Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Kariyer

İngiltere’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

İngiltere’de mezuniyetten sonra ülkede kalmak ve çalışmak mı istiyorsun? Senin için İngiltere maaşlar ve İngiltere’de en çok para kazandıran meslekler hakkında merak edilenleri araştırdık.

İngiltere’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

Son yıllarda İngiltere, Amerika ve Avustralya gibi ülkelerle birlikte dünyanın en çok tercih edilen eğitim destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Aralarında Londra’nın da olduğu göz alıcı öğrenci şehirleri, size eşsiz bir öğrenme ortamı sunar. Her yıl, zengin bir akademik mirasa ve sağlam bir araştırma ve yenilik geçmişine sahip dünyanın en iyi üniversiteleri ve kurumlarında eğitim almak isteyen çok sayıda öğrenci Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi ve UCL gibi üniversitelerde yüksek kaliteli programlarda öğrenim görüyor. 

 

Peki, İngiltere'de hangi işlerde çalışılır? 

 

İngiltere, aralarında mühendislik ve finansın da olduğu çok sayıda alanda, aralarında Shell, HSBC, British American Tobacco, BP, Tesco, Vodafone gibi dünyanın en iyi şirketlerinde sayısız iş fırsatları ve yüksek kazançlar sunuyor. Üstelik son yıllarda hükümet, uluslararası öğrenciler için eğitim sonrası çalışma izni seçenekleri ile de kolaylık gösteriyor. Bunlardan en popüleri Graduate Route vizesi olarak bilinen yeni çalışma izni türüdür. Buna göre lisans ve yüksek lisans eğitimi sonrası İngiltere’de çalışmak için 2 yıla kadar doktora programlarında ise 3 yıla kadar kalma ve İngiltere’de iş bulma imkanı bulursunuz. Graduate Route ile İngiltere’de Çalışmak hakkında merak edilenler rehberimizde. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

İngiltere’de en çok para kazandıran meslekler hangileri? 

 

İngiltere üniversiteleri, çok çeşitli konularda zengin program çeşitliliği ile dünyanın dört bir yanından öğrencileri ülkede yüksek öğrenime davet eder. Aynı zamanda İngiltere, hem yerli hem de yabancı şirketlerin varlığı ile de iş arayan yeni mezunlara profesyonel kariyer inşa etmeleri için fırsatlar sunar. Gelin, sizin için hazırladığımız İngiltere'de mezunların en çok para kazandığı 10 meslek yazımıza beraber göz atalım! 

 

1. Finans Eğitimi Mezunları

 

İngiltere’de en çok para kazandıran meslekler arasında ilk sırayı finans bölümü mezunları alır diyebiliriz. Finans alanında özellikle Londra şehrinin popüler olduğu İngiltere iş ilanları konusunda zengin olduğu kadar bu alanda eğitim alan öğrenci sayısı her yıl artmaktadır. Dünya ekonomisi büyüdükçe finans mezunlarına olan ihtiyaç da artıyor. İngiltere maaşlar ve yüksek asgari ücret fırsatları ile dikkat çeken ülkelerden biridir. 

 

İngiltere gibi dünya ekonomisine ve siyasetine yön veren ülkelerden birinde finans mezunlarının ortalama yıllık maaşının yüksek olmasına şaşırmamak gerekiyor. Özellikle ülkede gelişen bankacılık sektörü ve bankacı maaşları bu alanda kariyer yapmayı düşünen öğrenciler için zengin fırsatlar sunuyor. Finans Eğitimi ve Kariyer Fırsatları hakkında daha fazlası rehberimizde. 

 

 • Risk yöneticisi 75.000£, yatırım bankacılığı sorumlusu 116.521£
 • Çalışılabilecek meslek dalları: Bankacılık, Ekonomik Analiz, Muhasebe

 

2. Tıp Mezunları

 

Dünyanın her yerinde kabul gören mesleklerin başında gelen sağlık ve tıp mezunları artan hasta talebi ile birlikte İngiltere’de de öğrenciler için zengin iş imkanları sunuyor. İngiltere’de en çok para kazandıran meslekler arasında yer alan cerrahların, anestezistlerin, pratisyen hekimlerin, pediatristlerin, psikiyatristlerin ve radyologların hastaneler, üniversiteler ve özel sağlık merkezlerinde iş bulduğu bu alan, önümüzdeki yıllarda da popülerliğini koruyacak gibi görünüyor. 

 

 

İngiltere, bir tıp pratisyeni olmak için öncelikle Genel Tıp Konseyi tarafından tanınan bir tıp fakültesinden bir üniversite diplomasına sahip olmanız gerekiyor. Ardından bir yıllık eğitim ve iki yıllık lisansüstü uzmanlık eğitimine sahip olmanız gerekir. İngiltere’de Hemşirelik Eğitimi almak ister misin? Ayrıntılara yazımızdan göz atabilirsin. 

 

 • Dermatolog maaşları 93.874£, ortodonti maaşları 97.830£, diş hekimliği maaşları 218.619£
 • Çalışılabilecek meslek dalları: Ortodontist, pratisyen hekim, dermatolog, psikiyatrist

 

3. Mühendislik Mezunları

 

Hangi mühendislik bölümünü okursanız okuyun, İngiltere’de yüksek maaşla iş bulmanız kolay olacaktır. İngiltere’de en çok para kazandıran meslekler arasında inşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği ve makine mühendisliği konusunda büyük talep olan ülkede, aslında tüm mühendislik dallarına olan ihtiyaç yüksek görünüyor. Özellikle inşaat mühendisliği alanında, İngiltere sürekli büyüyen ve gelişen bir ülke olarak öğrencileri kendine çekerken, elektrik ve makine mühendisliği bölümlerin de zengin iş imkanları yüksek maaşlı alternatifler sunuyor. 

 

Bu arada makine mühendislerine ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Makineleşme ve endüstrilerin sürekli büyümesi nedeniyle İngiltere’de çok talep gören makine mühendisliği maaş ve yıllık kazançları da birçok ülkeden daha yüksek görünüyor. İngiltere’de Mühendislik Eğitimi hakkında bilinmeyenler yazımızda. 

 

 • Uçuş mühendisleri 75.000£, uçak kontrolörleri 100.000£
 • Çalışılabilecek meslek dalları: Yapı sektörü, endüstriler, devlet kurumları, çok uluslu şirketler

 

4. Muhasebe Mezunları

 

İngiltere’de en çok para kazandıran meslekler ve bölümleri arasında muhasebe bölümü, en çok kazandıran meslekler ve maaşları arasındadır. Muhasebe alanından mezun olan öğrencilerin KPMG, PwC, Deloitte and EY şirketlerinden teklif aldığı İngiltere’de, üniversitelerde sunulan program çeşitliliği ve kariyer odaklı eğitim iş bulmayı daha da kolaylaştırır. Muhasebecilik alanında İngiltere maaşlar ve iş imkanları bakımından yüksek olan bu bölümde, İngiltere iş ilanları ve istihdam alanları da oldukça geniştir. 

 

 • Yeminli mali müşavir 84.500£, muhasebeci 45.140£
 • Çalışılabilecek meslek dalları: Muhasebe, Sigorta ve Finansal Yönetim

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

5. Bilgisayar Mühendisliği Mezunları

 

Listemizde olması şaşırtıcı olmayan bir diğer en çok para kazandıran meslekler arasında ise bilgisayar mühendisliği yer alır. 21. yy.ın en büyük gelişmelerinden biri teknolojik ilerlemeler ve günden güne gelişme gösteren sanal dünyada dakikalar içerisinde yapılan işlemlerdir. Bilgisayar mühendisliği mezunları, donanım ve yazılım konusunda birçok şirkette iş bulabilirken, inovasyon odaklı daha hızlı ve güvenli bilgi işlem sistemlerini tasarlamak için uğraşırlar. İngiltere asgari ücret oranlarına bakıldığında en popüler meslekler ve maaşları için bilgisayar mühendisliği bölümü mezunlarını sayabiliriz. 

 

 • Bilgisayar mühendisi 39.337£, yazılım mühendisi 38.901£
 • Çalışılabilecek meslek dalları: Yazılım, Geliştirici, Bilgi Teknolojileri Danışmanlığı

 

6. Ekonomi Mezunları

 

Finans mezunları ile aynı gemide mücadele eden ekonomi mezunları, finansçıların verilerini kısa-orta-uzun vadede yorumlayarak ekonominin geleceğine yön veriyorlar. Yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümler arasında yer alan ekonomi, bilim ve matematik tabanlı dersler ile kariyer odaklı bir öğrenim görürler. Günümüzde İngiltere’de en çok para kazandıran meslekler arasında yer alan ekonomi mezunları için İngiltere maaşlar açısından oldukça cömerttir. 

 

 • Ekonomist 49.700£
 • Çalışılabilecek meslek dalları: Bankacılık, Ekonomik Analiz, Muhasebe, İstatistik

 

7. Mimarlık Mezunları

 

Dünyada artan nüfus ve barınma ihtiyacı mimarlık bölümünü sürekli çekici kılıyor. Londra’da her yıl artan bina sayısı, mimarlık bölümü mezunlarına ihtiyacı üst düzeyde tutuyor. Sadece barınma ihtiyacı değil, özellikle alışveriş merkezleri, okullar, ofis binaları, sokakların tasarımı konusunda da mimarlık mezunları aranıyor. İngiltere’de en çok para kazandıran meslekler ve maaşları arasında yer alan mimarlık bölümü ile aynı zamanda İngiltere iç mimar maaşları ve iç mimarlık alanında iş fırsatları oldukça fazla olan bir ülkedir. İngiltere'de İç Mimarlık Eğitimi Veren Okullar hangileri merak ediyor musunuz?

 

 • Mimar 48.842£
 • Çalışılabilecek meslek dalları: Mimarlık ve İç Dizayn

 

8. Fen Bilimleri Mezunları

 

Kimya, fizik, biyoloji gibi bölümler, bugün özellikle İngiltere, Kanada, İsviçre gibi ülkelerde bu alanlardan mezun olan öğrenciler için en çok para kazandıran meslekler ve dünya çapında iş fırsatları sunuyor. İngiltere’de kimya, biyoloji, fizik gibi bölümlerden mezun olanlar özellikle akademik kariyer fırsatlarına sahip olurlarken, yüksek İngiltere maaşlar alma ve kolay istihdam edilebilirlikleri de öğrenciler için tercih sebebidir. Özellikle biyolog maaşları bunlar arasında en yükseklerden biridir. 

 

 • Biyolog maaşları 33.149£
 • Çalışılabilecek meslek dalları: Kimya Mühendisliği, Biyoloji ve Finans

 

9. Hukuk Mezunları

 

Dünyanın en eski bölümlerinden biri olan hukuk, İngiltere’de eğitim alabileceğiniz en ideal bölümlerden biridir. 3 yıl süren eğitim sonrasında özellikle uluslararası hukuk ve ticaret hukukunun tercih edildiği İngiltere maaşlar ve sayısız fırsat sizi bekliyor. Avukat, şirket içi danışman, diplomat olarak uluslararası hukuk firmalarında, dünyaca ünlü şirketlerde ya da hükümete özel istihdam fırsatlarından yararlanabilir en çok para kazandıran meslekler ve maaşlar alabilirsiniz. İngiltere’de Hukuk Eğitimi hakkında merak edilenler için yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

 • Avukat 74.230£
 • Çalışılabilecek meslek dalları: Medya, Siyaset, İşletme

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

10. Matematik Mezunları

 

Matematik bölümü, İngiltere’de yükselen bir trend gösteriyor. Birçok iş kolunda, matematik öngörülerinin yer alması matematik mezunlarına olan ihtiyacı da arttırıyor. Özellikle bankacılık ve finans sektörlerinde önemli rol oynayan matematik mezunları, lisansüstü dereceler elde ederek üniversitelerde kalma şansına sahip oluyorlar. Matematik konusuna ilginiz varsa size tavsiyemiz, bu alanda uzman ve popüler bir üniversitede eğitim alarak, kendinize hem akademik hem de özel sektörlerde iş imkanlarını arttırmanızdır. Matematik Alanında Eğitim Almanın Avantajları rehberimizde. 

 

 • Matematikçi 37.974£, aktüel 75.298£
 • Çalışılabilecek meslek dalları: Bankacılık, İstatistik, Muhasebe

 

İngiltere’de en çok para kazandıran meslekler ve maaşları hakkında yeterince bilgi aldığımıza göre İngiltere’de okurken bütçe planlaması nasıl yapılır faydalı linklerimize göz atalım: İngiltere’de Eğitim ve Yaşam Ücretleri, İngiltere'de Burslu Eğitim Veren 5 Üniversite, İngiltere'de Öğrenciyken Çalışmak, İngiltere’de Okuldan Sonra Çalışma İmkanı

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA