Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Bölüm Rehberleri

İngiltere'de Mühendislik Okumak

Dünyanın en iyi ve en yüksek dereceli mühendislik okullarından bazılarına ev sahipliği yapan İngiltere’de mühendislik okumak ister misin? Ayrıntılar rehberimizde.

İngiltere'de Mühendislik Okumak

Avrupa’nın batısında Büyük Britanya adasında yer alan İngiltere; Birleşik Krallık’ın en büyük ve popülaritesi en yüksek olan ülkesi konumundadır. Eğitim almak için ülkeyi tercih eden uluslararası öğrencileri zengin kraliyet tarihi, muhteşem sarayları, yağmurun eksik olmadığı iklimi ve modern şehirleri karşılar. İngiltere, Times Higher Education 2023 dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Oxford Üniversitesi ile birinci sırada yer almasının yanında sahip olduğu yüksek kaliteli eğitim anlayışı, uluslararası geçerli diplomaları, kültürel yapısı, ünlü akademisyenleri ve bilim adamları ile öğrenciler için cazibe merkezi durumundadır. 

 

İngiltere’de eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler arasında mühendislik bölümleri, tıp, sanat ve hukuk gibi bölümler ilk sıralarda yer alır. Özellikle her yıl İngiltere’de mühendislik okumak isteyen öğrenciler için en çok tercih edilen mühendislik bölümleri arasında makine mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, inşaat mühendisliği ve endüstri mühendisliği gelir. Peki, İngiltere’de mühendislik okumak istiyor ancak  başvuru koşulları ve süreçleri nasıldır?

 

İngiltere’de mühendislik eğitimi kaç yıl?

 

Birleşik Krallık'ın güçlü mühendislik mirasının bir parçası olmak ve İngiltere’de mühendislik okumak için her yıl binlerce uluslararası öğrenci İngiltere’de eğitim almayı tercih ediyor. Üstelik İngiltere’de mühendislik okumak, Amerika’ya da Almanya gibi ülkelere göre daha kısa sürüyor. İngiltere’de mühendislik lisansı 3 yılda, yüksek lisans eğitimi ise 1 yılda tamamlanır. İngiltere’de Eğitim ve Yaşam Ücretleri hakkında rehberimize göz atın. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Mühendislik bölümleri kimlere göre?

 

Mühendislik, sürekli gelişen dinamizm ve yaratıcılığın ön planda olduğu yapısıyla bu alanda eğitim alacak öğrencileri her zaman kendine çekmeyi başarabilmiştir. Zira öğrenciler hem akademik hem de kariyer fırsatlarında mantıklı düşünme, pratiklik, geniş bir perspektif ve problem çözme kabiliyetlerini geliştirme imkanı bulurlar. 

 

İngiltere’de mühendislik bölümleri arasında en çok tercih edilen dallar; makine mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve endüstri mühendisliği gelir. Eğer elektrik üretimi ile iletimi, elektronik aletler ve iletişim sistemlerine ilgi duyuyor, hatta bu konularla ilgili çalışmalarınızı uygulama fikri sizi etkiliyorsa, elektrik elektronik mühendisliği tam size göre bir bölüm diyebiliriz. Bunun yanında tasarım, analiz, imalat gibi yaratıcılık gerektiren becerilere sahipseniz ve üretmek sizin için vazgeçilmezse makine mühendisliği ve endüstri mühendisliği alanlarını tercih edebilirsiniz.

 

İngiltere’de mühendislik bölümü içeriği nasıl?

 

Üniversiteyi İngiltere’de okumak isteyen uluslararası öğrenciler için dünyanın en iyi üniversiteleri mühendislik alanında zengin lisans ve lisansüstü derece programlarında eğitim vermektedir. Tercih edeceğiniz mühendislik bölümleri ister makine mühendisliği ya da kimya mühendisliği ister bilgisayar mühendisliği ya da çevre mühendisliği olsun yaratıcılığını geliştirmek ve uygulamak isteyen herkes için kaliteli ve modern bir eğitim sistemi sizleri bekliyor. Aynı zamanda günümüzde hem akademik eğitim hem de kariyer anlamında birçok öğrencinin tercih ettiği dil olarak kabul edilen İngilizce dilini vatanında öğrenmek ülkeyi tercih eden öğrenciler için kaçırılmayacak fırsatlar arasındadır.

 

İngiltere’de lisans eğitimi genel olarak 3 yıl sürmekle beraber, staj zorunluluğu olan bölümlerde bazen 4 ve mühendislik eğitimi veren üniversitelerin kimya, inşaat gibi bölümlerinde ise 5 yıla kadar çıkmaktadır. Hazırlık dönemi de eklenirse daha uzun sürebileceğini de hatırlatalım. Akademik yıl ilk dönemi Eylül ayı sonunda başlayıp Ocak ayında biterken ikinci dönem ise Şubat ayından Temmuz ayına kadar devam eder. Temmuz ve Ağustos ayları ile Eylül ayının ortalarına kadar devam eden yaz tatilinin yanında, Noel ve Paskalya tatillerinin de olduğu üç dönemli bir eğitim sistemi mevcuttur.

 

 

İngiltere’de mühendislik okumak isteyen öğrencilerin başvurularına bir yıl önceden Eylül ayında başlayıp Ocak ayından önce bitirmeleri gerekmektedir. Bazı üniversiteler ve bölümlerde bu tarihler farklılık gösterse de yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurularını erken yapıp belge hazırlık aşamalarına bir an önce geçmelerinde fayda var. İngiltere’de üniversitelere başvurular UCAS aracılığıyla yapılmakla beraber en fazla 5 üniversiteye kadar kayıt yapabilirsiniz. Online başvuru formunun yanında lise diploması, dil yeterlilik notu, niyet mektubu gibi belgelerinde sisteme girilmesi gerekir.

 

İngiltere’de mühendislik bölümleri, öğrenciler için hem üniversiteler hem de kampüsler açısından kaçırılmayacak fırsatlarla dolu olmasının yanı sıra öğrencilere sunduğu kaliteli ve modern eğitim anlayışıyla da dünyanın en çok tercih edilen ülkelerinden biri durumundadır. Bu nedenle tercihini İngiltere’de ve mühendislik bölümleri arasından kullanacak öğrencileri parlak bir akademik kariyerin beklediğini söylemekte fayda var.

 

İngiltere’de mühendislik eğitimi ile sahip olacağınız yetenekler neler?

 

Dünyanın en iyi mühendislik eğitimi veren üniversiteleri sıralamalarında ilk 5’te yer alan İngiltere, öğrencilerine sunduğu staj, burs ve iş imkanlarıyla da tercih sebebi olmuştur. Akademik kariyer planları yapan ve yurtdışında okumayı isteyen çoğu öğrencinin hayali olan Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi gibi mühendislik fakülteleri, isimlerinin sağladığı avantajların yanı sıra uluslararası bilinirlilikleri ile size tahmin edemeyeceğiniz kapıların açılmasını sağlar. İngiltere’nin en eski üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi kitaplığında, iki milyon civarında kitabın bulunduğunu düşünürsek eğer bunları fırsata çevirmenin eğitim alacak öğrenciye kaldığını söylemekte fayda var. Zira ülkedeki üniversiteler modern ve teknolojik eğitim sistemleri, köklü geçmişleri, laboratuar imkanları, uluslararası kampüs seçenekleri ve akademik kadrolarıyla size dolu dolu bir eğitim dönemi sunarlar.

 

Verdikleri yüksek kaliteli eğitim bir yana bu okullara kayıt olmak ve başarılı bir şekilde bitirebilmek için yaratıcılığınızı, pratik düşünebilme ve çözüm üretebilme yeteneklerinizi, matematik, kimya gibi alanlardaki başarılarınızı, bilim ve teknolojiye olan merakınızı ön planda tutmanız gerekir. Dünyanın en ünlü fizikçilerinden olan Newton, Watson, Halley ve Hawking’in bu ülkede yetişmiş olması ve araştırmalarını gerçekleştirmesi eğitiminize devam ederken size de bir bakıma ilham kaynağı olabilir!

 

İngiltere’de mühendislik okumak için giriş koşulları nelerdir?

 

İngiltere mühendislik eğitimi veren üniversiteler için giriş koşulları bölümlere göre farklılık göstermekle beraber, genellikle prestijli üniversitelere başvurularınızda istenen belgeler biraz daha detaylı olabiliyor. Türkiye’de liseden mezun olan öğrenciler İngiltere’de okumak istediklerinde A-Level düzeyinde kabul edilmedikleri için bir yıl süre ile Foundation programı denilen akademik becerileri ve alan derslerini kapsayan hazırlık eğitimi görürler. Bu eğitim daha çok öğrencilerin okumak istedikleri bölümlerdeki eksik oldukları derslerin alınmasını ve belli bir İngilizce seviyesini gerektirir. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse öncesinde hazırlık eğitimine başlayıp daha sonra Foundation eğitimine geçmelisiniz. Bu eğitimler üniversitelerin bünyesinde ya da anlaşmalı oldukları kolejler tarafından verilir.

 

 

Eğitim almak istediğiniz mühendislik yüksek öğretim kurumlarına göre IELTS puanınızın en az 6.0-6.5 olması gerekir. Bazı mühendislik bölümleri için IELTS sınavı not ortalaması en düşük 7.0 olmalıdır. İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin özellikle mühendislik gibi bölümlerde çok iyi akademik ve teknik İngilizce bilgisine de sahip olmaları gerekir. Bu yüzden İngilizcenizi olabildiğince hızlı bir şekilde ilerleterek, üniversitelerin size sağladığı kurs imkanları, konuşma kulüpleri, sosyal ve kültürel aktiviteleri kaçırmamalısınız.

 

İngiltere’de mühendislik okumak isteyen öğrencilerin bir diğer dikkat etmesi gereken konuda özellikle başvuru aşamasında gerekli olan belgelerin eksiksiz, düzenli ve zamanında karşı tarafa ulaştırılmasıdır. Referans mektupları ve başvuru için sizden istenen niyet mektubu ki bu bazı okullarda, ‘’neden İngiltere’de okumak istediğinizden, İngiltere kültürü hakkındaki düşüncelerinize ve bölümlerle ilgili gelecek planlarınıza’’ kadar değişebilen açıklayıcı, analiz edici, yaratıcılığınızı göz önünde tutan kompozisyonlar şeklinde olabilir. Zira mühendislik, bu tarz yeteneklerinizi ortaya çıkaracağınız ve geliştirip pratiğe dökeceğiniz bir eğitim aşamasını kapsayacaktır.

 

Mühendislik bölümleri kariyer fırsatları neler?

 

Lisans eğitiminizi başarıyla tamamladığınızı ve iyi bir derece alarak okulunuzu bitirdiğinizi düşünürsek eğer, önünüzde akademik ve iş kariyeri olarak iki seçenek kalıyor. Genellikle uluslararası öğrenciler tercih ettikleri ülkelerin kültürlerini, şehirlerini, insanlarını ve yaşam koşullarını gördükten sonra lisansüstü eğitim alarak akademik kariyerlerine mezun oldukları okulda ya da farklı okullarda devam edebiliyorlar. Özellikle İngiltere, alınan diplomanın geçerliliği bakımından ilk sıralarda yer alan birkaç ülkeden biridir. Ülkedeki üniversitelerden mezun olan öğrenciler, çok kolay bir şekilde Amerika, Kanada gibi ülkelerdeki üniversitelere yüksek lisans eğitimi için başvurarak akademik kariyerlerine farklı ülkelerdeki üniversitelerde devam edebilirler. İngiltere’de Okuldan Sonra Çalışma İmkanı var mı?

 

 

Yüksek lisans ya da doktora düşünmeyen ve kariyer fırsatlarını yabancı bir ülkede eğitim alarak gelecekte yatırıma dönüştürmek isteyen öğrenciler ise hemen çalışma hayatına atılabilirler. Bu yönden mühendislik bölümleri olan İngiltere üniversiteleri ve hükümet özellikle makine mühendisliği, inşaat mühendisliği ve endüstri mühendisliği gibi alanlarda vasıflı eleman eksikliğini gidermek için öğrencilere birçok iş imkanı sağlıyor. Eğitimlerine ülkedeki üniversitelerde devam eden öğrenciler, bir yandan uluslararası firmalarda staj imkanları elde ederken, mezun olduktan sonra da staj yaptıkları firmalara iş başvurusunda bulunabiliyorlar. 

 

Eğitiminizi tamamladıktan sonra üniversitelerin yabancı öğrenciler için kurulan danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilir, CV hazırlama ve iş görüşmesinde dikkat edilecek hususlara kadar birçok konuda yardım alabilirsiniz. İngiltere hükümeti eğitimini bu ülkede tamamlayan öğrencilere bir yıllık oturma ve çalışma izni vermektedir. Kariyer fırsatlarını Türkiye’de veya başka bir ülkede değerlendirmek isteyen öğrenciler için de İngiltere’de aldıkları yüksek eğitimin yanında İngilizce dilin çok iyi derecede bilmelerinin de başvuru yapacakları firmalar için en önemli kriterlerin başında geldiğini belirtmek gerekir.

 

İngiltere’de mühendis maaşları ne kadar?

