenciler daha fazla yurtdışı eğitim için farklı ülkelere gidiyor. En çok aranan ve tercih edilen hedef hala Amerika olmasına rağmen gençler arasında Japonya oldukça popüler hale gelmiştir. Genel olarak Japonya denilince aklımıza ilk gelen şeyler suşi, karaoke, hızlı trenler olsa da kültürel açıdan zengin ve teknoloji olarak gelişmiş ülke uluslararası öğrenciler için yaşam boyu unutamayacakları deneyimler ve fırsatlarla doludur. Genellikle ada ülkeleri benzersiz ve kendine özgü yaşam ve kültür özellikleri ile dikkat çekerken Japonya, yurtdışı eğitim almak için en iyi ülkelerden biridir. Peki neden Japonya’da eğitim almalısınız; 

 

 • Japonya, bilim ve teknoloji alanında dünyanın en iyi kök programlarından bazılarına ev sahipliği yapar.
 • Robotik konusunda dünyanın en iyi ülkesi olan Japonya, aynı zamanda nanoteknoloji, yapay zeka, bilgisayar mühendisliği gibi alanlarda popüler eğitim rotalarındandır. 
 • Japonca dilini öğrenme imkanınız olur. Ülkede eğitim alırken 1 yılda rahatlıkla ve kolaylıkla kazanacağınız akıcılık ve konuşma becerisi sayesinde, uluslararası şirketlerin aranan iş adaylarından olabilirsiniz.
 • Japonya’da yüksek kalitede eğitim alabileceğiniz 700’den fazla üniversite vardır. 
 • Dünyanın ikinci en çok Nobel Ödülü kazanan ülkesidir. 
 • Japonya’da eğitim, Amerika ve Avrupa ülkelerine göre daha ucuzdur.
 • Yaşam maliyetleri bakımından, dünyanın en popüler şehri Tokyo, Londra ve New York ile karşılaştırıldığında oldukça uygundur. 
 • Uluslararası öğrenciler ve yabancı çalışanlar bakımından canlı ve zengin bir nüfusa sahip ülkede ömür boyu sahip olacağınız arkadaşlıklar sayesinde sosyal ve profesyonel network kurarsınız. 
 • Dünyanın en büyük ikinci gelişmiş ekonomisine, en büyük otomobil üretim ve elektronik eşya sanayine sahip ülkesidir. 
 • Japonya eğitim almak ve yaşamak için dünyanın en güvenli ve en huzurlu yeridir. 

 

Japonya’da burslu okumak isteyen öğrenciler için ülke, hem ulusal hem de uluslararası çok sayıda burs imkanı sağlar. Lisans, yüksek lisans, doktora ve sonrası için çeşitli akademik disiplinlerde ve farklı düzeylerde sunulan burslar, üniversite ya da yaşam masraflarınızı karşılayabilir. Genel olarak ülkede, devlet üniversitelerinde öğrenim ücretleri yıllık 4.000$ ile 8.000$ arasındadır. Yaşam maliyetleri ise aylık ortalama 740$ civarındadır. Gelin Japonya’da öğrenciyken bütçenize katkı sağlayacak burs çeşitlerine birlikte göz atalım!

 

Japon Hükümet Bursları

 

Yurtdışında burslu üniversite okumak isteyen öğrenciler için fırsatlarla dolu Japonya, özellikle bilim, finans, mühendislik gibi alanlarda lisans ve lisansüstü finansal yardımları ile göz doldurur. Japonya’da her yıl, belli tarihler ve aralıklarda hükümet destekli burslar verilir. Monbukagakusho burs programı olarak adlandırılan burslar; Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Fen ve Teknoloji Bakanlığı-MEXT tarafından lisans ve lisansüstü derecelerde sunulur. Araştırma öğrencileri, öğretmenlik öğrencileri, lisans öğrencileri, teknoloji üniversite öğrencilerinin de aralarında olduğu 6 çeşit burs seçeneği sunan hükümet destekleri, Japonya’da sosyal bilimler ve beşeri bilimler ile doğa bilimleri olarak bilinen iki önemli alanda eğitim alan lisans öğrencilerine açıktır. Almaya hak kazandığınız burslara göre aylık en düşük 1.034$ ile 1.308$ (117.000JPY-148.000JPY) arasında bir bütçeye sahip olursunuz. Unutmayın burslar, liyakat önceliklidir ve bazıları için Japonca bilgisi gerekebilir. Monbukagakusho burs programı hakkında ayrıntılı bilgiye ve uygunluğunuza buradan göz atabilirsiniz. 

 

Üniversite Bursları

 

Japonya’da eğitim almak ve burs başvuruları yapmayı düşünüyorsanız, ülkedeki devlete ait ve özel üniversitelerde farklı türlerde burslar sunulur. Burslara başvuracak öğrencilerde aranan en önemli kriterler arasında akademik başarı, diploma ve not ortalamanız ön plandayken, bazı burslar için aranan nitelikler arasında Japonca dil bilginiz de gelmektedir. 

 

University of Tokyo

 

Japonya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için 1877 yılında kurulan Tokyo Üniversitesi, dünya standartlarında yüksek kaliteli eğitim veren ülkenin en eski ve en büyük ulusal eğitim kurumudur. 28,000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapan okulun en büyük gücü, eğitim ve araştırmadaki mükemmellikten gelir. Dünyanın en popüler öğrenci şehirlerinden olan Tokyo’da olmasının avantajlarına sahip üniversite, özellikle finans ve mühendislik sektöründe sağladığı iş imkanları ile göz doldurur. 3,500’den fazla uluslararası öğrenciye sahip Tokyo Üniversitesi, 9 Nobel ödülü ve sayısız ünlü mezunu ile göz doldurur. Yurtdışı eğitim bursları açısından birçok imkana sahip okul, öğrenciler için hem hükümet destekli hem de üniversiteye özel burslar sunar. Ayrıntılara kurumun burs sayfasından göz atabilirsiniz. 

 

 • University of Tokyo Special Scholarship for International Students: Uluslararası öğrencilere yönelik özel öğrenim bursu sağlayan Tokyo Üniversitesi, yurtdışından gelen üstün başarılı öğrencilere lisansüstü araştırma bursu sunar. Nisan ve Eylül aylarında yılda iki kez başvuruda bulunabileceğiniz burs ücreti aylık, 1.300$ ile 1.700$ (150.000JPY-200.000JPY) arasındadır. 

 

Nagoya University

 

1871 yılında kurulan Nagoya Üniversitesi, Japonya’nın ve Asya’nın en prestijli eğitim kurumudur. Lisans öğrencilerinin %95’ten fazlası mezun olmadan iş teklifi alırken, uluslararası öğrenci sayısı 2,000’den fazladır. 6 Nobel Ödülü sahibi üniversitede 3 araştırma enstitüsü ve 18 araştırma merkezi bulunurken özellikle otomotiv mühendisliği, kimya, tıp ve fizik İngilizce lisans ve lisansüstü programları göz doldurur. Nagoya Üniversitesi, öğrenciler için hem hükümet destekli hem de üniversiteye özel çok çeşitli burslara sahiptir. Ayrıntılara ve merak ettiklerinize okulun burs sayfasından ulaşabilirsiniz. 

 

 • Nagoya University Global 30 Undergraduate Scholarship: Nagoya Üniversitesi, uluslararası öğrencilerin finansal ihtiyaçlarını desteklemek için akademik liyakatın ve üstün başarının esas alındığı 30 lisans bursu sunar. Burs programı, 4 yıllık öğrenim ücretini ve her yıl 4.421$ (500.000JPY) değerinde 4 yıllık kişisel harcamalarınız için yardımları kapsar. 

 

Kyoto University

 

Kyoto Üniversitesi, Japonya’da burslu okumak isteyen öğrencilere çok çeşitli burslar sunar. Ancak uluslararası öğrencileri rekabetin fazla olduğu ve akademik başarının büyük rol oynayacağı bir ortamın beklediğini de söylemekte fayda var. 1897 yılında kurulan Kyoto Üniversitesi, bugün 22,654 lisans ve lisansüstü öğrenciye sahiptir. Özellikle mühendislik ve bilim alanında popüler olan okulda 2,400’den fazla uluslararası öğrenci eğitim görmektedir. Üniversitenin burslarına ve başvuru koşullarına kurumun internet sayfasından göz atabilirsiniz. 

 

 • Kyoto Üniversitesi, hükümet destekli MEXT burs programı ile öğrencilere destek verir. Burslar, araştırma öğrencileri ve Japonca eğitim alan lisans öğrencileri için Japon Büyükelçiliği veya Konsolosluğu aracılığıyla yapılan başvurulara açıktır. 
 • Foreign Government Scholarships: Mayıs 2017 itibariyle Kyoto Üniversitesi, hükümet destekli aralarında Çin, Endonezya, Türkiye, Malezya ve Vietnam’ın da olduğu 7 ülkeden öğrencilere burs imkanı verir. 

 

Kochi University of Technology

 

Japonya’da eğitim almayı düşünüyorsanız 1992 yılında kurulan Kochi Teknoloji Üniversitesi, 2,500’den fazla öğrencisi ile özellikle mühendislik, çevre bilimi, işletme ve ekonomi gibi alanlarda lisans ve lisansüstü derecelerde eğitim veren ülkenin en seçkin özel üniversitelerinden biridir. Araştırma mükemmelliği, yaratıcılık ve inovasyona olan yatırımları ile dikkat çeken üniversite mühendislik fakültesinde eğitim alacak yetenekli uluslararası doktora öğrencilerinin araştırmalarını desteklemek için burslar sunar. Her yıl Ekim ve Nisan aylarında iki kez başvurabileceğiniz burs programı proje bazlıdır ve 3 yıl boyunca verilir. Öğrencilerin seyahat ve öğrenim ücretleri ile yaşam giderleri için her ay 150.000JPY yaklaşık 1.300$ maaş ödenir. Bursun ayrıntılarına bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

Yurtdışında burs başvuruları yapabileceğiniz diğer ülkeler şu şekildedir;