Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Eğitim Lokasyonları

Öğrenci Şehri: Oxford

Dünyanın en saygın üniversitelerinden birine ev sahipliği yapan, çarpıcı mimarisi ve büyüleyici tarihi ile bilinen Oxford şehrinde eğitim almak ister misiniz?

Öğrenci Şehri: Oxford

Oxford; antik sokakları, hazinelerle dolu müzeleri, geleneksel barları, ücretsiz festivalleri ve akademik atmosferi ile İngiltere’nin en güzel şehirlerinden biridir. Birleşik Krallık’ın en eski üniversitesi olan Oxford Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapan şehir, dünyaca ünlü akademisyenleri ve bilim adamları ile tanınıyor. İngiltere’de eğitim almak için tarihi ve kültürel zenginliği hayranlık uyandıran bir şehir arıyorsanız, Oxford tam size göredir. Gelin, şehirdeki öğrenci yaşamına daha yakından göz atalım. 

 

800 yıllık tarihe sahip bir öğrenci şehri

 

‘Dreaming Spires' yani rüya kulelerinin şehri olarak bilinen Oxford, İngiltere'nin güney doğusunda yer alır. Oxford'da yaşam, öğrencilere dünyanın en iyi ve en eski üniversitelerinden biriyle komşu olmayı sağlamakla kalmaz, sınav haftalarında cübbe giyerek dolaşan öğrencileri de göreceğiniz anlamına gelir. Aynı zamanda Oxford Üniversitesi’nin 39 kolejinden bazılarını gezebileceğiniz gibi üniversite tarafından düzenlenen bazı konferanslara ve etkinliklere bile erişebilirsiniz. Özellikle akademik bir kariyer peşindeyseniz Oxford kesinlikle olmanız gereken yerdir.

 

Ayrıca şehirde yaşarken birçok etkinliğe, müzeye ve festivale ücretsiz ulaşabileceğiniz gibi Oxford, daha popüler ve gözde Londra şehrine göre biraz daha makul yaşam ücretlerine sahiptir. Rahatlamak ve tüm okul stresini unutmak istediğinizde ise Oxford'da ilkbahar, yaz ve hatta bazen sonbahar aylarında gidip biraz D vitamini alabileceğiniz South Park, Christ Church Meadow, Üniversite Parkları ve Botanik Bahçesi gibi birçok açık alan sunar. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

Yazarlar şehri 

 

Yurtdışında eğitim almanın en heyecan verici nedenlerinden biri, farklı deneyimlere ve geçmişlere sahip insanlarla tanışmak. Oxford şehri de size tam olarak bunu sunar. Birleşik Krallık'ın kültürel açıdan en çeşitli şehirlerinden biri olan Oxford, dünyaca ünlü üniversitesi ile bugüne kadar başta yazarlar olmak üzere çok çeşitli ünlü isme de ev sahipliği yapmıştır. 

 

Edebiyatın en tanınmış isimlerinden bazılarının yürüdüğü Oxford sokakları, büyük edebi beyinlerle doludur. St Giles caddesindeki Eagle and Child pub, JRR Tolkien ve CS Lewis'in eski bir uğrak yeriyken Lewis Carroll ise Christ Church Koleji'nde yaşadı ve yazdı. Aynı zamanda Oscar Wilde, Magdalen Koleji’nde okurken, Jonathan Swift Hertford Koleji’nde, TS Eliot ise Merton Koleji'nden mezun olmuştur.

 

Dünyanın en iyi üniversitesinde okuyun

 

Büyüleyici tarihi binalarla dolu canlı bir sanat ve kültür ortamına ev sahipliği yapan Oxford, aynı zamanda yüksek öğrenimin kalesi olarak bilinen dünyanın en eski ikinci üniversitesi ile de göz dolduruyor. Aslında Oxford şehri, Oxford Üniversitesi ile bütünleşmiş durumdadır, çünkü şehrin çoğu yerinde bu saygın ve prestijli üniversitenin bir kolejine ya da kütüphanesine rastlayabilirsiniz. Peki, İngilizce konuşulan dünyanın en eski üniversitesi ile birlikte şehirde yer alan diğer eğitim kurumları hangileri?

 

 

Oxford’da ulaşım 

 

Oxford, ulaşım bakımından da öğrenci dostu şehirler arasındadır. Zira şehrin çoğu yürüyerek gezilebilir ya da bisikletle kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Bu açıdan kampüsten konaklama bölgenize ve şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Şehir içinde, otobüs ağı oldukça gelişmiştir ve düzenli olarak hareket ederek sizi, Oxford'un diğer bölgelerine bağlar. Bunun yanında eğer İngiltere’nin diğer şehirlerine günlük seyahatlar yapmak isterseniz Londra, trenle sadece bir saat uzaklıktadır. Daha iyi bir seçenek ise 24 saat, her 12 dakikada bir Londra'dan Oxford'a sefer yapan otobüs, Oxford Tube olabilir. Aynı zamanda ulaşabileceğiniz, yakındaki diğer şehirler arasında Reading, Birmingham ve Coventry bulunur. 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

Öğrenciler için konaklama seçenekleri

 

Oxford'da öğrenci olarak konaklama imkanları, tercihinize ve bütçenize bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Çoğu büyük şehirde olduğu gibi Oxford’da da merkezde yaşamak daha pahalıdır, ancak bu da size ulaşım ve birçok konuda avantaj sağlar. Öğrenciler arasında en popüler yerler şu şekildedir:

 

 • Jericho; öğrenci evleri, kafeler, restoranlar ve barlarla kozmopolit bir bölge olarak bilinir. 
 • Headington, ana kampüse yakın olması nedeniyle özellikle Oxford Brookes öğrencileri arasında önemli konumdur. 
 • East Oxford, Oxford Üniversitesi'nin Magdalen ve Merton kolejlerinin güneyinde yer alan sokaklarda yer alır ve herhangi bir Oxford öğrencisi için kesinlikle en iyi konumdur. Ortalamadan biraz daha düşük bir fiyata konaklama seçenekleriyle de idealdir.
 • Summertown, biraz daha düşük kira fiyatları ile daha merkezi alanların karakterine sahip olduğundan, Oxford'un en çok aranan bölgelerinden biri olan şehir merkezinin hemen kuzeyinde yer almaktadır.

 

Öğrenciler için okurken çalışma imkanları 

 

Oxford şehrinde okurken çalışmak isteyen öğrenciler için iş imkanları oldukça fazladır. Bir öğrenci olarak gündelik işler açısından, Oxford'un eğlence ve turizm sektöründe para kazanma fırsatı bulmanız mümkün olduğu gibi üniversitelerle veya şehirdeki diğer eğitim kurumlarıyla ilgili işler de vardır. Bunun dışında staj ve mezuniyet sonrası iş imkanları arıyorsanız, Oxford'un ana endüstrileri yayıncılık, bilişim ve bilimdir. Öğrenciyken Çalışabileceğiniz Yüksek Kazançlı İşler hangileri, rehberimizde. 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

Oxford’da yapılacak en iyi 10 şey

 

 • Gloucester Green Pazarı: Çarşamba, Perşembe ve Cumartesi günleri kurulan pazar, taze meyve ve sebze sevenlerin uğrak yeridir. 
 • Ashmolean Müzesi: Guy Fawkes’ın fenerini ve Michelangelo’nun eskizlerini görebileceğiniz müze, ilk kez 1683 yılında kapılarını açmıştır. Dünyada halka açılan ilk müze olan Ashmolean, Londra’daki British Museum gibi Ashmolean Müzesi de ücretsizdir ve Avrupa, Afrika ve Yakın Doğu'dan antik eserler ve ayrıca dünyanın dört bir yanından klasik sanat eserleri ve etkileyici bir madeni para koleksiyonuna sahiptir. 
 • University of Oxford: Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Oxford, birbirinden güzel ve tarihi mimarileriyle dikkat çeken 39 kolejden oluşur. Görkemli eski binaları, şehrin yaklaşık dörtte birini kaplar ve ziyaretçilerin gözdesidir. Oxford Üniversitesi Hakkında 10 İlginç Bilgi yazımıza göz atın. 
 • The Randolph: ‘Afternoon Tea’ olarak da bilinen meşhur İngiliz geleneğini en iyi yaşayabileceğiniz ikonik mekanlardan biri Macdonald Randolph Hotel’dir. Akşam çayını saat 16.00’da demleyen bu harika yer, aynı zamanda çörekler ve keklerden oluşan ufak atıştırmalıkları ile de bilinir. 
 • Christ Church College: Kolejin Büyük Salon’u, Harry Potter filmlerinde Hogwarts yemek salonuna ilham kaynağı olarak kullanılmıştır. Salona çıkan merdiven aslında filmlerde birçok sahnede kullanılmıştır. 
 • Oxford Kalesi: Tarihi St George’s Tower’dan 900 yıllık mezarlığa kadar Oxford Kalesi, canlı ve karmaşık tarihi ile gezilecek yerlerden biridir. 
 • The Eagle and Child: Müdavimleri arasında edebiyat devleri, CS Lewis ve JRR Tolkein’in de olduğu ilham veren bir barda içki içmek isteyenler için harika bir mekandır. 
 • Oxford Botanik Bahçesi: 1621’de kurulan bahçe, dünyanın en eski botanik bahçesidir. Dünyanın dört bir yanından renkli bir bitki yaşamı bulabileceğiniz botanik bahçesi, pek çok egzotik türe ev sahipliği yapıyor. 
 • Bodleian Kütüphanesi: British Library’den sonra İngiltere’nin en büyük ikinci kütüphanesi olan Bodleian, Oxford Üniversitesi’nin ana araştırma kütüphanesidir. Bünyesinde 13 milyondan fazla yazılı eser barındırmaktadır. 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA