Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Eğitim Lokasyonları

Üniversite Şehri Swansea

share image

Yurtdışında bir okul okumaya niyetlendiğimizde bir çok kıstas belirleyici olmaktadır. Ancak araştırmalarımızda en önemli yer teşkil eden iki faktör  vardır; 

 

 • Üniversitenin Bulunduğu Şehir
 • Üniversite Bölümünün Dünya Sıralamasındaki Yeri

 

Şehir Olarak Swansea

 

Swansea, bir liman şehri olarak Birleşik Krallık tarafından tarih boyunca büyük önem arzetmiştir. 250 bine yaklaşan nüfusuyla başkent Cardiff’ten sonra da Galler’in ikinci büyük şehridir.  Galce adı Abertawe olan Swansea’de diğer Gal şehirlerinde olduğu gibi İngilizce ve unutulmaya yüz tutmuş dillerden Galce konuşulmaktadır.

 

Swansea, Birleşik Krallık genelinde turistik şehirlerden biri olarak bilinir. Yıl içinde çok da fazla sayılmayan nüfusu yaz geldiğinde tırmanışa geçer.  Başkent Cardiff’e 1 saat, Londra’ya 4 saat uzaklıktadır. Güzel doğası ve sakin hayatıyla yurtdışında okumaya gelen öğrenciler için büyük şehirlere alternatif olabilecek ideallikte bir şehirdir.

 

Bir öğrenciyi çektiği yanlarını ise kısaca sıralayalım;

 • Turizm Şehri olarak Swansea
 • Üniversite Şehri olarak Swansea

 

>>İngiltere'de en iyi 5 öğrenci şehrini buradan görüntüleyin!

 

Turizm Şehri Swansea

 

Swansea, tarihi kaleleri, müzeleri, birbirinden güzel koyları, yemyeşil çayırları ve diğer doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Gündüzleri sakin ve huzurlu bir ortama ev sahipliği yapan şehirde gece hayatı ise bölgenin en aktiflerindendir. Wind Street isimli caddesinde sıralanan barlar ve kulüpler öğlenden itibaren gece hayatı için yerel halk ve üniversite öğrencilerini davet etmektedirler. Ayrıca, Swansea Dylan Thomas (şair), Richard Burton (aktör), Anthony Hopkins (aktör) ve Catherina-Zeta Jones (aktrist) gibi zamanlarının en popüler ünlülerinin de doğum yeridir. Şehrin futbol takımı Swansea City ise Galler’den İngiliz Premier Ligi’ne katılan ilk takım olma özelliğine sahiptir. 2011 yılında Premier Lige katılan takım halen bu ligde mücadele etmektedir.

 

>>İngiltere'de en iyi 5 öğrenci şehrini buradan görüntüleyin!

 

Üniversite Şehri Swansea

 

Swansea, içinde barındırdığı bir çok ilk ve orta dereceli okul, dil okulu ve üniversite seviyesinde eğitim veren kurumlarıyla dünya çapında bir çok öğrencinin tercih ettiği bir şehir olmaktadır.

 

Özellikle üniversitede lisans ve yüksek lisans öğrenimi için yurtdışından gelen öğrenciler şehrin en önemli gelir kaynaklarından birini oluşturmaktadırlar.

 

Swansea’deki Üniversiteler

 

Swansea şehri içinde üniversite seviyesinde eğitim veren üniversite ve kolejlerden en önemlileri;

 

University of Wales Swansea (Swansea University), Swansea Metropolitan University, Gower College Swansea, University of Wales Trinity Saint David şeklindedir.

 

Bunlar arasında gerek öğrenci sayısı, gerekse dünya çapında elde ettiği başarılar ve üst sıralardaki konumuyla beraber popülaritesi en yüksek üniversite Swansea Üniversitesidir (Swansea University).

 

Swansea University (Swansea Üniversitesi)

 

Swansea Üniversitesi, Galler genelinde öğrenci sayısı olarak en büyük üçüncü üniversitedir. 2,5 mil büyüklüğünde çok büyük bir kampüse sahiptir. Üniversite hem akademik hem de diğer öğrenciler ve hocalarla ilişkiler dikkate alındığında sizi çok güzel tecrübelerle karşılamaktadır. Zaten 2005 yılında dünya çapında “Öğrenci Memnuniyeti En Yüksek Üniversite” (Best Student Experince) ödülüne layık görülmüştür. Tüm bölümler için ise dünya genel sıralamasında her sene kendine ilk 500 üniversite içerisinde yer bulmaktadır.

 

İçerisinde bulunan fakülteler ise şunlardır;

 

 • The School of Arts and Humanities (Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi)
 • The School of Business, Economics and Law (İşletme ve İktisadi Bilimler Fakültesi)
 • The School of Environment and Society (Çevre Bilimleri Fakültesi)
 • The School of Engineering (Mühendislik Fakültesi)
 • The School of Human Science (Sosyoloji Fakültesi)
 • The School of Health Science (Sağlık Fakültesi)
 • The School of Medicine (Tıp Fakültesi)
 • The School of Law (Hukuk Fakültesi)
 • The School of Physical Sciences (Fizik ve Doğa Bilimleri Fakültesi)

 

Neden Swansea’de Üniversite Okumalıyım?

 

Büyük şehirlerin keşmekeşinden bıktıysanız, yurtdışında üniversite okumanızın bir nedeni de yabancı dilinizi pekiştirmekse bunu en iyi küçük şehirlerdeki üniversitelerde başarabilirsiniz. Swansea, turistik konumunun yanısıra içinde bulundurduğu dünya sıralamasındaki üniversiteleriyle, önemli şehirlere yakın konumuyla, yeri geldiğinde sakin yeri geldiğinde hızlı yaşantısıyla, kumsalları, koyları ve bir sürü doğa harikasıyla, su sporları, yürüyüş ve golf gibi aktivite sporlarıyla, güzel marinası ve kafeleriyle dünyanın her yerinden uluslararası öğrenciler için ideal bir destinasyon konumundadır. 

  

>>İngiltere'de en iyi 5 öğrenci şehrini buradan görüntüleyin!

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al