Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Kariyer

İngiltere’de Mezunların En Çok Para Kazandığı 10 Meslek

share image

Bazı insanlar hayalindeki mesleğe ulaşmak için çalışır, bazıları da iyi maaş alacağı bir meslekte çalışmak için çabalar. Yurt dışı eğitim denildiğinde ilk akla gelen ülkelerden biri İngiltere’de mezunların en çok para kazandığı 10 meslek sizin bölüm tercihinizi de etkileyecektir. İngiltere’de eğitim almak istiyorsanız listemize göz atmadan karar vermeyin!

 

10. Matematik Mezunları

 

Ortalama Yıllık Maaş: £39,010

Çalışılabilecek Meslek Dalları: Bankacılık, İstatistik, Üniversite- Akademi, Muhasebe

 

Matematik bölümü İngiltere’de yükselen bir trend gösteriyor. Birçok iş kolunun hatta hayatında matematik öngörülerinin yer alması matematik mezunlarına olan ihtiyacı da arttırıyor. Bankacılık ve finans sektörlerinde matematik mezunları önemli rol oynuyor. Ayrıca birçok matematik bölümü mezunu lisansüstü dereceler elde ederek akademide kalma şansına sahipler. Matematik konusuna ilginiz varsa size tavsiyemiz Imitation Game filmini izlemeniz ve bir matematikçinin dünyanın kaderine nasıl etki edebileceğini görmeniz!

 

9. Makine Mühendisliği Mezunları

 

Ortalama Yıllık Maaş: £39,106

Çalışılabilecek Meslek Dalları: Uzay teknolojileri, Savunma sektörü, otomotiv, İnşaat ve Yapı

 

Listemizde mühendislik olarak genel bir madde var ama makine mühendislerine ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Makineleşme ve endüstrilerin sürekli büyümesi nedeniyle makine mühendisleri İngiltere’de çok talep görüyor ve yıllık kazançları da birçok ülkeden fazla durumda.

 

 

8. Fen Bilimleri Mezunları

 

Ortalama Yıllık Maaş: £40,409

Çalışılabilecek Meslek Dalları: Tıbbi ürünler ve ilaçlar, Kimya Mühendisliği, Biyoloji ve Finans

 

Kimya, fizik, biyoloji gibi bölümler maalesef Türkiye’de rağbet görmüyor ve mezunları da farklı alanlara yöneliyor. Bu durum İngiltere’de tam tersi, kimya-biyoloji-fizik gibi bölümlerden mezun olanlar rahatlıkla iş bulabiliyor ve yüksek maaş skalasında iş görüşmeleri gerçekleştiriyorlar. Bu bölümlerin öne çıkmasında İngiltere Hükümeti’nin de uyguladığı politikalar etkili!

 

İngiltere'deki üniversitelerin broşürünü indirin

 

 

7. Mimarlık Mezunları

 

Ortalama Yıllık Maaş: £40,788

Çalışılabilecek Meslek Dalları: Mimarlık ve İç Dizayn

 

Dünyada artan nüfus ve barınma ihtiyacı mimarlık bölümünü sürekli çekici kılıyor. Londra’da yıldan yıla artan bina sayısı mimarlık bölümü mezunlarına ihtiyacı üst düzeyde tutuyor. Sadece barınma ihtiyacı değil özellikle estetik mimari ve tarihi mimari konusunda da mimarlık mezunları aranıyor. İngiltere’de mimarlar evlerin iç dizaynı konusunda da eğitim aldıklarından dolayı iş fırsatları artıyor. Senelik ortalama £40,788 maaş hiç de fena değil.

 

6. Finans Mezunları

 

Ortalama Yıllık Maaş: £40,908

Çalışılabilecek Meslek Dalları: Bankacılık, Ekonomik Analiz, Muhasebe

 

Finans tüm iş kollarında olmazsa olmaz terimlerden biri. Dünya ekonomisi büyüdükçe ve bazı durumlar içinden çıkılmaz hal aldıkça finans mezunlarına ihtiyaç da büyüyor. İngiltere gibi dünya ekonomisine ve siyasetine yön veren ülkelerden birinde finans mezunlarının ortalama yıllık maaşının yüksek olmasına şaşırmamak lazım.

 

5. Ekonomi Mezunları

 

Ortalama Yıllık Maaş: £41,144

Çalışılabilecek Meslek Dalları: Bankacılık, Ekonomik Analiz, Muhasebe, İstatistik

 

Finans mezunları ile aynı gemide mücadele eden ekonomistler, finansçılarla birbirini tamamlayan puzzle parçaları gibi. Ekonomi mezunları finansçıların verilerini kısa-orta-uzun vadede yorumlayarak ekonominin geleceğine yön veriyorlar.

 

İngiltere'deki üniversitelerle iletişime geçin

 

 

4. Bilgisayar Mühendisliği Mezunları

 

Ortalama Yıllık Maaş: £41,950

Çalışılabilecek Meslek Dalları: Yazılım, Geliştirici, Bilgi Teknolojileri Danışmanlığı

 

Listemizde olması şaşırtıcı olmayan bir bölüm; Bilgisayar Mühendisliği! 21.yy’ın en büyük gelişmelerinden biri teknolojik ilerleme ve günden güne gelişme bir yana dakikalar içerisinde sanal dünyada bir çok işlem yapabiliyorsunuz. Bilgisayar mühendisliği mezunları donanım ve yazılım konusunda bir çok şirkette iş bulabiliyor.

 

3. Muhasebe ve Sigorta

 

Ortalama Yıllık Maaş: £41,950

Çalışılabilecek Meslek Dalları: Muhasebe, Sigorta ve Finansal Yönetim

 

Ülkemizde eğitim alanında geri kalan ve mezunlarının iş bulmakta zorlandığı Muhasebe bölümü İngiltere’de en çok kazandıran 3 meslekten biri! İngiltere’de muhasebe bölümünden mezun olduğunuzda “4 Büyük” olarak adlandırılan — KPMG, PwC, Deloitte and EY şirketlerinden teklif almanız kaçınılmaz!

 

2. Mühendislik

 

Ortalama Yıllık Maaş: £42,837

Çalışılabilecek Meslek Dalları: Yapı sektörü, endüstriler, çok uluslu şirketler

 

Makine mühendisliği konusunda büyük talep olduğunu yazımızda söylemiştik, aslında tüm mühendislik dallarına talep çok yüksek! Mühendislik konusunda genel bir başlık açmamızın nedeni birçok konuda mühendislik bölümleri açılması, örnek vermek gerekirse işletme mühendisliği ve matematik mühendisliği! Hangi mühendislik bölümünü okursanız okuyun İngiltere’de yüksek maaşla bulmanız kolay olacaktır.

 

1. İnşaat Mühendisliği

 

Ortalama Yıllık Maaş: £44,851

Çalışılabilecek Meslek Dalları: Yapı sektörü, endüstriler, devlet kurumları

 

Listemizin başında yine bir mühendislik bölümü var; İnşaat Mühendisliği! İlk 10’da mimarlık, makine mühendisliği gibi bölümlerin bulunduğu listemizin ilk sırasında bu bölümleri tamamlayan İnşaat mühendisliği size çok çeşitli dallarda iş fırsatları sunuyor. İngiltere sürekli büyüyen bir ülke ve tüm yapılarda ilk ihtiyaç olacak iyi bir inşaat mühendisi!

 

Kariyerle ilgili diğer makalelerimiz

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al