Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Öğrenciyken Çalışabileceğiniz Yüksek Kazançlı İşler

Yurtdışı eğitim almaya karar verdiyseniz size güzel haberlerimiz var. Dünya çapında çok sayıda ülke, öğrencilere üniversite okurken çalışmak ve para kazanmak için imkan sunuyor.

Öğrenciyken Çalışabileceğiniz Yüksek Kazançlı İşler

Yurtdışı eğitim, öğrenciler için fırsatlarla dolu bir deneyim olacaktır. Çoğumuz bu fırsatı değerlendirme konusunda kararsız kalsa da dünyanın hiç bilmediğiniz ülkelerini görme, kültürlerini tanıma ve yeni insanlarla tanışma fikri oldukça caziptir. Öğrenciler için yurtdışı eğitim almanın en önemli amaçları arasında geleceklerine yön vermek gelir. Zira artan dünya nüfusu beraberinde iş bulma kaygılarını ve rekabeti de getirir. Bu açıdan yurtdışı eğitim alarak donanımlı bir özgeçmiş, iyi derecede yabancı dil bilgisi ve global bakış açısı kazanarak iş bulma sürecinizi hızlandırabilirsiniz. 

 

Peki, kariyer planlarınızı yapmaya başlamadan önce gittiğiniz ülkede üniversite okurken çalışmak ister misiniz? Bugün, aralarında Avustralya, İngiltere, Kanada, Amerika, İrlanda gibi çok sayıda ülke öğrencilere üniversite okurken çalışmak için izin verir. Üstelik çalışma izni sahibi olmak için öğrenci vizenizin olması yeterli! Gelin, üniversite okurken çalışmak hakkında hazırladığımız öğrenciyken çalışabileceğiniz yüksek kazançlı işler yazımıza birlikte göz atalım.

 

Öncelikle yurtdışı eğitim sürecinizi nasıl değerlendirmelisiniz? 

 

Yurtdışında üniversite okumak konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bütçe kontrolüdür. Zira üniversite ücretleri, konaklama, gıda ve faturaları da düşünürsek masraflarınız artacaktır. Bütçenizin yetmediği, gittiğiniz ülkenin profesyonel iş hayatını daha yakından deneyimlemek ya da yabancı dilinizi geliştirmek ve sosyalleşmek istediğiniz durumlarda eğitiminizi engellemeyecek kadar part-time işlerde yurtdışında üniversite okurken çalışmak konusunda fırsat bulabilirsiniz. Yurtdışında Okurken Çalışmak hakkında daha fazla bilgi için rehberimize göz atın. 

 

Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada gibi ülkelerde çoğu öğrenci yüksek yaşam masraflarını karşılayabilmek için genellikle kampüs içinde ve dışında yapılacak işler konusunda zengin fırsatlar sunar. Avrupa ve Asya gibi ülkelerde ise bu ikinci bir yabancı dil öğrenmek ya da kültürleri daha yakından tanımak ve anlamak için olabilir. 

 

Bir üniversite öğrencisi için yapılacak işler neler?

 

Yurtdışında çoğu ülke öğrencilere eğitim aldıkları süre boyunca ortalama haftada 20 saate kadar yurtdışında çalışma izni verir. Bu açıdan öğrenciler, derslerinden arta kalan zamanlarda part-time olarak çalışabilirler. Tabii ki hem eğitim alıp hem de çalışmak sanıldığı kadar kolay değildir ve derslerinizin zorluk ve yoğunluk derecelerine uygun iş fikirleri bulmanız önemlidir. Bunu yaparken dikkate almanız gereken bir kaç konu şu şekildedir:

 

 • Kolayca ulaşabileceğiniz bir iş bulma - Çalışacağınız yerin üniversitenize, kampüse, ulaşım hatlarına ve şehir merkezine olan yakınlığı
 • Zamanlama - Bazı işler gece mesaisi ya da hafta sonları da çalışmanızı gerektirebilir. Sabah erken kalkıyor ve derse gitmeniz gerekiyorsa, çalışacağınız saatler konusunda doğru seçimler yapın
 • Para - Öğrenciyken çalışmak için iki önemli neden olabilir: keyif almak ve para kazanmak
 • Kariyer - Eğitim aldığınız konuyla ilgili bir iş bulmak, profesyonel ağınız için önemlidir
 • Deneyim - Üniversite okurken çalışmak, öğrencilerin mezuniyetten sonra çalışırken daha kolay adapte olmalarını ve deneyimleri sayesinde daha hızlı iş bulmalarını sağlar

Öğrenciyken para kazanmak için çalışabileceğiniz yüksek kazançlı işler hangileri?

 

Öğrenciyken çalışmak için işler çok çeşitlidir, ancak derslerinizin ve yaşadığınız şehrin elverdiği şartlara uygun olarak bu çeşitlilik artıp azalabilir de. Bu açıdan becerilerinize uygun yapılacak işler bulmanız önemlidir. Eğer pazarlama okuyor ve ne iş yapabilirim diyorsanız bir kitapçı dükkanında satış bölümünde çalışabilir ya da moda tasarım konusunda bilginiz varsa ve ilgileniyorsanız bir butikte kendinizi geliştirebilirsiniz. Ya da teknoloji ve internet ile ilgili bir konuda okuyor ve ilgi duyuyorsanız, grafik tasarımlar yapabilir, müşterilerin sosyal medya hesaplarını takip edebilir, İngilizcenize güveniyorsanız çeviriler yapabilir, yurtdışında bloglar için makaleler yazabilirsiniz. Yazımızda payscale.com verilerine göre hazırladığımız öğrenciyken çalışabileceğiniz yüksek kazançlı işlere yer verdik!

 

1. Kütüphane Görevlisi

 

Kütüphane işleri, bir öğrenci olarak en karlı işler arasında olmayabilir, ama kampüs konumu, nispeten yüksek kazancı ve rahatlığı ile en uygun yapılacak işler arasındadır. Kütüphaneye gelen öğrenciler ile etkileşim içinde olmanızı ve sosyal çevre edinmenizi sağlayacağı gibi ödevlerinizi yapmanız için harika bir ortam sunacaktır. Aynı zamanda nöbet saatlerinizi derslerinize uygun zamanlara ayarlayabilirsiniz. Kampüs içi üniversite öğrencileri için iş, her zaman mekan ve zaman avantajı sunar. 

 

 • Ortalama Kazanç: Saat başına $9.12 - $18.69

 

2. Yurt Resepsiyonisti

 

Bu iş geç saatlere kadar çalışmak isteyen ve düzenli bir iş arayan öğrencilere yöneliktir. Genel olarak bazı öğrenciler gece erken uyuma problemi yaşar ve uyumak yerine ders çalışmayı tercih ederler. Yurt resepsiyonistliği genellikle gün batımı ile başlayıp gece saat 3’e kadar devam eder. Sessiz ve rahat bir ortamda ödevlerinizi yapabilir, sınavlarınıza çalışabilir ya da kitap okuyabilirsiniz. 

 

 • Ortalama Kazanç: Saat başına $9.66 - $16.68

 

3. Barista

 

Bir üniversite öğrencisi olarak yurtdışında üniversite okumak ve para kazanmak için çalışmak isterseniz en sık karşılaşacağınız ilanlardan biri baristalar içindir ve kahve severler için nakit kazanç ve ücretsiz kahve imkanı sunar. Özellikle Avrupa, kafe kültürü ile sürekli istidam olanağı bulabileceğiniz küçük kahve dükkanlarına sahip şehirlerle doluyken Starbucks gibi zincir mağazalar dünyanın her yerinde yaygındır ve yapılacak işler sınırsızdır. Deneyim gerektiren bir iş olsa da, yurtdışı eğitim alırken çoğu işveren üniversite öğrencileri için iş sağlama konusunda oldukça ılımlıdır ve kampüs çevrelerinde çok sayıda kafe bulmak mümkündür. 

 

 • Ortalama Kazanç: Saat başına $8.04 - $12.74 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

4. Bebek Bakıcısı

 

Bebek bakıcılığı, yurtdışı eğitim alan öğrenciler arasında geçmişten beri en yaygın ve en karlı işler arasındadır. Üstelik dersleriniz bittiğinde, haftada bir ya da iki akşam 2-3 saat çalışarak para kazanmak ve güzel bir kazanç elde etmek için fırsat bulursunuz. Bu kazanç çocukların sayısına ve çalışma sürenizin uzunluğuna göre daha da artabilir. Aynı zamanda bazı aileler, çalıştıkları öğrencilerden memnun kaldıklarında sürekli olarak sizinle çalışmak isteyecek ve aileden biri gibi sizi seveceklerdir. 

 

 • Ortalama Kazanç: Saat başına $9.39 - $20.30

 

5. Personal Trainer

 

Eğer spor yapmak, sağlıklı beslenmek, fitness ilginizi çekiyor, beden eğitimi, fizik tedavi gibi konularda okuyor ya da yoga, pilates eğitmenliği sertifikalarına sahipseniz spor salonlarında çalışabilirsiniz. Kişisel eğitmen olarak çalışmanın en büyük faydaları derslerinize uygun olarak çalışma zamanınızı ayarlayabilmektir. Çoğu iş yerinde elde edemeyeceğiniz, spor yapmanın katacağı rahatlama, stresten uzak olma, konsantrasyon artırıcı eğitimler ve insanlara yardım etme hazzı paha biçilemez deneyimler olacaktır. 

 

 • Ortalama Kazanç: Saat başına $10.08 - $49.54

 

6. Sosyal Medya Yöneticisi

 

Öğrenciyken para kazanmak istiyorsanız, yaşadığınız ülkede ya da yurtdışı eğitim alırken yapabileceğiniz çok sayıda internet üzerinden iş vardır. Bunun için bir akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarınız ile tükenmeyen internetinizin, sosyal medya ve teknolojiye ilginizin ve görsel düzenlemeler yapıyor olabilmenizin önemi büyüktür. Hemen Öğrenciler İçin Online Para Kazanmanın 15 Yolu hakkında rehberimize göz atın. 

 

 

Günümüzde çoğu öğrenci, okurken para kazanmak için teknolojiyi kendilerine fayda sağlayacak şekillerde kullanırken sosyal medya yöneticiliği, en karlı işler ve iş fikirleri arasında yer alır. Örneğin; sosyal medya platformlarını sadece çektiği fotoğrafları yayınlamak ve arkadaşlarıyla etkileşim halinde olmak yerine, kendilerini online ve ücretsiz sertifika ve eğitimlerle destekleyerek sosyal medya yöneticiliği yapma yollarını denerler. Instagram, Facebook, LinkedIn, Google, Twitter gibi sosyal platformlardaki bu becerilerinizi başlangıçta küçük ve yerel işletmeler için kullanabilir, kendinizi farklı eğitimler ve çoklu görevlerle geliştirebilirsiniz. Sosyal medya yönetimi, evde iş fikirleri arayanlar için idealdir ve bugün, en çok para kazandıran meslekler arasındadır. 

 

 • Ortalama Kazanç: Saat başına $29,21 - $98,21

 

7. Özel Ders Öğretmeni 

 

Ne iş yapabilirim diyorsanız öğrenciyken çalışmak ve özel ders vermek için deneyimli bir öğretmen olmanız gerekmiyor. Eğitim aldığınız konu üzerine üniversite okurken çalışmak için iş fikirleri üretebilir, ilköğretim, lise ya da sizin gibi üniversite öğrencilerine ders verebilir, projelerinde ya da sınav çalışmalarında yardımcı olabilirsiniz. En karlı işler arasında olmasa da saatlik ve proje bazlı kazançları hiçte fena değildir ve onları en karlı işler arasına sokar. Genellikle matematik ve yabancı dil konularında özel ders verecek öğretmenler aranırken, son yıllarda özellikle resim ve müzik gibi sanatla ilgili konularda ders almak isteyen yetişkinler de bulabilirsiniz. Güney Kore, Malezya gibi Asya ülkelerinde İngilizce online ders veren öğretmenler çok yaygındır. Evden Ayrılmadan Para Kazanmanızı Sağlayacak Freelance İş Bulabileceğiniz Web Siteleri hangileri?

 

 • Ortalama Kazanç: Saat başına $8.64 - $18.05

 

8. Freelance Makale Yazarı

 

Üniversite okurken çalışmak ve öğrenciyken para kazanmak için yapabileceğiniz en güzel işlerden biri de yazarlıktır. Eğer belli konular üzerine kitap ve dergi okumayı, araştırmayı, seyahat etmeyi, internet üzerinden her konuyla ilgili bilgileri bulmayı seviyorsanız ve yazma konusunda beceriniz varsa freelance yazarlık tam size göre olabilir. Tabii yazarken dilbilgisi kurallarına dikkat etmeye, içeriklerinizin kopyalanmış olmamasına ve özgün konular üretmeye dikkat etmelisiniz. Üniversite Öğrencileri İçin 10 Freelance İş hangileri?

 

 

Yazarlığın en güzel yanı da istediğiniz her konuda yazabilir olmak ve bununla ilgili çalışabileceğiniz web siteleri ve yayıncılar bulmaktır. İşinizde iyiyseniz gelecekte kendinizi en çok para kazandıran meslekler arasında parlak bir yerde bulabilirsiniz. Zira her gün yüzlerce ya da binlerce web sitesinin açıldığını, artık basılı yayınlar yerine internet gazeteciliği ve dergiciliğinin ön plana geçtiğini ve blogların artan ihtiyacı; seyahat, spor, moda, kültür-sanat, sağlık, eğitim, magazin gibi konularda nitelikli yazılar yazacak insanlara olan ihtiyacı artırmıştır. 

 

 • Ortalama Kazanç: Saat başına $10.30 - $52.01

 

9. Barmen

 

Barmenlik, her ne kadar çok havalıymış gibi görünse de gece çalışmanızı gerektireceği için sabah erken saatlerde derslerinizin olduğu günler için biraz zor olabilir. Yaş sınırı da gerektiren barmenlik için hafta sonu 1-2 gün çalışabilir ve diğer işlere göre bahşişleri de eklerseniz 2-3 kat fazla para kazanabilirsiniz. Unutmayın, bu tarz gece çalışılan işler uyku düzeninizi bozabilir ve derslerde dikkat eksikliği ortaya çıkabilir. 

 

 • Ortalama Kazanç: Saat başına $7.25 - $13.86

 

10. Cankurtaran 

 

Eğitimli ve sertifikalı iseniz özellikle plajları ile ünlü Amerika ve Avustralya’da popüler olan cankurtaranlığı tercih edebilirsiniz. Çoğunlukla sizin gibi genç ve öğrencilerden oluşan takımlarda yer alır ve eğlenceli bir ortamda çalışırsınız. Güneş, kum, deniz, sıcak ya da havuz başı mekanlarda olmayı seviyor ve su güvenliği konusunda insanlarla iletişim kurmak ve yardımcı olmak sizi mutlu ediyorsa cankurtaranlık tam size göredir. 

 

Ortalama Kazanç: Saat başına $7.78 - $12.44

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

11. Masaj Terapisti

 

Yurtdışı iş ilanları ile ilgili sitelere girdiğinizde özellikle masaj terapistleriyle ilgili ilanlarla çok sık karşılaşırsınız. Masaj terapistleri, genellikle bir sertifika kursu tamamlayarak bu mesleği yerine getirirler. Öğrenci için iş fırsatları arıyorsanız, özellikle esnek çalışma saatleri ve yüksek kazancı ile masaj terapisti en avantajlı işler arasındadır.

 

Derslerine uygun zamanları seçerek, kendin için çok da kötü sayılmayacak bir yan gelir elde edersin. Üstelik mesleğe yeni başlarken pratik yapmak için arkadaşlarını ücretsiz masajlarla ödüllendirebilirsin. Asya’da eğitim almayı düşünen öğrenciler için çok farklı masaj terapi çeşitlerini öğrenerek uzmanlaşmak, sizin için her zaman keyifli bir ek gelir olacaktır. 

 

Ortalama Kazanç: Saat başına $12.26 - $56.43

 

12. Grafik Tasarım

 

Freelance olarak öğrenciyken çalışmak istiyor ya da evde iş fikirleri arıyorsanız bir diğer işte grafik tasarımcılığıdır. Üstelik bunun için tasarım üzerine eğitim alıyor ya da sadece ilgi duyuyor olabilir, biraz Photoshop ve Lightroom bilgisi ile para kazanmak ve yüksek kazanç elde etmek için fırsat bulabilirsiniz. 

Tabii bu işi yapabilmek için görsel tasarım, renklerin uyumu, fotoğraf çekme gibi konularda kendinizi geliştirmeniz ve becerilere sahip olmanız önemlidir, ama unutmayın, grafik tasarım bilgisi olan çoğu insan 3-4 aylık kurslara gidip bunu daha da ileri boyutlara taşıyarak iş imkanlarını artırırlar. Örneğin; web tasarımı ya da sosyal medya platformaları için reklam ya da hikaye görselleri hazırlayabilir, bir miktar metin yazarlığı ile bu alanda da çalışabilirsiniz. Yurtdışında Grafik Tasarımı Eğitimi hakkında merak edilenler rehberimizde. 

 

 • Ortalama Kazanç: Saat başına $14.97 - $62.40

 

Üniversite okurken çalışmak ve öğrenciyken bütçenize ek gelir sağlamak için para kazanmak konusunda yeterince bilgi sahibi olduğumuza göre sizin için yurtdışında üniversite okurken çalışmak ve daha fazlası hakkında faydalı linkler hazırladık:  Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 BölümÜniversiteden Mezun Olmadan Önce Yapmanız Gereken 20 ŞeyYurtdışında Okurken Yapılacak En Uygun ve Ucuz Şeyler

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA