Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Eğitim Lokasyonları

Turing Programı Nedir, Nasıl Başvurulur?

Turing Programı, Birleşik Krallık hükümeti tarafından başlatılan ve Erasmus’a alternatif olarak çıkarılan yeni bir küresel öğrenci değişim programıdır.

Turing Programı Nedir?

Yurtdışında eğitim görerek ufkunuzu genişletmek, yeni kültürler deneyimlemek ve yol boyunca yepyeni beceriler geliştirmek ister misiniz? Bunu yapmak için mevcut tüm fırsatlardan yararlanmak, uluslararası bir öğrenci olarak önemlidir. İşte tam da bu noktada, öğrenci değişim programları size yardımcı olabilir. Brexit sonrası Avrupa Birliği’nden ayrılan aralarında İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’nın da olduğu Birleşik Krallık kurumları ve öğrencileri için yeni bir küresel değişim programı olan Turing Scheme duyuruldu. Yazımızda, Turing Programının ne anlama geldiği ve nasıl yararlanabileceğinizden bahsediyoruz. Keyifli okumalar!

 

Turing Programı neden başlatıldı?

 

Adını İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing’den alan Turing Scheme, Birleşik Krallık hükümeti tarafından Aralık 2020'de Erasmus+ programının yerini alacak şekilde başlatıldı. İngiltere'nin AB'den ayrılmasıyla birlikte Birleşik Krallık üniversitelerindeki öğrenciler için alternatif bir yurt dışı eğitim programı bulmak zorunlu hale geldi. Bu nedenle program, öğrencilerin kişisel ve akademik gelişimlerini kolaylaştırma ilkeleriyle tasarlanmıştır.

 

Turing Programı, 2021 yılının Eylül ayında Erasmus öğrenci değişim programının yerini alarak 40.000 öğrencinin finansmanını karşılayacak şekilde hazırlanmıştır. Program kapsamında 120  üniversite, dünya çapında öğrenci destinasyonları ve ortak kurumlarla 110 milyon GBP'lik bir teklif sunulmuştur. Birleşik Krallık hükümeti, programın dezavantajlı geçmişe sahip öğrenciler de dahil olmak üzere daha fazla öğrenciye fırsat sağlamak için geliştirildiğini belirtti.  

 

2021'de Birleşik Krallık'ta eğitim almakla ilgili en son bilgiler hakkında daha fazlasını keşfedebilir, üniversitelerden gelen güncellemelere ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberlere göz atabilirsiniz. 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

 

Turing Scheme neleri içerir?

 

Turing Planının belirtilen amacı, Birleşik Krallık üniversitelerindeki öğrencilere küresel olarak eğitim ve öğretim fırsatlarına erişme imkanı sağlamaktır. Bu, hem yurtdışında eğitim almayı hem de çalışmayı içerebilen akademik, mesleki ve ileri eğitim programı kapsamındadır.

 

Turing Programında yer almak, denizaşırı bir ortak kurum veya kuruluşa yerleşme anlamına gelir. Böylelikle aktarılabilir beceriler kazanacak, özgeçmişinize puanlar ekleyecek ve işverenler için kendinizi daha çekici hale getireceksiniz. Yurtdışında okumak öğrencilerin bağımsızlık, güven ve motivasyon gibi özelliklerinin geliştirilmesinde ve ayrıca ağ oluşturma ve iletişim gibi becerilerinin eklenmesinde çok değerlidir. Yurtdışında Okumanın Avantajları ve Yurtdışındaki Üniversitelerden Mezun Olmanın Kariyerinize Faydaları hakkında daha fazlasına göz atın. 

 

Birleşik Krallık’ta eğitim için başvurduğunuz üniversiteler ve kurumlar, Turing Programına katıldıkları sürece kurumunuz aracılığıyla hibe veya finansman için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu nedenle üniversitenizin, program kapsamında olup olmadıklarını ya da böyle bir seçeneğin mevcut olup olmadığını kontrol etmek faydalı olabilir.

 

Turing Programına kimler başvurabilir?

 

Turing Scheme için başvurular iki şekilde gerçekleşir: birincisi kurum ve kuruluş bazında, ikincisi ise öğrenci tarafından üniversiteniz aracılığıyladır. Kurumlar için Turing Planına uygunluk şu şekildedir: 

 

  • Kayıtlı ve akredite bir Birleşik Krallık Yüksek Öğrenim sağlayıcısı.
  • İngiltere'de kayıtlı ileri eğitim veya mesleki eğitim öğretim sağlayıcısı.

 

Kurumunuz aracılığıyla programdan fon başvurusunda bulunmak için şunlardan biri olmalısınız:

 

  • Herhangi bir öğrenim döngüsünde (tam zamanlı veya yarı zamanlı) veya yeni mezun (son 12 ay içinde) kayıtlı bir öğrenci. Buna uluslararası öğrenciler de dahildir.
  • İleri eğitim (FE), mesleki eğitim öğrencisi (VET) veya yeni mezun (son 12 ay içinde).

 

Turing Scheme portalı üzerinden veya programa bireysel öğrenci olarak doğrudan başvuramayacağınızı unutmayın! 

 

Peki ya vizeler?

 

Vizeler, uluslararası bir öğrenci olarak sizin için önemli bir husustur. İstediğiniz varış noktasını ve bunun Birleşik Krallık'taki öğrenci vizeniz üzerindeki olası etkilerini araştırmanız ve çoğu durumda seyahat ettiğiniz ülkenin kurallarına uymanız gerekecektir. Bu nedenle mülakatlar da dahil olmak üzere vize veya çalışma izni başvuruları buna dahil olabilir. 

 

Turing Scheme neleri kapsıyor?

 

Turing Programı, denizaşırı bir değişim programının maliyetlerinin bir kısmını karşılayacak finansman sağlamak için geliştirildi. Birleşik Krallık dışındaki çoğu yüksek öğretim kurumu için üniversiteler arasındaki anlaşmanın bir parçası olarak bir değişim programı için öğrenim ücretlerinden feragat edilir.

 

Kısmen finanse edilen veya tamamen program tarafından karşılanan maliyetlerden bazıları şunlardır:

 

  • Seyahat masrafları
  • Yaşam masrafları
  • Konaklama
  • Transfer maliyetleri

 

Finansman ayrıca, altı hafta ile bir yıl arasında değişebilen, uzakta geçirdiğiniz zamanın uzunluğuyla da orantılıdır. Programın finansmanı, göreceli ödenekleri hesaplamak için kullanılan ülkeler için yüksek, orta ve düşük yaşam maliyeti kategorilerini tahsis eder.  

 

Finansman, projenin türüne ve ilgili varış noktasına bağlı olarak değişecektir. Alacağınız miktar, yurtdışında eğitim sürenizin uzunluğuna ve koşullarınıza da bağlı olabilir. Dezavantajlı geçmişe sahip öğrenciler ve engelli öğrenciler için farklı bir finansman planı uygulanabilir.

 

Turing Scheme'de sunulanları daha iyi anladığınıza göre Neden İngiltere'de eğitim almanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmiyorsunuz? Ayrıca Yurtdışında Staj Yapmanın Kariyeriniz İçin 10 Faydası ilgili görüşlerimizi faydalı bulabilir ve Turing Programı ve Erasmus gibi başvurabileceğiniz diğer Öğrenci Değişim Programları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

Birleşik Krallık'ta eğitim almak istediğiniz üniversitelerin broşürlerini ücretsiz indirerek, başvuru gereklilikleri, program çeşitliliği ve daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA