Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Kariyer

Yeni Zelanda'da Çalışmak İçin 5 Neden

Yeni Zelanda'da Çalışmak

Haritanın sağ alt köşesine sıkışmış gibi görünen Yeni Zelanda; günümüzde plajları, yağmur ormanları, karla kaplı dağları, buzulları ve Peter Jackson’un Yüzüklerin Efendisi film üçlemesi ile üne kavuşmuş büyüleyici bir ada ülkesidir. Dünyanın en genç ülkesi olmasının yanı sıra sahip olduğu yüzölçümü itibariyle İngiltere ve Japonya’ya eşdeğerken, nüfusun 4,5 milyonun üstünde olması ülkedeki yaşam kalitesinin uluslararası platformlarda üst sıralarda yer almasını sağlamıştır. Öğrenciler ve yeni mezunlar için Yeni Zelanda; tanınmış üniversiteleri, kültür çeşitliliği, canlı şehirleri, uygun yaşam maliyetleri ve iş imkanları ile göz doldurur. Gelin Yeni Zelanda’da kariyer yapmak için nedenlere birlikte göz atalım!

 

1-Sıradışı Kültürel Deneyim

 

Yeni Zelanda’da yaşam, kariyer meraklıları için şaşırtıcı ve çarpıcı deneyimler sunarken, ülke Avrupa, Asya ve Pasifik Adalarından gelen dost canlısı insanların oluşturduğu çok kültürlü bir ortama sahiptir. Günümüzde Yeni Zelanda; düşük suç oranları, huzurlu, refah ve çağdaş yaşam tarzı ile hem öğrencilerin hem de iş arayanların en çok tercih ettiği ülkelerden biri haline gelmiştir. Ülkedeki iyi tanınmış üniversitelerde eğitim almaya karar veren öğrencilerin mezun olduktan sonra da kalmalarında uygun hava koşullarının, çarpıcı dağ manzaraların, maceralarla dolu hafta sonlarının, yürüyüş, dağcılık gibi doğa sporlarının, uçsuz bucaksız kıyı şeridinde ve masmavi okyanuslarda su sporları ve sörfün etkisi büyüktür. 

 

Yeni Zelanda kültürü, özellikle ülkede 1000 yıldır yaşam süren yerli halk Maorilerin etkisinde kalarak gelişirken, mutfaktan spora, edebiyattan mimariye, müzikten resim sanatına kadar birçok alanda da izlerini görmek mümkündür. Ülkede özellikle uluslararası öğrencilerin eğitim aldığı ve teknoloji, mühendislik, sağlık gibi sektörlerin geliştiği başkent Wellington, Auckland, Dunedin gibi şehirler göz doldurur. Özellikle ülkenin en iyi üniversitesi olan University of Auckland ile tanınan Auckland şehri; yoğun nüfusu, alışveriş mekanları, gece yaşamı, pahalı ve leziz deniz yemekleri, tiyatro ve müzik etkinlikleri ile dikkat çeker. 

 

2-Nüfus Azlığı ve Rekabetsiz Ortam

 

Yeni Zelanda’da çalışmak isteyen yeni mezunlar için ülkenin nüfus azlığı ile dünya çapında bir üne sahip olduğunu söylemekte fayda var. Bu açıdan bakıldığında yurtdışında eğitim almak ve sonrasında kariyerine devam etmek isteyen öğrenciler için Yeni Zelanda tam size göre bir yer diyebiliriz. Özellikle son yıllarda ciddi bir beyin göçüyle ülkeye çok sayıda profesör ve eğitimcinin kazandırıldığı göç politikaları sayesinde her yıl bilim, mühendislik, matematik ve tıp gibi alanlarda bir Yeni Zelanda üniversitesinden mezun olan öğrencilere ülkede kalıp akademik kariyer yapma şansı sunulmaktadır. Ancak bu pozisyonları kazanmak için dil bilginizin, not ortalamanızın ve niteliklerinizin üst düzeyde olması gerektiğini de belirtelim. 

 

Ülke nüfusunun az olması, eğitim aldığınız bölümlerde size hem iş bulma fırsatı, hem de rekabetsiz bir ortam sunar. Aynı zamanda ülkedeki yüksek yaşam standartları maaşlara da yansırken, Avustralya, İngiltere ve Amerika’ya göre daha uygun olan yaşam maliyetleri ile göz doldurur. Bütçeniz ne olursa olsun kendinize kaliteli ve güvenli konaklama imkanı bulursunuz. yeni Zelanda, ülke insanlarının yardımseverliği ve samimiyeti ile dikkat çeker. Zira zor durumda kaldığınızda su faturanızı ödeyecek ya da gıda yardımında bulunacak arkadaşlara sahip olabilirsiniz.

 

3-İş İmkanları

 

Yeni Zelanda’da iş imkanı; Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelere bakıldığında daha çoktur diyebiliriz. Zira ülkedeki nüfus azlığı beraberinde çalışabileceğiniz sektörlerde de istihdam açığını ortaya çıkarmaktadır. Dünyanın çoğu ülkesinde olduğu gibi gelişen teknolojiyle beraber bilgisayar bilimleri ve bilişim ile mühendislik, sağlık ve tıp alanlarında Yeni Zelanda’da kariyer yapma fırsatı bulabilirsiniz. Aynı zamanda ülkede mezuniyetten sonra MBA eğitiminin popüler olduğunu ve  kariyerlerine devam edenlerin liderlik deneyimi, stratejik düşünme, küresel bakış açısı gibi nitelikleri kazanmak ve hem Yeni Zelanda, hem de farklı ülkelerde çalışmak için bu alanlarda eğitim aldıklarını söylemekte fayda var. 

 

Son yıllarda özellikle gelişen ekonomisiyle dikkat çeken Yeni Zelanda, bir iş bulup ülkeye yerleşmek isteyen dünyanın dört bir yanından insanların ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda giderek büyüyen iş sahaları ve uluslararası şirketlerin varlığı yetenekli ve nitelikli mezunlara kariyer imkanları sunar. 

 

4-Mezuniyetten Sonra Çalışma Koşulları

 

Mezun olduktan sonra Yeni Zelanda’da öğrenciler, çalışma izni için eğer ülkedeki bir üniversiteden mezun oldularsa vize almaları daha kolaydır. Zira hükümetin göç politikaları ve düzenlemeleri, Yeni Zelanda’da bir lisans ve lisansüstü programda yeterliliğini tamamlamış uluslararası öğrencilere, 12 ay geçerli olan Mezun İş Arama Vizesine başvurabilmelerini sağlar. Öğrenci vizeniz sona ermeden 3 ay önce başvurmanız gereken vize ile ülkede bölümünüzle ilgili iş bulmak için zaman kazanmış olursunuz. Mezun olduktan sonra Yeni Zelanda’da  iş bulan ve çalışmaya başlayacak olanlar, 2 yıla kadar geçerli olan Mezunlara Yönelik İş Deneyimi Vizesine başvurabilirler. Yeni Zelanda'da öğrenim sonrası vize seçenekleri hakkında merak edilenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

 

Yeni Zelanda’da iş imkanı arayan ve ülkedeki bir eğitim kurumundan mezun olmayanların ise çalışma vizesi başvurusu için öncelikle bir iş teklifi almaları gerekir. Böylelikle vize aşamasında kabul edilme olasılığınız daha fazla olabilir. 

 

5-Auckland'dan Wellington'a Yeni Zelanda 

 

Yaşam kalitesine, kariyer imkanlarına, iş ve yaşam dengesine bakıldığında Yeni Zelanda, dünyanın en popüler ilk 10 ülkesi arasında yer alır. Bunda ülkedeki çalışma saatlerinin, yüksek maaşların, yıllık kişi başına düşen milli gelirin, düşük suç oranlarının, ülkeye gelen göçmenlerin memnuniyetinin ve refah yaşamın payı büyüktür. Ülkede sağlık sorunları, hava kirliliği, trafik sıkışıklığı ve yüksek işsizlik oranları gibi olumsuz koşulların olmaması her yıl Yeni Zelanda’da çalışmak isteyen mezunların sayısını artırmaktadır. 

 

  • Auckland, ülkenin ticari merkezidir. 180’den fazla farklı etnik gruba ev sahipliği yapan şehir, Yeni Zelanda’nın en kalabalık, canlı ve kozmopolit yeridir. Hem yabancı öğrenciler hem de iş imkanı arayanlar için dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında kendine yer bulan Auckland, aynı zamanda ülkeye gelenlerin en çok tercih ettiği şehirdir. Gıda, sağlık, inşaat, makine ve telekomünikasyon gibi alanlarda istihdam ihtiyacı duyan sektörleri ile ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlayan Auckland şehrinde iş bulma imkanınız oldukça yüksektir.

  • Wellington, ülkenin başkenti olmasının yanı sıra tepeler ve çarpıcı deniz manzaraları ile gezginlerin uğrak yerlerinden biri olmuştur. Auckland kadar popüler olan şehir, maaşların ve eğitim seviyesinin yüksekliği ile dikkat çekicidir. Özellikle dijital teknoloji ve film endüstrisinde ulusal ve uluslararası kurumların varlığı bu alanlarda Yeni Zelanda’da çalışmak ve eğitim almak isteyenler için göz doldurur. Şehirdeki iş olanakları bilgisayar bilimleri, mühendislik, sağlık, işletme ve finans alanlarından mezun olan lisans ve lisansüstü öğrencilerine açıktır. 
  • Bunun yanında güçlü ekonomisi ve canlı yaşamı ile dikkat çeken Canterbury bölgesinin en büyük kenti olan Christchurch, istihdam seçeneklerinin zenginliği ve dünya çapında eğitim ve sağlık sisteminin kalitesiyle göz doldurur. Düşük işsizlik oranı ve gelişen teknolojisi ile Yeni Zelanda’nın ikinci büyük şehridir. Ülkenin en yenilikçi ve başarılı yazılım, donanım ve elektronik şirketlerine ev sahipliği yapan Christchurch size bu alanlarda hem Yeni Zelanda’da hem de dünya çapında iş imkanları sunar. 

 

Yurtdışındaki Üniversitelerin Broşürlerini Ücretsiz İndirin!

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir:

Yeni Zelanda'da Eğitim Almak İçin 7 Neden

Yeni Zelanda Üniversitelerine Nasıl Başvuru Yapılır?

Yeni Zelanda'da Eğitim İçin 3 Burs Seçeneği