Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Kariyer

Birleşik Krallık'ta İş İmkanı Yüksek Öğrenci Şehirleri

Birleşik Krallık'ta İş İmkanı Yüksek Öğrenci Şehirleri

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın aralarında olduğu Birleşik Krallık, bugün Amerika’dan sonra uluslararası öğrenciler için en popüler eğitim rotasıdır. Bunun en önemli nedenleri arasında dünyanın en eski ve en saygın üniversitelerinde zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliğini, mezuniyetten sonra kariyer fırsatlarını, yüksek kazançlı iş imkanlarını ve geliştireceğiniz İngilizce becerilerinizi sayabiliriz. Birleşik Krallık üniversiteleri, özellikle mühendislik ve bilim alanlarında yüksek kaliteli mezunlara sahiptir. Bunlar arasında Stephen Hawking, Charles Darwin, C. F. Powell, Alan Turing, Tim Berners-Lee gibi isimler yer alır. Peki Birleşik Krallık’ta eğitim almak ve mezun olduktan sonra iş imkanlarına sahip olmak için hangi şehirleri tercih etmeli! Ayrıntılar yazımızda…

 

Cambridge

 

İngiltere’de yer alan Cambridge, özellikle dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversitesi ile bilinir. Pitoresk caddeleri, nefes kesen mimarisi, güzel parkları, konuksever atmosferi ile doğayla iç içe şehir yaşamı sunan Cambridge, Birleşik Krallık’ta yaygın olan sanatsal ve edebi ortamı, müze, galeri ve ilham verici tiyatro sahnelerine ev sahipliği yapar. Şehrin öğrenciler tarafından popüler olmasında, Silikon Vadisine alternatif olarak oluşturulan Silikon Fen denilen yüksek teknoloji bölgesinin payı büyüktür. Aralarında donanım, yazılım, biyoteknoloji ve ilaç şirketlerinin de olduğu bilim ve teknoloji şirketleri ile çok sayıda istihdam imkanı sunan Cambridge, aynı zamanda Microsoft, Apple, Amazon gibi uluslararası şirketlerin araştırma ve geliştirme merkezlerine ev sahipliği yapar. 

 

  • Çalışabileceğiniz İşler: Yaratıcı endüstriler, eczacılık, turizm, araştırma ve geliştirme, yazılım ve mühendislik alanları. 

 

Birmingham

 

İngiltere’nin ikinci büyük şehri olan Birmingham, aynı zamanda Londra’dan sonra da en büyük eğitim şehridir. Bunda şehirde yer alan üniversitelerin ve öğrenci nüfusunun payı büyüktür. Birmingham günümüzde büyüyen iş olanakları, mühendislik ve teknoloji gibi İngiltere’nin en önemli sanayi kollarına ev sahipliği yapmasıyla tanınır. 571 parka sahip şehir büyüleyici manzaraları, tarihi ve modern binaların uyumlu kombinasyonları, her çikolata severin mutlaka uğraması gereken Cadbury World çikolata dükkanı, heyecan verici Bilim Müzesi şehre gelenlere harika fırsatlar sunar. 

 

  • Çalışabileceğiniz İşler: Muhasebe, hukuk, yaratıcı endüstriler, mimarlık.

 

Manchester

 

Manchester, 18. yüzyılda dünyanın sanayileşmiş ilk şehri olarak tarihe adını yazdırırken bugün Birleşik Krallık’ın en güçlü ekonomisine sahip şehirlerden biridir. Manchester, dünyanın ilk demiryolunun kurulduğu şehir olmasının yanında, atomun ilk parçalandığı ve radyo astronomi biliminin kurulduğu Manchester Üniversitesi ile haliyle yurtdışı eğitim ve iş hayali kuran öğrencilerinde ilgi odağı olmuştur. Bugün özellikle mimarlık, müzik, medya, bilim, mühendislik ve spor gibi alanlarda İngiltere’nin önde gelen şehirlerinden olan Manchester, teknoloji alanındaki çalışmaları ile mezun öğrenciler için bu alanda da iş fırsatları sunar. Şık restoranlara, aralarında Morrissey’den Oasis’e kadar dünyanın öncü müzisyenlerine ve konserlerine, galerilere, tiyatro gösterilerine, Manchester United ve Manchester City gibi dünyanın iki büyük spor klübüne, Trafford Centre olarak bilinen ülkedeki en büyük kapalı alışveriş merkezine ev sahipliği yapan Manchester, fırsatlarla dolu bir şehirdir. 

 

  • Çalışabileceğiniz İşler: Yazılım, elektronik ve medya sektörleri.

 

Sheffield 

 

Roma gibi yedi tepe üzerine kurulmuş olan Sheffield, İngiltere’nin en büyük metropol alanlarından birine sahiptir. Şehirde bulunan Sheffield Üniversitesi, dünya çapında 120 farklı ülkeden 3,500’den fazla uluslararası öğrenci yoğunluğu ile şehirde çok kültürlü ve canlı bir ortam sunar. Çelik sanayi ve kömür madenciliği ile ünlü olan şehir, endüstriyel geçmişi ve öğrencilere mezuniyetten sonra sunduğu iş imkanları ile dikkat çeker. Şehirde Amerikan devi Boeing için açılmış bir üretim tesisi, HSBC, Aviva, HP gibi şirketlerin merkezi, Oreo gibi gıda sektörü öncülerinin fabrikaları bulunur. 

 

  • Çalışabileceğiniz İşler: Sağlık teknolojileri, yaratıcı ve dijital sanayi, inşaat ve turizm sektörleri. 

 

Glasgow

 

Birleşik Krallık’ta çalışmak isteyenler için İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow, ülkenin kültür, mimari, tasarım, spor ve finans merkezlerinden biridir. Bankalar, sanat galerileri, lüks mağazalar, restoranlar ve klüplerle çevrili Glasgow, özellikle sanayi devriminden sonra tekstil, mühendislik ve kimya endüstrisinde popüler hale gelmiştir. Öğrenciler için mükemmel metro sistemi, ucuz otobüs ulaşım servisi ve uygun yaşam koşulları ile dikkat çeken Glasgow, Birleşik Krallık’ta en dost canlısı şehirlerden biridir. Glasgow’da bir üniversiteden mezun olan öğrenciler, ilk 6 ayda bir işe yerleşirken, yüksek maaş imkanlarına da sahip olurlar. 

 

  • Çalışabileceğiniz İşler: Finans, bilim ve mühendislik alanları. 

 

Londra

 

İngiltere’nin başkenti Londra, dünyanın en sofistike ve büyüleyici şehirlerinden biridir. Çok sayıda müzeye, harika restoranlara ve kafelere, metro istasyonlarına, mükemmel kaliteleriyle göz dolduran üniversitelere, büyüleyici parklara ve tiyatrolara ev sahipliği yapan şehir, bugün dünyanın moda, sanat, medya, eğitim, turizm başkentlerinden biri olarak yazarlar, oyuncular, ressamlar, tasarımcılar, politikacılar ve sporculardan oluşan elit bir tabakayı ağırlar. Hem Birleşik Krallık hem de dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri olarak görülen Londra gibi bir şehirde, bu sektörde iş imkanı bulmanız çok da zor olmayacaktır. Aralarında University College London, Imperial College London, London School of Economics gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin yer aldığı bir şehirde eğitim almak ve mezuniyetten sonra çalışmak oldukça heyecan verici bir deneyim olacaktır. 

 

  • Çalışabileceğiniz İşler: Finans uzmanı, tasarım müdürü, insan kaynakları yöneticisi, yazılım mühendisi, pazarlama müdürü.

 

Edinburgh 

 

İskoçya’nın tarihi başkenti Edinburgh, Birleşik Krallık’ta yeni başlangıçlar yapmak isteyenler arasında oldukça popülerdir. Yaşamak için Londra yerine Edinburgh’un son yıllarda sıklıkla tercih edilmesi ve Birleşik Krallık’ın en hızlı büyüyen işletmelerine ev sahipliği yapması, uluslararası öğrencilerin ve mezuniyetten sonra yurtdışında çalışmak isteyenlerin uğrak yeri olmuştur. Kozmopolit ve zarif orta çağ mimarisi ile görenleri büyüleyen şehir, yeşil alanları, galeri ve müzeleri, istihdam imkanları, kültürel etkinlikleri, Londra’ya göre daha düşük yaşam masrafları ile dikkat çeker. Teknoloji şirketleri, yüksek başlangıç maaşları ve gelecek vaat eden iş piyasası genç ve yetenekli teknoloji girişimcileri için Edinburgh’u cazip bir şehir haline getirir. 

 

  • Çalışabileceğiniz İşler: Finans ve enerji sektöründe çalışabileceğiniz JP Morgan, Cairn Energy gibi uluslarası şirketlerde finans, bankacılık, yatırım uzmanlığı gibi işlerde ve teknoloji sektöründe yazılım geliştirici olarak çalışabilirsiniz. 

 

Bristol

 

İngiltere’de çalışmak isteyen öğrenciler için Bristol şehri, 18. yüzyıldan itibaren hızlı gelişen sanayisi ve ekonomisi ile Birleşik Krallık’ta iş imkanı arayanlara sayısız fırsat sunar. Aynı zamanda şehirdeki 1,000 yıllık geçmişe sahip tarihi liman, eğlence ve sanatsal aktiviteleri için düzenlenirken heyecan verici çok kültürlü Bristol; sanatçılar, tasarımcılar, fotoğrafçılar, yazarlar ve oyuncuların Londra dışında en çok tercih ettikleri şehirdir. Çağdaş sanatın Avrupa’daki önde gelen merkezlerinden olan Bristol, Banksy’nin sokak resimlerini görebileceğiniz, limanda müzik festivallerini izleyebileceğiniz, İngiltere’nin en yeşil şehri olarak adlandırılan, kırsal ve doğal güzellikleriyle büyüleyen bir yerdir. 

 

  • Çalışabileceğiniz İşler: Havacılık, mühendislik, medya ve turizm alanları.

 

Cardiff

 

Gallerin başkenti Cardiff şehri, öğrenciler ve genç profesyonel nüfusu ile popüler ülkenin ticaret merkezidir. Parklar, bahçeler, güzel bir doğa ve körfez manzarası ile büyüleyici bir güzelliğe sahip şehir, kültürel çeşitliliği ile öğrenciler için mükemmel fırsatlar sunarken, özellikle şehirde yer alan Cardiff Üniversitesi, program çeşitliliği ve canlı kampüs yaşamı ile göz doldurur. Öğrenci nüfusu yüksek olan şehirde mezun öğrenciler için zengin istihdam olanakları, nispeten düşük maliyetleri ve refah yaşam kalitesi ile harika bir yerdir. Şehirde özellikle Cathays ve Roath, en popüler merkezlerken biriyken, mimari olarak da oldukça etkileyicidir. 

 

  • Çalışabileceğiniz İşler: Ekonomi, işletme, hukuk, medya alanlarında. 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımıza buradan göz atabilirsiniz;

Birleşik Krallık’ta başvurabileceğiniz lisansüstü burslar

Mükemmel bir üniversite derecesi için Birleşik Krallık’ta hazırlık programları

Birleşik Krallık lisansüstü vizesi için hükümetten yeni düzenleme

 

>>>Birleşik Krallık'ta üniversite eğitimi ve merak ettiklerinizi uzmanlarımıza sorun!

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al