Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Bölüm Rehberleri

İngiltere’de Mühendislik Eğitimi Veren En İyi Üniversiteler

İngiltere’de mühendislik okumaya mı karar verdin? Dünyanın en iyi üniversiteleri ve mühendislik bölümleri ile tanınan İngiltere’de mühendislik eğitimi veren en iyi üniversiteler ve okullar rehberimizde.

İngiltere’de Mühendislik Eğitimi Veren En İyi Üniversiteler

Mühendis olma planlarınız varsa muhtemelen İngiltere'de mühendislik okumayı düşünmüşsünüzdür. Peki, hangi üniversitelerin mühendislik bölümleri için en yüksek sıralamaya sahip olduğunu biliyor musunuz? İngiltere’deki en iyi mühendislik bölümleri ve programlarına sahip üniversiteler, dünya çapında tanınırlılığa ve mükemmmel kariyer fırsatlarına sahiptir. Yazımızda dünya çapındaki sıralamaları ve neden bu kadar prestijli kabul edildikleri de dahil olmak üzere sizin için harika bir rehber hazırladık. Gelin, İngiltere’de mühendislik eğitimi veren en iyi üniversiteler ve mühendislik bölümleri hangileri inceleyelim!

 

1. Cambridge Üniversitesi

 

Muhtemelen dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan ve en seçkinlerinden biri olarak kabul edilen Cambridge Üniversitesi ve kolejlerinin duymayan yoktur. Cambridge, hem küresel olarak hem de belirli dereceler için üst sıralarda yer almaktadır. Complete University Guide sıralamaları, Cambridge üniversitesini İngiltere'de mühendislik için bir numaralı üniversite olarak duyururken QS Dünyanın En İyi Üniversiteleri sıralamasında konulara göre mühendislik bölümleri alanında dünyada üçüncü sırada yer almaktadır.

 

 

Cambridge Mühendislik Fakültesi, 1875 yılında kurulmuştur ve üniversitenin en büyük bölümüdür. Üniversitede mühendislik okuyan ortalama 1,200 lisans öğrencisi ve 900 lisansüstü öğrenci yer alır. Cambridge ayrıca dikkate değer bir mühendislik araştırması merkezi olarak kabul edilirken üniversiteye  girmenin çok da kolay olmadığı belirtelim. Mükemmel akademik kimlik bilgilerine sahip öğrenciler arayan üniversitenin bazı katı giriş koşulları vardır.

 

İngiltere'de mühendislik eğitimi veren tüm üniversitelerin listesine buradan ulaşarak kendin için en uygun olanı seçebilir, aynı zamanda bütçen için endişeleniyorsan İngiltere'de mühendislik eğitimi veren üniversite bursları için sitemizden yurtdışı bursları sayfamıza hemen göz atabilirsin. 

 

2. Oxford Üniversitesi 

 

Oxford Üniversitesi, mühendislik okumak için daimi rakibi Cambridge'in hemen arkasından geliyor. Mühendislik bölümleri söz konusu olduğunda Oxford, CUG League Tabloları 2022'de ikinci sırada yer alıyor. QS Dünya Üniversite Sıralaması 2024, üniversiteyi mühendislikte genel olarak 4. ve dünya çapında 3. sırada listelemiştir. Ancak Oxford, 2023 Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralamasında Cambridge üniversitesini geride bırakarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bir numara oldu.

 

 

Üniversitenin Mühendislik Bilimi Bölümü, ilk iki yılı konunun temel temellerine odaklanan mühendislik alanında bir lisans MEng sunmaktadır. Üçüncü yılda ise aralarında Termoakışkan mühendisliği, İnşaat mühendisliği, Kimya mühendisliği ve Biyomedikal mühendisliği gibi mühendislik bilimi alanlarından birinde uzmanlaşırsınız. MEng dereceleri, ileri düzey lisans dereceleridir ve mezunları mesleki uygulamaya hazırlamak için tasarlanmıştır. Oxford ayrıca MSc, DEng ve DPhil nitelikleri şeklinde lisansüstü dereceler sunar. 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

3. Bristol Üniversitesi                                                                

 

İngiltere'nin batısında yer alan ve prestijli Russell Group'un bir üyesi olan  Bristol Üniversitesi, CUG League Tables 2024 tarafından İngiltere'de mühendislik alanında ilk beşte yer almaktadır. Yurtdışında üniversite okumak inin Bristol Üniversitesi’ni seçtiyseniz, aynı zamanda QS tarafından Birleşik Krallık'ta öğrenci istihdam edilebilirliği açısından en iyi 10 arasında derecelendirilmiş bir kurumdur.

 

Üniversitedeki Mühendislik Fakültesi, iki okul ve altı bölümden oluşmaktadır. Mühendislik bölümleri öğrencileri için en son teknolojiye sahip tesisler arasında aerodinamik ve aeroakustik laboratuvarları, robotik laboratuvarı, dinamik ve titreşim laboratuvarı bulunmaktadır. Kariyer İmkanı Sunan En İyi 10 Mühendislik Alanı hangisi merak ediyor musunuz? Hemen rehberimize göz atın.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

4. Durham Üniversitesi 

 

Birleşik Krallık'ta en iyi performans gösteren bir diğer mühendislik kurumu, Durham Üniversitesi'dir. Üniversite, Birleşik Krallık'taki en eski üniversitelerden biridir ve 18.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Durham, QS World University Rankings  2024 tarafından dünya çapında en iyi 100 kurum arasında  ve Times Higher Education World University Rankings  tarafından mühendislik alanında dünya çapında en iyi üniversiteler içerisinde ilk 150 arasında yer almaktadır. 

 

Mühendislik, 1838'den beri Durham'daki müfredatın bir parçası olmuştur ve üniversite, geleceğin enerji sistemleri, sürdürülebilir altyapı ve gelişmiş malzemeler gibi alanlarda çığır açan araştırmalar yürütmektedir. Durham Üniversitesi ayrıca bir rüzgar tüneline, kontrollü deney ortamları için temiz odalara ve bir jeoteknik mühendislik laboratuvarına ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

Durham'da eğitim görürseniz, lisans ve lisansüstü düzeylerde çeşitli nitelikler kazanma şansınız olacaktır. Üniversite ayrıca inşaat mühendisliği ve elektrik mühendisliği alanlarında kapsamlı bir mühendislik uzmanlığı yelpazesine sahiptir. Hangi mühendislik konularının işinize yarayacağına karar vermeye mi çalışıyorsunuz? O halde, Öğrenciler İçin En İyi 10 Mühendislik Bölümü hangileri rehberimize göz atın. 

 

5. Sheffield Üniversitesi 

 

İngiltere’nin en iyi mühendislik üniversiteleri listemizin beşinci sırasında Sheffield Üniversitesi yer alıyor. Üniversite, CUG League Tables 2024 sıralamalarında olumlu bir üne sahiptir, ancak kurumu yüksek itibarda tutan sadece üniversite sıralamaları değildir. Mühendislik Fakültesi’nde eğitim gören 6,700’den fazla öğrenci bulunmaktadır ve Sheffield Üniversitesi'nde, sistem mühendisliği ve biyomühendislik dahil olmak üzere belirli bir mühendislik alanında uzmanlaşmış on bölümden birinde eğitim alırsınız. Üniversite, lisans düzeyinde üç yıllık bir BEng derecesi ve dört yıllık bir Meng derecesi sunmaktadır. İngiltere'de Mühendislik Eğitimi hakkında ayrıntılar rehberimizde. 

 

İngiltere'de mühendislik eğitimi veren en iyi üniversiteler ve mühendislik bölümleri hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuza göre sitemiz üzerinden daha fazla araştırma yapmak isterseniz ideal kalifikasyonunuzu ve üniversitenizi bulmak için kurs eşleştirme aracımızı kullanabilir ya da üniversite ve bölüm seçimi için faydalı linklerimize göz atabilirsiniz:  Hotcourses Turkey İle Yurt Dışı Bölüm ve Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?Mükemmel Bir Bölüm Araştırma Yöntemi Şimdi Sizinle! 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA