Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Essentials - Okunması gerekenler

İngiltere: Yeme içme ve İngiliz Mutfağı

ingiliz yemek kültürü
9273

İngiltere'nin kendine özgü yönlerinden biri de yemek ve toplumsal kültüründeki çeşitliliktir. Reçelli yılanbalığı ve hagis gibi ilginç kombinasyonları içeren bir kültürün yanında pek çok farklı kombinasyonu da mutfağımızda bulmak mümkün. Klasik rosto, balık ve patates, İngiliz kahvaltısının yanında Çin, Japon, Tayland, İtalyan, Fransız, İspanyol, Hint ve Amerikan mutfaklarının da örneklerini burada göreceksiniz.

 

Dışarıda yemek

Geleneksel İngiliz mutfağını ilk kez deniyorsanız gidilecek ilk yer bir pub olmalı. Burada ucuz ve güzel yemeklerle lüks bir gece geçirmezsiniz ancak İngiliz kültürünü tamamen görmenin en kolay yolu budur. Pub pek çok İngiliz için toplanma yeri olmanın yanı sıra halkla tanışmak ve yiyeceklerimizi denemek için de mükemmel bir yerdir.

Elbette diğer kültürleri de tatmak isterseniz, veya balık ve patatesten daha şık bir yemeğin peşindeyseniz birçok mutfağı tanıtan geniş bir restoran yelpazesi sizi bekliyor. İspanyol La Tasca, Fransız Cafe Rouge ve Japon Wagamama gibi restoran zincirleri İngiltere'de popüler alanlar arasındadır.

 

Daha lüks bir alanı tercih ederseniz yerel Jamie's Italian'ı kesinlikle denemelisiniz. Ünlü İngiliz aşçı Jamie Oliver tarafından kurulan Jamie’s Italian çoğu nüyük şehirdeki şubeleri ile hizmet veriyor ve uygun fiyatlarla lezzetli İtalyan yemekleri sunuyor. Londra'da yaşayanlar için, Jamie Oliver'ın kısa süre önce kurduğu Union Jacks restoranlarında geleneksel İngiliz lezzetlerini bulabilirsiniz.

 

İngiltere aynı zamanda Starbucks ve McDonalds gibi birçok uluslararası firmanın da alanı. Tanıdık tatlar aradığınızda buralardan bulabileceksiniz.

 

Paket Yiyecekler

Amatör bir şef bile olsanız üniversite hayatınızın bir döneminde mutlaka yerel fast food restoranlarıyla tanışacaksınız. Olabildiğince fazla sayıda mutfağı tanımak istiyorsanız sizin için şahane bir fırsat, ancak banka hesabınız için o kadar da iyi olmayabilir.

 

İngiltere'deki pek çok restoran yemek paketleme seçeneği sunmaktadır ve pek çok yerleşim bölgesinde sırf paket yemek satan yerler de bulunmaktadır. Bulunduğunuz bölgedeki bu tarz yerleri keşfetmeniz, hangi ülke mutfağından ne gibi seçenekler bulunduğunu görmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

 

Eğitiminizin özellikle ilk haftalarında yerel yeme-içme servisleri ve bunların fiyatları hakkında derinlemesine araştırma yapmak için pek bir fırsatınız olmayacak. Böyle durumlarda Just-Eat gibi sitelere başvurabilirsiniz. Bu web sitelerinin kullanımı oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken siteye girip posta kodunuzu girip istediğiniz yemek çeşidini yazmanız. Böyle yaptığınızda karşınıza size uygun restoranların listesi çıkacak ve siz de online satın alabileceksiniz.

 

Bulunduğunuz bölgeden en iyi şekilde yararlanma

Üniversite hayatı hakkında en güzel şey kendi akademik yılınızdan yeni insanlarla tanışabiliyor olmanızın yanında ayrıca o bölgede eğitim ve yaşam hakkında deneyim sahibi kişilerle tanışabilmektir. Eğer yemek için yer arıyorsanız yeni tanıştığınız bu insanlar size bu konuda en iyi bilgiyi sunacaklar. Yerel restoranlardaki yemekleri denemiş ve test etmiş olacakları için size en iyi seçenekleri sunacaklardır. Bulunduğunuz bölgede henüz kimseyle tanışmadıysanız neden internetteki restoran değerlendirme sitelerine göz atmıyorsunuz? İnternetin popülerliği sayesinde pek çok insan Trip Advisor gibi sitelere göz atmaktadır.

 

Evinizi mi özlüyorsunuz?

Farklı bir ülkede yaşamanın ne kadar zor olduğu tartışılmaz bir gerçek, özellikle yemeklere alışamadıysanız, ama bunun için fazla endişelenmenize gerek. Üniversiteye başladığınızda sizinle aynı durumda olan pek çok öğrenci olacak. Pek çok üniversite yabancı öğrenci topluluklarına sahip ve siz de bu topluluklara katılabilirsiniz.

 

Benzer şekilde, kendi yerel yemeklerinizi pişirip evinizin rahatlığını yeniden hissetmeniz zor olabilir, özellikle aradığınız yemekler marketlerde bulunması zor şeylerse. Ancak çoğu büyük şehirde süpermarketler özel olarak Asya, Hint ve Afrika mutfağına özgü yemekler bulundurmaktadır. Ayrıca haftasonu bu tarz yemekler için dışarıda kurulan pazarları da ziyaret edebilrisiniz.

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

ingiliz yemek kültürü

Okunması gerekenler

İngiltere Kültürü Hakkında Merak Edilenler

Avrupa’nın batısında, Büyük Britanya adasında yer alan İngiltere, Birleşik Krallığı meydana getiren Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın da aralarında olduğu 4 ülkeden biridir. İngiltere günümüzde Keltlere kadar uzanan muhteşem tarihi, görkemli kraliyet sarayları, Londra, Manchester, Liverpool gibi popüler şehirleri, kültür çeşitliliği ve prestijli üniversiteleri ile Amerika’dan sonra dünyanın en çok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ülkesidir. Küresel çapta

27379

İngiltere:Toplu Taşıma İçin Öneriler

İngiltere'de toplu taşıma kullanımı yerel bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Ancak şehirlerarası ulaşım ağı son derece kullanışlı. Böylece ülkenin dört bir yanını gezmek isterseniz sizi durduracak hiçbir şey yok! Karayolu İngiltere'de her şehir ve kasabada karayolu kullanılıyor. Ancak karayolunda toplu taşıma kullanmanın elverişliliği ve kolaylığı da bulunduğunuz bölgeye göre değişiyor. Genellikle yolunuzu bulmanızın en kolay yöntemi olan otobüs

4519

İngiltere'de Öğrenciyken Para Biriktirmek

Üniversitede eğlenmek elbette önemlidir. Ancak borç veya kredi almayacaksanız büyük ihtimalle elinizdeki parayı tasarruflu kullanmak durumundasınız. Şimdi cebinizdeki miktar size çok yüksek görünüyor olabilir; ama bunu bir seneye yayarak harcamanız gerektiğini de göz ardı edemezsiniz. Bu durumda finansal durumunuzu düzenlemek için pek çok seçeneğiniz var. Banka hesabınız   Yapmanız gereken ilk şey bir öğrenci hesabı için seçeneklerinizi

3362

Neden İngiltere'de Okumalı

İngiltere(Birleşmiş Krallık) her sene burada okumaya gelen yüz binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapar. 2010 ve 2011 yıllarında 480,700'ü aşkın yabancı öğrenci İngiltere'de okumayı tercih etmiştir.   Birleşmiş Krallık İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan ve yaklaşık 61.4 milyon nüfusa sahip bir alandır. En büyük şehri Londra'da 8.1 milyonu aşkın nüfusu barındırmaktadır. Dünyadaki kültür çeşitliliği açısından en zengin

3231