Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Essentials - Okunması gerekenler

İngiltere'de Kültür

16318

İngiltere'ye geldiğinizde insanların alışık olduğunuzdan farklı davrandığını görünce şok yaşayabilirsiniz. Batı kültürü Asya'dakinden çok farklı gelebilir ancak şanslısınız ki İngiltere'deki öğreniminize hazırlanmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Bu da kültür değişiminin yaratacağı etkiyi azaltabileceğiniz anlamına geliyor. Böylece İngiltere'deki zamanınızın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Kültür şoku kesinlikle normaldir; bu yüzden İngiltere'ye giden tanıdıklarınızla konuşmalı ve sorularınızı onlara danışarak deneyimlerinden faydalanmalısınız.

 

Giyim

Üniversitelilerin giyim tarzını görünce şaşırabilirsiniz. Öğrenciler genellikle resmiyetten uzak ve rahat kıyafetler kullanır. Hava durumuna göre giyinmek tercih edilir. Eğer bir mülakata katılacaksanız akıllıca giyinmeye özen göstermeli ve doğru kıyafetleri de yanınızda götürmelisiniz.

 

Kampüs Hayatı

Kampüs hayatı rahat ve resmi olmayan bir ortama sahiptir. Çalışanlar öğrencilerin kendileriyle konuşmasını destekleyicidir ve öğrencilerin endişelerine cevap vermekten geri durmaz. Bu durum size daha fazla özgüven kazandırması açısından da tercih edilebilir; böylelikle soru sormaktan çekinmemeyi öğrenirsiniz. Üniversitenizin size sunduğu destekten faydalanmalısınız - her üniversitede bir öğrenci konseyi ve birçoğunda da uluslararası öğrenci destek servisi bulunmaktadır.

 

Tanışma

Biriyle karşılaştığınızda, özellikle de ilk seferinde, en yaygın selamlama yöntemi e sıkışmadır. İngilizler biraz soğuk veya resmi davranıyor gibi görünebilir ancak göz teması kurmaktan çekinmeyin. Yalnızca çok uzun süreli göz temasının kişileri rahatsız edebileceğini de unutmamalısınız. Biriyle tanışırken yaşı veya geliri hakkında konuşmamanız gerektiğini bilmelisiniz, bu tür sorular kibarlıktan uzak olarak değerlendirilir. Bu nedenler biriyle tanıştığınızda günlük konuşmalar yapmalısınız; ayrıca İngilizlerin hava durumu hakkında yorum yapmasına da şaşmayın! İngilizler ilk seferinde biraz kapalı ve soğuk görünse bile bir süre sonra ne kadar misafirperver ve sıcakkanlı olduklarını göreceksiniz.

 

Kadınlar ve Erkekler

İngiltere'de kadınlar ve erkekler eşit görülür. Aralarındaki ilişkinin alışkın olduğunuzdan daha az resmi olduğunu fark edeceksiniz; ve insanların birbirine davranış stilleri yaş ve statüye göre farklılık gösterecek. Eğer nasıl davranmanız gerektiğinden emin değilseniz yalnızca etrafınızdakileri izleyin ve ortama adapte olmaya bakın. İngiliz hayatını gözlemleyerek anlamaya çalışın.

 

Akşam Yemeği

İngiltere'de masa kuralları Avrupa'daki gibidir. Çatal sol, bıçak sağ elle kullanılır. Yemeğiniz bittiğinde bıçağınızı ve çatalınızı yan yana ve tabağınızın yanına bırakarak bitirdiğinizi ev sahibine göstermeniz beklenir.

 

Zaman

İngilizler zamana çok önem verir, bu yüzden bir yere davetliyseniz veya bir randevunuz varsa dakik olmaya özen gösterin. Eğer bir akşam yemeğine gidiyorsanız yanınızda bir şişe şarap veya bir kutu çikolata veya çiçek götürmeniz kibar bir davranış olacaktır. Eğer daha az resmi bir partiye veya buluşmaya katılacaksanız yine kendi kullanımınız açısından bir şişe içki götürebilirsiniz.

 

Birleşik Krallık son derece çokkültürlü ve birçok farklı yerden göç alan bir ülkedir. Multietnik yapıda bir topluma sahiptir ve bu sayede en toleranslı ve misafirperver ülkelerden biri haline gelmiştir. Farklı yerlerden gelen insanlar İngiliz toplumunun değerli bireyleridir.

 

Spor

Spor İngiliz yaşamının büyük bir bölümünü oluşturur; bu durum 2012'de Londra'da gerçekleşen olimpiyatlardan sonra daha da önem kazanmıştır. Futboldan rugby'e, bisikletten koşuya, Britanyalılar aktif ve canlı yaşamayı sever. Etrafta kayıt olacak birçok spor salonu, koşu yapılabilecek parklar bulabilirsiniz ve üniversiteler genelde katılabileceğiniz spor topluluklarına da sahiptir. Seçenekleriniz futbol ve netball gibi tanınmış sporlardan capoeira ve oryantal dansa kadar çeşitlidir. Bunlar yalnızca fit kalmak için çok güzel bir yöntem olmakla kalmaz, yeni arkadaşlar edinmeniz için de birer fırsattır. Biraz hareket ve macera arıyorsanız North Wales'teki Mount Snowdown gibi Britanya dağlarına tırmanışlara da katılabilirsiniz.

 

Sanat ve Tiyatro

Tiyatro ve diğer performans sanatları İngiltere'de son derece popülerdir; Londra'nın muhteşem West End'inde gerçekleşen birçok dans şovu, müzikal ve oyunlarla keyif alacağınız bir akşam planlayabilirsiniz. Şovlar genelde ülkeyi turlar ve pek çok yerde yerel bir tiyatroda bir performans izleme şansına sahipsiniz.

 

İngiltere inanılmaz bir tarihi geçmişe sahiptir ve orada okurken bu konuyu araştırıp öğrenmek size çok şey katacaktır. Muhteşem kaleleri, tarihi kiliseleri ve nefes kesen mimari eserleriyle İngiltere özgün bir kültürel tarih sunmaktadır.

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

digital marketer for Hotcourses Turkey

Okunması gerekenler

İngiltere: Yeme içme ve İngiliz Mutfağı

İngiltere'nin kendine özgü yönlerinden biri de yemek ve toplumsal kültüründeki çeşitliliktir. Reçelli yılanbalığı ve hagis gibi ilginç kombinasyonları içeren bir kültürün yanında pek çok farklı kombinasyonu da mutfağımızda bulmak mümkün. Klasik rosto, balık ve patates, İngiliz kahvaltısının yanında Çin, Japon, Tayland, İtalyan, Fransız, İspanyol, Hint ve Amerikan mutfaklarının da örneklerini burada göreceksiniz.   Dışarıda yemek Geleneksel

8497

İngiltere:Toplu Taşıma İçin Öneriler

İngiltere'de toplu taşıma kullanımı yerel bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Ancak şehirlerarası ulaşım ağı son derece kullanışlı. Böylece ülkenin dört bir yanını gezmek isterseniz sizi durduracak hiçbir şey yok! Karayolu İngiltere'de her şehir ve kasabada karayolu kullanılıyor. Ancak karayolunda toplu taşıma kullanmanın elverişliliği ve kolaylığı da bulunduğunuz bölgeye göre değişiyor. Genellikle yolunuzu bulmanızın en kolay yöntemi olan otobüs

3862

İngiltere'de Öğrenciyken Para Biriktirmek

Üniversitede eğlenmek elbette önemlidir. Ancak borç veya kredi almayacaksanız büyük ihtimalle elinizdeki parayı tasarruflu kullanmak durumundasınız. Şimdi cebinizdeki miktar size çok yüksek görünüyor olabilir; ama bunu bir seneye yayarak harcamanız gerektiğini de göz ardı edemezsiniz. Bu durumda finansal durumunuzu düzenlemek için pek çok seçeneğiniz var. Banka hesabınız   Yapmanız gereken ilk şey bir öğrenci hesabı için seçeneklerinizi

2956

Neden İngiltere'de Okumalı

İngiltere(Birleşmiş Krallık) her sene burada okumaya gelen yüz binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapar. 2010 ve 2011 yıllarında 480,700'ü aşkın yabancı öğrenci İngiltere'de okumayı tercih etmiştir.   Birleşmiş Krallık İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan ve yaklaşık 61.4 milyon nüfusa sahip bir alandır. En büyük şehri Londra'da 8.1 milyonu aşkın nüfusu barındırmaktadır. Dünyadaki kültür çeşitliliği açısından en zengin

2709