Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Essentials

İngiltere’de Okuyacak Öğrencilere Yeme İçme Önerileri

İngiliz Yemek Kültürü

Bugün Amerika’dan sonra dünyanın en büyük eğitim sektörü ile göz dolduran İngiltere, öğrenciler için sayısız fırsatlarla doludur. Kültür çeşitliliği ile büyüleyen kampüsleri, dünyaca ünlü üniversite kütüphaneleri, uluslararası sıralamalarda ilk 10’da yer alan Oxford, Cambridge, Imperial College London gibi saygın eğitim kurumları, Londra, Manchester, Birmingham gibi popüler ve kozmopolit öğrenci şehirleri ile İngiltere, hem öğrenim görmek hem de yaşamak için eşsiz bir ülkedir. Gelin öğrenciler için İngiltere’de yeme içme önerilerine, İngiliz kültürünün en önemli parçalarından olan mutfak çeşitliliğine ve bütçenize uygun şehirlere birlikte göz atalım!

 

İngiliz Mutfağı 

 

Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ile Birleşik Krallığı meydana getiren 4 ülkeden biri olan İngiltere, günümüzde Çin, Hindistan, Hong Kong, Pakistan gibi orta doğu ve Asya ülkelerinin yanı sıra Polonya, İrlanda, İtalya gibi Avrupa ülkelerinden gelen farklı miletten insanların bir araya geldiği dünyanın en ilginç ülkelerinden biridir. Özellikle başkent Londra hem ülke nüfusunun %50’sinden fazlasına hem de Çin, İtalyan, Hint, Arap mutfaklarının oluşturduğu muhteşem lezzetlere ev sahipliği yapar. 

 

Geleneksel İngiliz yemek kültürü ya da İngiltere mutfağı denilince ilk aklımıza gelen filmlere konu olmuş, meşhur öğleden sonralarının vazgeçilmezi çay keyfidir. Yanında mini keklerin, sandviçlerin ve çöreklerin kaymak, lor peyniri ve reçellerle servis edildiği çaylarınızı özellikle Cambridge’te Virginia Woolf, EM Forster, Bertrand Russel gibi yazarların uğrak yeri olan ve 1910 yılından beri hizmet veren Orchard’da ve ülke genelinde sayısız mekanda içerisine süt ekleyerek İngiliz usulü içebilirsiniz. 

 

 

Güne, içerisinde kızarmış yumurta, sosis, mantar, fasulye, jambon ve ızgara domatesten oluşan kahvaltıları ile başlayan İngilizlerin olmazsa olmazı 1860’lardan beri geleneksel milli gıda olarak geçen Fish&Chips’tir. İngiltere genelinde rastlayacağınız take-away dükkanlarından bir paket içerisinde hamura bandırılarak kızartılmış morina, mezgit gibi balıklar ve patatesten oluşan fish&chips satın alabilirsiniz. Aynı zamanda ülkede geleneksel Pazar yemekleri biftek, sebze, patates püresi, Yorkshire pudinginden oluşur. 

 

İngiliz Yemek Kültürü Hakkında İlginç Bilgiler 

 

 • İngiltere, 150’den fazla Michelin yıldızına sahip restoran vardır.
 • 700’ün üzerinde peynir çeşidi üretilir.
 • Dünyanın ilk paketlenmiş kalıp çikolataları 1720’de Bristol’de yapıldı.
 • İngiltere’de her gün, 160 milyondan fazla bardak çay tüketilir. 
 • Dünyanın ilk sandviçi 1762’de Baron John Montagu Sandwich tarafından icat edilmiştir. 
 • İngiltere’de insanlardan daha fazla tavuk vardır. 
 • Akşam 5 çayları, günden iki öğün yemek yiyen ve öğleden sonra açlık hissini bastırmak isteyen Bedford Düşesi Anna Russell tarafından 1840 yılında icat edildi. Ona katılmak isteyen arkadaşları ile İngiliz toplumunda yayıldı. 
 • İngiltere’nin ilk çay evi, 1864’te London köprüsünde Aerated Bread Company tarafından açılmıştır. 
 • İngiltere, Avrupa’da obezite oranının en yüksek olduğu ülkedir. 4 yetişkinden biri obezdir.
 • İngiltere, dünyanın en büyük Hint restoranına sahiptir ve Londra, Mumbai ve Delhi gibi Hint şehirlerinden daha çok Hint restoranlarına sahiptir.

 

Dışarıda Nerede Yenir?

 

İngiltere’de öğrenci yaşamı özellikle başkent Londra’da olanlar için oldukça hareketli, canlı ve kültür çeşitliliği ile göz alıcıdır. Her ne kadar yüksek eğitim ücretleri ve pahalı yaşam standartları ile öğrencilerin eğitim almak için bir kez daha düşünmek zorunda kaldığı İngiltere özellikle, İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerin favori ülkesidir. İngiltere’de her etnik gruptan, dil ve ırktan millet olduğu için her bütçeye uygun yemek yiyebileceğiniz sayısız dükkanda mevcuttur. Hint, İtalyan, Çin ve Yunan restoranlarının ve pakette servis yapan dükkanların yanı sıra çoğumuzun alışkın olduğu McDonalds, Burger King, Subway gibi popüler mekanları da bulabilirsiniz. Numbeo tarafından verilen bilgilere göre İngiltere'de yeme-içme ücretleri ortalama şu şekildedir;

 

 • Londra’da pahalı olmayan bir restoranda yemek için 15.00£, bir kafede cappuccino içmek isterseniz 2.71£ ödersiniz. 
 • Manchester, Londra’ya göre biraz daha uygun gıda fiyatlarına sahiptir. Pahalı olmayan bir restoranda yemek için 13.00£ gibi bir ücret ödersiniz. 
 • Liverpool’da 10.00£ öderken, orta seviyede bir restoranda arkadaşınızla yiyeceğiniz 2 kişilik yemek için 40.00£ harcarsınız. 

 

İngiltere’de bu alternatiflerin dışında geleneksel İngiliz kültürünü yaşayabileceğiniz bir diğer yer ise pub olmalıdır. İngiliz hayatının önemli bir parçası olan publar, genel olarak insanların içki içebildikleri yerler olarak düşünülse de, birçoğu tarihi ve ünlü isimleri ile arkadaşlarınızla yemek yiyip sohbet edebileceğiniz, gizemli atmosferleri ile kaçırılmaması gereken mekanlardır. 

 

 • Özellikle Londra’da Peter O’Toole, Alexander Korda gibi isimlerin ziyaret ettiği ve 19. yüzyıldan bu yana ayakta olan Star Tavern, 
 • Aralarında Charles Dickens gibi yazarların olduğu ziyaretçileri ile 1800’lerden kalma Lamb&Flag,
 • Yazar George Orwell, müdavimi olan ressam Dante Gabriel Rossetti ve Madonna’nın da aralarında olduğu ünlü ziyaretçilerin uğrak yeri 1897 yılında inşa edilmiş olan Dog&Duck en popüler tarihi publar arasındadır. 
 • 1667’den beri ayakta olan Mark Twain ve Dickens’ın uğrak yeri Ye Old Cheshire Cheese en bilinenleridir. 

 

İngiltere’de Yeme-İçme İpuçları

 

Yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrencilerin evden uzaktayken bütçelerini kontrol etmekte belki de en zorlandıkları konulardan biri de yemektir. İngiltere’de öğrenci olmak istiyorsanız, dışarıda yemek için bütçenize uygun mekanlar bulmaya, alışverişlerinizi semt pazarları ya da süpermarketlerden yapmaya, sağlığınızı bozacak paket yiyecekler ve mikro dalga öğünler yerine sağlıklı yemek yemeye ve indirim zamanlarını kaçırmamaya özen gösterebilirsiniz. Eğer öğrenciyken yemek yapabileceğiniz bir mutfağınız varsa kesinlikle bu ipuçlarını kaçırmayın;

 

 • Gıda Pazarlarını Keşfedin: Taze meyve-sebzeleri süpermarketlerde pahalı fiyatlara almak yerine, hem farklı kültürlerin gıdalarını bulabilir hem de daha uygun ücretlere satın alabilirsiniz. Özellikle Winchester’da muhteşem katedralin gölgesinde her ayın ikinci ve son Pazar günleri kurulan İngiltere’nin en büyük çiftçi pazarı, tarihi 1000 yıl öncesine dayanan Londra’nın en eski gıda pazarı Borough Market İngiltere kültürü ile ilgili harika detayları öğrenebileceğiniz yerlerdir.
 • Özel Fırsatlardan Yararlanın: Üniversitede okurken bütçeleme ve para tasarrufu yapmak için öğrenci indirimlerinden faydalanabilirsiniz. NUS öğrenci indirim kartı, StudentBeans ya da Unidays gibi siteler birçok restoranda haftanın belirli günlerinde %40’a varan indirimler sağlar. 
 • Sağlıklı Kalın: Öğrenciyken sağlıklı kalmaya çalışarak hem bütçenizi korumuş, hem de arkadaşlarınız ve kendiniz için yemek yapmayı öğrenirken keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. 
 • İndirimleri Takip Edin: İngiltere’de çoğu şehirde yiyecek alabileceğiniz büyük süpermarketler ve dükkanlar vardır. Morrisons, Lidl ve Aldi öğrenci dostu süpermarketler arasındadır. Yerel küçük mağazalar, geleneksek tatları bulabileceğiniz mekanlardır ancak zaman zaman biraz pahalı olabilir. 
 • Yeme-İçme Servisleri: İngiltere’de eğitiminizin ilk ayında yeme-içme sitelerinden faydalanabilirsiniz. Zira şehre ve okulunuza alışana kadar Just-Eat, Deliveroo gibi sitelere göz atabilirsiniz. Posta kodunu girdiğiniz taktirde karşınıza sayısız yemek sipariş edebileceğiniz restoran çıkacaktır. 

 

Kaçırmamanız Gereken Gıda Festivalleri

 

 • Ludlow Food Festival: Büyüleyici tarihi pazar kasabası Ludlow nehri üzerinde her yıl 7-9 Eylül tarihlerinde düzenlenir. 
 • Büyük Britanya Peynir Festivali: Her türlü tat ve çeşitte peynir türünü bulacağınız festival, İngiltere’de eğitim alırken görmeniz gerekenler listenizde olmalı. Galler’in başkenti Cardiff’te 460’dan fazla peynir çeşidi sergilenir. Aynı zamanda yöresel biralar, elma şarapları ve organik lezzetler satın alabilirsiniz. 
 • Cumbria Food Festival: Lezzetli yerel yiyecek ve içecekleri bulabileceğiniz festival yıl boyunca farklı zamanlarda gerçekleşir. 
 • Chilli Fiesta: Sussex’te yapılan İngiltere’nin en büyük biber festivalidir. Canlı müzik, eğlence, kamp alanları ile keyifli vakitler geçireceğiniz festivalde, biberden yapılmış sayısız yiyecek, acı çikolata, biber bitkileri ve tohumları ilginizi çekebilir. 

 

İngiltere hakkında ayrıntılı bilgi için yazılarımıza göz atın;

Öğrencilerin Gözünden Londra’da Yaşam

İngiltere Kültürü Hakkında Merak Edilenler

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al