Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Finans

Birleşik Krallık Ülkeleri ve Yaşam Ücretleri

Yurtdışı eğitim almak istiyorsan İngiltere’nin de aralarında olduğu Birleşik Krallık ülkeleri tam sana göre olabilir. Peki, Birleşik Krallık ülkelerinde eğitim ve yaşam ücretleri ne kadar?

Birleşik Krallık Ülkeleri ve Yaşam Ücretleri

Dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapan Birleşik Krallık, ünlü kültürel cazibe merkezleri, eğlence ve iş fırsatları ile birçok uluslararası öğrencinin yurtdışında eğitim destinasyonları listesinde oldukça üst sıralarda yer almaktadır. Bunda İngiltere başkenti Londra, Manchester, Edinburgh, Bristol gibi dünyanın en iyi öğrenci şehirlerine ev sahipliği yapmasının da payı büyüktür. 

 

Bugün aralarında İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'nın olduğu Birleşik Krallık, şüphesiz öğrencilere eğitim ve iş fırsatları açısından çok şey sunarken, yurtdışında eğitim almanın her zaman var olan gerçeklerinden biri olan öğrenim ve yaşam maliyetlerini göz ardı etmek olmaz. İngiltere gibi dünyanın en pahalı ülkeleri arasında yer alan Birleşik Krallık ülkelerinde yaşamanın maliyeti çok da ucuz sayılmaz. Ancak yine de uluslararası bir öğrenci olarak Birleşik Krallık ülkelerinde yaşamanın maliyetinin eğitim aldığınız şehir, okuduğunuz üniversite ve yaşam tarzına bağlı olacağını unutmayın! Sizin için Birleşik Krallık ülkeleri ve şehirlerinde yaşam ücretleri hakkında ayrıntılı bir rehber hazırladık.

 

Birleşik Krallık ülkeleri eğitim maliyeti ne kadar?

 

Birleşik Krallık ülkeleri ve şehirlerinde eğitim almayı tercih etmek, muhtemelen kendiniz için vereceğiniz en önemli kararlardan biri olacaktır. Zira bu ülkeler arasında İngiltere ve göz alıcı şehirleri de vardır. Esnek akademik yapı, uluslararası tanınırlık ve dünyanın her yerinden çeşitliliğe sahip öğrenci topluluğu sizi büyüleyecektir. Tabii buna aralarında Oxford ve Cambridge gibi dünyanın en saygın üniversitelerine de ev sahipliği yapmasını eklemekte fayda var. İngiltere'de eğitim alabileceğiniz tüm üniversiteleri buradan araştırabilirsiniz. 

 

Birleşik Krallık’ta bir üniversiteye başvurmak istiyorsanız ortalama yıllık eğitim ücretleri eğitim alacağınız üniversite, derece ve programa göre değişilik gösterecektir. Eğer isterseniz Birleşik Krallık’ta Öğrenim Ücretleri hakkında ayrıntılı rehberimize göz atabilir, İngiltere'de burslu okumak için sitemizden İngiltere bursları sayfamızı inceleyebilir ya da ortalama yıllık ücretlere aşağıdan bakabilirsiniz:

 

 • Lisans derecesinde 10.000£ ile 26.000£ (tıp programları için 58.600 GBP)
 • Yüksek lisans derecesinde 14.096£ (klinik ve MBA programları için 18.000£ ile 21.000£ arasında)
 • Doktora dereceleri ise 15.000£ ile 24.000£ civarındadır. 

 

İngiltere'de yaşam pahalı mı? 

 

Aralarında İngiltere ve İskoçya'nın da olduğu Birleşik Krallık ülkeleri için yaşam maliyetleri, öğrenim ücretleri gibi belirli ortalamalara sahip değildir. Genel olarak konaklama ve gıda gibi masraflar, büyük ölçüde sizin kişisel tercihleriniz ve okumak için seçtiğiniz ülkeye ve şehre bağlı olacaktır. Birleşik Krallık ülkeleri arasında İngiltere yaşam maliyeti açısından en pahalı ülkeler arasında yer alırken Kuzey İrlanda, Galler ya da İskoçya sizin için daha uygun bir alternatif olabilir. Ancak yine de İngiltere'de eğitim ve yaşam ücretleri, Amerika ve Avustralya gibi ülkelere göre daha ucuzdur. İngiltere’de Eğitim ve Yaşam Ücretleri hakkında kapsamlı rehberimizi incele!

 

 

Uluslararası öğrenciler için Birleşik Krallık’ta ortalama yaşam maliyeti yıllık yaklaşık 12.000£ civarındadır. Örneğin; Londra’da okumak için öğrenim ücretlerine ek aylık yaşam masrafı için 1.365£ bütçe ayırmanız gerekir. Londra dışında ise 1.015£ civarındadır. Birleşik Krallık’ta kesin bir ortalama yaşam maliyetinden bahsedemeyiz, ancak size fikir verebilmesi için ortalama aylık yaşam masrafları için ne kadar ödeme yapabileceğinizi aşağıdaki tablomuzdan görebilirsiniz;

 

 • Konaklama - 500£
 • Gıda - 160£-200£
 • Eğlence - 100£-150£
 • Cep telefonu - 15£-50£
 • Kitaplar ve kırtasiye malzemeleri - 30£
 • Toplu taşıma - 35£-40£

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Kuzey İrlanda konaklama için en ucuz ülke olabilir mi? 

 

Birleşik Krallık ülkeleri, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli konaklama seçeneklerine sahiptir. Bu, konaklama türüne bağlı olarak maliyetlerin oldukça farklı olabileceği anlamına gelir. Birleşik Krallık içerisinde en uygun eğitim ve yaşam maliyetleri ile karşımıza çıkan ülke Kuzey İrlanda'dır. Dolayısıyla bu ülkede konaklama imkanları da diğerlerine göre daha kolaydır. Ek olarak, İngiltere başkenti Londra genellikle Birleşik Krallık'taki diğer şehir ve kasabalardan daha yüksek bir yaşam maliyetine sahiptir. Neden Kuzey İrlanda’da Eğitim almalısın hemen rehberimize göz at!

 

 

Uluslararası öğrenciler için Birleşik Krallık ülkelerinde yaşamanın maliyetine barınma ücretleri de dahildir. En güzel tarafı ise Birleşik Krallık'taki çoğu üniversite, size kampüste yaşama seçeneği sunar. Bu yurtlar, kampüse yürüme mesafesindedir ve ulaşımdan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Kampüste yaşamanın diğer faydaları, yiyecek ve hizmet ücretlerinin her zaman maliyete dahil edilmesidir. Bu sayede yemek, ısınma, elektrik, gaz, su faturaları için alışveriş yapma endişesinden kurtulmuş olursunuz.

 

İlk akademik yıldan sonra bir daire ya da ev kiralamayı da tercih edebilirsiniz. Bu seçenek daha pahalı ve uğraştırıcı olabilir, ancak mezuniyet sonrası Birleşik Krallık ülkeleri ya da şehirlerinde çalışmak istiyorsanız gerçek dünyada yaşamanın nasıl bir şey olduğunu öğrenmek için size fikir verecektir. Ancak dikkat etmeniz gereken kısmın elektrik ve su faturaları, wifi, yemek ve ulaşım gibi ek maliyetleri kendiniz karşılamanız gerektiğidir. Aynı zamanda bir diğer önemli nokta ise çöp toplama, atık yönetimi ve bakım gibi hizmetle için belediyeye vergi ödemeniz gerektiğidir. 

 

 • Üniversite yurdu için Londra’da 727£, diğer şehirlerde 515£
 • Özel konut için Londra’da 848£, diğer şehirlerde 505£

 

Birleşik Krallık ülkelerinde yeme-içme ne kadar?

 

Birleşik Krallık üniversitelerinin sağladığı konaklamalarda yaşayanlar için gıda maliyetleri biraz daha uygun olabilir, ama genel olarak bir hafta boyunca yemek için ortalama 30 pound ödemeniz gerekiyor. Aylık 150 ile 250£ arasında değişiyor. Arada bir bir bara veya restorana gitmek ya da yemek sipariş etmek isterseniz bu bütçe hızla artacaktır.

 

Her zaman en güzel seçenek, kendi yemeğinizi kendiniz hazırlamanız olacaktır. Kendinize haftalık olarak bir alışveriş listesi yemek planı ve programı oluşturun. Böylelikle anlık ve pahalı seçeneklerden uzak kalır, marketler ve pazarlardaki indirimlerden faydalanabilirsiniz.

 

 • 1 paket ekmek - 1£
 • 1 litre süt - 0.90£
 • 300 gram tavuk - 1.57£
 • 12’li yumurta - 1.95£
 • 1 kg pirinç - 1.51£
 • 1 kg yerel peynir - 5.60£
 • 1 kg elma - 1.80£
 • Uygun fiyatlı restoranda bir öğün yemek - 12£

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

İskoçya ve Galler ülkelerinde yaşam maliyeti ne kadar?

