Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Essentials - Okunması gerekenler

İngiltere: Yeme içme ve İngiliz Mutfağı

ingiliz yemek kültürü
8187

İngiltere'nin kendine özgü yönlerinden biri de yemek ve toplumsal kültüründeki çeşitliliktir. Reçelli yılanbalığı ve hagis gibi ilginç kombinasyonları içeren bir kültürün yanında pek çok farklı kombinasyonu da mutfağımızda bulmak mümkün. Klasik rosto, balık ve patates, İngiliz kahvaltısının yanında Çin, Japon, Tayland, İtalyan, Fransız, İspanyol, Hint ve Amerikan mutfaklarının da örneklerini burada göreceksiniz.

 

Dışarıda yemek

Geleneksel İngiliz mutfağını ilk kez deniyorsanız gidilecek ilk yer bir pub olmalı. Burada ucuz ve güzel yemeklerle lüks bir gece geçirmezsiniz ancak İngiliz kültürünü tamamen görmenin en kolay yolu budur. Pub pek çok İngiliz için toplanma yeri olmanın yanı sıra halkla tanışmak ve yiyeceklerimizi denemek için de mükemmel bir yerdir.

Elbette diğer kültürleri de tatmak isterseniz, veya balık ve patatesten daha şık bir yemeğin peşindeyseniz birçok mutfağı tanıtan geniş bir restoran yelpazesi sizi bekliyor. İspanyol La Tasca, Fransız Cafe Rouge ve Japon Wagamama gibi restoran zincirleri İngiltere'de popüler alanlar arasındadır.

 

Daha lüks bir alanı tercih ederseniz yerel Jamie's Italian'ı kesinlikle denemelisiniz. Ünlü İngiliz aşçı Jamie Oliver tarafından kurulan Jamie’s Italian çoğu nüyük şehirdeki şubeleri ile hizmet veriyor ve uygun fiyatlarla lezzetli İtalyan yemekleri sunuyor. Londra'da yaşayanlar için, Jamie Oliver'ın kısa süre önce kurduğu Union Jacks restoranlarında geleneksel İngiliz lezzetlerini bulabilirsiniz.

 

İngiltere aynı zamanda Starbucks ve McDonalds gibi birçok uluslararası firmanın da alanı. Tanıdık tatlar aradığınızda buralardan bulabileceksiniz.

 

Paket Yiyecekler

Amatör bir şef bile olsanız üniversite hayatınızın bir döneminde mutlaka yerel fast food restoranlarıyla tanışacaksınız. Olabildiğince fazla sayıda mutfağı tanımak istiyorsanız sizin için şahane bir fırsat, ancak banka hesabınız için o kadar da iyi olmayabilir.

 

İngiltere'deki pek çok restoran yemek paketleme seçeneği sunmaktadır ve pek çok yerleşim bölgesinde sırf paket yemek satan yerler de bulunmaktadır. Bulunduğunuz bölgedeki bu tarz yerleri keşfetmeniz, hangi ülke mutfağından ne gibi seçenekler bulunduğunu görmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

 

Eğitiminizin özellikle ilk haftalarında yerel yeme-içme servisleri ve bunların fiyatları hakkında derinlemesine araştırma yapmak için pek bir fırsatınız olmayacak. Böyle durumlarda Just-Eat gibi sitelere başvurabilirsiniz. Bu web sitelerinin kullanımı oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken siteye girip posta kodunuzu girip istediğiniz yemek çeşidini yazmanız. Böyle yaptığınızda karşınıza size uygun restoranların listesi çıkacak ve siz de online satın alabileceksiniz.

 

Bulunduğunuz bölgeden en iyi şekilde yararlanma

Üniversite hayatı hakkında en güzel şey kendi akademik yılınızdan yeni insanlarla tanışabiliyor olmanızın yanında ayrıca o bölgede eğitim ve yaşam hakkında deneyim sahibi kişilerle tanışabilmektir. Eğer yemek için yer arıyorsanız yeni tanıştığınız bu insanlar size bu konuda en iyi bilgiyi sunacaklar. Yerel restoranlardaki yemekleri denemiş ve test etmiş olacakları için size en iyi seçenekleri sunacaklardır. Bulunduğunuz bölgede henüz kimseyle tanışmadıysanız neden internetteki restoran değerlendirme sitelerine göz atmıyorsunuz? İnternetin popülerliği sayesinde pek çok insan Trip Advisor gibi sitelere göz atmaktadır.

 

Evinizi mi özlüyorsunuz?

Farklı bir ülkede yaşamanın ne kadar zor olduğu tartışılmaz bir gerçek, özellikle yemeklere alışamadıysanız, ama bunun için fazla endişelenmenize gerek. Üniversiteye başladığınızda sizinle aynı durumda olan pek çok öğrenci olacak. Pek çok üniversite yabancı öğrenci topluluklarına sahip ve siz de bu topluluklara katılabilirsiniz.

 

Benzer şekilde, kendi yerel yemeklerinizi pişirip evinizin rahatlığını yeniden hissetmeniz zor olabilir, özellikle aradığınız yemekler marketlerde bulunması zor şeylerse. Ancak çoğu büyük şehirde süpermarketler özel olarak Asya, Hint ve Afrika mutfağına özgü yemekler bulundurmaktadır. Ayrıca haftasonu bu tarz yemekler için dışarıda kurulan pazarları da ziyaret edebilrisiniz.

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

ingiliz yemek kültürü