Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Kariyer

İngiltere’de Okuldan Sonra Çalışma İmkanı

share image

Mezuniyet Sonrası İngiltere’de Çalışmak

 

İsterseniz İngiltere’de bir okulu bitirdikten sonra isterseniz de Türkiye’deki mezuniyetinizden sonra İngiltere gibi dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip bir ülkede çalışabilirsiniz. IMF’e göre 2 trilyon 950 milyar dolarlık ekonomisi ile dünyanın 5. büyük ekonomisine sahip olan İngiltere, bankacılıktan mühendisliğe, işletmecilikten doktorluğa kadar pek çok alanda sınırsız kariyer imkanlarına sahip.

 

İngiltere’nin ekonomik büyüklüğe göre en büyük şehri 731 milyar dolar ile Londra olmakla birlikte, Birmingham (114 milyar dolar), Manchester (88 milyar dolar), Leeds-Bradford (69.8 milyar dolar), Liverpool (57 milyar dolar), Nottingham-Derby (50 milyar dolar) ile Portsmouth- Southhampton (50 milyar dolar) oldukça büyük ekonomilere sahipler.

 

Büyük şehirleri ve gelişmiş sanayisi ile İngiltere, Sanayi Devrimi’nden bu yana dünyanın en önemli ticaret, finans, endüstri, kültür-sanat merkezlerinden biri halinde. Tüm bu özellikler, İngiltere’yi çalışmak için dünyanın en önemli ülkelerinden biri haline getiriyor ve bu sebeple de her yıl pek çok kişi çalışmak için İngiltere’ye geliyor. Sadece dünyanın geri kalan ülkelerinden değil, Avrupa Birliği içerisindeki pek çok kişi de çalışmak için İngiltere’ye göç etmiş durumda.

 

Öğrencilik Dönemi Boyunca Çalışma İzni

 

İngiltere, öğrencilere 3 ayrı öğrencilik vizesi sunmaktadır ve bunlardan sadece bir tanesi çalışma hakkı tanımaktadır:

 

Tier 4 Vize: Genel öğrenci vizesi olarak bilinen Tier 4, dil eğitimi, sertifika programı, lisans, lisans üstü ve doktora programlarına başlayacak öğrencilere verilmektedir ve yarı zamanlı (part time) çalışma izni sunmaktadır. Yarı zamanlı çalışma süresi ise, dil eğitimi alan öğrenciler için haftalık 10 saat, diğer öğrenciler için 20 saatlik hak sunmaktadır.

 

Öğrenci Ziyaret Vizesi: Bu vize türü, 6 aydan kısa süreli eğitimler için verilmekte ve uzatılmamaktadır. Öğrencilere çalışma izni vermemektedir.

 

Uzun Öğrenci Vizesi: Bu vize türü, 6 ila 11 aya kadar süren eğitimler için verilmektedir ve çalışma izni vermemektedir.

 

Çalışma Vizesi

 

İngiltere, sunduğu çalışma imkanları ile tüm dünya için bir cazibe noktası. Bununla birlikte Türkiye, Avrupa Birliği üyesi olmadığı için İngiltere’de çalışmak için çalışma vizenizin olması gerekiyor. Çalışma vizesini alabilmek için ise, şirketin sizin adınıza başvuru yapmanız gerekmektedir. Şirketlerin pek çoğu, yayınladıkları ilanlarda çalışma vizesi ile ilgili gereklilikleri bildirirler, örneğin “adayların İngiltere’de çalışma izninin olması zorunludur.” ifadesinin yer aldığı bir ilan veren şirketin sizin adınıza çalışma vizesine başvurması neredeyse imkansızdır. Bu sebeple, eğer İngiltere’de çalışma izniniz yok ise, sponsor şirket bulmanız gerekmektedir. Bu şirketler, çalışanları için çalışma izni almaktadır.  

 

İngiltere'de En Popüler Meslekler

 

Kariyer sitesi Glassdoor’un 2015’te yaptığı araştırmaya göre, pazarlama, finans, makine mühendisliği, satış, iş analisti, IT yöneticisi, inşaat mühendisliği, ürün müdürlüğü, avukatlık, yazılım mühendisliği İngiltere’nin en popüler mesleklerinin başında geliyor. Bunun yanı sıra, insan kaynakları, iş geliştirme, iç denetim, network mühendisliği ve yatırım analistliği de son derece popüler meslek gruplarının arasında.

 

İngiltere’de İş Aramak

 

İngiltere’de iş aramak artık neredeyse tamamen online olarak ilerleyen bir süreç. Pek çok popüler iş arama sitesi bulunuyor. Bunlardan en popüler olanı Indeed, pek çok farklı alanda sayısız iş ilanını barındırıyor.

 

Totaljobs da tıpkı Indeed gibi son derece popüler bir iş arama sitesi.

 

Hemen her konuda bir ilanın yer aldığı Gumtree’de de iş arayabilirsiniz.

 

Bununla birlikte öğrenciliğiniz döneminde staj imkanlarını bulmak ve başvurmak için Internwise ve Studentjob servislerini kullanabilirsiniz.

 

İngiltere hakkında yazılmış diğer blog yazılarımıza buradan göz atın!

Amerika'da okul sonrası kariyer imkanıyla ilgili yazımızı buradan okuyun!

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al