 

İskoçya'da aylık ortalama yaşam maliyeti, 1.500 sterlin civarındadır ve bu Birleşik Krallık ortalamasından 1,26 kat daha ucuzdur. İskoçya, Birleşik Krallık ülkeleri arasında yaşanacak en iyi yer ve uygun yaşam maliyetlerine sahip şehirlere sahiptir. Kira hariç İskoçya ülkesinde yaşamak için Edinburgh gibi pahalı bir şehirde 700 sterline ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanında kira dahil Glasgow'da yaşamanın maliyeti Edinburgh'a göre %4,7 daha düşüktür. Neden İskoçya’da Eğitim almalısın merak edilenler rehberimizde.

 

Galler ise okumak ve yaşamak için genellikle İngiltere'deki bazı yerlerden 4 kat daha düşük olan yaşam maliyetleri ile uygun fiyatlı bir destinasyon olarak görülür. Galler'deki yaşam maliyetleri, Birleşik Krallık ülkelerinin geri kalanının çoğundan daha ucuzdur. Ortalama olarak öğrenciler kira, yemek ve diğer ihtiyaçları içeren yaşam giderleri için ayda yaklaşık 1.038 ila 1.293 sterlin harcamayı bekleyebilirler. 

 

İngiltere başkenti Londra ulaşım için ucuz mu?

 

Birleşik Krallık’ta ulaşım maliyetleri şehirden şehre farklılık gösterdiği gibi bu kullanılan ulaşım şekline de bağlı olarak değişir. Yürümek ve bisiklete binmek dışında etrafta dolaşmanın en ucuz yolu otobüs ve ardından trendir. Londra şehrinde öğrenciler her ikisi için de indirimler ve özel fiyatlara hak kazanırlar. Örneğin; 16-25 tren kartı almak, tren ücretlerini üçte bir oranında azaltacak ve yılda neredeyse 200 GBP tasarruf sağlayacaktır. 

 

Taksi ve taksi hizmetleri oldukça pahalı olabilir ve bütçeniz kısıtlıyken etrafta dolaşmanın en iyi yolu değildir. Birleşik Krallık'taki çoğu şehir, çeşitli türlerde seyahat kartlarını kullanan bir ulaşım sistemine sahiptir. Bazı kartlar, Londra metrosu için kullanılan Oyster Student Card gibi her yolculukta kredinin toplam bakiyeden düşüldüğü, kullandıkça öde modelinde çalışır ve %30 indirim sağlar. Aynı zamanda tam zamanlı öğrenciler için trenlerde kullanıllan ve 30£ ödenen Young Persons Card  vardır. Bu da size %30’luk bir indirim sunacaktır. Şehirler arası seyahatler için de sunulan indirimleri takip etmekte fayda var. Zira Edinburgh, Belfast, Londra, Cardiff, Birmingham gibi gezilecek çok sayıda şehir var. 

 

Birleşik Krallık ülkeleri için ekstra masraflar ne kadar olacak?

 

Birleşik Krallık ülkelerine geldiğinizde tabii ki her şey eğitim değil ve biraz eğlence ve sosyalleşme için zaman olacak, bu yüzden bunun maliyetini düşünmeniz gerekiyor. Tüm etkinlikler için para bulmak her zaman gerekli değildir ve harika öğrenci indirimleri ile eğitiminize eşsiz deneyimler ekleyebilirsiniz. Genel olarak keyifli vakitler geçirmenizi sağlayacak bir sinema bileti 10.12£, konser veya tiyatro bileti 50.57£, DVD kiralamak ise 3£ civarındadır. 

 

Ayrıca Birleşik Krallık ülkelerinde öğrenci olarak kaydolduğunuzda, National Union of Students yani Ulusal Öğrenci Birliği'nden öğrenci kimlik kartı olan bir NUS kartı alacaksınız. Bu kartla birçok ulusal mağazada indirimler elde edebilirsiniz. Bu yüzden Birleşik Krallık üniversiteleri için başvuru yaparken, indirim alıp alamayacağınızı her zaman sorduğunuzdan emin olun!

 

Birleşik Krallık ülkeleri ve şehirlerinde okurken yaşam maliyetleri hakkında yeterince bilgi aldığımıza göre sitemiz üzerinden daha fazla araştırma yapmak isterseniz ideal kalifikasyonunuzu ve üniversitenizi bulmak için kurs eşleştirme aracımızı kullanabilir ya da üniversite ve bölüm seçimi için faydalı linklerimize göz atabilirsiniz:  Hotcourses Turkey İle Yurt Dışı Bölüm ve Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?Mükemmel Bir Bölüm Araştırma Yöntemi Şimdi Sizinle!

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA