Temel Bilgiler
Japonya: Finans

Japonya'da Okumak İsteyen Öğrenciler İçin Burs Rehberi

Japonya'da Okumak İsteyen Öğrenciler İçin Burs Rehberi

Japonya, Uzakdoğu’da parlayan bir yıldız olarak sürekli ilgi çekmektedir. Bu ilgi aynı zamanda yurt dışında okumak isteyen gençlerde de bulunuyor. Japonya’da lisans veya yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız ve Japonya hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımız ilginizi çekecektir.

 

 Japonya Hakkında

 

Japonya, bir nevi küllerinden yeniden doğmuş bir ülkedir. İkinci Dünya Savaşı’yla birlikte yeni bir yapılanmaya giren Japonya dünya üzerinde söz sahibi ülkelerden biridir. Bir ada ülkesi olan Japonya başkenti Tokyo, dünyanın en büyük metropol alanıdır. Toplamda 6.852 adadan oluşan Japonya yüz ölçümü 377.973 kilometrekaredir. Ayrıca 127 milyonluk Japonya nüfusu dünyanın onuncu en kalabalık nüfusuna sahiptir.

 

 Japonya Vizesi

 

Turistik, eğlence veya ziyaret amacıyla 90 güne kadar ziyaretlerde Japonya vize uygulamıyor. Fakat öğrenci olarak Japonya’da eğitim görmek istiyorsanız öğrenci vizesi almak zorundasınız. Bu vizeyi genel vize ana başlığı altında alıyorsunuz. Pasaport, vize başvuru formu, fotoğraf ve uygunluk sertifikası (Adalet Bakanlığı Göçmenlik Bürosu düzenliyor) ile vize başvurunuzu Japonya’nın İstanbul veya Ankara konsolosluklarına yapabilirsiniz. Japonya öğrenci vizesine nasıl başvurulduğunu merak ediyorsanız, rehberimize göz atın!

 

Japonya Eğitim Sistemi

 

Japonya birçok açıdan Türkiye ile farklılıklar gösterse de Japonya eğitim sistemi ülkemizle benzerlik gösteriyor. Üniversiteye girebilmek için sınava girmek zorundasınız. Japon Üniversitelerine Kabul Sınavı (EJU), Japonya’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrencilerin Japonya’daki üniversitelere kabul sürecini kolaylaştıran standart bir sınavdır. Birçok devlet ve özel üniversiteler, bu sınavı uygularken bazı üniversiteler de kendi sınavlarını uyguluyorlar.

 

Ülkede lisans eğitimi 4 yıldır. Eğitim dili genellikle Japonca olmasına rağmen bazı bölümlerde İngilizce eğitim de veriliyor. Japoncanız iyi olmasa bile verilen kurslara katılarak hem okuyup hem de dilinizi geliştirebilirsiniz. Japonya'daki üniversitelere nasıl başvurulur, merak ediyor musunuz? Yazımıza göz atın!

 

▶️▶️ Yurt dışında eğitim almak istediğiniz üniversite ve bölüme, henüz karar vermediniz mi? Mükemmel bir bölüm araştırma yöntemi şimdi sizinle! Denemeye hemen başlamak için linke göz at!

 

Japonya Üniversiteleri

 

Japonya’da hem devlet hem de özel üniversiteler bulunuyor. Her ne kadar Türk öğrencileri için çok uzak bir ülke olmasına rağmen ülkenin eğitim kalitesi ve Avrupa ülkelerine göre öğrenimin ucuz olması nedeniyle yurt dışı eğitim düşüncesinde olan öğrenciler için cazip bir ülkedir. Japonya eğitimi ve üniversiteleri hakkında birkaç ayrıntı verirsek, daha iyi açıklamış oluruz.

 

 *Japonya, bilim ve teknoloji alanında dünyanın en iyi kök programlarından bazılarına düzenli olarak ev sahipliği yapmaktadır.

 *Robotik konusunda, nanoteknoloji, yapay zeka, bilgisayar mühendisliği gibi alanlarda popüler eğitim merkezidir.

 *Japonya’da Avrupa standartlarının da üstünde eğitim alabileceğiniz 700’den fazla üniversite bulunuyor.

* Ülkenin güvenli yapısı sayesinde öğrenciler rahat ve huzurlu şekilde eğitim görüyorlar.

 

Dünya’da ilk 100 üniversite içinde 5 tane Japonya üniversitesi bulunuyor. Bunlar;

 

 

Japonya’da Burslu Okumak

 

Yurt dışında eğitim görmek birçok öğrencinin hayali olsa da, eğitim masrafları ve konaklama hayallerini gerçekleştirmelerine engel olabiliyor. Japonya’da aynı Türkiye’deki gibi burslu okuyabilirsiniz. Japonya’da eğitim düşünen gençler yurt dışında burslu üniversite nasıl okunur araştırmasını yapıyorlar. Eğitim masraflarını düşürmek isteyenler yurt dışı eğitim bursları başvurusu yaparak, rahat bir eğitim süreci geçiriyorlar.

 

▶️▶️ Siz de Japonyada burslu okumak istiyorsanız devlet ve özel üniversiteler ile bakanlığın sunduğu burslara başvurabilirsiniz. Japonya'da burslu eğitim hakkında merak ettiklerinize yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

 

 Eğitim Bursunu Nasıl Alabilirsiniz?

 

Genel olarak üniversite ve ilgili bakanlıklar yurt dışında burslu üniversite okumak isteyen öğrencilerden akademik başarı ve yüksek derecede not ortalaması istiyorlar. Hatta bazıları iyi derecede Japonca bilgisi de arıyorlar.

 

Eğitim bursu almak istiyorsanız okuduğunuz üniversitenin resmi internet sayfasından başvurunuzu yapıyorsunuz. İlk başvurunuzda lise not ortalamanız, konsolosluk ve öğretmenlerinizin referans mektupları etkili olacaktır. 

 

Eğitim Bursu Verenler

 

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (Monbukagakusho:MEXT) 2021 akademik yılı için uluslararası öğrencilere lisans bursu verecek. Bakanlık tarafından istenen, yurtdışında burslu üniversite okumak için gerekenler şunlardır;

 

 1) TC vatandaşı olmalısınız. Aynı zamanda Japon vatandaşıysanız bursa başvuramıyorsunuz.)

 2) 2 Nisan 1996 tarih ve sonrası doğmuş olmanız gerekiyor.

 3) Lise mezunu olmanız ve not ortalamanız 85/100 altında olmaması gerekiyor.

 4) Japonca öğrenmeye hevesli olduğunuzu göstermeniz yeterlidir.

 

Burs başvurularınız e-posta yoluyla Japonya Ankara Büyükelçiliğine yapabilirsiniz.

 

Tokyo Üniversitesi; Uluslararası öğrencileri kapsayan öğrenim bursu sağlıyor. Bursa başvuru yapabilmeniz için üstün başarı belgelerinizi sunmanız gerekiyor. Bursu almaya hak kazandığınızda başka bir kurumdan burs almanız engellenir. Burs ücreti 4 yıl boyunca aylık 1.119$ (126.000 JPY) değerindedir.

 

Nagoya Üniversitesi; Uluslararası öğrenciler için 3 farklı burs programı mevcut. İlk olarak yukarıda bahsettiğimiz Monbukagakusho bursu. Yüksek lisans kaydı olan veya lisans programlarının dördüncü senesinde olan öğrenciler Monbukagakusho bursuna başvurabilirler. Yüksek lisans için aylık 1.371$ (144.000JPY), doktora programları için aylık 1.380$ (145.000 JPY) değerinde burs sağlamaktadır. İkinci burs “Gakushu Soreihi”dir. Lisans öğrencileri için aylık 457$ (48.000 JPY), yüksek lisans ve araştırma öğrencileri için 618$ (65.000 JPY) burs vermektedir. Nagoya Üniversitesi’nin üçüncü ve son bursu yerel kamu kurumları özel kuruluşlardan gelen burstur. Başvuru işlemleri Nagoya Üniversitesi aracılığıyla yapılır. 

 

Kyoto Üniversitesi; Monbukagakusho bursunu veren bir diğer kurumdur. Yüksek lisans için aylık 1.371$ (144.000JPY), doktora programları için aylık 1.380$ (145.000 JPY) değerinde burs sağlamaktadır. Kyoto Üniversitesi aynı zamanda 60 özel burs programı için aday seçer. Her program 1 veya 2 öğrenciye 285$ (30.000 JPY )ila 1.713$ (180.000 JPY) arasında burs sağlamaktadır.

 

Keio Üniversitesi; Japonya’nın ilk modern vakıf üniversitesidir. Uluslararası öğrencilere kampüste konaklama imkânı sunar. Sunduğu diğer bazı hizmetler ise; tıbbi hizmetler konusunda yardım, destek grupları, burslar, iş bulma konusunda yönlendirmedir. Burs başvurunuzu kurumun kendi internet sayfası üzerinden yapıyorsunuz.

 

▶️▶️ Üniversitelerden gelen güncellemeleri ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberleri kaçırmayın! Bültenlerimize abone olun