Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Finans

Yeni Zelanda: Burs Başvurusu

Yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için Yeni Zelanda sadece muhteşem doğası ile değil öğrencilere sunduğu burs başvurusu imkanları ile de tanınır. Peki, sizi bekleyen üniversite bursları hangileri?

Yeni Zelanda Burs Başvurusu

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz ülkeler arasında Yeni Zelanda mı var? Peki, bütçenizin bu ülkede eğitim almaya yetip yetmeyeceği konusunda endişeli misiniz? Cana yakın ve misafirperver insanları, dünya standartlarında üniversiteleri ve büyüleyici güzellikteki doğasıyla Yeni Zelanda ülkesinin neden uluslararası öğrenciler arasında popüler olduğunu açıklamak çok da zor olmasa gerek. Ancak popülerliğine rağmen öğrenim harçları ve yaşam giderleri söz konusu olduğunda Yeni Zelanda öğrenci bütçeniz için biraz yüksek olabilir ve uluslararası öğrencilerin yurtdışı eğitim hayallerini gerçekleştirmelerini zorlaştırabilir. 

 

Endişelenmeyin! Yeni Zelanda ülkesinde size yol gösterecek ve burs başvurusu yapabileceğiniz çok sayıda finansal destek seçeneği mevcut. Planlama sürecinizi başlatmanıza yardımcı olacak rehberimiz sayesinde burs başvurusu detayları, açık olan üniversite bursları ve burs veren kurumlar hakkında adım adım ipuçlarını takip edebilirsiniz. Gelin, Yeni Zelanda’da burs başvurusu hakkında daha fazlasını öğrenelim. 

 

Burs başvurusu yapmak için yeterli miktarda finansal destek mevcut mu?

 

Yeni Zelanda, uluslararası öğrencilerin bu ülkede eğitim görmelerine yardımcı olmak için bir dizi burs fırsatı sunmaktadır. Yeni Zelanda ülkesinde eğitim ücretleri üniversitelere göre değişiklik gösterirken ortalama yıllık, 22.000 ile 32.000 Yeni Zelanda Doları civarındadır. Yaşam masrafları içinse yıllık ortalama 15.000 Yeni Zelanda Doları ayırmak yeterli olacaktır. Yeni Zelanda’da Öğrenim Ücretleri ve Öğrenciler İçin Yeni Zelanda’da Yaşam Ücretleri rehberlerimize göz atın. 

 

Aynı zamanda Yeni Zelanda üniversiteleri, öğreniminizi finanse etmenize yardımcı olacak üniversite bursları seçeneklerine de sahiptir. Başvurabileceğiniz birini bulmak biraz araştırma gerektirse de ilk etapta burs başvurusu yapmak istediğiniz üniversitenin web sitesine göz atmak akıllıca olacaktır. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Yeni Zelanda ülkesinde burs veren kurumlar hangileri? 

 

Yeni Zelanda’da okumak pahalı olabilir, ancak neyse ki başvuruda bulunabileceğiniz çok sayıda finansal destek mevcuttur. Yeni Zelanda ülkesinde burs başvurusu yapabileceğiniz 3 çeşit kurum türü vardır: devlet bursları, ev sahibi üniversite bursları ve özel kurum bursları. 

 

Devlet tarafından finanse edilen Yeni Zelanda bursları var mı?

 

Yeni Zelanda hükümetinin sunduğu burs seçenekleri sınırlıdır ve bunlara genellikle ev sahibi üniversiteniz aracılığıyla burs başvurusu yapmanız gerekir. Burslar, geldiğiniz ülke, öğrenim görmek istediğiniz bölüm ve size özel kabul koşulları bazen de ilgi alanlarınız veya uzun süreli kariyer planlarınıza göre verilir. Yeni Zelanda Eğitim Bakanlığı’nın internet sayfasında, seçim kriterlerine, bursun değerine ilişkin detayların ve başvuru tavsiyelerinin yer aldığı bir burs arama motoru vardır. Paylaştığımız linkten burs başvuruları için ayrıntılara göz atabilirsiniz. 

 

Yeni Zelanda üniversite bursları hangileri? 

 

Yeni Zelanda’da burs veren kurumlar arasında en yaygını, belirli bir üniversite aracılığıyla verilen finansal desteklerdir. Bu açıdan Yeni Zelanda eğitim başvurusu yaparken öncelikle seçtiğiniz üniversitenin burs başvurusu seçenekleri olup olmadığını araştırın. Genel olarak burs seçenekleri, eğitim aldığınız bölüm ya da derecenize ve öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenmektedir. Unutmayın, her yıl binlerce uluslararası öğrenci Yeni Zelanda’da öğrenim görmek için gelmektedir, dolayısıyla ev sahibi üniversiteniz uluslararası öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap vermeye hazırlıklı olacaktır. Yeni Zelanda'da Burslu Eğitim Alabileceğiniz Üniversiteler yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

 

Yeni Zelanda’da burs veren kurumlar arasında özel burslar var mı?

 

Özel kurumlar ve yardım kuruluşları tarafından sunulan burslara denk gelmek biraz zordur, ancak bazı durumlarda karşılaşabilirsiniz. Bir şirket veya kurumun sunduğu herhangi bir burs veya destek programı kendi internet sayfalarında bulunabilir ve genellikle kendi çalışma alanları ile bağlantılı bir bölümde eğitim alan öğrencilere verilir. 

 

Burs başvuruları ne zaman yapılır? 

 

Yeni Zelanda’da en çok karşılaşacağınız öğrenci bursları, üniversite bursları olacaktır. Bu açıdan burs başvuruları ne zaman merak ediyorsanız, Yeni Zelanda üniversiteleri için son başvuru tarihlerini takip etmenizde fayda var. Zira üniversite bursları, genel olarak öğrenciler eğitim için başvurduklarında ya da eğitime başladıkları ilk yıl verilir. Bu açıdan eğer Yeni Zelanda eğitim başvurusu yapmayı düşünüyorsanız, öncesinde gideceğiniz üniversitelerle iletişime geçerek burs başvurusu yapmak için uygun olup olmadığınızı ya da burs başvuruları ne zaman gibi merak ettiklerinizi kendilerine sorabilirsiniz. 

 

Burs başvurusu nasıl yapılır?

 

Her bursun kendi gereksinimleri vardır ve bu sadece Yeni Zelanda’da eğitim için burs başvurusu yaparken geçerli olmaz. Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz çoğu ülkede aynı gereksinimlerle karşılaşırsınız. Bu nedenle öncelikle hangi tür bursa başvuracağınızı seçebilir, daha sonrasında ise burs alacağınız kurumun web sitesini ziyaret ederek nasıl başvurulacağı konusunda fikir alabilirsiniz. Bunu yaparken başvuruları dikkatlice anladığınızdan, belgelerinizi eksiksiz hazırladığınızdan ve son başvuru tarihlerini atlamadığınızdan emin olun. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Burs başvurusu için gerekli belgeler neler?

 

Yurtdışı eğitim için burs başvurusu yaparken genellikle istenilen belgeler, eğitim alacağınız üniversite ya da programa göre değişiklik gösterir. Bazen burs veren kurumlar, uyruğunuz ya da cinsiyetinize göre burs çeşitleri sunar. Örneğin; Commonwealth ülkeleri vatandaşı olmak ya da kadınlara yönelik STEM bursları gibi. Yeni Zelanda eğitim için burs başvuruları yaparken istenilen belgeler şu şekildedir: 

 

 • Burs başvuru formu
 • Pasaport fotokopisi
 • GPA not ortalaması
 • Transkript ya da diploma 
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu
 • Standart test puanları - SAT ya da GRE
 • İngilizce dilinde yeterlilik - TOEFL ya da IELTS sınavı puanı

 

Yeni Zelanda’da burs başvurusu açık olan kurumlar hangileri? 

 

Yeni Zelanda’da burs veren kurumlar, Türkiye’den başvuru yapacak öğrenciler için genellikle üniversiteler tarafından sağlanan üniversite bursları olacaktır. Bu açıdan Yeni Zelanda’da eğitim ücretleri konusunda sıkıntı yaşayacağınızı ya da karşılayamayacağınızı düşünüyorsanız, üniversite seçimi ile ilgili tercihinizi burs veren kurumlar üzerine yapabilirsiniz. 

 

 

Neyse ki Yeni Zelanda ülkesinde çok sayıda kurum öğrencilere lisans ya da lisansüstü programlarda burslu okuma şansı sunuyor. Bu burs türleri genel olarak öğrenim masraflarınızın tamamını ya da bir kısmını, yaşam maliyetlerinizi, konaklamanızı ya da sadece ilk yıl öğrenim ücretlerinizi karşılayabilir. Aşağıda burs başvurusu yapabileceğiniz birkaç okula sizin için yer verdik:

 

 • Tongarewa Scholarship: Victoria University of Wellington tarafından sunulan yüksek lisans ve lisans bursları, tüm dünyadan uluslararası öğrencilere bir yıl süresince verilir. Burs değeri 5.000 ile 10.000 Yeni Zelanda Doları civarındadır.
 • Lincoln University International Taught Master Merit Scholarships: Lincoln Üniversitesi tarafından sunulan yüksek lisans bursları, dünyanın her yerinden başvurabileceğiniz öğrenci bursları arasındadır. Nitelikli uluslararası öğrencilere, 180 kredilik yüksek lisans programlarından birinde 7.000 ile 10.000 Yeni Zelanda doları arasında bir burs verilecektir. Öğrencilerin gereksinimleri karşılayabilmeleri için lisans derecelerinin son yılında genel not ortalamasının en az B+ olması gerekir.
 • University of Auckland International Student Excellence Scholarship: Auckland Üniversitesi tarafından sağlanan lisans ve lisansüstü öğrenci bursları, yılda iki kez 50 öğrenciye 10.000 Yeni Zelanda Doları civarında finansal destek veriyor.
 • Vice Chancellor's International Excellence Scholarship: Waikato Üniversitesi tarafından Yeni Zelanda’da eğitim almak isteyen lisans ve lisansüstü öğrencilere sunulan mükemmellik bursları, 15.000 Yeni Zelanda Doları değerindedir.

 

Yeni Zelanda burs başvurusu hakkında merak edilenleri öğrendiğimize göre Yeni Zelanda’da eğitim hakkında daha fazla bilgi alabiliriz: Yeni Zelanda Üniversitelerine Nasıl Başvuru Yapılır?Yeni Zelanda’da Eğitim Veren En İyi ÜniversitelerYeni Zelanda’da Okumak İçin En İyi Bölümler

 

Bölüm ara

Yeni Zelanda
Lisans