Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Finans

Birleşik Krallık’ta Öğrenim Ücretleri

Yurtdışında eğitim almayı mı planlıyorsunuz? Peki, İngiltere’de öğrenim ücretleri için ne kadar bütçe ayırman gerektiğini biliyor musun?

Birleşik Krallık’ta Öğrenim Ücretleri

Yurtdışı eğitim almak pahalı olabilir, ancak aralarında İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’inde olduğu Birleşik Krallık ülkeleri, uluslararası öğrencilere çok çeşitli fırsatlar sunuyor. Amerika’dan sonra en popüler ikinci destinasyon olan Birleşik Krallık, köklü tarihe sahip dünyanın en eski ve saygın üniversitelerini bünyesinde barındırıyor. 

 

Birleşik Krallık’ta eğitim almak, nispeten daha az zaman alacağı gibi daha da hesaplı olacaktır. Zira, tam zamanlı bir lisans derecesi 3 yıl, yüksek lisans programları ise 1 yılda tamamlanıyor. Bu da Amerika, Avustralya gibi ülkelere göre öğrencilerin, hem öğrenim hem de yaşam ücretleri için daha az harcama yapacakları anlamına geliyor. Peki, uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülke olan İngiltere’nin de içinde olduğu Birleşik Krallık’ta eğitim almak tam olarak ne kadara mal olacak? Ayrıntılar yazımızda!

 

Birleşik Krallık’ta ortalama öğrenim ücretleri ne kadar? 

 

Birleşik Krallık’ta eğitim ücretleri, ülkelere ve üniversitelere göre değişiklik gösterir. Hatta Avrupa Birliği ya da AEA üyesi bir ülkeden gelip gelmediğinize göre de farklılıklar olabilir. Bu açıdan üniversite başvurusu yapmayı düşündüğünüz okullardan öğrenim ücretleri hakkında son güncellemeleri alabilirsiniz. 

 

 

Birleşik Krallık’ta eğitim almak isteyen bir uluslararası öğrenciyseniz, lisans programları için yıllık ortalama 12.000£ civarında bir öğrenim ücreti ödersiniz. En düşük öğrenim ücretleri 9.000£ civarındadır, ancak tıp gibi belirli klinik dereceler için 38.000GBP’ye kadar çıkabilir. Lisansüstü dereceler, MBA ve klinik programlar haricinde genel olarak lisans programlarından daha düşük maliyetlidir. Buna göre Birleşik Krallık’ta okumak için lisansüstü derecelerde, yıllık ortalama 12.000£ ile 35.000£ arasında bir öğrenim ücreti ödenir. 

 

Birleşik Krallık’ta eğitim almaya mı karar verdin? Peki, İngiltere ya da İskoçya’da okurken yaşam masrafları için ne kadar bütçe ayırman gerektiğini biliyor musun?

 

İngiltere’de öğrenim ücretleri ne kadar?

 

İngiltere şehirleri, Birleşik Krallık ülkeleri arasında en yoğun uluslararası öğrenci yoğunluğuna sahip üniversiteleri ile dikkat çekerken, özellikle İngiltere başkenti Londra, tercih listelerinin ilk sırasında yerini alır. İngiltere’de öğrenim görmenin toplam ortalama maliyetinin yıllık 22.200£ civarında olacağını unutmayın! Peki, İngiltere’nin en iyi üniversiteleri için yıllık ne kadar ödeme yapmalısınız? 

 

 

İngiltere’de yüksek lisans programları ve araştırma üniversiteleri ile dünyanın en iyileri arasındadır. Genel olarak ülkede mühendislik, işletme, bilgisayar bilimleri alanlarında ücretler biraz daha yüksek olsa da AB ya da AEA dışı öğrenciler için ortalama yıllık 17.500 GBP’dir. 

 

İngiltere’de Bir Yüksek Lisans Programına Nasıl BaşvurulurUCAS ile İngiltere’deki Üniversitelere Nasıl Başvurulurİngiltere'de Lisans ve Master Eğitim Rehberi hakkında merak edilenlere göz atın!

 

İskoçya’da öğrenim ücretleri ne kadar?

 

Birleşik Krallık'ın en kuzeyindeki ülke olan İskoçya; birinci sınıf üniversiteleri, canlı öğrenci toplulukları ve mükemmel yaşam kalitesiyle uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyondur. Ancak, İskoçya'da okumak pahalı olabilir, bu nedenle erken hazırlanmanız ve burs başvurusu yapmak için de kendinize zaman tanımanız önemlidir. İskoçya’da okumak için İngiltere ve AB dışından gelen uluslararası öğrenciler genellikle AB üyesi ve yerli öğrencilere göre daha yüksek öğrenim ücreti ödemek zorundadır.

 

Dolayısıyla İskoçya’da bir lisans ya da lisansüstü programa devam etmek isteyen yabancı öğrenciler, her zaman öğrenim ücreti ödemek zorundadır. Bu maliyet, lisans programları için ortalama yıllık 10.000 GBP ile 26.000 GBP arasındayken lisansüstü derecelerde 15.000 GBP - 30.000 GBP civarındadır. 

 

Aynı zamanda bazı İskoç üniversiteleri, bir programa başvurduğunuzda başvuru ücreti alır. 50 pound kadar olan bu ücret, genellikle okul başvurunuz reddedilmediğinde iade edilemez. Bu nedenle, bir üniversite başvuru ücreti talep ederse kabul şansınızın yeterince iyi olduğunu düşünüyorsanız başvurunuzu yapın!

 

Galler’de üniversite fiyatları ne kadar? 

 

Galler’de eğitim sistemi, Birleşik Krallık’taki diğer ülkelerle aynıdır. Galce ve İngilizce olarak iki resmi dile sahip ülkede, akademik kurumlar tamamen İngilizce olarak eğitim verirken, Galler başkenti Cardiff, Birleşik Krallık’ın en iyi birkaç üniversitesine ev sahipliği yapar. Bunlar arasında Cardiff University, University of Wales, Abertystwyth University yer alır. Galler üniversite fiyatları, AB ve AEA dışı öğrenciler için ortalama yıllık 13.000 GBP civarındadır. Whatuni Öğrenci Seçimi Ödülleri’nin Uluslararası Kazananı Aberystwyth University Oldu, üniversite hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

 

Kuzey İrlanda’da öğrenim ücretleri ne kadar?

 

Birleşik Krallık ülkeleri arasında kadife yeşil tepeleri, gri taş kayalıkları, ihtişamlı kültürü ve tarihi ile dikkat çeken bir diğer ülke ise Kuzey İrlanda’dır. Özellikle Belfast şehri ile tanıdığımız ülkenin en iyi üniversitelerinden biri olan Queen’s University Belfast, 25.000 öğrencisi ile uluslararası öğrencileri kendine çeker. Kuzey İrlanda’da eğitim maliyeti, Avrupa Birliği dışından gelen öğrenciler için 12.000£ civarındadır. 

 

Birleşik Krallık’ta ücretsiz eğitim alınabilir mi?

 

Birleşik Krallık'ta eğitim, dünyadaki en pahalı seçeneklerden biri olsa da, günlük harcamalardaki öğrenci indirimleri yelpazesi, öğrencilerin deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanırken ekonomik olarak yaşayabilecekleri anlamına gelir. Aynı zamanda tüm öğrenciler, öğrenci statüsünün kanıtı olan ve teknoloji, yemek alışverişi, dışarıda yemek yeme, dışarı çıkma, medya abonelikleri, kıyafet, seyahat ve üniversitede yüzde 50'ye varan indirimler sunan Ulusal Öğrenci Birliği (NUS) kartına başvurabilir. 

 

Birleşik Krallık’ta burslu eğitim almak mümkün mü?

 

Birleşik Krallık'ta okumak için hükümet, bireysel üniversiteler, bağımsız kuruluşlar ve çeşitli hayır kurumları tarafından sunulan çok çeşitli burslar mevcuttur. Kendi ülkenizdeki hükümetten ve diğer kuruluşlardan, hangi bursların ve destek programlarının mevcut olduğunu kontrol etmek de önemlidir.

 

 

Aynı zamanda Birleşik Krallık bursları, lisans öğrencileri için nispeten az sayıda sunulurken, lisansüstü düzeyde daha yaygın olarak mevcuttur. Ancak, akademik başarı kriterlerine uyan bazı lisans öğrencileri için destek genellikle mevcut olduğundan, her zaman seçtiğiniz üniversiteye danışmanızı öneririz. 

 

Birleşik Krallık'ta Başvurabileceğiniz Lisansüstü BurslarBirleşik Krallık'ta Burs Veren En İyi 5 ÜniversiteTürk Öğrenciler İçin Chevening Burs Programı hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA