Temel Bilgiler
Japonya: Bölüm Rehberleri

Japonya'da Eğitim Alabileceğiniz En Popüler Bölümler

Japonya’da Eğitim

Yurtdışında öğrenim görmeyi düşünüyorsanız, Japonya size birçok neden sunar. Zengin kültürel mirası ile göz dolduran ülke; yüksek eğitim standartları, Japonca öğrenme fırsatı, düşük öğrenim ücretleri ve nitelikli mezunlar için güçlü iş piyasası ile uluslararası öğrenciler için popüler bir eğitim destinasyonudur. Japonya günümüzde fütüristik teknolojinin, mühendislik ve biyomedikal araştırmaların lider ulusuyken, robot imalatında da öncü ülkelerden biridir. Japonya hükümeti her yıl yabancı öğrenci sayısını artırmak ve 2020 yılına kadar 300,000 hedefine ulaşmak için bir dizi çalışma yapmaktadır. Bunlar arasında; 

 

  • İngilizce lisans ve lisansüstü programların artmasını. 
  • Japonya dışından daha çok öğretim elemanı alımını.
  • Öğrencilere daha çok kariyer imkanı sağlamasını.
  • Diğer ülkelerdeki üniversitelerle değişim programlarının artırılmasını. 
  • uluslararası öğrenciler için birçok ülkeye göre daha pahalı olan yaşam koşullarını dengelemek için burs imkanlarını sayabiliriz. 

 

Gelin Tokyo gibi metropol şehirleri, simgesel budist tapınakları, eşsiz doğa manzaraları ile göz dolduran Japonya’da öğrencilerin eğitim alabileceği en popüler bölümlere birlikte göz atalım!

 

Mühendislik 

 

Japonya, teknoloji alanındaki yenilikleri ile dünya çapında üne sahipken, bugün hibrid araçlar, robotlar, optik aletler gibi en yenilikçi buluşlara ev sahipliği yapar. Ülkede özellikle otomotiv sektöründe Toyota, Honda, Suziki, Mazda ve Nissan; elektronikte Toshiba, Hitachi, Mitsubishi ile Fujifilm, Cannon, Panasonic gibi sayısız şirketin varlığı mühendisler için elektronik, otomotiv, havacılık ve ağır sanayi üretiminde istihdam imkanı sağlar. Rekabetli bir ortamın olduğu ülkede bu alanlarda iş bulmak için İngilizcenin yanı sıra Japonca dilinde de yetkinlik önemlidir. Dünyanın en fazla robot üretimi yapan ülkesi olan Japonya’da okumak isteyenler için akademik yıl Eylül ayında başlarken, ülkede mühendislik alanında lisans programları eğitim alacağınız konuya göre değişiklik göstermekle birlikte 4 yılda, yüksek lisans programları ise 2-3 yılda tamamlanır. Japonya’da mühendislik eğitimi alabileceğiniz en iyi Japon üniversiteleri şu şekildedir; 

 

 

 

Eczacılık

 

Bilim ve tıp alanında sayısız başarılara imza atan Japon üniversiteleri, yurtdışında eczacılık okumak isteyen öğrencilere hem yüksek kaliteli eğitim imkanı hem de araştırma olanakları sunar. Ülkede eczacılık bölümünün gelişiminde, büyük ölçüde düşük doğum oranlarının ve yaşlanan toplumla beraber yeni ilaç üretimlerine olan talebin artmasının payı vardır. Eczacılık eğitimi alan öğrenciler için genel kanı sadece ilaç reçeteleri yazmak gibi düşünülse de bu bölümde okumak size ilacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar her aşamada yetkinlik sağlar. Japonya’da eczacılık fakülteleri başvuracağınız dereceye göre 4-6 yıllık bir dönemde tamamlanırken ülkedeki bilimsel gelişmeler, ilaçların yapısını ve vücut üzerindeki etkilerini inceleyen bilim dalı olan farmakolojinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Japonya’da eczacılık alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin biyoloji, fizik, matematik ve özellikle kimya konularında etkin olmaları gerekir.

 

 

 

Kimya

 

Japonya’da eğitim almak istiyorsanız, İngilizce eğitim veren birçok üniversite kimya alanında da gelişmiş lisans derecelerine sahiptir. Bunlar arasında kimya alanında yüksek düzeyde uzmanlık veren ve yaratıcı beyinleri arayan Nagoya Üniversitesi, ileri moleküler kimya alanında eğitim veren Tohoku Üniversitesi, hükümet ve sanayi desteğiyle öğrencilere hem geleceğin araştırmacılarını hem de bilim adamlarını yetiştirmek için sayısız imkan sunmaktadır. Ülkedeki kimya eğitimi veren üniversitelerde lisans eğitimi 4 yılda, yüksek lisans ise 3 yılda tamamlanırken okumak istediğiniz programa göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak yurtdışından gelen öğrencilerin 12 yıllık bir eğitim dönemini tamamlamış olmaları gerekirken, İngilizce dil gereksinimlerini karşılamaları beklenir. 

 

 

 

Tıp 

 

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Japonya’da da tıp eğitimi hem yerli hem de yabancı öğrenciler arasında oldukça popülerdir. Zira geçmişi Antik Mısır’dan Yunan’a kadar binlerce yıl öncesine dayanan sağlık ve tıp alanının gelişiminde aralarında Çin ve Japonya gibi Asya ülkelerininde önemli bir rolü vardır. Tıp alanında Japonya’da eğitim alan öğrenci sayısı her yıl giderek artarken, mezuniyetten sonra da en çok kariyer imkanı bulan meslek grupları arasında yer alır. Yüksek maaş garantisi ile dünyanın her yerinde çalışma fırsatı yakalayacağınız tıp eğitimi sonrası, küresel doktor ihtiyacına çözüm olabileceğiniz gibi dünya çapında saygınlık kazanırsınız. 

 

Tıp eğitimi alabileceğiniz Japon üniversiteleri arasında özellikle Osaka Üniversitesi, hem Asya hem de Japonya’da önde gelen eğitim kurumlarından biridir. Bilimsel buluşlar ve teknolojik araştırmaları ile göz dolduran üniversitede tıp fakültesi 6 yıllık bir program sunar. Program öğrencilerin takım halinde çalışmasına, hasta teşhis ve tedavi yöntemlerini geliştirmesine ve küresel deneyime sahip medikal araştırmacılar yetiştirilmesine katkıda bulunur. Tıbbi ve bilimsel araştırmalarda yer alacak dünya lideri mezunlar yetiştirmeyi amaç edenen okul, özellikle genomik tıp, tıbbi robotik gibi yeni alanlarda da öğrencilerine araştırma imkanları sunmaktadır. 

 

 

MBA

 

Master of Business Administration-MBA yani İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı, dünya çapında lisans eğitimini tamamlamış, günümüzün rekabetçi iş dünyasına girmek için hazırlanan yeni mezun öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği, kariyer yaşamlarında daha yüksek maaş almak ve bir üst yönetim pozisyonuna geçmek isteyenler için ekstra avantajlarla doludur. MBA alanında Japonya’da eğitim almak, aynı zamanda size mükemmel bir İngilizce dil becerisi, Japonca öğrenme imkanı, global bir bakış açısı ve donanımlı bir özgeçmiş kazandırır. Japonya, dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden biriyle öğrencileri, MBA eğitimi alarak Asya pazarı hakkında fikir edinmeye, kazançlı bir geleceğe ve prestijli bir kariyer yaratmaya davet eder. Zira ülkedeki köklü işletmelerin büyük kısmı, Japonca bilgisi olan, kültür ve yaşam koşullarına uyum sağlamış yabancı öğrencileri işe almaya sıcak bakar. 

 

 

 

Finans 

 

Bugün dünyanın 3. büyük ekonomisine sahip Japonya, Tokyo şehri ile küresel finans merkezi olarak uluslararası öğrenciler için popüler bir eğitim destinasyonudur. Ülkedeki yatırım bankalarının ve sigorta şirketlerinin merkezi olan şehirde finans alanında eğitim veren yüksek kaliteli eğitim kurumları hem lisans hem master programlarında İngilizce eğitim seçenekleri ile dikkat çeker. Borsayı ve trendleri takip ediyor, ekonomik pazar tahminlerinde bulunuyor ve gelişmiş ticaret teknikleri ile ilgileniyorsanız dünya ekonomisinin kalbinin attığı yer olan Tokyo şehrini seçmenizi öneririz. Eğitim ve yaşam maliyetleri ile de Amerika, Kanada ve İngiltere’ye göre daha düşük maliyetlere sahip olması, hükümetin desteklediği burslar, yabancı öğrencilere sunulan okurken çalışma hakkı ve Japonca öğrenebilme imkanı büyük bir fırsattır. Ülkede finans mezunlarının istihdam olanağı oldukça fazlayken özellikle analistler, mali kontrolörler, strateji uzmanları, yatırım yöneticileri ve mali danışmanlar yüksek maaşlarıyla dikkat çekerler. 

 

 

 

 

Bilgisayar Bilimleri

 

Japonya’da eğitim almayı düşünen uluslararası öğrencileri çeken en önemli unsurlardan biri, ülkenin dünyanın en ileri teknolojisine sahip olmasını sayabiliriz. Son yıllarda bilgisayar bilimleri üzerine eğitim alan öğrenci sayısında hızlı bir artış görülürken, modern çağın bir parçası olan bilgisayarlar ve teknolojik araçlar artık yaşamımızın her alanında bizimle birlikteler. Asya’nın en iyi yükseköğretim sistemlerinden birine sahip Japonya, bilgisayar bilimleri eğitimi veren zengin lisans ve lisansüstü programları ile dikkat çeken üniversitelerinde her yıl çok sayıda yabancı öğrenci; yapay zeka, bilgisayar ağları, bilişim güvenliği, bilgi veritabanları, web teknolojileri, grafik ve multimedya gibi alanlarda geniş kapsamlı bir eğitim alır. 

 

Ülkedeki üniversiteler; modern araştırma merkezleri ve tesisleri, nitelikli akademisyenleri ile bilgisayar bilimleri alanında uluslararası liderler ve geleceğin yaratıcı beyinlerini yetiştirirler. Japon üniversiteleri size uluslararası üniversiteler arasında transfer fırsatı sunarken, öğrencilerin Asya ve Avrupa ülkelerinde eğitimlerine devam etme olanağı da sağlar. 

 

 

 

Öğretmenlik

 

Yurtdışında okumak ve mezuniyetten sonra bir iş bulup çalışmak isteyen uluslararası öğrenciler için Japonya, Güney Kore gibi Asya ülkeleri özellikle İngilizce dil bilgisi olan öğretmen alımı konusunda oldukça popülerdir. Japon üniversiteleri ve hükümet bu konuda ülkeye gelen uluslararası öğrencileri lisans eğitimlerinden sonra akademik kariyerlerine devam etmeleri için bir dizi teşvik sunarken, lisansüstü eğitim ve araştırma yapmak isteyen akademisyenleri de destekler. Aynı zamanda Japonya, İngilizce öğretmenlerine dünyanın en yüksek maaşlarını vermesinin yanında ülkede özellile Tokyo gibi metropol şehirlerde yabancı öğretmen istihdam imkanı oldukça fazladır. 

 

Yurtdışında eğitim alabileceğiniz üniversitelerle iletişime geçerek; giriş koşulları, fakülteler, konaklama ve başvurular hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Hemen şimdi linke tıklayın!

Faydalı Linkler:

Yurtdışında Kolay İş Bulabileceğiniz İlk 10 Üniversite

Öğrenciler İçin En Çok Kazandıran Meslekler

Yurtdışında Düşük Ücretli Eğitim Veren 5 Ülke