 

İngiltere’de mühendislik okumak isteyen öğrenciler için mezuniyet sonrası iş imkanları çeşitlidir. Üstelik mezuniyet sonrası çalışma izni ile lisans ve yüksek lisans sonrası ülkede 2 yıla kadar kalabilirsiniz. İngiltere’de mühendislik okumak isteyen öğrenciler için mezuniyet sonrası ortalama maaş 48.000£ civarındadır. Ülkede en yüksek maaş alan mühendislik bölümleri arasında kimya mühendisliği ve elektrik mühendisliği ilk sıralarda gelir. Graduate Route Vizesi ile İngiltere’de Çalışmak için merak edilenler rehberimizde.

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

İngiltere’de mühendislik yüksek lisans eğitimi okunabilir mi?

 

Üniversiteyi İngiltere’de okumak isteyenler için mühendislik bölümleri yüksek lisans eğitimi genel olarak üniversitelerde bir akademik yılı kapsar. Bunun 9 ayı teorik eğitimle geçerken yaz döneminde de tez çalışmaları yapmanız gerekir. Akademik yıl Eylül ayında başlar. Çoğu üniversite eğer lisans eğitiminizi de İngiltere üniversiteleri arasından birinde tamamladıysanız size aynı bölümlerde yüksek lisans ve doktora imkanları sunar. Bunun yanında ALES, GRE, GMAT gibi akademik sınavlara girme ve belgelendirme zorunluluğunuz olmaz.

 

İngiltere’de yüksek lisans eğitimine ilk defa başvuru yapacaklar için başvuru koşulları üniversitelere göre değişiklik gösterse de en önemli kriter İngilizce yeterlilik yani IELTS sınavı notunuzun en az 6.0 olmasıdır. Gerekli İngilizce diline sahip olmayanlar ve not ortalaması 2.50’den düşük olanlar için bir ya da iki dönemlik pre-master yani yüksek lisans öncesi yeterlilik programları vardır. Bu programları başarıyla bitirenler referans yazıları, niyet mektubu, CV, diploma, transkript ve İngilizce yeterlilik sınavı sonuç belgeleri ile master için üniversitelere başvurularını gerçekleştirebilirler.

 

İngiltere’de mühendislik bölümleri en iyi üniversiteler hangileri?

 

İngiltere’de mühendislik eğitimi veren en iyi üniversiteler, ülkenin bu alandaki iş gücüne de katkı sağlamaya paralel olarak gelişmekle beraber özellikle kraliyet mühendislik akademisi tarafından desteklenmektedir.

 

  • Imperial College London: İngiltere’de mühendislik okumak deyince akla ilk gelen üniversitelerden biri olan ICL, aynı zamanda dünyanın en iyi öğrenci şehirleri sıralamasında birinci sırada yer alan Londra’da olması nedeniyle de öğrencilerin ilk tercih sebeplerinden biridir. Modern ve sürekli gelişim gösteren eğitim anlayışı ve ünlü akademisyenleri ile dikkat çeken üniversite, bir yandan da ana kampüsü dışındaki şehrin Chelsea, Westminster ve Nortwick Park gibi bilindik yerlerindeki kampüsleri ile de dikkat çeker. 
  • Brunel University London: Özellikle uluslararası firmalarda sağladıkları iş imkanları ve modern eğitim programları ile adından söz ettiren Brunel Üniversitesi, Londra’da öğrenci memnuniyetinin en fazla olduğu üniversitelerden biri durumundadır. 400 milyon pound’un üzerinde yaptıkları yatırımlarıyla daha sosyal, eğitim tesislerine kolay ulaşım olanağı, son teknoloji eğitim ekipmanları, konaklama seçenekleri, spor salonları, sergi alanları, outlet mağazaları ile öğrencilerin yaşam standartlarını yükseltmeyi ve kolaylaştırmayı hedeflerler.
  • University of Bristol: 1876’ya kadar uzanan köklü geçmişi ile tanınan üniversite, mühendislik alanındaki lisans ve lisansüstü programlarıyla da dikkat çeker. Nobel ödülü sahibi 11 mezunu olan Bristol Üniversitesi araştırmanın, bilginin ve uygulamanın ağırlıkta olduğu ve teknolojik ekipmanlarla desteklendiği bir eğitim anlayışı benimser.

 

İngiltere’de mühendislik okumak isteyen öğrenciler üniversitelerin listesine buradan ulaşabilir, İngiltere’de yüksek lisans eğitimi veren üniversitelerin listesine buradan göz atabilir ve İngiltere eğitim sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgi için makalemizi inceleyebilirsiniz. 

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA