Temel bilgiler
Singapur: Finans

Singapur’da Eğitim Ücretleri

Dünyanın en iyi eğitim destinasyonları arasında yer alan Singapur’da eğitim almak mı istiyorsun? O halde, senin için hazırladığımız ayrıntılı Singapur’da eğitim ücretleri rehberimize hemen göz at.

Singapur’da Eğitim Ücretleri

En son teknolojiye sahip tesisleri ile inovasyon ve araştırma ağırlıklı Singapur eğitim sistemi, uluslararası öğrenciler arasında Amerika, İngiltere, Kanada veya Avustralya gibi büyük destinasyonlara kıyasla daha uygun eğitim ve yaşam ücretleri ile dikkat çekiyor. İngilizce yaygın olarak konuşulduğundan dil engeli ile karşılaşmayacağınız Singapur üniversiteleri, İngilizce program çeşitliliği, burs fırsatları ve işverenler tarafından tanınan küresel dereceleri ile popülerdir. Peki, Singapur’da eğitim almanın maliyeti ne kadar? Singapur’da eğitim ücretleri, Singapur eğitim sistemi ve daha fazlasını incelediğimiz faydalı bilgiler rehberimizde. 

 

Singapur’da eğitim ücretli mi?

 

Evet. Merak edenler için söyleyelim Singapur’da eğitim ücretli. Üniversite eğitimi yalnızca Singapur'un ulusal ve yerel öğrencileri için ücretsizken uluslararası öğrencilerin ise Singapur’da eğitim almak için öğrenim ücreti ödemeleri gerekmektedir. Buna ek olarak, öğrencilere üniversiteler veya devlet aracılığıyla çok sayıda burs, hibe ve finansman imkanı da sunulmaktadır. Singapur’da Eğitim için 3 Burs Seçeneği rehberimizde. 

 

Aynı zamanda mükemmel eğitimi ve yüksek öğretim standartlarını sürdürmesiyle ünlü Singapur'da eğitim ücretleri, komşu Asya ülkelerindeki okullardan daha fazla olabileceği gibi Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi diğer popüler denizaşırı destinasyonlardaki eğitim maliyetlerine kıyasla genellikle daha ucuzdur. 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

Singapur’da eğitim ücretleri ne kadar?

 

Singapur'da başlıca iki tür üniversite vardır: devlet üniversiteleri, özel ve uluslararası üniversite kampüsleri. Hükümet çoğunlukla devlet üniversitelerini sübvanse etse de uluslararası öğrencilerden belirli üniversitelerde, yerel Singapurlulardan daha yüksek ücret alınır. Üstelik Singapur'daki yabancı ve uluslararası üniversite kampüsleri genellikle devlet üniversitelerinden daha pahalıdır ve Singapur'da eğitim ücretleri, okumayı seçtiğiniz üniversiteye, programa ve uyruğunuza bağlı olarak değişiklikler gösterebilir. Singapur’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi 5 Üniversite rehberimizde. 

 

Buna göre bir uluslararası öğrenci olarak Singapur’da eğitim ücretleri, şu anda ortalama yıllık 14.400 ABD Doları civarındadır. Ancak bu ücretin üniversitenin dünya sıralamalarındaki yerine ve öğrenim görmek istediğiniz programın türüne bağlı olarak değişeceğini ve daha fazla ödeme yapabileceğinizi unutmayın! Aşağıdaki yıllık Singapur eğitim ücretleri gösterge niteliğindedir: 

 

 • Foundation - Hazırlık programı: 8.800$ - 13.000$
 • Diploma programı: 4.400$ - 13.000$
 • Lisans derecesi: 22.000$ - 44.000$
 • Master derecesi: 22.000$ - 36.000$

 

Eğitim ücretleri uygun Singapur üniversitesi hangisi?

 

Singapur’da öğrenim ücretleri sübvanse edilmiş yani devlet tarafından desteklenmiş ve sübvanse edilmemiş olarak iki kategoriye ayrılır. Hibe alanlar, diğer uluslararası öğrencilere göre daha düşük öğrenim ücreti öderler. Sübvansiyonlu ücretlerin yanı sıra, birçok burs seçeneği de mevcuttur.

 

 • Desteklenen öğrenciler: Singapur vatandaşları, Singapur’da daimi ikamet edenler ve uluslararası öğrenciler olarak üçe ayrılır. 
 • Desteklenmeyen öğrenciler: Sübvanse edilmemiş uluslararası öğrencilerdir. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

İyi haber şu ki, Singapur eğitim sistemi, uluslararası öğrencilerin neredeyse yarısından fazlası için bir çeşit mali yardım sunuyor. Yani başvuracağınız hemen hemen her Singapur üniversitesi size, başarı tabanlı burslu eğitim alma hakkı tanıyor. Buna göre üniversitelere göre destekli ve desteksiz eğitim ücretlerinin Singapur para birimi yani Singapur doları cinsinden maliyeti yıllık şu şekildedir:

 

 • Nanyang Technological University: Singapur teknoloji üniversitesi olarak NTU’da, tüm programlarda yıllık ortalama öğrenim ücretleri destekli 17.650 Singapur Doları, desteksiz ise 32.950 ile 36.830 S$
 • National University of Singapore: Singapur Ulusal Üniversitesi-NUS’ta işletme, bilgisayar, tasarım ve mühendislik alanlarında en düşük 17.750 Singapur Doları, desteksiz ise en düşük eğitim ücreti 29.850 ile 38.200 S$
 • Singapore Management University: Lisans derecesinde tüm programlar yıllık ortalama 24.600 S$ ile 47.510 S$
 • SUTD: Yeni başvuruda bulunacak öğrenciler için yıllık öğrenim ücreti 29.150 Singapur Doları, sübvanse edilmemiş ise 60.936 S$

 

Singapur’da eğitim alırken ek maliyetler neler olacak?

 

Singapur’da eğitim alırken maliyetlerin çoğunu eğitim ücretleri oluştururken, başvuru ücretleri, ders kitabı maliyetleri, yönetim ücretleri ve öğrenci geliştirme ücretleri gibi başka çeşitli maliyetler de buna eklencektir. Singapur’da eğitim ücretlerine dahil olmayan bu ek giderler için ayda yaklaşık 400 S$ ile 800 S$ arasında bir ödeme yapmanız gerekebilir. 

 

 • Kurs başvuru ücreti: Çoğu üniversite, eğitim almak istediğiniz programa başvurduğunuzda başvuru ücreti alır. Bu, devlet üniversitelerinde 10 S$'dan özel üniversitelerde ise 100 S$'na kadar değişebilir.
 • Kurs materyalleri: Eğitim aldığınız bölüme göre değişiklik gösterecek olan bu maliyetler, bir dizüstü bilgisayar gibi eğitim materyallerini ve tek başına sömestr başına 400 Singapur Doları kadar tutabilen ders kitaplarını içerir. Maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olabilecek online kaynaklardan yararlanabilir ya da bir üst sınıflardan ders kitaplarınızı temin edebilirsiniz. 
 • Değişim programları: Çoğu yerel üniversite ve bazı özel üniversiteler yurtdışında bir dönem geçirmenize izin verir. Bu programın size hitap edip etmemesine ve nereye gittiğinize bağlı olarak bu programların size maliyeti 10.000 S$'a kadar çıkabilir.

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

 

Singapur’da yaşam maliyetleri için ne kadar bütçe ayırmalısınız?

 

Singapur'da eğitim almanın tek dezavantajı, gelişen Singapur ekonomisi ile Asya'daki diğer ülkelere kıyasla yaşam maliyetlerinin daha yüksek olabilmesidir. Bu açıdan üniversite öğrenim ücretlerinin yanı sıra yaşam masrafları için ayıracağınız bütçe, Singapur şehirleri etrafında kurulan üniversitelerde okurken yaşam alışkanlıklarınıza ve konaklama seçimine bağlı olarak değişecektir. Uluslararası bir öğrenci olarak Singapur'da yaşam maliyeti için ayda yaklaşık 800 S$ ayırmanız yeterli olacaktır. Bunun büyük bir kısmı ise konaklamaya gidecektir. Singapur’da Öğrenci Yaşam Giderleri hakkında ayrıntılar rehberimizde. 

 

Singapur’da eğitim ücretleri hakkında yeterli bilgiye sahip olduğumuza göre üniversite başvuruları için Singapur’da Üniversite Başvuruları Nasıl Yapılır? ve Singapur’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi 5 Üniversite seçeneğine göz atabilirsiniz. 

Bölüm ara

Singapur
Lisans