Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Finans

Birleşik Krallık'ta Başvurabileceğiniz Lisansüstü Burslar

Yurtdışı eğitim için Birleşik Krallık ülkelerini mi düşünüyorsunuz? Peki, doktora bursu ya da İngiltere yüksek lisans burs başvurusu için burs veren kurumlar ve programlar hangileri?

Birleşik Krallık'ta Başvurabileceğiniz Lisansüstü Burslar

Yurtdışı eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler arasında popüler eğitim rotalarının yer aldığı Birleşik Krallık ülkeleri, günümüzde dünyanın en kaliteli ve saygın üniversitelerine ev sahipliği yapıyor. Aralarında Kuzey İrlanda, Galler, İngiltere ve İskoçya’nın olduğu ülkeler, özellikle İngiltere başkenti Londra başta olmak üzere Edinburgh, Canterbury, Birmingham, Cardiff, Glasgow gibi öğrenci şehirleri ve refah yaşamları ile meşhurdur. 

 

Birleşik Krallık ülkeleri için yurtdışı yüksek lisans ya da doktora başvurusu yapmayı düşünüyorsanız öncelikle ülkedeki burs veren kurumlar çok çeşitlidir. Hem hükümet ve özel kuruluşlar hem de üniversitelerin sağladığı burs başvurusu imkanları öğrencilerin eğitim ve yaşam masrafları için kaynak oluşturuyor. Gelin, İngiltere yüksek lisans burs ve doktora burs başvurusu için merak edilenlere birlikte göz atalım.

 

Peki, neden Birleşik Krallık’ta eğitim almalıyız?  

 

 • Üst seviye üniversiteler - Birleşik Krallık, QS dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk 100’de 18 eğitim kurumuna sahiptir. Aralarında University of Oxford, University of Cambridge, University of Edinburgh, University of Glasgow gibi üniversitelerin yer aldığı Birleşik Krallık, dünyanın her yerinden öğrenciler için ilham kaynağı olmuştur. 
 • Disiplinler arası konularda mükemmellik - Birleşik Krallık üniversiteleri; mühendislik bölümleri, yaşam bilimleri ve sağlık, sanat ve beşeri bilimler konularında dünya çapında üstünlük sahibidirler. 
 • Daha hızlı ve kaliteli eğitim - Yurtdışı lisans eğitimlerinin 3 yılda tamamlandığı İngiltere üniversitelerinde, yurtdışı yüksek lisans eğitimleri bir yıl ile 15 ay arasında değişir. Böylelikle eğitim için de daha az para ödemiş olursunuz. 
 • Birleşik Krallık doktora programları - PhD (3 yıl full-time ya da 6 yıl part-time), MPhil(1 yıl full-time ya da 2 yıl part-time) ve MRes(PhD öncesi) olarak farklı sürelerde tamamlanır. 
 • En iyi iş fırsatları - Birleşik Krallık üniversiteleri, mezunlarına dünyanın en iyi iş imkanlarını en hızlı şekilde sunarlar. 
 • İngilizceyi anavatanında öğrenme ve pratik yapma fırsatı. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz 

 

Birleşik Krallık’ta burs başvurusu yapabileceğiniz programlar hangileri?

 

Birleşik Krallık’ta her ne kadar akademik eğitim süresi, diğer ülkelere göre daha kısa olsa da eğitim ücretleri hala okumayı düşündüğünüz programlara göre değişmekle beraber Amerika, Avustralya gibi ülkelerle aynıdır. Ancak Birleşik Krallık’ta eğitim almanın en iyi avantajlarından biri de ülkede hükümetin, üniversitelerin ve dış desteklerin sağladığı geniş bir dizi burs başvurusu imkanı olmasıdır. Bu yüzden, karşılaşacağınız rekabet ortamını da düşünerek bursu başvuruları ne zaman, yüksek lisans burs başvurusu nasıl yapılır gibi konularda bol bol araştırma yapmak ve her fırsatı değerlendirmek gerekir. İngiltere'de lisans ve yüksek lisans eğitimi için burs fırsatları sayfamıza hemen göz at

 

Birleşik Krallık öğrencileri ya da AB üyesi ülkelerden olanlara yönelik eğitim ücretleri daha uygunken, bunlardan yararlanamayan uluslararası öğrenciler için bulundukları ülkelere göre çok çeşitli burs başvurusu imkanı sunulur. Bunlar hükümet, özel şirketler ve üniversiteler tarafından sağlanabilir. Finansal destekler, öğrenim ücretlerinizin bir kısmını ya da tamamını karşılayabilir ya da yaşam masraflarınıza yönelik olabilir.

 

Yurtdışı eğitim almak istiyor, ancak bütçen konusunda endişeleniyor musun? Yurtdışı lisans bursları ve yurtdışı yüksek lisans bursları için paylaştığımız linkleri inceleyebilir ya da hemen burs ayrıntıları, son başvuru tarihleri ve bursların değeri hakkında bilgileri öğrenebileceğin yurtdışı bursları sayfamıza göz atabilirsin.

 

Burs başvuruları için nelere dikkat etmelisiniz?

 

 • Çok sıkı seçilme kriterlerine sahip burs veren kurumlar ve bursları iyice araştırmanızı öneririz. 
 • Bursların çoğunun lisansüstü dereceler için olduğunu ve daha üst düzey yetenekler gerektirdiğini unutmayın. 
 • Uygunluğunuzu araştırıp, bursları güvence altına almak için güçlü bir hazırlık yapın.
 • Burs kriterleri çoğu zaman değişiklik gösterebilir, başvuru formu, kısa bir niyet mektupu, GPA’nız  ya da dil yeterliliğiniz için sizden daha çok ayrıntı istenebilir.
 • Burs veren kurumlar, herkese açık, belirli bir ülkeden olan öğrencilere ya da seçilecek üniversitenin öğrencilerine yönelik olabilir. 

 

Chevening Scholarships 

 

İngiltere yüksek lisans burs denilince ilk aklımıza gelen ve dünyanın en prestijli burs veren kurumlar listesinde yer alan finansal destek seçeneği Chevening Bursu programıdır. Geleceğin liderlerine, alanında başarılı ve yetenekli bireylere eşsiz bir fırsat sunan Chevening bursu, aralarında Türkiye’nin de olduğu 160’dan fazla ülkede her yıl 2,000’den fazla burs almak isteyen öğrenciye imkan sağlar. Türkiye Chevening Bursu, Birleşik Krallık’ta bir üniversitede 1 yıllık yüksek lisans bursu sunar. Chevening Bursu için genel olarak aşağıdaki şartları karşılamanız gerekir; 

 

 • Chevening bursu programına uygun ülkenin vatandaşı olmak
 • Yüksek lisans bursu programı tamamlanınca ülkenize dönmek
 • Birleşik Krallık üniversiteleri yüksek lisans programları için kazanç sağlayacak bir lisans derecesine sahip olmak
 • En az 2 yıl iş deneyimine sahip olmak
 • İngilizce dil yeterliliğini karşılamak
 • Yüksek lisans burs başvurusu öncesi, Birleşik Krallık üniversitelerinde en az 3 farklı programa başvurmuş olmak.

 

Chevening Bursu öğrencilerin üniversite eğitim ücretini, aylık el harçlığını, seyahat masrafları, gidiş-dönüş uçak bileti, vize başvuru ücretini karşılar. Burs başvurusu için mühendislik bölümleri, sanat, bilim, finans, tarih, hukuk bölümü, mimarlık, teknoloji gibi bölümlerde yurtdışı yüksek lisans eğitimi alacak öğrencilere açıktır. Chevening burs başvuruları ne zaman diyorsanız her yıl başvurular Kasım ayında sonlanır. Program ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. 

 

 

Chevening Bursu kapsamında Birleşik Krallık’ta burs başvurusu yapabileceğiniz popüler eğitim kurumları şunlardır:

 

Great Scholarships

 

Yurtdışında üniversite burs başvuruları sunan bir diğer burs veren kurumlar arasında British Council ve 9 Birleşik Krallık üniversitesinin işbirliği ile başlatılan Great Bursları yer alır. Uluslararası öğrenciler için tamamen finanse edilen burslar, bir yıllık yüksek lisans burs başvurusu yapacak olan öğrencilerin öğrenim ücretlerinin 10.000£'a kadar olan kısmını kapsar. Burs başvurusu yapabileceğiniz programda yer alan üniversitelerden bazıları şu şekildedir:

 

 

Great Scholarships 2023 için burs başvurusu tarihleri, burs veren kurumlar ve eğitim alacağınız bölümlere göre değişiklik gösterir. Bu açıdan üniversitelerin burs sayfalarına ya da British Council web sitesine göz atarak başvuru tarihlerini kontrol edebilirsiniz. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurtdışı bursları hakkında bilgiler, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Gates Cambridge Scholarships

 

Yurtdışı yüksek lisans burs başvurusu yapmayı düşünüyor ya da doktora bursu arıyorsanız dünyanın en prestijli bursları arasında yer alan Gates Cambridge Scholarships, tüm uluslararası öğrencilere İngiltere’nin en saygın üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’nde burslu okuma imkanı sunuyor. Cambridge Üniversitesi'nde mevcut olan herhangi bir konuda yurtdışı yüksek lisans derecesi almak için Birleşik Krallık dışındaki ülkelerden seçkin başvuru sahiplerine her yıl yaklaşık 80 adet tam ücretli burs sunmaktadır. Burs başvurusu yapmak isteyenlere ödüllerin üçte ikisinin doktora bursu almak isteyenlere sunulacağını belirtelim. Burs programı, öğrencilerin aşağıdaki ihtiyaçlarını karşılamaktadır: 

 

 • Yüksek lisans burs başvurusu yapacaklara 12 ay süresince 18.744£ değerindeki eğitim ücreti. Doktora öğrencileri için 4 yıla kadar
 • UCF-University Composition Fee, genel olarak öğrencilerin üniversite konaklama, gıda gibi yaşam maliyetlerini kapsar. 
 • Vize ve sağlık sigortası ücreti
 • Program sonunda ve başında tek uçak bileti

 

Burs başvuruları yapacak uluslararası öğrenciler, Cambridge Üniversitesi’nde tam zamanlı bir kursa kayıt olmalıdır. Buna göre üniversitenin;

 

 • Doktora bursu için 3 yıllık araştırma derecesi,
 • MSc veya MLitt için 2 yıllık araştırma derecesi,
 • MPhil, MBA gibi 1 yıllık master derecesinde eğitime başlayacak olmak gerekir. 

 

Burs başvuruları ne zaman diyorsanız, Gates Cambridge Bursları için 2023-24 akademik yılı giriş başvuruları 15 Eylül’de açıldı. Eğitim alacağınız program türüne bağlı olarak iki adet son burs başvurusu tarihi vardır: 1 Aralık 2022 veya 5 Ocak 2023. Burs başvurusu için detaylara kurumun resmi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

 

Clarendon Fund Scholarships

 

Yurtdışı yüksek lisans ve doktora bursu arıyorsanız Clarendon Fonu, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Oxford Üniversitesi, her yıl yaklaşık 200 yeni burs sunuyor. Clarendon Bursları, Oxford Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora derecesinde eğitim almak isteyen tüm dünyadan uluslararası öğrencilere akademik mükemmellik ve potansiyel temelinde burs başvurusu imkanı sunuyor. Her yıl yaklaşık 140 adet burs verilirken program kapsamında öğrencilerin 15.609£ olacak şekilde tam öğrenim ücretleri karşılanır. Burs başvurusu ayrıntıları için kurumun resmi web sitesine göz atın. 

 

İngiltere'de eğitim alma imkanı sunan dünyanın en iyi üniversite bursları arasında yer alan prestijli yüksek lisans ve doktora bursu seçeneklerine birlikte göz attığımıza göre daha fazla burs fırsatı için sitemizde yer alan burs sayfamıza hemen göz atınYurtdışı Burs Bulmak İçin 10 Basit Adım ve Yurtdışı Burs Bulmak İçin En İyi 10 Web Sitesi yazılarımızı inceleyebilirsiniz. 

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Yüksek Lisans