Temel Bilgiler
Güney Kore: Eğitim Lokasyonları

Güney Kore'de Eğitim Almak İçin 7 Neden

Güney Kore'de Eğitim

Yurtdışında okumayı düşünüyorsanız, Güney Kore sizin için heyecan verici ve inanılmaz bir deneyim olacaktır. Gelişmiş teknolojisi, rekabet gücü yüksek eğitim sistemi, düşük yaşam ve eğitim maliyetleri, gelecek vaat eden yeterlilik dereceleri ile Güney Kore’de eğitim almak için birçok neden bulabilirsiniz. Ülke özellikle eşsiz kültürel mirası, hareketli modern şehirleri, gelenekleri ve günümüze kadar ulaşmış mimari varlıkları ile uluslararası öğrenciler için mükemmel fırsatlar sunar. Küresel arenada sürekli yükselen ekonomisi ve kariyer fırsatları ile gündeme gelen Güney Kore, aynı zamanda Çin ve Japonya'yla olan sınırları ile hem seyahat hem de istihdam olanakları sağlar. Gelin hoşgörülü insanları ile dikkat çeken Güney Kore’de eğitim almanız için nedenleri birlikte keşfedelim!

 

1-Kaliteli Eğitim Sistemi

 

Güney Kore’de okumak isteyen öğrenciler için iyi haber, ülkede resmi dil Korece olmasına rağmen, İngilizce hemen hemen tüm ulusal üniversitelerde hem lisans hem de lisansüstü programlarda başlıca dildir. Ülkede, son derece zorlu ve rekabetçi bir akademik ortam sizi beklerken, Kore dilinde yeterlilik büyük bir avantajdır ve hükümet yabancı öğrencileri kurslarla destekler. Güney Kore’de eğitim alabileceğiniz kurum türleri, 180’e yakın özel ve 43 ulusal yani devlete bağlı olarak iki gruptan oluşur. Lisans programları, 6 yıl süren tıp ve diş hekimliği haricinde genelde 4 yılda tamamlanır. Akademik yıl Mart ayında başlarken, çoğu üniversite yurtdışından yeni öğrenci başvurularını Mart ve Eylül olmak üzere iki kez kabul eder. Mart ayı yani bahar dönemi için başvurularınızı en geç Eylül ayından Kasım’a kadar, sonbahar dönemi içinde Mayıs ayından Haziran’a kadar tamamlamanız gerekir. 

 

Güney Kore eğitim sistemi, sahip olduğu çok sayıda prestijli eğitim kurumu, sanat ve bilim alanlarındaki popüler konuları, modern araştırma merkezleri, zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliği ile uluslararası öğrencilerin dikkatini çeker. Ülke, tüm dünyaca tanınan Seoul National University, Korea University ve Yonsei University ile özellikle yüksek lisans mezunlarının eğitimlerini tamamladıktan sonra iş bulma oranlarına göre mükemmel bir üne sahiptir. 

 

>>>Güney Kore'de eğitim alabileceğiniz tüm üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz!

 

2-Düşük Yaşam Maliyetleri

 

Güney Kore’de öğrenim görmek için yüksek ücretler ödemek zorunda kalmazsınız. Zira ülke; Amerika, Kanada ve İngiltere gibi ülkelerden sonra uygun yaşam ve eğitim maliyetlerinin yanı sıra uluslararası öğrencilere sunulan burs programları ile popüler bir eğitim destinasyonu olmuştur. Hükümet her yıl burs, konaklama, yarı zamanlı işler ve istihdam gibi konularda yabancı öğrenciler için büyük destekler sunar. Ülkede sizi şaşırtacak diğer bir gelişme ise öğrenim ücretlerinin hem yurtiçi hem de yurtdışından gelen öğrenciler için aynı olmasıdır. Güney Kore’de okumak için özellikle Seul, Daejeon ve Busan gibi şehirleri seçerek son derece modern, hızlı ve sıcak bir ortamın içine girmek akıllıca olabilir. Zira ülkenin ekonomi ve finans merkezleri olarak görülen bu şehirler, aynı zamanda kültür çeşitliliği, teknoloji alt yapısı ve tarihi ile size eşsiz fırsatlar sunar. Dünyanın diğer başkentlerinde olduğu gibi konaklama, ulaşım, yeme ve gezme gibi çoğu yaşam masraflarının Seul’da da aynısının olacağını düşünmeyin! Zira harcayacağınız bütçenin en pahalı parçasının sadece uçak bileti olacağını söyleyelim. 

 

3-Lezzetli Yemekler

 

Son yıllarda özellikle ileri teknolojisi ile göz dolduran Güney Kore, lezzetli yemekleri ve geleneksel Kore mutfağıyla uluslararası öğrenciler için cazibe merkezidir. Her köşesi yerel restoranlarla dolu ülkenin dünyaca ünlü tanınırlılığa sahip en bilinen lezzeti ‘kimchi’dir. Ucuza ve rahatça ulaşabileceğiniz birbirinden lezzetli Kore yemeklerine, gecenin geç saatlerine kadar açık olan yerel restoranlarda ya da sokak satıcılarından makul fiyatlara yiyebilirsiniz. Dışarıda yemek yemek Güney Kore’de eğitim alan çoğu öğrencinin yaptığı sosyal etkinliklerden biridir. Çoğu adını ve tadını bilmediğiniz ancak her damak zevkine uygun zengin çeşitliliğe sahip yemek kültürü ile tüm dünyanın beğenisini kazanmış Güney Kore mutfağı, büyük ölçüde buharda pişirilmiş pirinç, sebze, kırmızı et ve deniz ürünlerine dayalıdır. 

 

4-Öğrenciler İçin Rahat Yaşam Olanakları

 

Güney Kore, yurtdışında üniversite okumak isteyen yabancı öğrenciler için dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Zira ülkede silah taşımak yasak ve yalnızda olsanız rahatlıkla ülkeyi keşfe çıkabilir, kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Uluslararası bir öğrenci olarak, okul dışında sayısız aktivitelere katılarak dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerle sosyalleşebilir, İngilizcenizi geliştirebilir ve Kore kültürü hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Güney Kore, yurtdışından gelen öğrencilere karşı inanılmaz derecede misafirperver ve hoşgörülüdür. Hükümet, ülkeye alışma ve rahat bir yaşam sürme sürecinde size destek olurken, Seul gibi şehirler sabahın erken saatlerine kadar canlı ve hareketli öğrenci yaşamı ile gelenleri hayal kırıklığına uğratmaz. 

 

5-Büyüleyici Manzaralar

 

Muhteşem tarihi, kültür çeşitliliği, geleneksel ve modern tarzın bir arada olduğu büyüleyici şehirleri ile göz dolduran Güney Kore, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan hanedanlık tapınakları ile dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi akınına uğrar. Güney Kore’de okumak gibi bir düşünceniz varsa ülkede gezip görebileceğiniz çok sayıda şehir, doğal ve tarihi miras alanı varken, ülkeye gelen çoğu öğrenci eğitimleri süresince Endonezya ve Japonya gibi popüler yerlere seyahat etmeyi tercih eder. Ucuz ve makul seyahat masrafları ile eğitiminizi Asya’nın diğer ülkelerine de yolculuk yaparak daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. 

 

Güney Kore, özellikle antik tapınakları, sarayları ve sahil boyunca sizi büyüleyen ada manzaraları ile dikkat çekerken, şehirlerin parlak gökdelenli silüetleri hayret verici görünümlere sahiptir. Ülkede eğitim alırken yapabileceğiniz sayısız aktivite şu şekildedir;

 

  • Güney Kore'nin güneyinde yer alan Jeju Adasındaki ‘dol hareubang’ adı verilen dev taş heykelleri.
  • Mart sonu ve Nisan başında baharın müjdeleyicisi olarak Seul’de Han Nehri üzerinde yer alan pembe kiraz çiçeği ağaçlarının açtığı dönemde kutlanan Yeouido Bahar Çiçek Festivali. 
  • Dünyanın en eski ve bozulmamış olan 1200 yıllık Budist Haeinsa Tapınağı. 
  • Kore’nin ve dünyanın en büyük yeşil çayını karşılayan Boseong Yeşil Çay Alanı. 
  • Jeungdo Tuz Çiftliği. 
  • Temmuz ayının son haftası kutlanan Boryeong Çamur Festivali. 
  • Hwaseong Kalesi. 

 

6-Bilgi ve İletişim Teknolojisi

 

Yurtdışı eğitim denildiğinde, yüksek kaliteli üniversiteleri ve başarılı eğitim sistemi ile Güney Kore yabancı öğrenciler için sayısız fırsatlarla doludur. Ülke, özellikle bilgi ve iletişim teknolojisi alanlarında dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilirken, IT ve robotik konularında da uzmanlığı ile dikkat çeker. Güney Kore’de bu alanlarda öğrenim görmek isteyen öğrencileri zorlu bir başvuru sürecinin beklediğini, not ortalamanızın ve dil yeterliliğinizin bunda önemli bir etken olduğunu söylemekte fayda var. Dünyanın en hızlı interneti ile öğrencilere sınırsız ve hızlı erişim imkanı sağlayan Güney Kore, robot teknolojisinde Japonya’nın ardından gelir. Hükümet ve özel sektör tarafından desteklenen ve çok sayıda projelere imza atan üniversitelerde, Engkey gibi robot öğretmenlerin ya da Avatar filminde görülen ilk insanlı ve iki ayaklı olan Method-2 gibi robotların üretilmesine ve geliştirilmesine katkıda bulunabilirsiniz. 

 

7-Kariyer Olanakları

 

Tayvan, Singapur ve Hong Kong’la beraber dört Asya Kaplanı’ndan biri olan Güney Kore; güçlü sanayisi, karma ekonomisi ve sürekli gelişen teknolojisi ile tüm dünyayı etkilemeyi başarmıştır. Ülkenin eğitime olan yatırımları ve üniversitelerle beraber yürütülen araştırma çalışmaları, günümüzde yüksek teknoloji alanındaki ilerlemeleri de beraberinde getirmiştir. Güney Kore’de eğitim alırken hükümet, yabancı öğrencilere haftada 20 saate kadar çalışma fırsatı sunarken, lisansüstü bir programdan mezun olanlar içinse ülkede iş bulma ve kariyer imkanı daha fazladır. Düşük işsizlik oranı, yüksek maaşları ve prestijli işlerde çalışabilme şansı veren Güney Kore’de, en kolay iş bulabileceğiniz meslek grubu öğretmenliktir. Özellikle İngilizce öğretmenlerine her yıl giderek artan bir ihtiyaç duyan ülkede, aynı zamanda üniversitelerde İngilizce bilen akademisyen açığı da oldukça fazladır. 

 

Güney Kore, bugün dünyanın en tanınmış dijital ve elektronik ürünler üreten teknoloji devleri olan Hyundai, Samsung, Genesis Motors, LG Electronics, Daewoo, Kia gibi şirketlere ev sahipliği yaparken, ülkedeki rekabetçi ortamda iş bulabilmeniz, iyi bir İngilizce ve Korece dil yeterliliğinden geçer. Özellikle mühendislik, bilgi teknolojisi ve finans alanlarında çoğu üniversitenin iş bağlantılarına sahip olduğu bu şirketlerde, eğitiminiz süresince staj yapma imkanı bularak kendinize harika bir özgeçmiş hazırlayabilirsiniz. 

 

Faydalı Linkler:

Güney Kore Öğrenci Vizesi

Başvurabileceğiniz 3 Burs Seçeneği

Güney Kore’de En İyi 5 Üniversite